KS-11. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 18.03.2015
Dodane przez SP5ELA dnia 2015-03-18 / 19:50
news: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 11/2015 z dnia 18.03.2015 r.

Witamy wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Świadectwa Operatorskie i Pozwolenia Radiowe.

Po informacji w komunikacie z 11 marca, w sprawie wymiany świadectw wpłynęło do ZG szereg zapytań. Najczęściej powtarza się pytanie od osób, które uzyskały licencję przed 1992 r. Co zrobić gdy nie posiadamy w swoich zbiorach świadectwa uzdolnienia?
Po pierwsze - należy zwrócić się z pytaniem do właściwej terytorialnie Delegatury UKE, czy są w posiadaniu kopii naszego świadectwa.
Po drugie - jeżeli nie możemy odszukać świadectwa, możemy do wniosku o wymianę świadectwa dołączyć kopię zezwolenia. W pewnych okresach (przed 1992 r.) po zdaniu egzaminu wydawano bezpośrednio zezwolenia. Warunkiem jest, aby zezwolenie lub pozwolenie było wydane na czas nieokreślony.
Podstawą prawną jest wywalczony przez PZK w 2005 r. zapis w rozporządzeniu o możliwości wymiany dokumentu innego niż świadectwo. W obecnie obowiązującym Rozporządzeniu w sprawie świadectw jest to zawarte § 30 ust 1.
"§ 30. 1. Świadectwa i inne dokumenty uprawniające do obsługi urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej, wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, na wniosek osoby zainteresowanej, złożone w terminie ważności tych świadectw lub dokumentów, podlegają wymianie na zgodne z wnioskiem, odpowiednie, określone w rozporządzeniu świadectwa operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej."
 SP2JMR

2. Kongres Organizacji Proobronnych.

W sobotę dnia 21. marca br. w Centrum Konferencyjnym MON w Warszawie odbędzie się Kongres Organizacji Proobronnych.
Kongres jest zwołany przez Pana prof. dra hab. (gen. dyw.) Bogusława Packa Pełnomocnika Ministra Obrony Narodowej ds. Społecznych Inicjatyw Proobronnych.
Jest to kolejne szóste i najpoważniejsze przedsięwzięcie z tego zakresu. Spotkania z organizacjami proobronnymi i paramilitarnymi zostały zapoczątkowane we wrześniu 2014 r. przez Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Polski Związek Krótkofalowców uczestniczył we wszystkich naradach i spotkaniach organizowanych zarówno przez BBN, MON jak i ostatnio przez Kancelarię Sejmu.
Naszymi reprezentantami byli Rafał SQ6IYR EmCom Manger PZK, Hubert SP5RE z-ca EmCom Managera oraz piszący te słowa Piotr SP2JMR wiceprezes PZK. W Kongresie 21. marca PZK będzie reprezentowany przez Jerzego Szawarskiego SP5SSB Prezesa OT 25 oraz Piotra SP2JMR. W trakcie Kongresu przedstawię prezentację dotyczącą istoty działalności PZK, jego zasięgu, posiadanych sił i środków, osiągnięć, a także planów na najbliższy okres oraz ograniczeń utrudniających naszą działalność ze szczególnym uwzględnieniem łączności bezpieczeństwa.
SP2JMR

3. Skrócony spis treści Świata Radio 4/2015.
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
ANTENY: Anteny TRANS-DATA
TEST: Blaupunkt PP15DAB
PREZENTACJA: Alan Midland Zero, AnyTone AT-5555N
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK
WYWIAD: Musimy przyciągnąć młodych
HOBBY: Modyfikacja Yaesu FT-847 na 70 MHz, Odbiornik G3RJV na pasmo 80 m
RETRO: Nadajniki demobilowe, 10-lecie GFGF
DIGEST: Modernizacje układów radiowych
DYPLOMY: 80. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy, Konkurs
RYNEK I GIEŁDA

4. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 4/2015.
-Inauguracja obchodów 85. rocznicy powstania PZK,
-X Kongres I. Regionu IARU -wspomnienie. Jest to materiał historyczny, nigdzie dotąd nie publikowany
-Reaktywacja radioklubu SP9PEW

5. Marcowy Serwis Informacyjny RBI na dzień 15 marca 2015 r.

Współpraca Redakcji RBI z Redakcją Komunikatu Radiowego OT-22.
W lutym 2015 r. Redakcja RBI nawiązała współpracę z zespołem redakcyjnym Komunikatu Radiowego OT-22. Komunikat ten przygotowuje Kolega Zdzisław Sieradzki SP1II z krótkofalowcami z Klubu Krótkofalowców SP1KIZ „APOGEUM” w Postominie.
Info: Redakcja RBI

