KS-35. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 2.09.2015
Dodane przez SP5ELA dnia 2015-09-02 / 18:56
news: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 35/2015 z dnia 02.09.2015 r.

1.    Podsumowanie krótkofalarskiej akcji dyplomowej "Enigma".

W dniu 1 września w siedzibie Bydgoskiego Oddziału Terenowego PZK odbyło się podsumowanie akcji dyplomowej "Enigma" w którym uczestniczyli Daniel Danecki SQ2KLU, Krzysztof Jachimiak SQ2JK organizatorzy, Roman SP2DDX wiceprezes Bydgoskiego OT PZK, kilku kolegów członków OT 04 oraz piszący te słowa Piotr SP2JMR.
Zakończona 30 sierpnia akcja dyplomowa została przygotowana w celu uhonorowania Mariana Rejewskiego, który urodził się i mieszkał w Bydgoszczy, a wraz z Henrykiem Zygalskim i Jerzym Różyckim przyczynił się do zmiany biegu wydarzeń podczas drugiej wojny światowej. Była też częścią obchodów "Roku Mariana Rejewskiego" w Bydgoszczy. W ramach akcji aktywne były 4 stacje okolicznościowe za łączności z którymi krótkofalowcy ze świata otrzymywali punkty w postaci szyfrów i danych deszyfrujących, potrzebnych do spełnienia warunków otrzymania dyplomu. Po rozliczeniu i pełnym podsumowaniu akcji kilku najlepszych krótkofalowców otrzyma nagrody rzeczowe w postaci statuetki z podobizną maszyny szyfrującej Enigma.
Przeprowadzenie akcji było możliwe dzięki uzyskaniu z Urzędu Miasta Bydgoszczy dofinansowania w kwocie 8000 zł.
W ramach akcji przeprowadzono kilkadziesiąt tysięcy QSO's. Ilość łączności byłaby znacznie większa, gdyby nie bardzo zła propagacja praktycznie na wszystkich pasmach w większości czasu trwania akcji.
Całość była znakomicie rozpropagowana co potwierdzali korespondenci podczas QSO's - bo po prostu wszyscy wszystko wiedzieli, a w okresach poprawy propagacji mieliśmy do czynienia z na prawdę sporym "pile up-em".
Akcja ta miała także swój wydźwięk historyczno-patriotyczny ponieważ pozwoliła wielu ludziom na całym świecie dowiedzieć się lub rozszerzyć wiedzę o roli polskich kryptologów w złamaniu szyfru "Enigmy", co jak wiadomo miało spore znaczenie dla przebiegu II. wojny światowej.

W imieniu prezydium ZG PZK i naszym własnym dziękujemy organizatorom akcji Danielowi SQ2KLU i Krzysztofowi SQ2JK za opracowanie programu, uzyskanie środków na jego realizację oraz przeprowadzenie całej akcji. Dziękujemy Zarządowi Bydgoskiego Oddziału PZK (OT04) za udzielone wsparcie, dziękujemy wszystkim operatorom stacji okolicznościowych oraz osobom wspomagającym ich działanie.

Jerzy Jakubowski SP7CBG & Piotr Skrzypczak SP2JMR

2.    Walne Zebranie POT-OT37 PZK.
Zarząd Praskiego Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców, zgodnie z uchwałą Zarządu POT PZK nr 9 / 2015  z dnia 30 sierpnia 2015 r. zawiadamia, że w związku z trwającą kadencją, Uchwałą Nr. 6/2015 Zarządu POT PZK, o skróceniu kadencji Zarządu POT PZK oraz zgodnie z §35 pkt 4 litera a Statutu Polskiego Związku Krótkofalowców zatwierdzonego na XX Nadzwyczajnym  Krajowym Zjeździe Delegatów PZK w dniu 15-10-2011 r. w Warszawie, odbędzie się w dniu 10 października 2015 r. o godz. 12.00 (I termin), o godz. 12.30 (II termin) Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Praskiego Oddziału Terenowego PZK.
Miejsce obrad:  Dzielnicowe Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2, Warszawa.
Porządek obrad Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków POT PZK znajdzie się w zaproszeniach oraz na stronie internetowej Praskiego Oddziału PZK:
Marek SP5LS prezes POT

