KS-13. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 30.03.2016
Dodane przez SP5ELA dnia 2016-03-30 / 20:43
news: pzk_new.jpg

KOMUNIKAT NR 13/2016 z dnia 30.03.2016 r.

Witam wszystkich słuchaczy oraz czytelników naszych komunikatów w kolejnym komunikacie. A oto najnowsze informacje:

Koleżanki i Koledzy Krótkofalowcy,
Prezes SP7CBGJuż za trzy dni eter zapełni się stacjami pracującymi w jednych z najstarszych międzynarodowych zawodów krótkofalarskich. Jak co roku w pierwszy pełny weekend kwietnia PZK i SPDX Klub organizują najważniejsze dla stacji SP zawody. Odbywają się one już od 83 lat. Tym razem na szczęście zawody te nie wypadają w okresie Świąt Wielkiej Nocy. Liczę więc na bardzo szeroki udział naszych stacji. Koleżanki i Koledzy, apeluję o maksymalną aktywność na pasmach 2-3 kwietnia w SP DX Conteście 2016, aby stacje zagraniczne mogły zaliczyć wszystkie województwa, a może także powiaty i to na jak największej ilości pasm. Nie tylko najwięksi „Contestmani” zauważyli już, że propagacja na wyższych pasmach z każdym dniem staje się coraz gorsza, co jest związane z malejącą ilością plam na słońcu. Mimo to wierzę w maksymalną aktywność tam gdzie w najbliższy weekend warunki pozwolą na nawiązanie jak największej ilości łączności. Dziękuję Komisji Zawodów za ciężką pracę przy rozliczaniu ubiegłorocznego oraz propagowaniu tegorocznego SP DX Contestu i zapraszam do lektury zamieszczonego poniżej "przedkontestowego" komunikatu Komisji naszych zawodów.

Do usłyszenia,
Jerzy Jakubowski SP7CBG prezes PZK

1. SP DX Contest 2016.
Pierwszy pełny weekend kwietnia to dwa dni ściśle związane z historią Polskiego Związku Krótkofalowców i jednocześnie dni, kiedy polscy krótkofalowcy na 24 godziny mają szansę znaleźć się w centrum zainteresowania stacji z całego świata. Pierwszy pełny weekend kwietnia to termin zawodów SP DX Contest. Zawodów, w których stacje z Polski nawiązują łączności tylko z korespondentami z innych krajów. SP DX Contest trwa 24 godziny – rozpoczyna się o godzinie 15:00 UTC w sobotę i trwa do 15:00 UTC w niedzielę. W 2016 roku zawody odbędą się w dniach 2 – 3 kwietnia.
 
SP DX Contest to długa i piękna tradycja. Zawody po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1933 roku jako „I Międzynarodowe Zawody P.Z.K.” i właśnie od 1933 roku trwa tradycja naszych zawodów. Są to historycznie jedne z najstarszych, najdłużej organizowanych międzynarodowych zawodów krótkofalarskich. Wielu polskich krótkofalowców co roku bierze udział w SP DX Contest w większym stopniu właśnie w celu zachowania i kultywowania tej tradycji niż dla samego wyniku. Mamy nadzieję, że podobnie będzie także w tym roku.
 
Wśród międzynarodowych zawodów krótkofalarskich SP DX Contest wyróżnia fakt, że są to zawody typu „single country”, a więc zawody, w których łączności nawiązywane są z jednym krajem. Warto napisać, że w tej grupie zawodów SP DX Contest skupia największą liczbę uczestników. Liczba stacji startujących w naszych zawodach to około 1800 – 2000, z czego zwykle około 700 – 900 to stacje z Polski. Każda polska stacja, biorąca udział w zawodach jest w centrum zainteresowania stacji zagranicznych, a dla początkujących polskich krótkofalowców SP DX Contest to fantastyczna szansa do nawiązania łączności z wieloma krajami (zwykle w naszych zawodach pojawiają się stacje z około 80 krajów wszystkich kontynentów).
 
