KS-17. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 29.04.2015
Dodane przez SP5ELA dnia 2015-04-30 / 01:08
news: pzk_new.jpg
 
KOMUNIKAT NR 17/2015 z dnia 29.04.2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Krótkofalowcy z Polski pomagają ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu.
Od kilku dni krótkofalowcy poszukują w eterze komunikatów nadawanych przez odciętych od świata mieszkańców Nepalu, a następnie pozyskane informacje przekazują stacjom koordynującym lub bezpośrednio do instytucji humanitarnych i ratunkowych. Zadaniem krótkofalowców jest zapewnienie alternatywnych sposobów przekazywania informacji w przypadku klęsk żywiołowych i innych sytuacji, które uniemożliwiają skorzystanie z powszechnie dostępnych środków komunikacji takich jak telefon komórkowy czy też Internet.
Komunikaty odebrane przez stacje z Polski są przekazywane m.in. do stacji koordynujących na falach krótkich z Ostrowa Wielkopolskiego, Wieruszowa oraz Warszawy.  Krótkofalowcy będący na obszarze całego świata odbierają sygnały i informacje nadawane przez krótkofalowców znajdujących się w Nepalu. Otrzymują informacje podające, że przykładowo do danej miejscowości nie ma dojazdu, jest potrzeba ewakuacji, dostawy żywności itp. Osoby, które odbierają takie informacje, przekazują je właściwym instytucjom.
Stacji koordynujących jest wiele, pracują na różnych częstotliwościach, komunikaty do takich stacji można przekazywać z Polski m.in. na częstotliwościach kryzysowych: 14205, 14210 i 14215 kHz. Mechanizm działania jest bardzo prosty: na częstotliwości A krótkofalowiec odbiera prośbę o pomoc, a następnie na częstotliwości B na której pracuje stacja koordynująca, przekazuje informację, która następnie jest wykorzystywana przy planowaniu i prowadzeniu akcji ratunkowej.
W pomoc dla mieszkańców Nepalu zaangażowali się także młodzi krótkofalowcy z ostrowskiego klubu SP3POW działającego przy Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie. We wtorek i środę po odebraniu komunikatów z Nepalu zorganizowali zbiórkę wśród uczniów ostrowskiej szkoły, zebrane środki trafią na konto Polskiej Akcji Humanitarnej.
Najaktywniejszymi stacjami z obszaru Polski są SQ3TGV, SP3POW z Ostrowa Wielkopolskiego, SP7SMF z Wieruszowa oraz SQ5EBM z Warszawy, które w paśmie 14 MHz pełniły też rolę stacji koordynujących dla Europy, tzw. „Net Control”.
Rafał SQ6IYR Manager ds. Łączności Bezpieczeństwa PZK - EmCom Manager PZK

2. Obrazy SSTV na 145.800 MHz FM z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
 Serdecznie dziękujemy za przysłane nam zdjęcia i pliki dźwiękowe z 1 i 2 serii obrazków SSTV nadawanych z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK ang. ISS). Dziękujemy również za liczne raporty SWL z całego świata nadesłane wraz z życzeniami z okazji Jubileuszu 85-lecia istnienia Polskiego Związku Krótkofalowców (PZK) przypadającego 24 II 2015r. Wśród dwunastu różnych obrazów nadawanych z kosmosu w dniach 22-24 II 2015 (ponownie seria 1) był również nadawany obraz z logo PZK oraz napisem: „85 lat Polskiego Związku Krótkofalowców” w trzech językach: rosyjskim, angielskim i polskim.
Do odbioru obrazów nie jest wymagane żadne pozwolenie radiowe, a jedynie odpowiedni sprzęt. Tym bardziej cieszy nas, że obrazy odbierali nie tylko radioamatorzy, ale również dzieci i młodzież nie posiadająca własnych pozwoleń radiowych, która na co dzień nie interesuje się radiokomunikacją amatorską. Za włożony trud i poświęcony czas, szczególnie za przysłanie raportu, przygotowane zostały i wydrukowane dyplomy i karty QSL. Poza nagrodami za raport przygotowana też została ograniczona liczba nagród okolicznościowych. Zestawienie to prezentujemy na stronie po linkiem: http://ariss.pzk.org.pl/nagrody. Zapraszamy do kontaktu z nami w celu ustalenia szczegółów odbioru nagród.
Jednocześnie informujemy, że w weekend 11-12 kwietnia 2015 roku z okazji Dnia Kosmonautyki, nadawana była trzecia seria SSTV pokładu MSK, a obraz który był nadawany jako nr jeden wśród dwunastu innych obrazów jest efektem działalności Grupy ARISS Polska, czyli osób (niekoniecznie radioamatorów) działających na rzecz ARISS i promocji edukacji wśród dzieci i młodzieży. Wszystkie nadawane obrazy SSTV były poświęcone 80-leciu urodzin Jurija Gagarina, a nadawane były z rosyjskiego segmentu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dla tych, którzy odebrali obrazy z trzeciej serii, również przygotowaliśmy nagrody w postaci dyplomów i karty potwierdzenia odbioru. Aby je otrzymać, należy wysłać zdjęcia do koordynatora ARISS w Polsce  lub załadować na serwer ARISS ze zdjęciami SSTV oraz w każdym przypadku należy wypełnić ankietę, która znajduje się pod adresem: http://ariss.pzk.org.pl/nagrody.
Akcja odbyła się głównie dzięki: RSC Energia, ARISS oraz Polskiemu Związkowi Krótkofalowców.
 
