KS-16. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 22.04.2015
Dodane przez SP5ELA dnia 2015-04-22 / 21:07
news: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 16/2015 z dnia 22.04.2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1.    Spotkanie w Ministerstwie Obrony Narodowej.
 W dniu 15. kwietnia na zaproszenie Pana generała Bogusława Packa Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. Społecznych Inicjatyw Proobronnych uczestniczyłem w bardzo ważnych dla PZK rozmowach. Trwały one ponad 2 godziny.
Omówiliśmy sprawę ewentualnej przynależności PZK do Federacji Organizacji Proobronnych. Podczas rozmów poruszono wszystkie aspekty takiej ewentualności.
Celem powołania Federacji jest stworzenie pozamilitarnego, społecznego elementu tworzonej obecnie struktury wojskowej OTK (Obrony Terytorialnej Kraju). PZK jako stowarzyszenie zrzeszające krótkofalowców na terenie całego kraju, posiadające strukturę organizacyjną, przemienniki, bramki APRS, a przede wszystkim obecnie ponad 250 osobową grupę zaangażowanych krótkofalowców działających w ramach sieci łączności rezerwowej "EmCom", byłby liderem w ramach OTK w dziedzinie łączności rezerwowej. Nasz związek brałby także udział w ćwiczeniach i szkoleniu nie wojskowych komponentów OTK czyli np. oddziałów czy jednostek organizacji strzeleckich, OSP etc.
Działania z tym związane powinny być realizowane w ramach Federacji. Także w ramach federacji byłoby udzielane wsparcie dla działających w jej ramach organizacji.

Jeśli ZG PZK podejmie stosowną uchwałę o przystąpieniu do federacji wówczas PZK zyska zupełnie inną legitymizację swoich działań, co przełoży się na naszą pozycję wśród innych stowarzyszeń zajmujących się także radioamatorstwem. Uważam, że byłoby to dla nas korzystne. Możemy w ten sposób skutecznie rozszerzyć zakres oddziaływania na społeczeństwo co poskutkuje z pewnością wzrostem społecznej akceptacji naszego hobby.
Na zaproszenie prezesa PZK w części najbliższego posiedzenia Zarządu Głównego PZK będzie uczestniczył Pan generał Bogusław Pacek.
Piotr SP2JMR

2.    Wojna hybrydowa i agresja poniżej progu wojny - możliwe zagrożenia i wyzwania dla bezpieczeństwa narodowego RP".
Konferencja naukowa pt." Wojna Hybrydowa i agresja poniżej progu wojny - możliwe zagrożenia i wyzwania dla bezpieczeństwa narodowego RP". 16. kwietnia br.
Na konferencji w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie PZK był reprezentowany przez Tomka SP5CCC oraz piszącego te słowa Piotra SP2JMR. Ze względu na charakter konferencji oraz udział bardzo wielu utytułowanych i zasłużonych dla obronności państwa osób byliśmy nastawieni wyłącznie na słuchanie oraz ewentualne konsultacje w przerwach konferencji.
Zostałem oficjalnie przywitany jako "przedstawiciel prezesa PZK" bowiem zaproszenie było wystosowane dla Jurka SP7CBG. Organizacji pozarządowych było tylko kilka: w tym LOK, Strzelec, Stowarzyszenie na Rzecz Obronności RP oraz PZK.
Po za tym generałowie, pułkownicy, profesorowie, ambasadorowie, ministrowie i nieco mediów.
Pierwszy panel miał charakter ogólny. Wyjaśniono w nim pojęcie wojny hybrydowej, aspekty historyczne i prawne tego zjawiska. Mam sporo notatek, a więc mogę odpowiedzieć na pytania w kwestiach z tym związanych.
Drugi panel dotyczył nie militarnych działań i aspektów wojny hybrydowej i zagrożeń poniżej progu wojny. Chodzi tu o działania informacyjne, dezinformację oraz działania o charakterze propagandowym. W tej dziedzinie PZK ma swoje miejsce mogąc tworzyć niezależny system przekazywania informacji o wszelkich zagrożeniach w tym działalności szkodliwej dla bezpieczeństwa państwa.
Piotr SP2JMR