6. Jubileusz 85-lecia PZK.
Redakcja Radiowego Biuletynu Informacyjnego i Telewizji Internetowej Krótkofalowców przygotowała reportaż filmowy z uroczystej inauguracji 85-lecia powstania Polskiego Związku Krótkofalowców. Uroczystość ta odbyła się w dniu 24 lutego 2015 r. o godzinie 17.00 w Centrum Promocji Kultury Warszawa Praga Południe przy ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie.
Link do reportażu:  https://www.youtube.com/watch?v=d2mleWK-7o

 Info: Redakcja RBI

7. Czwarte Spotkanie krótkofalowców w Kampinoskim Parku Narodowym odbędzie się w dniu 6 czerwca 2015. Rozpocznie się o godzinie 10:00.
Wprawdzie zostało nam do tego wydarzenia jeszcze trochę czasu, ale niniejszym serdecznie zapraszamy na czwarte już Spotkanie Krótkofalowców w Kampinoskim Parku Narodowym,  które odbędzie się w dniu 6 czerwca 2015 r. o godzinie 10:00 na Polanie Jakubów w Izabelinie. Dołożymy wszelkich starań, aby i tym razem nie zabrakło atrakcji dla uczestników i żeby w programie spotkania każdy znalazł coś dla siebie. Impreza w Kampinosie to,  przede wszystkim,  jej wspaniali goście. A więc i tym razem mocno liczymy na Waszą obecność.

Info:  Organizatorzy Spotkania

8. Walne Zebranie Sprawozdawcze OT-26.
 Zarząd Oddziału PZK w Toruniu (OT-26) zaprasza na Walne Zebranie Sprawozdawcze Oddziału, które odbędzie się w dniu 22 marca 2015 roku (niedziela) w Wąbrzeskim Domu Kultury w Wąbrzeźnie przy ul. Wolności 47.
Początek zebrania o godzinie 10.00 (pierwszy termin) lub 10.15 ( drugi termin).
W porządku zebrania:
•    sprawozdanie Zarządu Oddziału
•    sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Oddziału
•    informacje przedstawiciela Prezydium ZG PZK
•    wiadomości z SPDXC
•    sprawy bieżące
•    dyskusja

Info: SP2EUI

9. Łoś 2015.
Z wielką satysfakcją odnotowaliśmy informację  o centralnych uroczystościach 85-lecia PZK na dorocznym Ogólnopolskim Spotkaniu Krótkofalowców ŁOŚ 2015. Cieszą nas bardzo inicjatywy kolegów z SOTA i SN0HQ, czekamy też na dalsze ciekawe informacje tego typu oraz propozycje wykładów i prezentacji.. Przygotowania do tegorocznej imprezy trwają już od dłuższego czasu i gwarantujemy że nikomu nie zbraknie miejsca na postawienie namiotu, przyczepy itp. Wspólnie z PZK zapewniamy też ciepły posiłek dla wszystkich uczestników oraz dobrze zaopatrzony bufet. Ciągle pracujemy nad poprawą logistyki i warunków pobytu w czym bardzo pomaga nam miejscowy gospodarz, wójt gminy Rudniki oraz wszystkie hotele, zajazdy i gospodarstwa agroturystyczne w okolicy. ŁOŚ 2015 to 29-31.05.15.
Pamiętaj, w czasie Spotkania możesz zaprezentować swoją firmę, urządzić stoisko i zareklamować sprzęt, wystarczy odpowiednio wcześniej skontaktować się z organizatorami. Informacje na bieżąco zamieszczamy na www.losnapograniczu.strefa.pl

Do zobaczenia na łosiowej górce, 73  zespół SP7KED/SP9KDA
 
* Szczegółowy program Łoś 2015 zostanie opublikowany w terminie późniejszym.   
 
10. Akademia OT PZK Południowej Wielkopolski (OT27).

Przesyłam krótką informacje na temat pierwszego spotkania akademii OT27 organizowanej przez Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV. Spotkanie odbyło się w piątek 13 marca 2015 r. na terenie Klubu Jeździeckiego Wolica koło Kalisza, w godzinach od 17.00. do 21.00. Przybyło 33 krótkofalowców z  3 okręgów  SP (SP3, SP6, SP7).
 W ramach spotkania zaprezentowano następujące prezentacje:

-"Katamaranem po Karaibach: Martynika, St.Lucia, St.Vincent, Grenada"  - przygotowaną przez Przemka SP7VC,

- "Parę przydatnych uwag ułatwiających w przeprowadzeniu łączności ze stacjami ekspedycyjnymi" oraz "dobre rady w zakresie organizowania wypraw DX"-  wygłoszoną przez Jurka SP3GEM,

- "Podstawowe informacje na temat prowadzenie łączności EME na pasmach 144MHz, 432 MHz 1,2GHz i 2.3GHz" przygotowaną  przez Marka SP3XBO.
 
