KS-19. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 13.05.2015
Dodane przez SP5ELA dnia 2015-05-14 / 01:03
news: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 19/2015 z dnia 13.05.2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1.    Wyróżnienie dla "Świata Radio".

9. maja w Warszawskim Domu Technika NOT odbyło się podsumowanie konkursu "Numerus Primus Inter Pares" za rok 2014.
Konkurs, którego celem jest wyłonienie najlepszego w danym roku numeru popularno-naukowego oraz specjalistycznego i branżowego czasopisma technicznego, jest organizowany przez Towarzystwo Kultury Technicznej – członka Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.
Spośród przesłanych na konkurs czasopism, Jury Konkursu  pod przewodnictwem prof. Czesława Waszkiewicza, wybrało numer „najlepszy z najlepszych”, czyli „Numerus Primus Inter Pares”. Jury wysoko oceniło poziom merytoryczny i graficzny oraz szatę edytorską wszystkich nadesłanych czasopism i po wnikliwej ocenie postanowiło wyróżnić w  grupie czasopism specjalistycznych czasopismo „Świat Radio” (za ŚR8/2014). Laureatem w tej grupie zostało czasopismo „Przemysł Chemiczny”.
Dyplom z rąk wicepremiera Janusza Piechocińskiego odebrał redaktor naczelny Świata Radio  - Andrzej Janeczek SP5AHT.                               
Info: SP5AHT

P.S. W imieniu prezydium ZG PZK serdecznie gratuluję w pełni zasłużonego wyróżnienia.
Jerzy Jakubowski SP7CBG prezes PZK

2.    Spotkanie Zespołu SN0HQ.
W dniach 15-17.05.2015 r. w Burzeninie (SP7) będzie miało miejsce przed kontestowe spotkanie Zespołu SN0HQ. Tradycyjnie zostanie przedyskutowany i zatwierdzony rozdział stanowisk i funkcji poszczególnych stacji członków Zespołu. Omawiana będzie taktyka pracy w IARU HF Championship 2015 w dostosowaniu do aktualnego potencjału Zespołu oraz przewidywanej propagacji. Trwają też prace adaptacyjne związane z wykorzystaniem zakupionej przez PZK nowej wersji oprogramowania Writelog. Nowa wersja programu WL wymaga dokonania zmian w systemie informatycznym i logistycznym Zespołu SN0HQ. Prace te prowadzą administratorzy Zespołu – Marek SQ2GXO i Zygi SP5ELA. Wg aktualnych informacji w spotkaniu weźmie udział 25 członków Zespołu SN0HQ. Zapraszamy Prezesa PZK do udziału w sobotnich obradach.

Rada Starszych SN0HQ

3.    Walne Zebranie OT32.
Zarząd Lubuskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców zawiadamia, że w dniu 16 maja 2015 r. o godzinie 10.00 w Świebodzińskim Domu Kultury przy
ul. Piłsudskiego 39/41 w Świebodzinie odbędzie się Walne Zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków Oddziału.

Marek SP3AMO

4.    ŁOŚ na większej powierzchni.
Wszyscy wiemy jak trudno załatwia się niektóre sprawy. Są takie, które wymagają czasu, nawet kilku lat i są takie, na które wystarczy jeden telefon. Co bardziej doświadczeni wiedzą, że w sprawach trudnych trzeba ogromnego hartu ducha i samozaparcia, żeby nie poddać się urzędniczej machinie lub czyjemuś uporowi po prostu.
W czasie jednej z kolejnych edycji ŁOŚ-a trzyosobowy zespół debatował na temat jak tu pozyskać działkę rozdzielającą pola namiotowe i stanowiącą w związku z tym duży problem dla organizatorów bo wydeptane zboże itp.
Po raz pierwszy rozmowy z prywatnym właścicielem przeprowadził Marek SP9UO jakieś trzy lata temu, jednak ten stanowczo odmówił sprzedaży uzasadniając to w bardzo szczególny sposób. W czasie kolejnej wizyty u wójta gminy w składzie Marek SP9UO i Piotr z SP2JMR postanowiliśmy jednak sprawę kontynuować i próbować innych skutecznych sposobów. Trwało to trochę długo i kosztowało niemało starań. Miło nam zawiadomić, że nasze zabiegi przyniosły pozytywny efekt, a wójt gminy dotrzymał słowa, działka została zakupiona i możemy ją użytkować do woli. Potrzebna była determinacja trzech ludzi, ale tej jak widać nie brakowało.
Tegoroczny ŁOŚ to 28-31 maja b.r. Serdecznie zapraszamy, bo miejsca mamy ile dusza zapragnie.
SP2JMR

