7. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS
Dodane przez SQ3OOK dnia 2017-09-08 / 14:23
7. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS

W dniu 14 października br. już po raz siódmy odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce. Miejscem spotkania będzie Ostrów Wielkopolski.

Konferencja jest adresowana do wszystkich zainteresowanych wykorzystaniem satelitarnej radiokomunikacji amatorskiej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ang. International Space Station - ISS) dla potrzeb edukacji społeczeństwa. Chcemy pokazać, że amatorska łączność radiowa z astronautą przebywającym w kosmosie na pokładzie ISS może stymulować nauczycieli i uczniów do pogłębiania wiedzy na temat eksploracji Kosmosu oraz wiedzy z przedmiotów politechnicznych (ang. Science, Technology Engineering Math - STEM). Uczniowie podczas przygotowań do tej łączności mają możliwość obcowania z najnowszymi technikami radiokomunikacyjnymi i problemami z tym związanymi. Mają możliwość poznać życie w przestrzeni kosmicznej oraz zadania związane z funkcjonowaniem ISS. Bezpośrednia rozmowa z astronautą w kosmosie to dla młodych ludzi przygoda, która z pewnością zostanie zapamiętana na całe życie.

Zaproszeni na konferencję prelegenci zaprezentują jak przygotować i zrealizować szkolny kontakt radiowy ARISS. Omówione zostaną zasady przyjmowania i realizowania wniosków szkół ubiegających się o udział w programie oraz sam udział w projekcie ARISS. Spotkanie będzie też okazją do rozmów z zaproszonymi pracownikami naukowymi.

7. Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS jest oficjalnym wydarzeniem Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej (ang. Word Space Week), który w tym roku jest obchodzony pod hasłem rExploring New Worlds in Space". Niniejszym zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane Kosmosem oraz technologiami wykorzystywanymi w eksploracji przestrzeni kosmicznej. Wszystkich tych, którzy chcieliby wesprzeć działania szkół w zakresie przygotowania łączności z astronautą. Liczymy na obecność dyrektorów szkół i nauczycieli oraz uczniów, którzy chcieliby wziąć udział w programie. Oczekujemy również na przybycie krótkofalowców, zarówno dopiero pragnących poznać tematykę ARISS, jak i zainteresowanych pomocą w zorganizowaniu takiej łączności.
W przeddzień konferencji, w dniu 13 października, przygotowane zostało wydarzenie towarzyszące. Zainteresowani uczestnicy konferencji mogą wziąć udział w zwiedzaniu Obserwatorium Astrogeodynamicznego w Borówcu, które jest częścią Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (PAN).
Obserwatorium prowadzi lokalne i globalne badania geodynamiczne. W tym celu wykonuje regularne pomiary przy użyciu techniki laserowej (Satellite Laser Ranging - SLR) i Globalnego Systemu Lokalizacyjnego (Global Positioning System - GPS).
Obecnie w obserwatorium działają trzy grupy badawcze:
- grupa Służby Czasu,
- grupa GPS,
- grupa laserowa,
Na terenie Ośrodka umiejscowione są również anteny LOFAR (Low-Frequency Array for radio astronomy).
Miejscowość Borówiec leży w odległości 20 km na południowy wschód od Poznania i 4 km na północny zachód od miejscowości Kórnik.

Udział w konferencji (w tym w spotkaniu w Borówcu), ze względów organizacyjnych, jest możliwy po wcześniejszym dokonaniu rejestracji. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej konferencji: ariss.pzk.org.pl. Tam też dostępne są dodatkowe informacje.
ARISS to międzynarodowa grupa robocza non-profit, która koordynuje i realizuje zadania pozwalające umieścić w przestrzeni kosmicznej, na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, radioamatorskie stacje nadawczo - odbiorcze m.in. do łączności głosowych, cyfrowych i telewizyjnych.

Program ARISS jest realizowany przez partnerów z agencji kosmicznych:
- Narodowa Agencja Aeronautyki i Kosmosu - NASA z USA,
- Federalna Agencja Kosmiczna - Roskosmos z Rosji,
- Europejska Agencja Kosmiczna - ESA,
- Narodowe Centrum Badania Kosmosu - CNES z Francji,
- Japońska Agencja Odkrywania Przestrzeni Kosmicznej - JAXA,
- Kanadyjska Agencja Kosmiczna - CSA,
we współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną AMSAT i organizacjami krótkofalowców zrzeszonymi w Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej - IARU, w tym Polski Związek Krótkofalowców - PZK.

Armand SP3QFE, Sławek SQ3OOK