Certyfikat ON THE AIR
Dodane przez SQ2WHH dnia 2015-05-23 / 01:28
W ramach akcji Certyfikat ON THE AIR Pomorski Oddział Terenowy PZK wraz z klubem SP2YWL "Galeon" z Władysławowa w dniu 15 maja zorganizował wycieczkę z zajęciami promującymi krótkofalarstwo i radioamatorstwo dla klasy 5e ze Szkoły Podstawowej nr 9 z Rumi.

Po przyjeździe do Władysławowa na dworcu kolejowym przywitał nas Michał SP2TQI. Był naszym przewodnikiem w drodze do klubu SP2YWL, pokazywał ciekawe miejsca i opowiadał o nich. Gdy dotarliśmy w okolice portu, skierowaliśmy się do Morskiej Stacji Ratowniczej (SAR). Rafał SP2GEK oprowadził nas po stacji oraz pokazał sprzęt wykorzystywany przez ratowników. Można było posłuchać jego ciekawych opowieści o pracy w Ratownictwie Morskim i związanym z tym ryzykiem. Następnie udaliśmy się do portu na nabrzeże rybackie i jachtowe, skąd ruszyliśmy w stronę klubu SP2YWL. Czekały tam na nas następne atrakcje i wrażenia. W klubie po chwili odpoczynku zaczęła się prezentacja radiostacji wraz z systemami antenowymi i zaznajomienie z wiedzą o Amatorskiej Służbie Radiokomunikacyjnej. Przyszedł czas na krótki instruktaż jak przeprowadza się łączność i pierwsze próby. Najbardziej odważne na początku okazały się dziewczyny i im wychodziło to najlepiej. Chłopcy starali się nie zostać w tyle i też dawali radę. Po przeprowadzonych łącznościach przyszedł czas na ognisko i pieczenie kiełbasek. Przygotowane zostały imienne certyfikaty ON THE AIR dla uczestników wycieczki, którzy przeprowadzili pierwsze łączności radioamatorskie. Wręczono je na zakończenie ogniska, a potem pozostało już tylko zrobienie pamiątkowego zdjęcia.

https://drive.google.com/open?id=0B-gVMeNMTHZsUnRwYzdnTl90enc&authuser=0

Uśmiechy na twarzach piątoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 9 z Rumi w czasie drogi powrotnej świadczyły najlepiej, że wycieczka była udana. Przyczyniły się do tego nie tylko atrakcje w klubie krótkofalarskim "Galeon" ale też pogoda, która dopisała podczas pobytu we Władysławowie - świeciło nam cały czas słońce, a delikatne podmuchy wiatru przypominały, że jesteśmy nad morzem. Dyskusje o pobycie w klubie SP2YWL trwały do samej Rumi.

Materiał filmowy ilustrujący powyższy tekst:
https://www.youtube.com/watch?v=Ms2GpPuAcwk


Robert SQ2WHH