KS-19. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 11.05.2016
Dodane przez SP5ELA dnia 2016-05-11 / 21:49
news: pzk_new.jpg
 
KOMUNIKAT NR 19/2016 z dnia 11.05. 2016 r.

Witam wszystkich słuchaczy oraz czytelników naszych komunikatów w kolejnym komunikacie. A oto najnowsze informacje:

1.    Informacja administratora portalu PZK – serwer główny. Informuję, że minionej nocy (z 10 na 11.05.2016 r.) przeprowadzona została relokacja serwera głównego PZK.
Mogły wystąpić pewne krótkotrwałe problemy z osiągalnością serwera. Największy problem przy zmianach parametrów sieciowych powoduje słaba propagacja zmian w DNS u niektórych operatorów. Takiej „niedoskonałości” doznał sekretariat ZG PZK w Bydgoszczy operujący na łączu operatora Orange.
Relokacja serwera głównego PZK związana jest z procesem poprawy parametrów serwera oraz optymalizacją jego konfiguracji.
Na moje zlecenie prace wykonał zespół administratorów Krakowskiego e-Centrum Informatyczne Jump s.j. (kei.pl).

Zygmunt Szumski SP5ELA
Administrator portalu PZK

2.    II Radiozlot na Sośniej Górze przeszedł do historii.
Spotkanie miłośników radia, które odbyło się w ubiegłą niedzielę, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie na Sośniej Górze, zgromadziło 57 licencjonowanych krótkofalowców oraz 180 uczestników radiowej gry terenowej.
Dziękujemy władzom Ogrodu za bardzo dobrą współpracę.
Dziękujemy naszym sponsorom: Starostwu Powiatowemu w Mikołowie, Urzędowi Miasta Mikołów, Urzędowi Miasta Łaziska, MOSIR Łaziska, Urzędowi Gminy w Wyrach i Ornontowicach a także panu Wojciechowi Spałkowi.
Każdy z uczestników radiowej gry terenowej  nie tylko otrzymał certyfikat udziału i drobny upominek, ale także wziął udział w losowaniu atrakcyjnych nagród.
Gra terenowa przebiegała w duchu ENIGMY i jej pogromców czyli polskich matematyków: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego. Pamiętajmy! To my winniśmy im pamięć i szacunek.
Zarejestrowani radiowcy też zostali docenieni losowaniem, w którym główną nagrodę stanowił duobander. Na Sośniej pokazała się liczna drużyna klubu SP9ZHR, która zaprezentowała się zarówno ze strony technicznej jak i chwaliła się swoimi osiągnięciami. Świadczyły o tym liczne puchary. Gratulacje!
Nie zawiódł nas mobilny sklep HamRadioShop. To już trzecie nasze spotkanie i mamy nadzieję, że nie ostatnie.
W tym roku swoje perfekcyjnie wykonane anteny prezentował Krzysztof SP9RIG. Wykonanie naprawdę budzi szacunek.
Na wzgórzu ustawił się też Darek SP9ETE prowokując gruzińską czerwienią.
O to, byśmy wytrwali cały dzień zadbał Benek SP9SNI. Ta grochówka i wkładka to tak, jak dobry akumulator na wyprawie SOTA. Nawet Miłosz SQ9PND ruszył na szczyt Sośniej i aktywował parę QSO SOTA.
Adam od LEGO i ROBOMANII dał możliwość dzieciakom liznąć sporo aspektów automatyki.

Montownia Piotra SP9TPZ przeszła jego oczekiwania, bo w ciągu 1.5 godziny rozeszło się 28 kitów klucza telegraficznego. Warto i trzeba organizować takie warsztaty. Zajęcia praktyczno-techniczne w obecnej szkole niestety mają niewiele wspólnego z życiem. A jak widać po uczestnikach jest prawdziwy głód takich aktywności.
W tym roku sporo miejsca poświęciliśmy telegrafii. Nawet dopracowaliśmy się humoru w postaci moralizującego obrazka.
Jak widzicie działo się sporo. Pogoda dopisała. Kto nie był niech żałuje, bo na kolejny Radiozlot trzeba znów czekać cały rok.
Na koniec chciałbym podziękować drużynie klubu SP9PKS, która mimo skromnych środków zrealizowała poważną imprezę, która daje realne szanse na nową krew w naszym środowisku. Okazją do podziękowań, tych osobistych, skierowanych do konkretnych osób zaangażowanych w Radiozlot będzie najbliższe spotkanie klubowe. Wtedy też spojrzymy jeszcze raz na tą aktywność i zastanowimy się razem, co zmienić, aby była lepsza i bardziej efektywna. Fotorelację można obejrzeć na stronie klubowej (www.sp9pks.pl) lub facebooku.
73 de SP9TPZ