5.    Nowości krótkofalarskie i satelitarne.

Najbliższy okres zaczyna obfitować w wiele wydarzeń dla pasjonatów sprzętu radioamatorskiego zamontowanego na satelitach.
Zespół z United States Naval Academy (USNA) w składzie: Bob Bruninga, WB4APR i Jin Kang, KB3UKS oraz z Uniwersytetu w Brnie: Mirek Kasal, OK2AQ, Tomas Urbanec, OK2PNQ i Petr Vagner, OK2CPV życzy radioamatorom dobrej zabawy z APRS z nowych transponderów. Zabawa ma polegać na nasłuchu pakietów i przesyłaniu ich do I-Gate do globalnego systemu APRS-IS lub wysyłaniu e-mailem na adres: Bruninga@usna.edu.
W dniu 20 maja 2015 roku lub dniach kolejnych, nowe satelity US Naval Academy i Uniwersytetu w Brnie będą wyniesione na orbitę około 50 stopni w ramach misji AFSPC ULA Atlas-5. Po stracie i w czasie kilku następnych orbit będą nad USA i Europą. Działania przez PSAT lub PSK31 nie będą autoryzowane dopóki nie zostanie wykonane całkowite sprawdzenie systemów (co może potrwać bardzo wiele dni). Downlinki (jeden lub kilka pakietów na minutę):
PSAT: 145.825 MHz 1200 baud AX.25 APRS
BRICsat: 437.975 MHz 9600 baud AX.25 pakiety telemetryczne
USS Langley: 437.475 MHz 9600 baud AX.25 pakiety telemetryczne
PSK31: 435.350 MHz FM PSK31 telemetria.
Więcej informacji można przeczytać na stronie: http://aprs.org/psat.htmlO szczegółach innych zbliżających się radioamatorskich aktywności satelitarnych można przeczytać na stronie AMSAT: http://www.amsat.org/?page_id=3921
Armand SP3QFE

6.    Augustyn SP6BOW nowy IOTA Checkpoint.
Z wielką przyjemnością i satysfakcją mam zaszczyt poinformować, że członek OT11 Augustyn SP6BOW został mianowany na IOTA Checkpoint. Augustyn będzie sprawdzał osiągnięcia w programie IOTA dla uczestników programu z Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Swoje obowiązki obejmie z dniem 9 maja 2015 roku.
Należy stwierdzić, że powierzenie przez RSGB IOTA Management tak odpowiedzialnego zadania Augustynowi jest wyrazem zaufania do jego kompetencji oraz wielu cech charakteru, które są niezbędne do właściwego wypełniania obowiązków IOTA Checkpoint. Augustyn jest pierwszym Polakiem w historii, który obejmie to stanowisko.
Augustyn posiada aktualnie zweryfikowanych 1057 grup wysp w programie
IOTA i był pierwszą ze stacji polskich, która przekroczyła próg 1000 wysp.