4.    Ankieta EmCom. Krótki komentarz.
Na początku kwietnia - drogą elektroniczną - rozesłana została ankieta, dzięki której możemy poznać statystyczny obraz naszego przygotowania sprzętowego do łączności w sytuacjach awaryjnych. Na pytania zawarte w ankiecie odpowiedziało 546 respondentów.
Wyniki są następujące: 67% z nas może prowadzić łączności ogólnopolskie (posiada anteny i transceiver). Aż 92% respondentów może nawiązywać lokalne łączności w paśmie 2 m. W siłę rośnie APRS - już 31% badanych używa radiowo tego systemu.
Dobrą informacją jest, iż prawie 70% z nas dysponuje sprzętem do uruchomienia stacji w terenie, działającej ponad 24 godz. niezależnie od stałych źródeł zasilania i samochodu, ale tylko 42% byłoby w stanie zapewnić działanie takiej stacji ponad 3 doby.
         Ankieta to zawsze dylemat: pytać szczegółowo, do znudzenia respondenta i liczyć się z małym zwrotem ankiet, czy uszanować prywatność i mieć lepszy statystyczny obraz, ale o mniejszej liczbie parametrów. Te 12 pytań dało 546 odpowiedzi. DZIĘKUJEMY! To prawie 4 % wszystkich potencjalnych krótkofalowców w Polsce. Nie można jednak wyników tej ankiety prosto uogólniać na 14 tys. posiadaczy pozwoleń w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Respondenci nie byli wybrani losowo. Na ankietę odpowiadali wyłącznie użytkownicy Internetu, którzy często i aktywnie korzystają  z tego medium dla naszego hobby. Niemniej, ponad pół tysiąca odpowiedzi ze wszystkich okręgów daje pewien rzeczywisty obraz naszych możliwości technicznych w zapewnieniu łączności w sytuacjach awaryjnych.
Info. Hubert SP5RE zastępca EmCom Managera PZK

4. XX Spotkanie Krótkofalowców Miłośników Radia i Eteru w Łagowie Lubuskim.
Ryszard SP3HBF oraz członkowie Klubu SP3PLD zapraszają na spotkanie, 
które odbędzie się 1-go maja 2015 r. w Łagowie Lubuskim ul. Kolonia 13 nad Jeziorem Trześniowskim.

W programie spotkania:
Tradycyjna jajecznica z 300 jaj, wyprawa na Górę Bukowiec (dla chętnych), drobna giełda Krótkofalarska, wyprawa na bunkry MRU(dla chętnych) oraz inne atrakcje kulinarne przy ognisku.
Praca radiostacji z Parku krajobrazowego SP3PLD/3 i lokalnie z Łagowa QRG  145,275 oraz przemiennik Z.G. 145,712,5 MHz.

Woda, prąd 220V, WC na miejscu.
Więcej informacji u Ryszarda SP3HBF tel. 726 109 159 lub 888 879 884.
Info. Ryszard SP3HBF

    5. Radiozlot na Sośnej Górze.
 Mikołowski Klub Krótkofalowców SP9PKS zaprasza krótkofalowców, CB-stów oraz sympatyków radia na II Radiozlot na Sośniej Górze, który odbędzie się 26 kwietnia 2015 roku na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.
Od paru lat organizujemy na terenie Ogrodu, zwanego potocznie Sośnią Górą, radiowe gry terenowe, których celem jest zainteresowanie uczestników radiem i krótkofalarstwem. Szczegóły w załączniku nr 1.
Zespół SP9PKS

6. Obóz szkoleniowy w sportach obronnych PZK dofinansowywany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.
Termin  20.07.2015. do 02.08.2015 r. Miejsce pensjonat "Bukowy Gaj" w Poroninie.
Wiek uczestnika ograniczony 7 do 18 lat.
Rezerwacja miejsca na obozie po otrzymaniu przedpłaty w kwocie 300zł
do 10.05.2015 r. o kwalifikacji  na obóz decyduje kolejność zgłoszeń, przy czym pierwszeństwo będą miały osoby deklarujące chęć uczestnictwa w szkoleniu krótkofalarskim i przygotowaniu do egzaminu na świadectwo radiooperatora.
Więcej informacji w załączniku nr 2 do niniejszego komunikatu.
Zbyszek SP2JNK

7. WARD Contest 2015

18 kwietnia rozegrane zostały krajowe zawody HF. Zorganizowane zostały dla upamiętnienia 85. rocznicy utworzenia PZK i 90. rocznicy powołania International Amateur Radio Union IARU). W trwających tylko jedną godzinę zawodach sklasyfikowano 161 stacji ze 128 gmin. Wyniki zostały ogłoszone już w poniedziałek 20 kwietnia, czyli po 48 godzinach i są dostępne na specjalistycznym portalu PGA-Zawody. Poniżej lista nagrodzonych zawodników. Szczegółowe wyniki każdego uczestnika opublikowane są na wspomnianym portalu PGA-Zawody, gdzie każdy uczestnik może pobrać samodzielnie eCertyfikat Udziału. (sp2fap)
Poniżej zwycięzcy w poszczególnych kategoriach, którzy otrzymają grawertony Prezesa PZK. Uroczyste wręczenie odbędzie się podczas Ogólnopolskiego Spotkania Krótkofalowców ŁOŚ-2015. Zwycięzcom gratulujemy.   
1    SP7PKI            MO-CW       
1    SQ85PZK       MO-MIX       
1    SP2KPD            MO-SSB       
1    LY4K                OPEN-CW         
1    UR4PWC    OPEN-MIX   
1    SP4GL                SO-CW       
1    SP9G                SO-MIX       
1    SP4GHL                SO-QRP-CW   
1    SP5DDJ                SO-QRP-MIX
1    SN5L                SO-QRP-SSB   
1    SP7SEW    SO-SSB   
Opr. Krzysztof, SP5KP