Armand SP3QFE, Sławomir SQ3OOK i Piotr SP2JMR

3. II Radiozlot na Sośniej Górze w Mikołowie przeszedł do historii.
W ubiegłą niedzielę odwiedziło nas ok. 400. gości. W organizowanej przez nas radiowej grze terenowej wzięło udział 200 osób.
Na radiozlocie zarejestrowało się 67 krótkofalowców nie licząc drużyny klubu SP9PKS.
A pogoda nam sprzyjała.
Piszący ten tekst Piotr SP9TPZ kieruje serdeczne podziękowania:
1. dla Tomka SP9UOB za przyjęcie zaproszenia i pokaz swojej aktywności balonowej.
2. dla firmy HamRadioShop za urozmaicenie imprezy.
3. dla klubu SP9ZHR na czele z SP9EMI i SP9CTS za stanowisko na Radiozlocie. Szczególnie na uwagę zasługuje prezentowana przez Piotra SP9TTZ pracująca radiostacja RBM.
4. dla Ryszarda SP4BBU za wsparcie w przygotowaniu nagród książkowych dla uczestników gry terenowej.
5. dla naszych sponsorów i wszystkich aktywnych w tym dniu członków klubu SP9PKS i ich rodzin.
Mimo zmęczenia związanego ze sporą popularnością tego wydarzenia widać było na koniec na naszych twarzach uśmiechy.
Fotorelacja znajduje się w galerii na stronie klubowej: www.sp9pks.pl.
 
Zaś we wtorek 28.04.2014, klub SP9PKS zawitał do Szkoły Podstawowej nr 37 w Chorzowie.
Romek SQ9NOQ, Olek SQ9NFM oraz Piotr SP9TPZ poprowadzili zajęcia dla trzech klas.
Opowiedzieliśmy młodym ludziom o krótkofalarstwie omawiając w czasie każdej z trzech lekcji:
1. Alfabet Morse'a (ogólne zasady oraz poprowadziliśmy odbiór znaków Morse'a generowanych przez generator akustyczny oraz zestaw nadajnik iskrowy-odbiornik).
2. Łączność telefoniczną opartą na demobilowych wojskowych telefonach polowych.
3. Zjawiska związane z polem wokół anteny.
4. Umożliwiliśmy dzieciom pracę na stacji klubowej SP9PKS w paśmie 2m.
5. Przedstawiliśmy program ARISS.

SP9PKS team

4. Pielgrzymka krótkofalarska na Jasną Górę.
Grupa organizacyjna, członkowie Klubu SP9KAJ i grono krótkofalowców Ziemi Częstochowskiej zapraszają na 13 Pielgrzymkę Krótkofalowców na Jasną Górę w dniu 09 maja 2015 roku. Program Pielgrzymki na stronie klubowej www.sp9kaj.com. Częstotliwości radiowe do kontaktu dla przyjeżdżających: 145300 i 145500 simplex oraz przemienniki 145 787.50 i 439 175.00 (ton 123).”

Bohdan SP9VJ

5. Majowe eMK QTC.

Majowe wydanie eMK QTC jest już do dyspozycji Czytelników. Publikowane materiały zapowiadają kilka ciekawych imprez radiooperatorskich, których nie sposób przeoczyć. Pasma radiowe będą dobrą odskocznią od codzienności, a majowa pogoda będzie sprzyjać organizowaniu wypraw terenowych. Wiadomości jak zwykle dużo i rozmaitych. I tak np.: - Jak się wspiera krótkofalowców w USA, - Kalendarz krajowych i międzynarodowych zawodów HF, - Regulaminy zawodów międzynarodowych w maju, - Akcja eterowa Pobeda 70, - Smoleńsk miasto bohater, - 120 Lat Radia, - Oszustwa SP-HAMs w CQ WPX SSB Contest, - Hi Signals SP5LP, - WARD 2015 Contest, - WARD 2015 Award, - Radiooperatorzy zawodów HF, - 83. rocznica PPN, - Greenparty 2015, - IARU R1 HF Polny Dzień, - Relacja zespołu SX9PL QRV z Krety, - Ku pamięci 1198 pasażerów, - GU70LIB z Guernsey Island, - Brazylijski eCertyfikat FEB, - Wyprawa Chesterfield 2015, - DXpedycja Juan de Nova 2016, - Kergulen Island w drodze powrotnej, - Projekt Palmyra 2016, - Silent Keys, - Europe Day Contest 2015, - Contesting dawniej i dziś, - Spiderbeam, - Krótkofalarstwo na świecie, - Pozwolenia w SP, - PZK w liczbach, - Jubileusz 150-lecia ITU.

