KS-40. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 7.10.2015
Dodane przez SP5ELA dnia 2015-10-07 / 18:35
news: pzk_new.png

 
KOMUNIKAT NR 40/2015 z dnia 07.10.2015 r.

Witam wszystkich słuchaczy oraz czytelników naszych komunikatów. A oto najnowsze informacje:

1.    Radioraektywacja i PZK.
W związku z ożywioną po „Zjeździe Technicznym SP” w Burzeninie dyskusją internetową na temat współdziałania PZK z programem i grupą krótkofalowców "Radioreaktywacja" przypominamy, że nasza współpraca miała swój początek we wrześniu 2012 r.
Pierwsze kontakty z Kolegami działającymi w ramach Radioreaktywacji nawiązał wówczas Jerzy SP3SLU z-ca prezesa PZK ds. szkolenia i młodzieży. Znalazło to odzwierciedlenie w protokole z posiedzenia prezydium ZG PZK odbytego w Mariantowie k. Turku w dniu 12.09.2012 r:
•    "Jerzy Gomoliszewski SP3SLU poinformował o nawiązaniu współpracy z grupą krótkofalowców działających pod hasłem Radioreaktywacja, realizujących program edukacyjny dla dzieci i młodzieży. Prezydium wyraziło chęć rozwijania współpracy z ww. grupą poprzez popularyzację programu edukacji krótkofalarskiej najmłodszych wśród członków PZK w oddziałach terenowych i klubach oraz ustalenie harmonogramu lekcji otwartych realizowanych wspólnie."
Od tego czasu prezydium podejmuje działania zmierzające do upowszechnienia  Radioreaktywacji w Oddziałach Terenowych, Klubach i wśród członków PZK. Lekcje otwarte krótkofalarstwa odbywają się z udziałem samych autorów Programu, lub działaczy na rzecz młodzieży w OT i lokalnych klubach. Przejawem naszego współdziałania było także ufundowanie dwóch TRX-ów  KF i UKF, w tym jednego przy znaczącym wsparciu Tomka SP5CCC,  jako nagród w "Zawodach Radioreaktywacja" edycja 2014 r. Obecnie Prezydium ZG PZK ogłosiło konkurs  na opracowanie i zbudowanie prototypu odbiornika początkującego nasłuchowca, z zamiarem zakupu początkowo 10 szt. takich odbiorników w celu przekazania ich najmłodszym SWL wyłonionym przez "Radioraektywację" lub kluby krótkofalarskie.
Na ostatnim posiedzeniu prezydium omówiono przygotowania do zaplanowanego na luty  2016r.  spotkania w Międzylesiu, na którym ma być kontynuowana dyskusja dot. promocji krótkofalarstwa i szkolenia młodzieży, zapoczątkowana we wrześniu 2015r. w Burzeninie. Prezydium ZG PZK wydeleguje 2 osoby na to spotkanie. Cenne mogą okazać się informacje o metodach  promowania krótkofalarstwa wśród uczniów i studentów w innych krajach, zebrane przez Grupę Roboczą ds. młodzieży R1 IARU i omawiane podczas międzynarodowych obozów YOTA, w których od 3 lat uczestniczą reprezentanci SP. Po ustaleniu przez organizatorów  terminu i warunków spotkania w Międzylesiu, odpowiednie informacje zostaną przekazane do Oddziałów Terenowych PZK w celu umożliwienia uczestnictwa w nim również zainteresowanym  przedstawicielom OT i Klubów.
Poniżej tekst ogłoszonego konkursu na odbiornik nasłuchowy, po modyfikacji.
Info: Piotr SP2JMR & Jerzy SP3SLU
Prezydium ZG PZK ogłasza konkurs na wyprodukowanie 10 odbiorników dla początkujących SWL. Poniższe warunki zostały zmodyfikowane w stosunku do zamieszczonych w protokole z Posiedzenia Prezydium ZG PZK z 26 września 2015 r. na skutek rzeczowej argumentacji potencjalnych konstruktorów, aktywnie współpracujących lub będących organizatorami „Zjazdów Technicznych SP” Odbiornik powinien spełniać co najmniej poniższe warunki:
 - pasma amatorskie 80 m i 40 m z ewentualnością innych pasm
- cyfrowy odczyt częstotliwości
- zasilanie bateryjne z możliwością podłączenia zewnętrznego zasilacza sieciowego
- wyjście audio na słuchawki i głośnik zewnętrzny
- możliwość odbioru emisji SSB i CW
- estetyczna obudowa z opisem funkcji
- szczegółowa dokumentacja konstrukcyjna i techniczna
 - Wybór koncepcji rozwiązania technicznego dowolny.  Oferty (mile widziany prototypowy model) należy składać do 31 grudnia 2015 r. Rozstrzygniecie konkursu nastąpi 15 stycznia 2016 r. W ofercie należy podać cenę jednostkową. Wykonanie odbiorników do 15 maja 2016 r.”
Zgłoszenia przyjmuje sekretariat ZG PZK

