Poczta i serwery pocztowe
Dodane przez SP5ELA dnia 2015-08-18 / 16:35
Witacie Członkowie

W roku 2014 i od początku roku 2015 miałem lawinę wniosków w sprawie działania poczty. Występowało zjawisko nie dochodzenia maili do odbiorców, częstego nie otrzymywania poczty, także tzw. "zwrotki".

Krótkie wyjaśnienie. Otóż 90 % polskich krótkofalowców (tak samo, jak parę milionów rodaków) korzysta z serwerów bezpłatnej poczty.
Typowo są to serwery: Wirtualnej Polski (wp.pl), Interia, Onetu, Tlenu/O2. Tylko niewielka grupa członków ma wykupioną komercyjną usługę poczty u ww. operatorów. (w ramach usługi bezpłatnej musimy czytać reklamy i spam).
Użytkownikom bezpłatnej poczty nie przysługuje jakiekolwiek wsparcie techniczne. Poczta działa, jak działa, raz bardzo dobrze i szybko, czasem źle i wolno.

Niestety od czasu do czasu numery IP serwerów poczty ww. operatorów trafiają na tzw. BLACK LISTY spamerów. Powodowane jest to przez zgłoszenia automatyczne i manualne domen oraz numerów IP zarażonych komputerów klientów, zarówno osób indywidualnych, jak i firm. Przy wielu milionach kont e-mail jest to nieuniknione.

Niestety, nie zawsze reakcja administratorów jest możliwa w krótkim czasie. Separacja zainfekowanych maszyn jest trudna, usuwanie z tzw. RBL-i kłopotliwe i czasochłonne.

Największe problemy w tym roku sprawiają konta na wp.pl.

Polska jest w tej chwili na pierwszym miejscu w rankingu światowym pod względem ilości przyjmowanego spamu. Strasznie nas "kochają". W rankingu ilości zainfekowanych komputerów (tzw. maszyny ZOMBIE) też mamy bardzo dobre miejsce! Tak - ścisła czołówka światowa.

Z wakacyjnymi pozdrowieniami!

Zygmunt Szumski SP5ELA
Administrator portalu PZK