Leszek SP6CIK

7.    QUO VADIS 2015.  

W imieniu organizatora zapraszam wszystkich nadawców SP do udziału w VI Krajowych Zawodach Krótkofalarskich QUO VADIS 2015.
Najważniejsze punkty regulaminu.
Cel zawodów:
Upamiętnienie 169 rocznicy urodzin wielkiego, polskiego pisarza, Syna Ziemi Łukowskiej, laureata nagrody Nobla - Henryka Sienkiewicza, popularyzacja historycznych miejsc ziemi łukowskiej związanych z pisarzem oraz podnoszenie umiejętności operatorskich polskich krótkofalowców.
 Termin zawodów:
16 maja 2015 (sobota) od godz. 06:00 do 06:59 UTC czyli (08.00 do 08.59 czas lokalny), logujemy w czasie UTC.
Emisje i pasmo:
- CW i SSB w paśmie 80m.
Nagrody:
Zdobywcy czołowych miejsc otrzymują Statuetkę Henryk Sienkiewicz oraz Dyplom,
Zdobywcy II i III miejsc we wszystkich kategoriach otrzymują Dyplom.
SPECJALNA PLAKIETA ufundowana przez Zbyszka SQ9CXC dla stacji indywidualnej z operatorem kobietą, która wśród kobiet osiągnęła najlepszy wynik na CW w QV 2015.
Dzięki sponsorom mamy też wiele nagród krótkofalarskich które zostaną rozlosowane wśród wszystkich uczestników zawodów niezależnie od zajętego miejsca.

Logi: Zawody będziemy rozliczali z użyciem ROBOTA, więc przyjmujemy logi tylko elektroniczne, ale jak to było w latach poprzednich w drodze WYJĄTKU od SENIORÓW przyjmiemy i rozliczymy logi papierowe, które dotrą w ciągu 6 dni po zawodach
na adres: Krzysztof Patkowski, P.O. Box 45, 21-400 Łuków 1.

Pełny regulamin znajduje się w Kalendarzu zawodów na stronie PZK.

Manager zawodów QUO VADIS 2015                                            
Krzysztof, SP5KP

8.    Geograficzny środek Polski.

W sobotę 16 maja 2015 roku w godzinach popołudniowych Krótkofalowcy: Ania SO9ANI, Bartosz SQ9OJN, Krzysztof SP9GAZ, Paweł SQ9MUX z Andrychowskiego Klubu Łączności "Delta" SP9KUP wraz z osobami towarzyszącymi będą prowadzić łączności z rynku w miejscowości Piątek w ramach zdobycia dyplomu „Cztery Strony Polski + Geograficzny Środek Polski” wydawanego przez Klub Turystyczno-Radiowo-Astronomiczny „Ryjek” SP9KGP z Rabki Zdroju. Zapraszamy do łączności.

Paweł Lasek
SQ9MUX

SP3BJK s.k. 8 maja 2015 pochowany został sp. Zbigniew Wojtysiak SP3BJK. Zmarł nagle w czasie pracy. Był członkiem SP3PEI, a od 2000 roku Leszczyńskiego Klubu Krótkofalowców SP3ZAH. W latach osiemdziesiątych był członkiem ZOT PZK w Lesznie.
Był aktywny na wszystkich pasmach KF +6 m wszystkimi emisjami (od CW do digi )
Jego syn Przemek ma znak SQ3RX.
73 Ryszard SP3CUG

 TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje:
Andrzejowi SP5AHT, Krzysztofowi SP5KP, Pawłowi SQ9MUX, Leszkowi SP6CIK, Armandowi SP3QFE, Markowi SP3AMO, Radzie Starszych Zespołu SN0HQ

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

Załącznik nr 1.

Regulamin Akcji Dyplomowej „Victory Day 2015”.


1. Akcja dyplomowa „Victory Day 2015” ma na celu uczczenie 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie oraz utrwalenie pamięci o wkładzie żołnierzy polskich w zwycięstwo.

2. Organizatorem akcji dyplomowej jest Warszawski Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców.

3. Akcja trwa od 20 kwietnia do 31 maja 2015 roku.

4. W ramach akcji pracują stacje klubów WOT PZK i stowarzyszonych z WOT PZK. Stacje mają
znaki specjalne o budowie:
a) Prefix – 7Ø – VD;
b) Prefix – 1945 – VD;
c) Prefix – Ø –VD.

5. Dyplom dostępny jest dla nadawców i nasłuchowców z całego świata, niezależnie od
przynależności do organizacji krótkofalarskiej.

