Mahlon Loomis Award
Dodane przez SP5ELA dnia 2016-06-20 / 04:02
Mahlon Loomis Award  Mahlon Loomis

Witam  

Koledzy z Ukrainy nadesłali ciekawy materiał. Gratka dla "łowców dyplomów".

Natomiast sama sprawa jest ciekawa z historycznego punktu widzenia. Mahlon Loomis, lekarz dentysta, 20 lat wcześniej, niż oficjalnie przyjęto "powstanie radia" opatentował w roku 1872 sposób komunikacji bezprzewodowej.
Artykuły w wersji oryginalnej (ang.) są tutaj.
Są także w Wikipedii.

Zadziwiające, jak czasem wiedza nasza może być "historycznie" uboga i zmanipulowana. I pewne rzeczy mogą być trudne do ustalenia. Kilku innych wynalazców też pretendowało do bycia "ojcami radia". Być może sprawy radia potoczyłyby się inaczej, ale Kongres US nie przyznał ówcześnie dotacji badawczej Mahlonowi Loomisowi w wysokości 50000$. Były to wtedy "duże" pieniądze.

Być może ktoś chciałby zreplikować eksperyment dr Mahlona Loomisa. Eksperyment jest prosty i wykorzystuje naturalne zasoby "środowiska". Dwa dipole, klucz telegraficzny i czuły galwanometr. To z teorii powrotu do podstaw. Niesamowita sprawa! Samego wynalazcę opuściła nawet żona, wyprowadził się z okolic Nowego Yorku do West Virginia. Tam prowadził dalsze eksperymenty. Wynalazcy nie mają (nie mieli) lekkiego życia.

Tutaj jest opis eksperymentu i patentu Mahlona Loomisa.

Strona dyplomowa.
Łączności do dyplomu zaliczają się w okresie: 8 lipca - 23 lipca 2016.

Na podstawie informacji Wasilija UT0NN. Komentarz własny.

Zygi SP5ELA

Diploma-ML