SP2FAP

6. Weekend majowy z YFF.
W terminie 1-3.05.2015 trzech operatorów SP9YFF planuje aktywność z obiektów SPFF okręgu SP7.
Wyjazd ma charakter typowo rekreacyjny, wybór aktywowanych obiektów i czas aktywacji będzie miał charakter dynamiczny w zależności od planów dalszej podróży,
pogody i warunków logistycznych. Oznaczenia PGA zostaną dodane na www po zakończeniu aktywności.

vy73/44 Krzysiek SP9UPK

7. SP-DX Contest 2015 – logi. Przypominamy, że termin wysyłania logów za SP-DX Contest to 30.04.2015 r.
Logi wysyłamy na adres: spdxc-logs@pzk.org.pl
Odebranie logu oraz jego poprawność jest potwierdzana przez robota.
Wykaz odebranych logów znajduje się na stronie zawodów SP-DX Contest: http://spdxcontest.pzk.org.pl/rcvd/rcvd_logs.html

Komisja Zawodów SP-DX Contest i Zarząd SPDXC

8. Informacja redakcji portalu PZK. Spotkania-pikniki-zjazdy-zloty.

Na portalu PZK w lewym menu portalu (głównym) znajduje się zakładka “SPOTKANIA”.
Ze względów technicznych i praktycznych są to dwie sub-zakładki rozdzielone na dwa półrocza.
Jak widać w chwili obecnej jest zadeklarowanych 15 imprez w skali roku. Osiem imprez w pierwszym półroczu i siedem w drugim. 
Nie są to wszystkie imprezy organizowane pod egidą PZK.
Wszystkich organizatorów imprez jw. wymienionych w tytule proszę o nadsyłanie aktualizacji danych dotyczących ww. imprez.
Proszę o aktualizacje terminów 2015, opisy oraz posiadane pliki graficzne.

Ponieważ w konstrukcję tej zakładki włożyłem dużo pracy, przy jednocześnie braku interakcji części organizatorów proszę o wsparcie.
 
Zygmunt Szumski SP5ELA
Administrator portalu PZK
E-mail: admin@pzk.org.pl

9. SP3EA/1 – aktywacja gminy DP01. W dniach od 1 maja do 3 maja 2015 będę reaktywował gminę CZAPLINEK - oznaczenie gminy DP 01.
Ostatnio gmina była aktywowana 2011 roku. Używać będę znaku SP3EA/1 i będę w miejscowości NIWKA koło Czaplinka (2 kilometry na zachód).
W dniu 01 maja od godziny 12.00 do 14.00 będę aktywny w paśmie 7 Mhz emisją SSB
W dniu 02 maja od godziny 10.00 do 13.00 będę aktywny w paśmie 7 Mhz. emisją SSB  od godziny 17.00 do 19.00 będę aktywny w paśmie 3.5 Mhz  emisją SSB. W dniu 03 maja od godziny 10.00 do 13.00 będę aktywny w paśmie 7 Mhz  emisją SSB.

Adam SP3EA

SP3EPJ s.k. 22 kwietnia 2015 r. na cmentarzu komunalnym ul. Poznańska 183-185 w Kaliszu odbył się pogrzeb Krzysztofa SP3EPJ. Krzysztof Paszkowski ur. 11 grudnia 1944 r. zmarł 16 kwietnia 2015 r.  W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych stacja Krzysztofa była bardzo aktywna na 145 Mhz. Będziemy pamiętać niekończące się łączności Krzyśka z ś.p. Mirkiem SP3MFJ na 2 metrach. Stacja SP3EPJ nie była ostatnio aktywna na pasmach amatorskich, Krzysztof jako emeryt zajmował sie szkoleniem psów oraz Internetem. Z odejściem Krzysztofa kończy się era aktywności w Kaliszu na FM, nowe generacje krótkofalowców nie poczują rodzinnego i wesołego klimatu pasma 145 Mhz z tamtych lat.

Bogdan SP3LD


 TNX, TNX, TNX

Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Adamowi SP3EA, Krzysztofowi SP9UPK, Armandowi SP3QFE, Sławkowi SQ3OOK, Rafałowi SQ6IYR, Zarządowi SPDXC i Komisji SPDXC.
Joasi SQ2LIC, Hubertowi SP5RE, Sylwestrowi SP2FAP, Krzysztofowi SP5KP, Andrzejowi SP5AHT, Ryszardowi SP3HBF, Zespołowi klubu SP9PKS. Sylwestrowi SP2FAP, Bohdanowi SP9VJ,

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015