6. Warunkiem niezbędnym do uzyskania dyplomu jest zdobycie 70 punktów za łączności / nasłuchy stacji VD, przy czym stacje SP uzyskują za każdą unikalną łączność / nasłuch po 7 punktów, stacje EU po 10 punktów, stacje DX (poza EU) – 14 punktów.

7. Łączności można powtarzać z tym samym znakiem na innym paśmie oraz inną emisją.

8. Każdy uczestnik akcji dyplomowej może sprawdzić swoje QSO w logu on-line prowadzonym na stronie internetowej WOT PZK. Tam również należy aplikować o wydanie dyplomu.

9. Dyplomy wydawane w postaci elektronicznej jako pliki pdf są bezpłatne.

10. Na specjalne życzenie korespondenta może być wystawiony i przesłany dyplom papierowy, za opłatą wynoszącą: dla stacji SP – 10 zł płatnych na konto WOT PZK
Volkswagen Bank Direct: 91 2130 0004 2001 0477 5524 0001;
dla stacji zagranicznych – SASE + 2 IRC przesłane na adres WOT PZK.

11. Karty QSL do stacji VD należy przesyłać za pośrednictwem Biura QSL WOT PZK (Biuro Nr 25) lub direct na adres korespondencyjny WOT PZK:
Warszawski Oddział Terenowy PZK
skrytka pocztowa 3, 00-955 Warszawa 15

(stacje SP – obowiązkowo SASE, stacje zagraniczne – SAE + 1 IRC).
12. Stacje VD nie przesyłają kart QSL w postaci elektronicznej.

13. Bieżące informacje o pracy stacji VD dostępne będą na stronie WOT PZK

14. Interpretacja regulaminu należy do Zarządu WOT PZK.

Stacje biorące udział w Akcji Dyplomowej „Victory Day 2015”:
1.    3Z0VD – QSL via PZK biuro (SP5ZHJ) – od 20/04/2015 do 31/05/2015
2.    3Z70VD – QSL via PZK biuro (SP5KOG) – od 20/04/2015 do 31/05/2015
3.    SN0VD – QSL via PZK biuro (SP5PSL) – od 20/04/2015 do 31/05/2015
4.    SN1945VD – QSL via PZK biuro (SP5ZHH) – od 20/04/2015 do 31/05/2015
5.    SN70VD – QSL via PZK biuro (SP5PEP) – od 20/04/2015 do 31/05/2015
6.    SO70VD – QSL via PZK biuro (SP5ZIP) – od 20/04/2015 do 31/05/2015
7.    SP0VD – QSL via PZK biuro (SP5KAB) – od 20/04/2015 do 31/05/2015
8.    SP70VD – QSL via QSL Poland biuro (SP5KCR) – od 20/04/2015 do 31/05/2015
9.    SQ70VD – QSL via PZK biuro (SP5ZRW) – od 20/04/2015 do 10/05/2015

Zgłoszenia o wydanie dyplomu proszę przysyłać na adres: ot25pzk@gmail.com
Info: http://www.ot25.pzk.org.pl/vd70.html

W dniu 8 maja 2015 r. z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie tuż obok Grobu Nieznanego Żołnierza pracowała stacja klubowa SQ70VD.
Plan działań był następujący:
1.    od 9.30 LT (7.30 UTC) do 11.30 LT (9.30 UTC) - pasmo 40M, SSB, 100 W;
2.    od 11.30 LT (9.30 UTC) do 13.00 LT (11.00 UTC) - pasmo 40m, CW, LP - w tym czasie odbywa się ceremonia uroczystej zmiany warty;
3.    od 13.00 LT (11.00 UTC) do ok. 15.30 LT (13.30 UTC) - pasmo 20 M, SSB, 100 W.
Na fonii młodzi członkowie klubu od 10 do 16 lat, na telegrafii dorośli.
Zapraszamy do przeprowadzania łączności i zdobywania  dyplomu.

Jurek SP5SSB

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Komunikaty KS 2015