3.    Plenerowe spotkanie integracyjne lublinieckiego klubu SP9PEW
pod nazwą „Wiosna 2016”.

     W ostatnią sobotę, tj. 7 maja 2016 roku o godzinie 10.00 na polanie należącej do Nadleśnictwa Lubliniec na obrzeżach Lublińca, z inicjatywy aktywistów lublinieckiego klubu SP9PEW i przy wsparciu finansowym Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Katowicach, odbyło się kolejne spotkanie integracyjne pod nazwą „Wiosna 2016”, w którym uczestniczyło około 40 osób – znanych krótkofalowców z północnej części okręgu SP9. W spotkaniu uczestniczyło również kilka XYLs. Spotkanie prowadził Stanisław SP9UNK, a dzielnie wspierali Go członkowie zarządu klubu z prezesem Eugeniuszem SP9CWF, Eligiuszem SP9LLS i Mariuszem SP9TDX, a także z Piotrem SP9GZP. W spotkaniu wzięli udział dwaj przedstawiciele Śląskiego OT 06 PZK w Katowicach tj. prezes Oddziału Marek SP9HTY i członek Zarządu i jednocześnie oddziałowy QSL Manager Artur SQ9BDB. W spotkaniu tym wzięła również silna reprezentacja z tarnogórskiego klubu SP9KDU w osobach: Leszka SP9WZR, Henryka SP9AVZ, Józefa SQ9FMR, a także dwaj przedstawiciele siemianowickiego klubu SP9KJM w osobach: Tadeusza SP9HQJ (występującego również w charakterze przedstawiciela Prezydium ZG PZK) oraz Romualda SP9UVQ. Nie zabrakło również przedstawicieli oleskiego klubu SP9KDA tj. Andrzeja SP9EKF z małżonką, a także przedstawiciela piekarskiego klubu SP9ZPS Zbyszka SQ9CXC. Wśród uczestników spotkania był również powszechnie znany na Śląsku twórca i opiekun kilku śląskich przemienników radiowych Jarek SQ9NFI wraz z małżonką.

     Po części oficjalnej każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy prezent między innymi w postaci materiałów promocyjnych ziemię lubliniecką. Gospodarze zadbali nie tylko o strawę duchową, ale również o strawę cielesną w postaci kiełbasek z grilla, chleb z „tłustym” (tak to się nazywa na Śląsku) tj. smalcem domowej roboty, ogórkiem oraz napojami. W czasie trwania spotkania pracowała radiostacja klubowa z wykorzystaniem anteny Delta Loop zamontowanej na podnośniku hydraulicznym i każdy z uczestników spotkania miał okazję do przeprowadzenia symbolicznej łączności. W godzinach popołudniowych uczestnicy spotkania mieli możliwość wykazania się sprawnością w zakresie strzelania z wiatrówek, a najlepsi strzelcy otrzymali okolicznościowe dyplomy za sprawne oko.

     Warto przypomnieć fakt, iż w roku 2015 środowisko krótkofalowców lublinieckich wystąpiło z dość ciekawą inicjatywą, a mianowicie: 20 lutego 2015 roku w Zespole Szkół nr 1 w Lublińcu odbyła się debata pod nazwą: „Komunikacja w warunkach kryzysowych”, której organizatorem był mł. insp. Piotr Sikorski SP9GZP, pełniący obowiązki zastępcy komendanta Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu, a jednocześnie członek Klubu Krótkofalowców Ziemi Lublinieckiej SP9PEW. Debata ta zorganizowana została w porozumieniu z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Lublińcu, a w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele lokalnego samorządu, służb mundurowych, uczniowie klas mundurowych miejscowej szkoły oraz przedstawiciele krótkofalowców z prezesem PZK Jerzym Jakubowskim SP7CBG i sekretarzem ZG PZK Tadeuszem SP9HQJ oraz prezesem Śląskiego OT PZK w Katowicach Markiem SP9HTY na czele. Nadrzędny cel tego spotkania i przedmiot dyskusji to wspieranie lokalnych struktur i komórek kryzysowych na terenie powiatu lublinieckiego w zapewnieniu alternatywnej łączności przez środowisko krótkofalowców na wypadek zagrożenia powszechnego. Więcej informacji na ten temat ukazało się z Komunikacie Prezydium ZG PZK w lutym 2015 roku.
     W trakcie plenerowego spotkania, w toku prowadzonych rozmów i dyskusji padła propozycja, aby tego typu spotkania stały się stałym punktem w rocznym kalendarzu spotkań – podobnie jak spotkania integracyjne w Koniakowie, czy na Czantorii. Inicjatywa ta spotkała się z przychylnym stanowiskiem przedstawicieli lublinieckiego klubu SP9PEW oraz  przedstawicieli zarządu Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Katowicach. Jeśli zatem ta formuła spotkania integracyjnego zostanie nagłośniona i przyjmie się, to jest szansa na coroczne spotkania integracyjne w coraz większym składzie. Już teraz należałoby pomyśleć o urozmaiceniu programu spotkania – podobnie jak na spotkaniach w ramach ŁOŚ.

