KS-28. komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 15.07.2015
Dodane przez SP5ELA dnia 2015-07-16 / 03:07
news: pzk_new.jpg

KOMUNIKAT NR 28/2015 z dnia 15.07.2015 r. Trzeci komunikat wakacyjny 2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów.
Informujemy, że w okresie pomiędzy 1. lipca, a 31. sierpnia 2015 r. komunikaty mogą ukazywać się nieregularnie oraz mogą docierać do adresatów wyłącznie drogą elektroniczną oraz poprzez publikację na portalu PZK.
Piotr SP2JMR
A oto informacje trzeciego wakacyjnego komunikatu:

1.    Dokumentacja wydarzeń w PZK.
W ostatnich kilkunastu dniach prowadzona była wymiana korespondencji w sprawie dokumentowania wielu osiągnięć, jakimi mogą pochwalić się Oddziały, Kluby i indywidualni członkowie naszej organizacji. Są to działania dotyczące współpracy z różnymi podmiotami administracji państwowej i samorządowej, wspólnie organizowane spotkania i festyny integrujące nasze środowisko, indywidualne osiągnięcia członków PZK w zakresie projektowania i budowy nowatorskich konstrukcji krótkofalarskich, rozbudowy sieci przemiennikowych, nawiązywania łączności z zastosowaniem nowych technik radiowych itp. Dotyczy to również naszego uczestnictwa w wielu zawodach krótkofalarskich o wymiarze światowym czy też lokalnym.
Inspiratorem tych rozmów stał się Kolega Marcin SP5XMI, który jednocześnie wyraził chęć dokumentowania tych wydarzeń w celu wykorzystania ich  jako materiały reklamujące PZK, jak również w celach szkoleniowych. W związku z tym poniżej przedstawiam apel, jaki Kol. Marcin wystosował do naszych krótkofalowców:
Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,
Hobby krótkofalarskie wiąże się nieodłącznie z korzystaniem z dobrodziejstw radioelektroniki i często idzie w parze z własnoręcznie wykonanymi urządzeniami amatorskimi, którymi warto się pochwalić.
Polski Związek Krótkofalowców jest organizacją, która będzie promować sukcesy swoich członków (także w dziedzinie konstrukcji amatorskich), ale nie może tego robić, jeśli o tych sukcesach nie wie. A zatem jeśli wykonałaś lub wykonałeś coś, czym chcesz się pochwalić - napisz. Rozpoczniemy specjalną akcję po to, by amatorscy konstruktorzy mogli o swoich urządzeniach opowiedzieć.
Jeśli masz w swoim dorobku samodzielnie wykonane urządzenie - odbiornik, nadajnik, transceiver, wzmacniacz, miernik, skrzynki, anteny, klucz telegraficzny - pochwal się tym. Zrób dokumentację fotograficzną, opis i napisz do nas. Jeśli możesz - przygotuj i opublikuj schemat lub rysunki. Dobra konstrukcja jest powodem do dumy jej konstruktora.
Jeśli masz problemy techniczne z opublikowaniem opisów lub zdjęć - skontaktuj się z nami - pomożemy. Niebawem rozpoczniemy akcję, w której będziemy publikować opisy ciekawych konstrukcji amatorskich. Szczegóły opublikujemy wkrótce. Liczymy również na aktywność klubów, które są świetnym miejscem na wymianę doświadczeń w tym zakresie.
Marcin SP5XMI

Powyższy apel dotyczy co prawda spraw konstrukcyjnych, ale w wyniku wymiany korespondencji pomiędzy Marcinem SP5XMI, a Prezesem PZK Jurkiem SP7CBG, uzgodniono, że dokumentowane będą wszelkie podejmowane przez nas działania, o których była mowa na wstępie tej informacji. Mam nadzieję – zresztą nie tylko ja, że apel ten przyniesie pożądane skutki i pozwoli na przygotowanie wielu materiałów propagujących działalność PZK w Polsce i na świecie..
Jurek SP7CBG - Prezes PZK

2.    UWAGA! Zmiana kont bankowych oddziałów PZK.

Z dniem 16 sierpnia 2015 roku przestają działać konta bankowe Oddziałów Terenowych PZK prowadzone przez PKO BP po fuzji z NORDEA SA.
Są to konta o numerach ..1440 1215 0000 0000 .... .....
Obecnie są już założone i są aktywne konta w BGŻ PNB Paribas S.A. o numerach ..2030 0045 1110 0000 .... ....., a osoby upoważnione otrzymały już z banku dokumenty i tokeny niezbędne do aktywacji kont po stronie użytkownika.
W związku z powyższym proszę Zarządy Oddziałów Terenowych o zmianę numerów konta widocznych na swoich stronach internetowych oraz na portalu PZK w bazie ”OT PZK On-Line", ale przede wszystkim o poinformowanie wszelkimi dostępnymi drogami członków OT o numerach kont swoich oddziałów w BGŻ PNB Paribas S.A.

