Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 30.04.2008
Dodane przez sp3iq dnia 2008-05-01 / 18:10
W załączeniu komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 30.04.2008.  
Rozszerzona zawartość newsa

Komunikat sekretariatu ZG PZK na 30 kwietnia 2008/1 maja 2008.
Witam wszystkich odbiorców naszego komunikatu. Zaczynam niestety od bardzo smutnej informacji:
SP7NJX Silent Key.
W dniu 27 kwietnia br. Odszedł do krainy wiecznych DX-ów Ś.P. Kol. Andrzej Pająk SP7NJX. Andrzej był wspaniałym aktywnym krótkofalowcem życzliwym zawsze skorym do pomocy także w trudnych sprawach Kolegą. Był  krótkofalowcem informatykiem. Członkiem PZK, SPDXC, PKUKF oraz zespołu SN0HQ. Wniósł ogromny wkład w opracowywanie regulaminów zawodów UKF oraz jest autorem programu do ich rozliczania.
Od 2007 roku ś.p. Kol. Andrzej uczestniczył wspólnie z Kol. Zdzisławem SP6LB w pracach  reprezentacji PZK na konferencjach IARU.
PZK i polskie krótkofalarstwo poniosło w osobie ś.p. Andrzeja ogromną stratę i pustkę związaną z Jego odejściem trudno będzie wypełnić.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się dzisiaj o godz. 14.30 w Łodzi. Uczestniczyło w nich znaczne grono krótkofalowców. Niestety ważne przyczyny losowe uniemożliwiły mi uczestnictwo w ostatniej drodze ś.p. Kol. Andrzeja SP7NJX
Cześć jego Pamięci. Piotr SP2JMR 

1.„Świat Radio”5/2008 . - Mapa podmiotów (krajów) DXCC . W komunikacie dot. spisu treści ŚR5 jest błąd. Powinno być "Mapa i spis podmiotów DXCC" Jest to wspaniały prezent dla czytelników ŚR w postaci kolorowej mapy świata do powieszenia na ścianie (z drugiej strony tabela ze spisem podmiotów). 
Za przekręcenie i uproszczenie treści przepraszam Kol. Andrzeja SP5AHT Redaktora Naczelnego „Świata Radio”.
Przy okazji przypominam, że od kilku miesięcy „Świat Radio” ma już 92 strony w pełnym kolorze i jak zawsze zawiera wiele bardzo ciekawych artykułów na wszystkie interesujące nas tematy. Od połowy 2005 roku „Świat Radio” jest nośnikiem 8 stronnicowej wkładki czyli naszego związkowego pisma „Krótkofalowiec Polski”, który zawiera głównie informacje organizacyjne. Wynika to m. in. z podpisanej pomiędzy wydawcą czyli Korporacją „AVT”,  a PZK umowy.
Współpraca między nami, w mojej ocenie, układa się znakomicie. Piotr SP2JMR 
 
2.HST Championschip I Reg IARU.  Sukces naszej reprezentacji. O udziale naszych pisałem już w poprzednim komunikacie, a teraz podaję efekt startu reprezentacji PZK. Zważywszy znaczny profesjonalizm wśród rywalizujących drużyn można śmiało napisać, że nasza reprezentacja osiągnęła spory sukces i możemy być z niej dumni. Reprezentacja Polski zajęła V miejsce drużynowo wśród 14 państw.
Kolejność miejsc: BIAŁORUŚ, ROSJA, RUMUNIA, WĘGRY, POLSKA.
Brązowe indywidualne medale Mistrzostw Europy w odpowiednich grupach
klasyfikacyjnych uzyskali : Donata Gierczycka SP5HNK , Paulina Twardzińska SQ7MZD
Szczegółowa relacja w najbliższym czasie
info: Jurek SP3SLU
Gratulujemy. Relacja z Mistrzostw w Krótkofalowcu Polskim nr 6/2008.