     Jako przedstawiciel Prezydium ZG PZK, w co prawdę mniejszym gronie, poinformowałem zebranych o aktualnej sytuacji w PZK, w tym o przygotowaniach do najbliższego Krajowego Zjazdu delegatów PZK oraz o potrzebie dostosowania zapisów aktualnego statutu PZK do wymogów znowelizowanej ustawy o stowarzyszeniach. Omawiając toczącą się dyskusję na forach dyskusyjnych co do ustalenia czy PZK ma być stowarzyszeniem osób prawnych czy też fizycznych, albo osób prawnych i fizycznych poinformowałem zebranych o plusach i minusach każdego rozstrzygnięcia. Odniosłem się również do lansowanej ostatnio tezy o nabywaniu osobowości prawnej przez kluby podległe oddziałom – i tu również wyłuszczyłem istotę rzeczy. Stwierdziłem, że podobnie jak środowisko lubelskiego OT PZK oraz klubowicze z gliwickiego klubu SP9KAG, większość uczestników lublinieckiego spotkania opowiedziała się za status quo. Dyskutanci odcinali się od niektórych żenujących komentarzy na forum dyskusyjnym portalu SP7PKI tworzących tzw. czarny PR dla PZK.

Tadeusz SP9HQJ – sekretarz PZK

4.    ŁOŚ 2016 i RBM-1.
Na tegorocznym ŁOSiu po raz pierwszy zostanie zorganizowana wystawa radiostacji RBM-1. Na wystawę nie trzeba się rejestrować, wystarczy tyko przywieź swój egzemplarz radiostacji do namiotu konkursowego w sobotę rano do godziny 11.00.
Na wystawie zostanie wybrana poprzez głosowanie zwiedzających RBM-ka 2016 r., za pierwsze miejsce zostanie ufundowana nagroda oraz 3 dyplomy za 3 pierwsze miejsca.
Organizację wystawy zapewni SP3LD i SP7NEK.
W trakcie wystawy będzie również powołany wirtualny klub posiadaczy RBM-1.
 
Do spotkania na ŁOSiu
Zapraszamy
Bogdan SP3LD i Grzegorz SP7NEK

5.    Ciekawostka: HF65XZM.
"Dnia 05.06.2016 r. o godzinie 04:00 LT rozpocznie pracę stacja HF65XZM z miejscowości WRZAWY lokator KO00WQ. Z okazji 65 urodzin i 40 lat pracy jako zawodowy kierowca.
Stacja będzie pracowała z 4 miejscowości WRZAWY, GDAŃSK NOWY PORT, STALOWA WOLA, PIASECZNO, w miejscach związanych z życiem Marka SP5XZM, nauką, i pracą.
Pierwsza osoba która znajdzie HF65XZM na pasmach, otrzyma niespodziankę. Wójt gminy Gorzyce też ufundował drobny upominek za pierwsze QSO.
Karty QSL na pamiątkę pracy stacji już są gotowe.
Stacja będzie pracowała na 80/40/20/17/15/10m SSB tylko 100W, być może 2m FM."

Marek Andrzej Czajka SP5XZM.