Dane, dotyczące liczby uczestników pokazują także, że jako polska społeczność radioamatorów mamy jeszcze ogromne rezerwy. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę członków PZK czy liczbę polskich krótkofalowców w ogóle, widać, że może być nas – polskich krótkofalowców - w zawodach znacznie więcej. To jest pole do działania między innymi dla Oddziałów Terenowych PZK.
Jeśli już jesteśmy w temacie OT PZK… Od 2011 roku w SP DX Contest powrócono do prowadzenia współzawodnictwa Oddziałów Terenowych PZK. Tego typu zestawienie było prowadzone w latach osiemdziesiątych i zostało przywrócone po sugestiach wielu polskich krótkofalowców. Ideą tego współzawodnictwa jest zachęcenie członków poszczególnych OT PZK do udziału w zawodach, ponieważ wynik OT PZK zależy właśnie od aktywności członków danego Oddziału.
 
Stronie internetowa naszych zawodów http://spdxcontest.pzk.org.pl/ szczegółowo opisuje formułę współzawodnictwa OT PZK. Warto odwiedzić te stronę, ponieważ zawiera także wiele innych szczegółowych informacji, jak np. regulamin zawodów, baza danych wyników z poprzednich lat (z możliwością przeszukiwania) czy rekordy wszechczasów w poszczególnych kategoriach.
Zapraszamy do udziału w SP DX Contest 2016. Mamy nadzieję, że liczba uczestników z Polski będzie w tym roku rekordowa. Warto wystartować, warto pojawić się w zawodach: nie tylko dla wyniku, ale także dlatego, że SP DX Contest to coroczne święto polskiego krótkofalarstwa i piękna, długa tradycja. Warto podtrzymywać i kultywować tę tradycję.

Do usłyszenia w SP DX Contest 2016!
Komisja Zawodów

2. Posiedzenie Zarządu Głównego PZK.
W dniu 9. kwietnia br. w Centrum Promocji Kultury Warszawa Praga Południe odbędzie się ostatnie w tej kadencji prezydium ZG PZK posiedzenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców. W porządku obrad znajdą się więc punkty dotyczące organizacji XXII Krajowego Zjazdu Delegatów PZK, który odbędzie się w dnach 21-22 maja br. w ośrodku "Sportowa Osada" w Burzeninie.
Na posiedzeniu Zarząd Główny zajmie się jak co roku sprawami finansowymi PZK, przyznaniem odznaczeń oraz sprawami wniesionymi przez oddziały PZK i członków ZG PZK.

SP2JMR

3. Trzecia tura rozmów w Ministerstwie Cyfryzacji.
W dniu 4 kwietnia w Ministerstwie Cyfryzacji w Warszawie odbędzie się kolejna tura konsultacji sprawie możliwych zmian w przepisach i wykonywaniu służby radiokomunikacyjnej amatorskiej. Agendę do dalszej dyskusji w trakcie spotkania zwierającą dotychczasowe ustalenia zamieszczam jako załącznik do dzisiejszego komunikatu.

SP2JMR

4. Spis treści Świata Radio 4/2016.
AKTUALNOŚCI; Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
ANTENY: Antena dipolowa (cz. 1)
TEST: Mikroprzemiennik DV4mini
PREZENTACJA: Nowa jakość w SMARTV, Analizator RSA306B
ŁĄCZNOŚĆ: Nowości Automaticon 2016
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK
WYWIAD: Radio to moje hobby
HOBBY: Zdalne sterowanie radiowe, Radio dla Reaktywacji
DIGEST: Anteny nadawczo-odbiorcze
DYPLOMY: Dyplomy ze Śląska i Wodzisławia
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA
 
5. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 4/2016.
Spotkanie w Ministerstwie Cyfryzacji
Nadzwyczajne Walne Zebrania w OT
"Urania"- publikacja na temat krótkofalarstwa

SP9SDL S.K. W marcu 2016 r. w wieku 65 lat zmarł nasz Kolega Zbigniew Macioła SP9SDL. Przyczyną śmierci były komplikacje po przebytej operacji. Ś.P. Zbigniew był znany w środowisku krótkofalowców na Śląsku głównie w aktywności na paśmie UKF. Działał, pomagał w organizowaniu stacji klubowych na Śląsku w trudnych czasach.

Cześć jego pamięci!
Władysław Borgieł - SP9WAE

 
TNX. TNX. TNX.
Redakcja komunikatu dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Andrzejowi SP5AHT, Komisji Zawodów SP DX Contest, Władysławowi SP9WAE.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA, Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK

Załącznik 1.

news: ikona_pdf.gif KS-13 wraz z załącznikiem.
news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2016