8. Skrócony spis treści Świat Radio 5/2015.
         AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
         ANTENY: Anteny telewizyjne UHF Dipol
         TEST: Radiotelefon CS700
         PREZENTACJA: AnyTone AT-6666
         ŁĄCZNOŚĆ: Nowości Automaticon 2015, Kosmiczny DX
         ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK
         WYWIAD: Działalność sklepu Konektor
         HOBBY: Raspberry Pi w krótkofalarstwie, Odbiornik FM z TA 8164P
         DIGEST: Radiowe układy odbiorcze
         FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
         RYNEK I GIEŁDA
 
9. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 5/2015.
    150 lat ITU,
    informacje o działalności klubów w Zachodniopomorskim OT PZK-fotoreportaże, relacje z imprez,
  Akademia OT PZK Południowej Wielkopolski,
  Zaproszenie na ŁOŚ-a,
  Silent Key's.
   
TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje:
Joasi SQ2LIC, Hubertowi SP5RE, Sylwestrowi SP2FAP, Krzysztofowi SP5KP, Andrzejowi SP5AHT, Ryszardowi SP3HBF, Zespołowi klubu SP9PKS.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

Załącznik Nr 1:

     II Radiozlot na Sośniej Górze 2015.
Mikołowski Klub Krótkofalowców SP9PKS zaprasza krótkofalowców, CB-stów oraz sympatyków radia na II Radiozlot na Sośniej Górze, który odbędzie się 26 kwietnia 2015 roku na terenie Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie.
Od paru lat organizujemy na terenie Ogrodu, zwanego potocznie Sośnią Górą, radiowe gry terenowe, których celem jest zainteresowanie uczestników radiem i krótkofalarstwem.
II Radiozlot na Sośniej Górze – informacje szczegółowe:

1.    Termin: 26 kwietnia 2015r (niedziela), godz. 11.00 -17.00.
2.    Miejsce: Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, ul. Sosnowa 5, Mikołów,
GPS: 50.181962N, 18.829702E, strona internetowa: centrum.mikolow.eu
3.    Program II Radiozlotu:
- Radiowa gra terenowa „ I Ty możesz zostać krótkofalowcem” – uczestnicy rozwiązują krzyżówkę odwiedzając stanowiska, które przedstawiają aspekty krótkofalarskiego hobby (łączność foniczna, telegrafia, rzut elektronem, namierzanie satelity, montownia). Hasło będące rozwiązaniem krzyżówki umożliwi uczestnikowi otrzymanie certyfikatu oraz upominku. Na wszystkich uczestników gry terenowej czekają cenne nagrody wyłonione w dwóch losowaniach o godz.13.30 oraz 16.30.
- Lot balonu telemetrycznego z prezentacją trasy przelotu (Tomek SP9UOB) – start o godzinie 12.00.
- Spotkanie sympatyków „QRP, SOTA oraz technologii mobilnych” poprowadzą w godzinach 11.00-13.00 Mariusz SP9AMH, Kuba SQ9SHR oraz Miłosz SQ9PND
- Sympatyków łączności satelitarnych zaprasza do swojego stanowiska Marek SQ9LOJ.
-Krótkofalowcy, CB-ci i sympatycy radia będą mogli zdobyć certyfikat QLF.
-W czasie II Radiozlotu czynna będzie biblioteka radioamatora.
-Romek SQ9NOQ zaprasza chętnych do Montowni (zapisy), gdzie można będzie własnoręcznie pomajsterkować pod okiem doświadczonego elektronika.
- Czynne będą stanowiska firm z branży radioamatorskiej.
- Podczas II Radiozlotu pracować będzie klubowa radiostacja, potwierdzająca łączności specjalną kartą QSL.
- Wśród krótkofalowców i CB-stów, którzy nas odwiedzą i zarejestrują się, rozlosowane będą cenne nagrody o godz. 15.00.
- Przewidziano również możliwość prezentacji tematycznych proponowanych przez uczestników – ZAPRASZAMY do dzielenia się wiedzą, doświadczeniami i spostrzeżeniami.
4.    Wyżywienie: na terenie Ogrodu znajduje się bar oraz działał będzie catering.
5.    Małe dzieci znajdą wspaniały plac zabaw. Odwiedzający mają do dyspozycji wieże widokową, mnóstwo alejek spacerowych wśród wielu gatunków roślin a także ofertę handlową związaną w obchodzonym w tym czasie Dniem Ziemi.
6.    Prosimy o zgłaszanie chęci wzięcia udziału w II Radiozlocie na adres: sp9pks@poczta.onet.pl. Pozwoli nam to dobrze przygotować się na przyjęcie Szanownych Gości.