3.Zaproszenie na V Krótkofalarskie Warsztaty „Tama APRS”

 VI Krótkofalarskie Warsztaty „Tama APRS” odbędą się w okolicy Bornego Sulinowa, w sobotę 24 maja 2008. Celem spotkania jest wzajemna wymiana doświadczeń w krótkofalarskiej pracy APRS i rozwoju sieci radiowej APRS, prezentacje sprzętowe i programowe, sprawdzenie umiejętności nawigacyjno - operatorskich podczas gry terenowej, a także wspólna dobra zabawa.
Oficjalna część spotkania odbywa się w sobotę 24 maja, jednak można przyjechać na cały weekend.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.aprs.pl/tama08.htm Zgłoszenia udziału należy przesyłać do 17 maja br.
 Zapraszamy do udziału! Zbyszek SP3BTT i Andrzej SP3LYR
Poznań, 25 kwietnia 2008
„Tama podnosi poziom”

4.Zaproszenie dla telegrafistów.  Zarząd MSK OT 10 PZK zaprasił wszystkich miłośników telegrafii do udziału w kolejnej edycji KRAJOWYCH ZAWODÓW QRP"MEMORIAŁ JANUSZA TWARDZICKIEGO SP9DT". To już 30 kwitnia 15-17 UTC oraz 1 maja 03-05-UTC. Regulamin dla przypomnienia był w załączeniu do pierwotnej wersji niniejszego komunikatu.

5.PGA-C PZK
Powołany Ogólnopolski Klub Miłośników Programu PGA Polskiego Zawiązku Krótkofalowców (w skrócie PGA-C PZK) ma już swój formalny Zarząd i Komisję Rewizyjną. W wyniku wyborów jakie odbyły się za pośrednictwem Internetu Zarząd PGA-C PZK stanowią: Sylwester Jarkiewicz, SP2FAP (prezes), Jarosław Drużbiński, SQ89NFI (wiceprezes), Krzysztof Patkowski, SP5KP (wiceprezes), Wojciech Rydzkowski, SP2ALT (wiceprezes). Organ kontrolny czyli Komisje Rewizyjną PGA-C  PZK stanowią: Aneta Skowron, SP9IWP, Kazimierz Malczyk, SP9GFI i Zdzisław Nowacki, SP3FTA.
Wg stanu na dzień 29 kwietnia 2008 r. Klub PGA-C PZK zrzesza 64 krótkofalowców, członków Polskiego Związku Krótkofalowców.
PGA-C PZK działa w oparciu o Internet. Każdy członek otrzymuje dostęp do panelu administracyjnego ePGA-C PZK, gdzie zamieszczane są wszystkie materiały dot. funkcjonowania Klubu (protokóły, wnioski, uchwały itp.).
Członkostwo w PGA-C PZK nie wymaga żadnych składek i przyznawane jest na zasadzie pisemnej deklaracji zainteresowanego, który w krótkim wniosku powinien podać swoje dane personalne, adres zamieszkania, nr nr telefonów i przynależność do macierzystego OT PZK.
PGA-C PZK jest Ogólnopolskim Klubem Krótkofalowców, na mocy uchwały ZG PZK podjętej w dniu 12 kwietnia br. na posiedzeniu plenarnym w Warszawie.

6.WARD 2008 Contest
W zawodach WARD Contest jakie odbyły się 18 kwietnia br. startowało 223 zawodników. Sklasyfikowano 204 stacje, a 8 logów wpłynęło po terminie. W ciągu 2 godzin zawodnicy przeprowadzili 12.345 QSO, w tym 10.934 QSO bezbłędnych ( 88,6%). Problemem są uczestnicy, którzy nie przysyłają swoich dzienników. Przez takie zachowania wielu operatorów straciło cenne punkty. Radykalne głosy nawołują do publicznego piętnowania takich stacji, czyli do publikowania wykazu. Takiej „Czarnej Listy” jednak nie będzie. Zespół PGA stoi na stanowisku liberalnego rozwiązania. Próbą dotarcia do honoru uczestnika zawodów organizowanych przez PGA jest wprowadzenie do swoich regulaminów hasła przewodniego: „Uczestnik zawodów przestrzega regulaminu i zasad fair play. Pamięta też o wysłaniu swojego logu, ponieważ tylko wtedy przeprowadzone przez niego łączności mogą być zaliczone jego korespondentom. Znaczenie tych dwóch zdań ma fundamentalne znaczenie w zawodach” organizowanych przez Zespół PGA, ponieważ TYLKO łączności sprawdzalne są podstawą do punktacji. Rozszerzenie tego tematu znajduje się na stronie www PGA oraz w MK QTC.
Zawody WARD Contest zostały rozegrane 18 kwietnia, a już po pięciu dniach opublikowane zostały oficjalne wyniki! Rezultaty przedstawione są także w majowym wydaniu MK QTC. 