2.    Konferencja ARISS w Polsce wydarzeniem World Space Week 2015.

Już tylko nieco ponad tydzień dzieli nas od 5. Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. Spotkanie jest oficjalnym wydarzeniem trwającego właśnie World Space Week 2015. Będzie to wydarzenie kończące tegoroczne obchody Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej na świecie.
Celem organizatorów konferencji jest przedstawienie w jaki sposób można przystąpić do programu ARISS. Nauczyciele i krótkofalowcy będą mogli dowiedzieć się jak przygotować program edukacyjny oraz niezbędne wyposażenie naziemnej stacji radiowej do przeprowadzenia bezpośredniej rozmowy z astronautą na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dla uczniów biorących udział w konferencji przewidziano zajęcia praktyczne z zakresu technik odbioru i dekodowania sygnałów radiowych z ISS. Atrakcją z pewnością będzie prezentacja filmu Marcina Mazura, pt. "Polska Rzeczpospolita Kosmiczna" oraz wystawa fotografii przedstawiających naszą planetę widzianą z pokładu ISS.
Aby wziąć udział w konferencji należy zarejestrować się za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej http://ariss.pzk.org.pl. Zgłoszenia przyjmowane będą do dnia 11 października godz. 24:00 UTC.
Organizatorami konferencji są: Polski Związek Krótkofalowców, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "ZAP - Edukacja", Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW, Grupa ARISS w Polsce przy wsparciu organizacyjnym m. in. ARISS Europe oraz Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Honorowy patronat nad konferencją objęli Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Starosta Ostrowski. Honorowym przewodniczącym konferencji został Gaston Bertels ON4WF Przewodniczący ARISS Europa.
Armand SP3QFE i Sławek SQ3OOK

3.    S79SP w eterze! Zgodnie z zapowiedzią natychmiast po przybyciu na Seszele członkowie zespołu ekspedycyjnego zamontowali pierwsze anteny i pojawili się w eterze. Po pierwszej dobie pracy w logu ekspedycji było 5000 QSO!

Problem stanowi pasmo 40 M, w S7 pasmo to jest ograniczone i ekspedycja na wszystkich emisjach CW, SSB, RTTY musi pracować na odcinku 7050-7100
zgodnie z miejscowym band planem.
S79SP ma 5 kompletnych stacji z czterema wzmacniaczami mocy. * Szef ekspedycji w dniu 6.10.2015 przekazał w rozmowie z SP5ELA na Skype info o awarii (spaleniu) jednego wzmacniacza. Ekspedycja prowadzi negocjacje z władzami resortu zdrowia na Seszelach w sprawie zgody na umieszczenie anten na sąsiedniej działce zajmowanej przez rządowy ośrodek rehabilitacji. W chwili obecnej brak anteny na 80M.
Bliższe szczegóły i serwis zdjęciowy znajduje się na stronie wyprawy: http://www.s79sp.dxing.pl/
Log ekspedycji jest na bieżąco aktualizowany na stronie Clublogu: https://secure.clublog.org/expeditions.php, można porównać swoje osiągnięcia z innymi stacjami jak również znaleźć optymalne godziny do przeprowadzenia QSO z nami na poszczególnych pasmach. Przypominamy: nie przewidujemy specjalnych częstotliwości ani wywołań kierunkowych dla stacji SP, ale postaramy się, aby wszyscy wołający znaleźli się w naszym logu. Na fonii prosimy wołać po polsku w połowie pile-up'u, gdyż tam jest najmniejszy tłok.
Stacje wołające prosimy o zachowanie dyscypliny pracy i postępowanie zgodnie ze wskazówkami operatora stacji S79SP. * W dniu wczorajszym w czasie pracy ekspedycji S79SP z „NA only” (Tylko North America) na 14 MHz SSB w czasie krótkiego otwarcia wieczornego kilka stacji SP pomimo próśb operatora usilnie wołało! Będziemy konsekwentnie oczekiwać wołania tylko od stacji, których znak wymieniamy. Życzymy Wam i sobie dobrej zabawy i uzupełnienia wszystkich brakujących pasm i emisji a my Wam w tym pomożemy, jako, że QSOs ze stacjami SP będą naszym priorytetem.
Włodek SP6EQZ