Konto Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców o numerze 33 1440 1215 0000 0000 0195 0797 pozostaje aktywne do końca 2015 roku i w dalszym ciągu składki, darowizny etc. należy przelewać lub wpłacać wyłącznie na to konto. Funkcjonuje ono równolegle z kontem założonym w BGŻ PNB Paribas S.A. z którego dokonujemy większości płatności.

Dla informacji podaję, że zmiana banku prowadzącego konta PZK jest spowodowana zmianą warunków ich funkcjonowania co wiąże się z ok. 6. krotnym wzrostem kosztów ich prowadzenia.
Piotr SP2JMR- wiceprezes PZK

3.    XVI START ZESPOŁU SN0HQ W IARU CHAMPIONSHIP 2015.

Start w IARU HF za nami. Wystartowaliśmy, pomimo wielu trudności, utraty kilku ważnych stacji i lokalizacji. W operacji SN0HQ w tym roku brało udział 75 operatorów oraz 30 osób ze wsparcia logistycznego i technicznego oraz sześciu (6) administratorów systemu informatycznego. Akcją "dowodził" tradycyjnie Kapitan SN0HQ Tomasz SP6T.
Na portalu http://sn0hq.org.pl była opublikowana mapka lokalizacji stacji SN0HQ. Mapka była aktualizowana w czasie zawodów. Oprócz mapki był wyświetlany aktualizowany co godzinę uzyskany wynik stacji SN0HQ. Wszystkim stacjom SP, które przeprowadziły z nami QSO dziękujemy. MOC BYŁA Z NAMI!
Zespół SN0HQ
 

4.    Forum dyskusyjne PZK.

Zgodnie z zapowiedzią w Komunikacie Nr 25/2015  z dnia 24.06.2015 r.
i zgodnie z decyzją Prezesa Polskiego Związku Krótkofalowców zostało w dniu 6 lipca 2015 r. uruchomione FORUM PZK. Analogicznie, jak poprzednio Forum będzie dostępne wyłącznie dla członków PZK. W przyszłości przewiduje się otwarcie wybranych działów Forum PZK do wglądu publicznego.
Prace nad aktualizacją regulaminu Forum prowadził zespół w składzie: SP5LS, SP9MRN i SP5ELA.
Moderatorami Forum PZK w chwili obecnej są: Marek SP5LS, który jest również administratorem Forum PZK, Roman (Mac) SP9MRN, moderatorem działu sportowego – SN0HQ jest Łukasz SQ8GHY.
Poprawny link do Forum PZK znajduje się w MENU portalu PZK (po lewej stronie). http://forum.pzk.org.pl/
 
Poszukujemy kolejnych moderatorów działów tematycznych. Proszę pamiętać, że rozwój Forum i jego jakość zależy od nas samych.
Zachęcamy do rejestracji na Forum PZK i do publikacji materiałów.
Info: Administrator portalu PZK

5.    YOTA.

W dniu dzisiejszym polska reprezentacja (PZK) na międzynarodowy obóz młodzieżowy YOTA wylatuje z lotniska w Modlinie do Piza (Włochy).
W składzie reprezentacji są: Katarzyna Juszczak SQ3TKA, Piotr Kołodziej SQ6PPI, Nikoloz Glonti SO3ALG i opiekun Jurek SP3SLU.
Następna relacja z obozu YOTA już z Włoch.
Na podstawie relacji telefonicznej SP3SLU z trasy dojazdowej do lotniska Modlin.
Info: SP5ELA