7.Wyzwanie operatorskie EDC
9 maja br. rozegrane zostaną kolejne zawody organizowane przez Zespół PGA.  Są to zawody Europe Day Contest. Od kilku OPs padła propozycja ustanowienia rekordu pod względem ilości startujących stacji  i przeprowadzonych QSO. Jest to wspaniałe wyzwanie operatorskie, które - naszym zdaniem - warto podjąć. Zawody odbywają się w  piątek  w godzinach popołudniowych, a więc w dogodnym terminie. Już dziś zachęcamy do licznego udziału, do zaplanowania osobistego udziału w tym wydarzeniu i wspólnego ustanowienia rekordu. Udział w zawodach będzie jednocześnie doskonałą okazją do sporządzenia statystyk aktywności stacji SP w poszczególnych okręgach, województwach i oczywiście gminach. Może to być świetny materiał ilustrujący kondycję operatorską SP-HAMs - miłośników zawodów krótkofalarskich. Wyzwaniem zatem jest udział jak największej ilości nadawców i SWL. Prosimy o rozpropagowanie tej idei wśród kolegów ze swojego klubu i miejscowości. 
Ponieważ do dnia zawodów zostało jeszcze trochę czasu, prosimy o wszelkie opinie i propozycje dotyczące tego operatorskiego przedsięwzięcia.            

8.Majowe QTC. Majowe wydanie MK QTC jest kolejnym numerem o wyraźnym zabarwieniu operatorskim. Takim zagadnieniom poświecone jest najwięcej miejsca. Tematem przewodnim są zawody krótkofalarskie krajowe organizowane przez Zespół PGA, które zaczynają nabierać zupełnie innego wymiaru. Zasadniczą cechą wyróżniającą je od innych współzawodnictw jest szybkość publikacji wyników i ich całkowita jawność. Dzięki temu każdy ma możliwość wglądu do rezultatu swojego i innych uczestników. W kwietniowym wydaniu sporo miejsca poświecone jest problematyce contestingu i towarzyszącym zjawiskom. Materiał polecamy nie tylko początkującym operatorom, ale także tym z dłuższym stażem.
Zwracam też uwagę na tekst dot. charakteru amatorskiego radia w świetle wybitnie komercyjnych działań stacji amatorskich. Mowa rzecz jasna o znakach okolicznościowych, które z krótkofalarstwem nie mają nic wspólnego. Ciekawych informacji z kraju i ze świata jest więcej i dlatego lektura kwietniowego wydania powinna być ciekawa i pożyteczna.
(sp2fap) 
 
9. Komunikaty w sprawie sesji egzaminacyjnych
na świadectwa operatora
urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej.
1) Na wniosek Klubu Łączności SP4KAI w Białymstoku, odbędzie się
dodatkowa sesja egzaminacyjna na świadectwo klasy A,B,C,D operatora urz.
radiowych. Sesja egzaminacyjna odbędzie się w dniu 10.05.2008 r. o godz.
900 w Klubie Łączności LOK SP4KAI w Białymstoku, ul. Piłsudskiego 25.
2) Na wniosek Klubu Radiołączności SP8KPK zmienia się termin sesji
egzaminacyjnej na świadectwo klasy A,B,C,D operatora urz. radiowych,
zaplanowanej w harmonogramie na dzień 24.05.2008 r. Sesja egzaminacyjna
odbędzie się w dniu 31.05.2008 r. godz. 1000, w Międzyszkolnym Klubie
Radiołączności SP8KPK; Stalowa Wola, ul. Hutnicza 17.

Marek Ambroziak sp5iyi
Sekretarz komisji egzaminacyjnej UKE
 
        Tyle informacji na dzisiaj.
       Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK