Ze świata - wydarzenia
Dodane przez SP5ELA dnia 2015-09-03 / 21:14
Wydarzenia ze świata radioamatorskiego

Ponieważ skoczył się sezon ogórkowy, my wracamy do stacji szukając jakiś ciekawych DX-ów, a świat krótkofalarski czyni różnego rodzaju działania.

I tak.
* Jest całkowity brak konsensusu na WRC-2015 w sprawie "All over the map" na 3 miesiące przed konferencją. Czy ktoś wie, co my, jako Polska mamy w tej sprawie do powiedzenia?

Chińczycy chcą używać na 9 satelitach częstotliwości, które są niezgodne z zaleceniami IARU. Jest duża obawa na interferencje z innymi użytkownikami. Sekretarz IARU Rod W6ROD próbuje dogadać te sprawy z Chińczykami

Amerykanie w ekspresowym tempie dogadali się z władzami Kuby i w tegorocznym WWDX Contest w dniach 27/28 października wystartuje wspólna ekipa pod znakiem T42US. Ma pracować 9 operatorów z USA i 9 Kubańczyków.

Z firmy Collins doszła historyczna informacja, która dla nas, którzy w czasach komuny marzyli o mechanicznych filtrach tej firmy jest zakończeniem pewnej epoki.
A więc Collins po 60 latach zakończył ich produkcję.

Znani z pasm krótkofalowcy Mike K7IR, Koos PA0KDF i James N2IW są tegorocznymi zdobywcami Excellence Award 2015 fundacji YASME. Warto wiedzieć, za co.

Otóż K7IR dostaje dyplom za wynalezienie anteny Yagi strojonej w czasie pracy, którą znamy, jako SteppIR, PA0KDF za kierowanie walką z zakłóceniami na pasmach amatorskich (noise) w broaband-over-power-line (BPL) i walce z tym zjawiskiem. James N2IW za stworzenie aplikacji planowania online stosowane w czasie aktywności 100 lecia ARRL przez W1AW a która obecnie jest do bezpłatnego stosowania dla podobnych akcji. Nagroda to grawerowana kula kryształowa i premia pieniężna.

Zwracam uwagę na coś, co np. w USA jest do załatwienia. Chodzi o świadome zakłócanie pracy radioamatorów oraz o przestrzeganie procedur prowadzenia łączności radiowej. Niejaki Michael Guernsey KZ8O dostał karę 22000$ za zakłócanie pracy innych amatorów, a inny koleś David Tolassi W4BHV 1000$ za nie podawanie swojego znaku w czasie łączności.

Europejska Agencja Kosmiczna donosi, że Astronautka Samantha Cristoforetti, IZ0UDF spędzała w kosmosie ponad 200 dni na koniec czerwca i jest to rekord. Poprzedni należał do Suni KD5PLB, która była w kosmosie blisko 195 pełnych dni. Samantha w tym czasie miała bardzo dużo kontaktów z młodzieżą w ramach programu ARISS.


--
Vy 73's
Witek SP9MRO/3Z0R

* Sprawa dotyczy między innymi pasma 60m (5MHz). Przyp. red.