6.    ZLOT W MYŚLIBORZU "PSZCZELNIK 2015" PRZESZEDŁ DO HISTORII – Korekta.

W dniu 4 lipca 2015 r. na terenie należącym do Komendy Hufca ZHP w Myśliborzu odbył się III Zlot Krótkofalowców "Pszczelnik 2015", w którym uczestniczyło około 140 osób. Pogoda dopisała. Drzewa dawały schronienie przed upałem. Na miejscu Beata, Damian i Krzysztof z baru "Warta" dwoili się i troili by nadążyć z wydawaniem zimnych napojów. Pod namiotami - altankami znalazły się stanowiska do konkursów.
W tym roku organizatorzy położyli większy nacisk na propagowanie telegrafii. Dlatego można było walczyć w konkursach odbioru cw w programach Morse Runner - prowadził Mariusz SQ1TAW i RufzXP, gdzie sędziowali Tadeusz SP1RKR i jego syn Sewryn SP122037. Było stanowisko do nadawania lewą nogą - QLF, gdzie każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności w tym zakresie i otrzymać stosowną licencję. Przewidziano też konkurs nadawania kluczem sztorcowym.
Również pod dachami namiotów znalazły swoje miejsca stanowiska handlowe. Leszek SP1BKS oferował anteny i wszystko to, co potrzebne jest krótkofalowcowi. Obok Jacek prowadził stoisko "ze starociami".
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wykład połączony z praktycznym pokazem wykorzystania różnych technik cyfrowych w łącznościach amatorskich prowadzony przez Mieczysława SP3CMX.

Ale zacznijmy od początku. III Zlot Krótkofalowców "Pszczelnik 2015" w Myśliborzu otworzył Stefan SP1JJY - prezes klubu SP1PMY, który przywitał wszystkich uczestników zlotu, wśród których znalazły się takie znakomitości jak: Starosta Mysliborski Arkadiusz Janowicz (prywatnie członek klubu ze znakiem nasłuchowym SP1 14065), wiceprezes PZK Piotr Skrzypczak SP2JMR, prezes Zachodniopomorskiego Oddziału PZK w Szczecinie Janusz Tylkowski SP1TMN.
Na zlot przybyli zaprzyjaźnieni z naszym klubem koledzy Albinas LY2MM i Bronius LY5O z małżonkami.  Wśród gości znaleźli się również sponsorzy: Irena Żądełek i Mieczysław Rogowski - właściciel firmy UTDIMB w Barwiku.

Wiceprezes PZK Piotr SP2JMR Odznaką Honorową PZK odznaczył Ryszarda SP1ASU, Andrzeja SP1CGT, Roberta SP1EGN, Pawła SP1MWN, Janusza SP1TMN, Rafała SP3HTF i Artura SP1QY.
W imieniu Prezydium Zarządu Głównego PZK Piotr SP2JMR wręczył grawertony dla piszącego tą relację Stefana SP1JJY, Marka SP1JNY i Szymona SQ1SGR.
Ponadto wielu kolegów otrzymało dyplomy w podziękowaniu za pracę społeczną i propagowanie krótkofalarstwa w Zachodniopomorskim Oddziale Terenowym PZK.

Na zlotowiczów czekało sporo niespodzianek. Jak już wspomniałem wcześniej każdy mógł wziąć udział w jakimś konkursie. Wielkim zainteresowaniem cieszył się konkurs historyczny przygotowany przez Janusza SP1TMN. Pytania konkursowe nawiązywały do 85. lecia powstania PZK i 90. rocznicy powołania do życia IARU. Również trzeba było wykazać się znajomością przepisów obowiązujących krótkofalowców. Wszyscybiorący udział w konkursie wykazali się dobrą znajomością historii krótkofalarstwa, ale bezapelacyjnie pierwsze miejsce zdobył Józef SP3SBY, który otrzymał puchar prezesa Zachodniopomorskiego OT PZK.
Przez cały czas zlotu trwało losowanie upominków. Szczęśliwe numery losowała Daria - wnuczka Stefana SP1JJY. Główne nagrody: antenę G5RV i radiotelefon INTEK KT 960 PLUS szczęśliwcy wylosowali około godziny 15.00. Chętni mieli okazję podziwiać jezioro Myśliborskie z pokładu kutra "Inga", który odbył trzy jednogodzinne rejsy. Zainteresowani pojechali do Pszczelnika zwiedzili muzeum - izbę pamięci poświęconą Steponasowi Dariusowi i Stasysowi Girenasowi litewskim lotnikom, którzy w 1933 roku samolotem Lituanica pokonali Atlantyk, oraz mogli zobaczyć pomnik postawiony w miejscu upadku samolotu.
Ostatnim akcentem zlotu było ognisko, przy którym prowadzono długie polsko-litewskie rozmowy. Muszę podkreślić, że uczestnicy zlotu z uznaniem wypowiadali się o organizacji i atmosferze spotkania. Obiecali, że za rok wrócą do Myśliborza.