4.    Niby taka sobie aktywność, a jednak..
W tą sobotę (3.10.2015) grupa krótkofalowców z klubu SP8KKM postanowiła popracować terenowo. Padło na okolice schronu kolejowego w Stępinie gmina Frysztak i wybór okazał się jak najbardziej trafiony, ale o tym zaraz.  Wyjazd był weekendowy, więc wyjechaliśmy z Dębicy w sobotę rano. Na miejsce dotarliśmy około 11  i zaczęliśmy od śniadania i rozglądnięcia się po terenie obiektu. Pierwsza antena na maszcie wisiała jakieś pięć minut po przełknięciu ostatniego gryza. Tomek SQ8MXE wraz ze swoim harmonicznym Kubą rozstawił  konstrukcje antenowe w oparciu o demobilowe maszty zaś Krzysiek SQ8MXK wraz Rafałem SQ8UPS dołączyli do nich swoje TRX (Icom-756 i FT-450D). Wszyscy łącznie z Jackiem SQ8AQO zabrali się za łączności aktywując tą gminę w paśmie 3,5 , 7 i 14MHz na SSB i SSTV (Dzięki Rafałowi za konfigurację sprzętu). Krótkie przerwy między pile-upem wykorzystaliśmy na podwieszenie kolejnych anten i relaksowi przy grilu. Wczesnym popołudniem dotarło do nas wsparcie w postaci Bartka SQ8BRZ i Tomka SQ8TAS, którzy wraz Rafałem SQ8UPS udali się na najbliższa górkę aby popracować na 144MHz. Powiesiliśmy tam  Diamonda X200, powtarzając przy tym krótkofalarskie dowcipy o łowieniu ryb w górach. Kiedy wieczór zapadał przepieliśmy zasilanie TRX na typowo awaryjne z generatora (THX Tomek). Wszyscy chętni porobili łączności, przetestowali sprzęt, porównali anteny i chyba dobrze się bawili. Niestety mimo czekania do 24.00  "złoty pociąg" nie wyjechał z tunelu (w świetle reflektorów 3 Miśków i 1 Cytryny (nasze pojazdy) spakowaliśmy sprzęt i wróciliśmy do domu. Ogółem nasza ekspedycja wykonała ponad 200 QSO na SSB na KF z wszystkimi okręgami SP oraz większością krajów europejskich. Raporty jakie uzyskiwaliśmy były bardzo dobre - pewnie to zasługa tak ciekawego miejsca. Na pewno nie raz tu jeszcze zaglądniemy - może doczekamy się tego pociągu. Na razie tylko złapaliśmy paru chętnych, którzy przy okazji następnego egzaminu na pewno dołączą do naszego hobby.

Jacek SQ8AQO prezes SKiR „Delta”

5.  SONDA 2015 – podsumowanie.
W tegorocznej akcji dyplomowej jako stacje okolicznościowe pracowało 10 stacji. Niestety z przyczyn zawodowych jedna z naszych stacji HF6SONDA była w eterze tylko 2 dni. Podwyższyło to stopień trudności w osiągnięciu wymaganych 18 punktów dyplomowych.
Akcja SONDA oprócz części dyplomowej zawierała również część konkursową w dniach 25 – 27.09.2015. Aplikacje do w/w części przyjmowane są do 15.10.2015 zgodnie z regulaminem na adres pocztowy sonda.award@gmail.com. Wyniki weryfikacji zgłoszonych aplikacji dyplomowych publikowane są na stronie http://sp5kvw.com/?page_id=3561. Wyniki konkursu z nagrodami zostaną ogłoszone po zakończeniu przyjmowania aplikacji na stronie klubu SP5KVW.
W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi pracy stacji okolicznościowych na pasmach przedstawiamy poniższe zestawienie:

lp.    Znak    ilość QSO    ilość stacji     ilość podmiotów DXCC    ilość QSO z SP    ilość stacji z SP
                       