Serdecznie zapraszamy Krótkofalowców, CB-stów, sympatyków radia oraz tych, którzy być może pierwszy raz zetkną się z krótkofalarstwem.
Dołożymy starań, aby to spotkanie przerodziło się w ciekawe hobby.
SP9PKS team (www.sp9pks.pl)Załącznik nr 2.

                                                           
Polski Związek Krótkofalowców
Obóz Szkoleniowy w Sportach Obronnych
 w Poroninie
 
Obóz Szkoleniowy w Sportach Obronnych 2015 r.
dla Dzieci i Młodzieży Szkolnej Członków PZK , Ogólnopolskiego Klubu ARDF oraz klubów krótkofalarskich
Sporty Łączności w rozumieniu to m.in. prowadzenie łączności na radiostacji, radioorientacja/radiolokacja /biegi na orientacja/, praca w sieci radiowej. Przygotowanie do egzaminu na świadectwo uzdolnienia krótkofalowca.

Na obozie zapewniamy doświadczoną kadrę pedagogiczną i instruktorską oraz opiekę medyczną. Obóz zgłoszony do Kuratorium Oświaty i Wychowania.

UWAGA !
W związku z otrzymaną dotacją z Ministerstwa Obrony Narodowej koszt naszego obozu wyniesie tylko 50%:

     650 zł - dla dzieci członków PZK, Klubu
700 zł - dla pozostałych

Termin  20.07.2015. do 02.08.2015 r.
Wiek uczestnika ograniczony 7 do 18 lat
Rezerwacja miejsca na obozie po otrzymaniu przedpłaty w kwocie 300zł
do 10.05.2015 r. o kwalifikacji  na obóz decyduje kolejność zgłoszeń, przy czym pierwszeństwo będą miały osoby deklarujące chęć uczestnictwa w szkoleniu krótkofalarskim i przygotowaniu do egzaminu na świadectwo radiooperatora.
Karty zgłoszenia uczestnika są dostępne na stronie PZK. 

Miejsce: Poronin - Pensjonat "Bukowy Gaj"

W programie:
Zajęcia z amatorskiej radiolokacji sportowej.
Zajęcia z biegów na orientację
Praca na radiostacji klubowej, praca z Tatrzańskiego Parku Narodowego
Praca w sieci radiowej
Przygotowanie do egzaminu na świadectwo uzdolnienia krótkofalowców
Zajęcia kulturalno rekreacyjne
Igrzyska obozowe
Ogniska
Turnieje
Wycieczki:
Wycieczka na Gubałówkę
Wycieczka do Zakopanego
Wycieczka na basen
Wycieczka do Doliny Kościeliskiej
Wycieczka do Doliny Chochołowskiej
Piesze wycieczki po okolicy
Przyjazd w dniu 20.07.2015r. (poniedziałek) do godz. 14.00 na obiad.
Wyjazd w dniu 02.08.2015 r. (niedziela)
Wpłaty należy dokonać na konto:

Polski Związek Krótkofalowców
   
               nazwa banku:                                 PKO  BP

                                          Nr : 33144012150000 000001950797 
  
z dopiskiem:  Obóz szkoleniowy + imię i nazwisko uczestnika
Na dowodzie wpłaty lub przelewu wpisać dane uczestnika. Kopię dowodu wpłaty lub przelewu dołączyć do dokumentów – skanów.
Wypełnione dokumenty wraz z dowodem wpłaty przesłać na adres:
elektronicznie e-mail    sq2lic@interia.pl
Dojazd na miejsce obozu – Poronin we własnym zakresie.
Będzie zorganizowany przejazd z opiekunami  PKP na trasie Gdynia-Poronin
W razie problemów lub wątpliwości wystarczy kontakt telefoniczny. Tel. 509 951 345
 
Mapka dojazdowa.
 
Miejsce zakwaterowania-obozu
 
pokoje

sanitariaty

pokoje
 
stołówka
 
Ważne dokumenty:
 Karta kwalifikacyjna i karta zgłoszenia: https://pzk.org.pl/news.php?readmore=3391  
Kontakt: Joanna Karwowska, sq2lic@interia.pl, 509 922 485

news: ikona_pdf.gif Komunikaty KS 2015