W tym miejscu serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu i dbali o prawidłowy przebieg zlotu. Szczególne podziękowania składam Basi SP1RWR, Bronisławowi SP1RWU, Jakubowi SP1KUF, Dawidowi SP1KAR,Tadeuszowi SP1RKR i jego synowi Sewerynowi SP122037, Mirkowi SQ1SNU, Mariuszowi SQ1TAW i Mieczysławowi SP3CMX.
Stefan SP1JJY

7.    Aktywność na przemienniku kołobrzeskim.

Zapraszamy w każdy piątek o godz. 21.00 na przemiennik Kołobrzeski 70cm SR1KG na wysłuchanie komunikatu lokalnego nadawanego z klubu "letniego" SP1ZES w Charzynie na żywo :). Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. /Członkowie i sympatycy Bałtyckiego Stowarzyszenia Krótkofalowców / prowadzący członkowie klubu SP1ZES.
Pozdrawiam, Kuba SP1APK
www.bsk.kolobrzeg.pl

8.    I Piknik Krótkofalowców Regionu Łódzkiego.

Zapraszamy wszystkich krótkofalowców i miłośników łączności radiowych wraz z całymi rodzinami na I Piknik Krótkofalowców Regionu Łódzkiego.
Piknik zaplanowaliśmy na ostatnią sobotę wakacji - 29 sierpnia 2015 roku.
Zaczynamy od godziny 10.00 i będziemy się wspólnie bawić do godziny 17.00 na Pabianickim Lewitynie.
Dokładna mapa dostępna jest na stronie informacyjnej Pikniku: http://www.piknik.krotkofalowcy.com.pl w zakładce lokalizacja
W planie spotkania przewidziane są gry, zabawy i konkursy (w tym radiowy tor przeszkód) z nagrodami dla najmłodszych i trochę starszych, stanowiska ze sprzętem radiowym, zarówno dla znających się na naszym hobby jak i dla zainteresowanych zapoznaniem się z nim. Nie zapomnimy również o naszych YL - i one znajdą coś dla siebie. Przez cały czas trwania pikniku będzie można upiec co nieco na ognisku.
Zabieramy ze sobą kosz piknikowy, kocyk lub coś do siedzenia i dobry humor. Na zakończenie pikniku przewidujemy loterię fantową dla wszystkich zarejestrowanych uczestników.
Zachęcamy do obserwowania strony pikniku: http://www.piknik.krotkofalowcy.com.pl, na której można dokonać rejestracji (osoby zarejestrowane przez stronę otrzymają drukowane identyfikatory). Na tej stronie znajdziecie także informację o dokładnej lokalizacji pikniku, będziemy też systematycznie dodawać informacje o atrakcjach.
Serdecznie zapraszamy wszystkich krótkofalowców wraz z małżonkami i pociechami oraz wszystkie osoby zainteresowane pracą na falach eteru do udziału w tym wydarzeniu.
W imieniu organizatorów na piknik zaprasza Cezary SP7UKL

9.    Przemiennik D-Star/FM w Częstochowie.
Miło jest mi poinformować, że pod koniec czerwca wraz z kolegami z Częstochowskiej Grupy Radioamatorskiej 36FM uruchomiliśmy przemiennik D-STAR/FM w Częstochowie. Przemiennik ma znak SR9UCZ i znajduje się w wysokim punkcie w dzielnicy Północ, antena jest około 300m n.p.m. Częstotliwość przemiennika to 439.087,5 i ton 67 Hz. Zapraszamy do testów.
Info: Mariusz SQ9KFZ

10.    Aktywacja Parku SPFF-0842.

W dniu 19.07.2015 r. będziemy pracować z parku ROSICZKI MIROSŁAWSKIE oznaczenie SPFF-0842 od godziny 07.00 UTC do 12.00 UTC.
Gmina WC03 Skład grupy SP3EA/p, SQ1PTO/p i stacja klubowa SP3ZBY/p.
Zapraszamy do krótkich łączności - pracujemy z akumulatora.
Adam SP3EA/p

TNX TNX TNX!

Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje:
Kubie SP1APK, Marcinowi SP5MXI, Adamowi SP3EA, Cezaremu SP7UKL, Mariuszowi SQ9KFZ, Stefanowi SP1JJY.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015