Analizy porównawcze SP DX Contest 2014 - 2015
Dodane przez sp9gr dnia 2015-04-16 / 20:56
Analizy porównawcze SP DX Contest 2014 - 2015

Coroczne nasze zawody SP DX Contest już za nami. Teraz należy tylko wysłać najpóźniej do końca kwietnia br nasze logi Cabrillo do Komisji i oczekiwać klasyfikacji. Niezależnie od wyników zabawa jak co roku dostarczyła wielu krótkofalowcom sporo emocji. Jeszcze na gorąco krótkie podsumowanie i porównanie propagacji z rokiem ubiegłym.

Tym razem na stronie klubowej SP9KAJ pod adresem: http://www.sp9kaj.com/news.php?readmore=181 pokazujemy porównawcze graficzne analizy słyszalności stacji polskich w różnych rejonach świata podczas SP DX Contest 2014 i 2015 w postaci kolorowych wykresów kołowych (pierścieniowych).

Analizy powstały na podstawie danych dostępnych na RBN jako wynik pracy automatycznych zapisów skimmerów zainstalowanych w różnych częściach naszego globu. Wyniki są o tyle godne uwagi, gdyż dotyczą oceny stosunku sygnału/ szum dokonywanym w odbiornikach SDR a nie na podstawie oceny operatora, która i tak podczas zawodów skutkuje fikcyjnym raportem 5NN. Wykresy przedstawiają dobowy (w 24h skali - początek zawodów to 15:00 sobota) przebieg słyszalności stacji SP na różnych kontynentach (oczywiście tam gdzie istnieją czynne na danym zakresie częstotliwości SDR-y podłączone do serwerów RBN).

Na pierwszy rzut oka widać, że wykres EU pokrywa się prawie w całości z ALL (czyli cały świat) - czyli głównie własny kontynent nas najlepiej słyszy niemal na wszystkich pasmach. No i smutna prawda, czyli kiepska propagacja na 10m (kolor czerwony) - gorsza niż rok temu co widać naocznie na wykresach..

Zapraszamy do lektury na stronie http://www.sp9kaj.com/news.php

Ciekawi jesteśmy jakie są odczucia i wnioski uczestników zawodów oraz własne porównania wyników uzyskanych w tym roku do ubiegłego?

Vy 73 de SP9GR
 

Poprzedni news dotyczący analiz: https://pzk.org.pl/news.php?readmore=3374