6.    Znani krótkofalowcy - SP6XA.
Śp. dr inż. TADEUSZ MATUSIAK SP6XA urodził się  22 kwietnia 1912 roku w Trzanowicach na Zaolziu. Już w 1923 roku przy współudziale ex SP9TZ zbudował odbiornik z zakresem fal średnich.
Dwa lata później posiadł wiedzę na temat  krótkofalarstwa i  zbudował nadajnik  z elementów wykonanych w zdecydowanej większości własnoręcznie. Następnym krokiem był odbiornik Schmell 0-V-1 i antena „L” z przeciwwagą.
16 listopad 1927 roku - mieszkając w Bielsku Białej pod znakiem TPTM (TP+ monogram) nawiązał pierwszą łączność ze stacja SMUA z Goteborgu. Po kilku QSO dowiedział się, że taki znak funkcjonuje już z Wilna. Zmienia znak na TPXA, następnie dowiaduje się, że ów kolega z Wilna to nie TPTM tylko TPMT.
Pan Tadeusz kilkanaście miesięcy zabiegał  o zalegalizowanie swej działalności radiowej w PKRN Warszawa (o którym dowiedział się od TPSA). W 1928 r. wstąpił do Lwowskiego Klubu Krótkofalowców i wpisany został do ewidencji z nr 46. Po ukończeniu szkoły średniej w 1931 roku przeniósł się do Lwowa. W latach 1932-37 studiował na Politechnice Lwowskiej. W okresie studiów nie był słyszany na pasmach amatorskich. Pod koniec studiów do odnowienia licencji zmobilizował go SP1OL.
Od 1937 roku (tylko po 2 miesiącach) wszedł w posiadanie licencji i znaku SP1XA. W tym samym czasie podjął pracę w Polskim Radiu we Lwowie, a wolny czas poświęcał na pracę w eterze i działalność w LKK. Służby nie zbierały opinii o Panu Tadeuszu w związku z otrzymaniem nagrody Ministra Spraw Wojskowych za wynalazek przypominający radar.
Został redaktorem naczelnym Krótkofalowca Polskiego i z tego tytułu był członkiem władz klubu.
Pod koniec 1937 roku został członkiem pierwszej w Polsce Komisji Eterowej. Wszedł także w skład Komisji Egzaminacyjnej. Od 1938 roku był ponadto kierownikiem laboratorium  klubowego, które słynęło z wyjątkowego działania. Uczestniczył w wyprawie na Howerlę.
Czas II Wojny Światowej spędził w Rumuni, gdzie  współpracował z ruchem oporu -nawiązywał łączność radiową z aliantami.
W październiku 1945 roku znalazł się we Wrocławiu, gdzie wspólnie z ex SP1QS i SP1UO i trzema początkującymi kolegami założył Wrocławski Klub Krótkofalowców (22.09.1946 r.).
W zamysłach inicjatorów było przemianowanie klubu w przyszły Oddział Wojewódzki PZK.
W tym czasie został pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej. Pensja była zbyt skromna i dlatego podjął dodatkową pracę  jako nauczyciel w Liceum Elektrycznym we Wrocławiu.
Kolejna licencję otrzymał w 1950 roku - była to pierwsza licencja wydana po wojnie na terenie  obu Śląsków. Uruchomił nadajnik 50W i przeprowadził QSO (głównie na CW) w pasmach 7-21 MHz z 173 podmiotami.
Rok 1959 był czasem przemodelowania zainteresowań pana Tadeusza. Rozpoczął pracę na 144  MHz mocą 4 W docelowo było to 100W i antena synfazowa 12 elementowa. Wtenczas przeprowadził ponad 2500 QSO z 27 państwami z 106 dużych kwadratów.
Znany z aktywności szanowany przez młodszych wybrany został członkiem Zarządu Głównego PZK.
W 1979 roku został członkiem OLD-Timer s CLUB z numerem 22, (dzisiejszy OTC). W 1984 roku postanowił unowocześnić swój sprzęt i postawić nowa antenę.
Był zawziętym telegrafistą. W liście skierowanym do sp. Tadeusza  SP2AO w 1984 roku pisze
„Muszę Ci wyznać ze skruchą, że po 56 latach pracy splamiłem się pierwszym połączeniem na SSB. Przy dwóch watach i ulewnym deszczu zrobiłem 9H1CD i dwóch Hiszpanów”.
W innym liście z lat osiemdziesiątych pan Tadeusz pisze ”szkoda, że już nie ma mojej ekipy z przed 30 lat, kiedy to nasza trójka odbierała średnio 220 zn. w literach a 250 zn. w cyfrach! Dziś już nie ma takich chojraków”.
Decyzją Nadzwyczajnego Zjazdu PZK z 1992 roku SP6XA uzyskał godność Honorowego Członka PZK. Zajmował się tłumaczeniem z trzech języków obcych.
Był bardzo krytyczny do osób zajmujących się historią, które podawały niesprawdzone   materiały.
W 1994 roku w liście do ówczesnego prezesa OTC SP6XA pisze: ”Wczoraj otrzymałem od Prezesa SP3CUG zaproszenie na spotkanie „Starych Dziadków” do Bydgoszczy. Lista gości obejmuje samą ”wierchuszkę” krótkofalarstwa polskiego i dla mnie takie spotkanie było by wysoce podnoszące na duchu”.
Prawie trzydzieści lat był Contest Managerem PK UKF.

Ryszard SP3CUG

P. S.
Kilkanaście życiorysów, krótkofalowców przedwojennych - zasłużonych nestorów mam w  końcowej fazie opracowania i będą przedstawiane w najbliższym czasie.
Za pomoc w zbieraniu informacji i fotografii uprzejmie dziękuję kolegom: SP2IW, SP3CMX, SP3CSD, SP3XR, SP3RBQ, SP5CCC, SP5HS, SP8TK, SP9BQJ i SP9PT.
Liczę na zgłoszenia innych zasłużonych i materiały o nich.

SP3CUG


TNX. TNX. TNX.
Redakcja komunikatu dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Piotrowi SP9TPZ, Bogdanowi SP3LD, Grzegorzowi SP7NEK, Andrzejowi SP5XZM, Ryszardowi SP3CUG.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK
 

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2016