1    SN0SONDA    1001    758    32    554    395
2    SN2SONDA    1648    1171    47    734    462
3    SP4SONDA    723    537    33    502    350
4    HF6SONDA    30    30        30    30
5    SN9SONDA    1139    947    54    354    268
6    SN0S    2368    1759    66    589    367
7    SN0O    1207    846    29    983    656
8    SN0N    966    690    31    775    534
9    SN0D    1383    911    35    1058    642
10    SN0A    1321    985    42    765    522

 
Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za udział w akcji SONDA i zapraszamy do kolejnych edycji.
Zespół SONDA – Maciej SO5MAX

6.     Wyprawa Jacka SP5EAQ na Pacyfik – South Cook.

Przygotowania do wyprawy E51EAQ są zakończone. Jacek wylatuje 15-ego
października  przez Dubai do Auckland. Tam Jacek spędzi 2 dni czekając na ew.
opóźniony bagaż (zdarza się). Leci Emirates, które oferują 30 kg bagażu rejestrowanego + 7 kg kabinowego. Za nadbagaż niestety są koszmarne stawki. Jacek pisze: „Wybór linii związany był z wcześniejszą koncepcją wyprawy z Mirkiem VK6DXI. Wybieraliśmy się razem na Cocos-Keeling. Po śmierci Mirka zdecydowałem się na zmianę celu wyprawy ale linii już nie zmieniałem. Emirates w poprzedniej wersji było optymalne (latało do Perth a gross bagażu miał wziąć na Cocos Mirek mieszkający właśnie w Perth). Śmierć Mirka pokrzyżowała wspólne plany, ale ponieważ urlop w QRLu (i zgodę rodziny) miałem już wynegocjowany, to pozostała mi zmiana destynacji. E5 nie było najciekawszym wyborem (dwie aktywne stałe stacje słyszalne
na 20m SSB prawie codziennie) ale istnienie lokalnych operatorów, którzy
zaproponowali mi pomoc w uzupełnieniu  instalacji antenowych (co rozwiązało częściowo problem nadbagażu) spowodowało, że i ich propozycję przyjąłem z
wdzięcznością. Wykupiłem więc zakwaterowanie w motelu na północnym wybrzeżu Rarotonga, miejscu skąd nadawało gros ekspedycji. Tanio nie było ale miejsce rozpoznane i zgoda gospodarza na anteny gwarantowana. Na wyspę dotrę 18ego wieczorem (lokalnego czasu). W Polsce będzie dzień później gdyż E5 jest za linią zmiany daty. Planowałem pobyt dwutygodniowy ale kilka dni temu zlikwidowano mój lot powrotny i będę o dzień krócej.
Zabieram K3 + PA, maszt 12-metrowy Spiderbeama z kompletem drutowych
anten pionowych (na miejscu mam jeszcze obiecaną antenę pionową ZeroFive produkcji USA. Gorzej będzie z kablami (biorę tylko 40m H-155). Mam też lekką skrzynkę antenową, którą przy pomocy przyjaciół zrobiłem specjalnie na wyprawę (waży 2kg i przenosi swobodnie 600W). Głównym hitem ma być praca w CQWWDX SSB (nie wiem jeszcze na jakim paśmie - a może multiband?).
Dzięki przyjaciołom z eteru, instytucjom krótkofalarskim i rodziny dostałem też  trochę finansowego wsparcia za które jestem bardzo wdzięczny. Typowa wyprawa krótkofalarska (tzw. walizkowa) wiąże się z poważnym wydatkiem i w bajki można włożyć opowieści o jej znaczącej "samospłacie" środkami otrzymanymi na wysyłkę directów. Zresztą gross obecnych potwierdzeń to LoTW. Trzymajcie kciuki za propagację. Na Tokelau, gdzie w  zeszłym roku byłem 4 tygodnie z Marcinem SP5ES, propagacja zawiodła koszmarnie. Może teraz będzie lepiej”.
Strona wyprawy: http://e5.sp5drh.com
73, Jacek SP5EAQ

 TNX TNX TNX!
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Jackowi SQ8AQO, Sławkowi SQ3OOK, Armandowi SP3QFE, Maciejowi SO5MAX, Włodkowi SP6EQZ, Jackowi SP5EAQ.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

                
Piotr SP2JMR   Zygi SP5ELA    Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015