Amateur Radio Kids Day - 18 czerwca 2016 r.
Dodane przez SP5ELA dnia 2016-06-16 / 13:10
Amateur Radio Kids Day - 18 czerwca 2016 r.   Kids-Day-2016

Kolejna edycja Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży już w sobotę 18 czerwca 2016r. Od roku 2012 propagujemy tę ideę w Polsce. Amateur Radio Kids Day (ang.) jest międzynarodowym, cyklicznym wydarzeniem poświęconym popularyzacji amatorskiego radia wśród dzieci i młodzieży. Jest czasem na zabawę w krótkofalarstwo dzieciaków, w asyście doświadczonych (i cierpliwych) nadawców, w klubach, w domach i na pasmach amatorskich przy naszych radiostacjach. Więcej informacji w j. angielskim znajduje się na dedykowanej stronie ARRL

Pomysł Amateur Radio Kids Day powstał w kręgach amerykańskiej ARRL, propaguje go IARU i krajowe organizacje krótkofalarskie, w tym PZK. Dzień aktywności dzieci nie ma charakteru konkursu ani zawodów radiowych. To zabawa, edukacja i kolejna próba propagowania magii radiowego hobby. Impreza powraca dwa razy w każdym roku, latem oraz zimą. Aby włączyć się do akcji, operatorzy radiostacji proszeni są o poświęcenie nieco czasu na cierpliwą korespondencję radiową z dziećmi. Natomiast radiokluby, stacje szkolne, harcerskie itp. proszone są o przyciągnięcie dzieci (można z rodzicami) do radiostacji i zorganizowanie opieki instruktorskiej podczas nawiązywania najprostszych łączności. Poza samą pracą na radiostacjach możemy przygotować dowolne inne atrakcje, pokazy sprzętu, dyplomy, upominki dla najmłodszych nawiązujące do tematyki radiowej. Najbliższy termin światowego Amateur Radio Kids Day to 18 czerwca 2016r. Możemy pracować w dowolnych godzinach. Proponujemy całą sobotę, pasma 80m i 40m w zależności od pory dnia i propagacji. Na wyższych pasmach KF można spodziewać się korespondencji z młodzikami z wielu krajów, w różnych językach. Pamiętajmy , aby pracować z tą samą stacją ponownie, jeśli zmieni się dziecięcy operator. Kolejne dzieci zasiadają przy radiostacjach klubowych i każde powinno znaleźć korespondenta. Zwracajmy uwagę na "CQ Kids Day". Dla SP "Wywołanie w radiowym dniu dzieci".
Uwaga ! Można zawczasu przygotować dyplomy - certyfikaty dla młodych operatorów. Wystarczy je wydrukować.

Na stronach Polskiego Związku Krótkofalowców i Klubu Krótkofalowców SP3POW Ostrów Wielkopolski dostępne są:

- certyfikat "On The Air" (COTA) - link
- dyplom uczestnictwa w Amateur Radio Kids Day - link

Wystarczy wpisać bieżące dane i po łączności wręczyć adeptowi, z gratulacjami, zachętą i uściskiem ręki doświadczonego krótkofalowca.

Do usłyszenia na pasmach w sobotę 18 czerwca 2016 r.!

Info: Jerzy SP3SLU

Kids-Day-2016