3.    Wrześniowe eMK QTC.
Po wakacjach pora na lekturę eMK QTC. Wrześniowe wydanie to 44 strony informacji pożytecznych dla każdego czynnego w eterze krótkofalowca. Oprócz zapowiedzi najciekawszych DXpedycji godne uwagi są regulaminy kilku dyplomów. Ciekawostką jest artykuł "Dlaczego HAM?", który przybliży ciekawą historię tego określenia. Skrócony spis treści wrześniowego eMK QTC: - SN1D w próbach subregionu R1, - 3Z0LH QRV przez 8 dni, - Dni Aktywności SP1, - Kalendarz krajowych zawodów HF & VHF+, - Regulaminy międzynarodowych zawodów HF, - Operatownia na kółkach, - SPFF Awards na topie, - Silent Keys, - Spotkanie w Kruszwicy w` obiektywie SP2IU, - Zjazd SPOTC, - Sondas-2015, - Perseidey krótkofalowcom, - Zjazd Techniczny w Burzęcinie, - Krótkofalowcy w Jacie, - Zapisz się na lot na Marsa, - Pożar u K0RF w Kalifornii, - OM2015TITANIC QRV z wystawy w Bratysławie, - WRTC-2018 w Saksonii, - QRV E6GG z doborową obsadą OPs, - Będzie QRV z Korei Północnej, - Pojadą na Juan de Nova, - Poszukiwane adresy, - 83-latek na rowerze, - IOTA New-One, - Koror Island T88SM, - Manihiki na HF, - The new DXer's Handbook, - T42US z Kuby, - CQ DX - Chesterfield-2015, - CQ DX - Palmyra-2016, - 200Krajów w tydzień, - Literary heritage of Russia Award, - Robin Hood Award, - 100 Years First Bulgarian Made Airplane, - Brasil - Certificate "70th Anniversary of the end of World War II" - część IX, - Lightshunter Award 2015, - Diploma San Maximiliano Kolbe, - Dlaczego HAM? - Wieszam antenę, - Ekspedycja na Market Reef. eQTC dostępny jest na stronie www.qtc.suchacz.eu  Życzę miłej lektury - sp2fap, Sylwester.

4.    Głazy Krasnoludków i Henryk SP6OPZ raz jeszcze.
W dniu 1 września br. otrzymaliśmy z Urzędu Gminy Kamienna Góra list pochwalny dla Henryka SP6OPZ informujący nas o bardzo aktywnej prowadzonej od 7 lat działalności promocyjnej gminy, "Zlotów Krasnali" w Gorzeszowie i krótkofalarstwa.
Henrykowi SP6OPZ w trwających każdorazowo ponad 10 dni aktywnościach pomagają Marek SP6FRF, Darek SQ8MFN, Wojciech SQ3OZ oraz Jerzy SP1MWF.
Wymienieni koledzy prowadzą intensywną działalność krótkofalarską, dzielą się także swoją widzą z osobami odwiedzającymi ich radiostację, prowadzą także specjalne łączności dla dzieci. Działalność ich zasługuje na szczególne uznanie i za to w imieniu Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców i naszym własnym serdecznie dziękujemy. Rozważymy także możliwość uhonorowania w. wym. kolegów w sposób adekwatny do nakładu ich pracy na rzecz rozwoju i promocji krótkofalarstwa.

Jerzy Jakubowski SP7CBG & Piotr Skrzypczak SP2JMR

5.    Rejestracja na 5. Konferencję ARISS w Polsce. (17. października 2015 Ostrów Wlkp).
Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS w Polsce jest oficjalnym wydarzeniem towarzyszącym obchodom Światowego Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej (ang. World Space Week). Ten okolicznościowy tydzień został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją 54/68 z 6 grudnia 1999 roku.
Celem World Space Week jest uczczenie wkładu badań nad przestrzenią kosmiczną w rozwój ludzkości. Daty wytyczające obchody upamiętniają wystrzelenie w kosmos pierwszego sztucznego satelity – Sputnik I (4 października 1957 r.) oraz wejście w życie Układu o Zasadach Działalności Państw w Dziedzinie Badania i Wykorzystywania Przestrzeni Kosmicznej (10 października 1967 r.)
Działa już formularz rejestracyjny na 5. Ogólnopolską Konferencję Uczestników i Sympatyków Programu ARISS. Formularz rejestracyjny jest dostępny na stronie internetowej konferencji: http://ariss.pzk.org.pl
Zaproszeni na konferencję prelegenci przedstawią prezentacje i referaty, które mają na celu pokazać jak przygotować i zrealizować szkolny kontakt radiowy ARISS. Omówione zostaną nowe zasady przyjmowania i realizowania wniosków szkół ubiegających się o udział w programie. Spotkanie będzie też okazją do omówienia bieżących, ciekawych działań wolontariuszy ARISS w Polsce. Dla uczniów biorących udział w konferencji przygotowujemy zajęcia praktyczne z zakresu technik odbioru i dekodowania sygnałów radiowych z ISS. Atrakcją z pewnością będzie prezentacja bardzo ciekawego filmu Marcina Mazura, pt. "Polska Rzeczpospolita Kosmiczna".
Zapraszamy nauczycieli i uczniów oraz krótkofalowców, którzy dotychczas brali udział w programie ARISS w Polsce, ale przede wszystkim tych, którzy są zainteresowani zorganizowaniem łączności radiowej z astronautą przebywającym na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Organizatorami konferencji są: Polski Związek Krótkofalowców, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "ZAP - Edukacja", Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW, Grupa ARISS w Polsce przy wsparciu organizacyjnym m. in. ARISS Europe oraz Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim. Honorowy patronat nad konferencją objęli Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Starosta Ostrowski. Honorowym przewodniczącym konferencji został Gaston Bertels ON4WF Przewodniczący ARISS Europa.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej http://ariss.pzk.org.pl

Armand SP3QFE i Sławek SQ3OOK

6.    XXX. Krótkofalarska Jesień na Pogórzu.
Serdecznie zapraszamy na kolejne, już jubileuszowe, 30-te spotkanie pod hasłem: "Krótkofalarska Jesień na Pogórzu", które od początku odbywają się w stałym terminie a od wielu lat w Jodłówce Tuchowskiej. Termin spotkania - 11-12 -13 września 2015 r. to piątek - sobota - niedziela.

Program spotkania stały:
Piątek: - Impreza uruchamiana jest w piątek po południu. Jest to rozmieszczanie sprzętu, wieszanie anten, przygotowywanie pomieszczeń, inaczej mówiąc - zagospodarowanie terenu i sprzętu.
Sobota: - od rana giełda sprzętu, pogawędki, i zajęcia własne, około godz. 12-tej wspólne zdjęcie, od godz. 13-tej obiad, po biedzie około godz. 14.30 część oficjalna, m. in.: podsumowanie zawodów tarnowskich, wręczenie trofeów, dyplomów itp. ok. godz. 17-tej wspólne ognisko.
Niedziela: - zajęcia indywidualne, spacery, pogawędki, grzybobranie itp. Około południa /po obiedzie/ zakończenie imprezy, zamknięcie Ośrodka.
Serdecznie zapraszamy.

Z upoważnienia Organizatora - Stanisław sq9aor


7.    HF440W.
W dniu 30 Sierpnia (Niedziela) w centrum miasta Wielunia, dla uczczenia pamięci ofiar ludności cywilnej, która zginęła podczas nalotu hitlerowskiego lotnictwa w dniu 1 września 1939 roku, rozpoczęła pracę radiostacja okolicznościowa HF440W.
Pracujemy od godziny 11 na 40 metrach. Stacja jest czynna przez okres tygodnia na ssb, psk, sstv, cw, w pasmach 80, 40, 20 i 15 metrów.

Radiostacja pracuje od 30 sierpnia do 7 września. Rozpoczęliśmy w Niedzielę od godz. 11 czasu lokalnego na 40 Metrach emisją SSB. Następnie będziemy przechodzić na 20 Metrów na SSTV. Planujemy pracę do godziny max. 17-tej (warunki atmosferyczne). W tygodniu (od 31.8 do 6.9) praca będzie wyglądała następująco ( czas lokalny)

- od godz.9 do 10.30 PSK (40,20 Metrów)
- od godz.11 do 13 CW (40,20 Metrów)
- od godz.13 do 15 SSTV (20 Metrów)
- od godz.15 do 21 SSB ( 40,80 Metrów)
- od godz.21 do 23 CW ( 80 Metrów)

Vy! de HF440W (SP7KED) info. Maciek SP7VV


 TNX TNX TNX!
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Markowi SP5LS, Sylwestrowi SP2FAP, Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK, Stanisławowi SQ9AOR, Maćkowi SP7VV.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.
                             
 Piotr SP2JMR   Zygi SP5ELA        Jurek SP3SLU – nadający komunikaty środowe PZK

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015