W trakcie spotkania była bardzo rodzinna atmosfera. Po zjedzeniu obiadku przy kawie i herbacie koledzy z zaciekawieniem  wysłuchali przygotowanych referatów. W takiej nie krepującej formie udało się przedstawić nowemu pokoleniu krótkofalowców  dużo ciekawych informacji na temat organizacji wypraw. Uwagi Jurka SP3GEM oraz Leszka SP3DOI jak skutecznie przeprowadzić łączność z kolejną wyprawą były po prostu bezcenne.
Udział w spotkaniu kolegów  Krzysztofa SP7DCS, Andrzeja SP6JLW  i Jacka SP6OPN - czołówki polskich stacji EME, dodatkowo dopingował Marka SP3XBO podczas przedstawiania swojej prezentacji.

Taka forma spotkań pozwoli na bezpośrednie kontakty raczkujących i doświadczonych krótkofalowców, w celu podniesienia poziomu wiedzy na temat różnych form krótkofalarstwa.

Koncepcją akademii OT27, organizowanej przez Kaliski Klub Krótkofalarski SP3KQV, jest przeprowadzenie raz na kwartał spotkań, na których będą się odbywały cykliczne prezentacje  z zakresu łączności amatorskich w szerokim spektrum częstotliwości od fal krótkich do mikrofal, w zakresie doskonalenia umiejętności operatorskich w zawodach, łącznościach DX oraz konstruowaniu nowych urządzeń i systemów antenowych.

VY 73
Bogdan SP3LD

11. 9N (Nepal). Polska ekspedycja.
Bogdan SP2FUD, Janusz SP9FIH i Rafał SQ9CNN pracują ze stolicy Nepalu Kathmandu. Po wielu godzinach oczekiwania otrzymali licencje. Okres pracy ekspedycji 17-31 marca (w Nepalu jest teraz rok 2071!). Używane znaki przez ekspedycję: Rafał SQ9CNN - 9N7CC, Janusz SP9FIH - 9N7WE, Bogdan SP2FUD - 9N7FD.
Praca na pasmach: 40m, 20m, 17m, 15m, 12m, 10m. Modes: SSB and CW. Planowany jest udział w zawodach CQ WPX SSB (SOSB Low 20m lub 10m)
Anteny ekspedycji: spiderbeam 5 bands, dipol for 40m. W paśmie 40 m występuje bardzo silny szum tła miasta Kathmandu - na S9.
Ta ekspedycja w założeniach jest dedykowana dla North and South America. Także tzw. "Small pistols" mają przygotować amunicję (hi) anteny). Ekspedycji zależy na daniu szansy słabszym stacjom. Zwłaszcza tzw. ATNO (nowy kraj (9N) po raz pierwszy). Przynajmniej takie są założenia! Oby propagacja dopisała. (Jak jest propagacja, to ich słychać dobrze, np. w paśmie 28 MHz).
W Kathmandu występują problemy z zasilaniem w energię elektryczną. Nasi uprzedzają, że mogą mieć nieoczekiwane przerwy w pracy. Na stronie ekspedycji podany jest grafik zasilania energetycznego.
Strona ekspedycji: Strona ekspedycji: http://9n.dxpeditions.org/
W czasie pracy i godzinach otwarć dla EU i SP operatorzy podają wyraźne wskazówki, gdzie należy ich wołać. Ekspedycja standardowo pracuje ze split-em (słucha na innej częstotliwości, typowo up 5-10). Stacje polskie mogą wołać po polsku!
Na poniżej zamieszczonej mapie azymutalnej* można zobaczyć jak trudna jest propagacja z 9N dla USA! Trasy biegną przez biegun północny. I jaka gigantyczna rozpiętość azymutów jest dla stacji z SA (Ameryka Południowa).

*Mapa zamieszczona jest w NEWS: https://pzk.org.pl/news.php?readmore=3372

Info: Zygi SP5ELA

12. Konkurs Rektorski.

Chciałbym poinformować, że dnia 26.03.2015  od godziny 16:00 do 21:00 UTC na pasmach 40m oraz 80 metrach odbędzie się konkurs o puchar Rektora Politechniki Poznańskiej.
W związku z Powyższym prosiłbym o umieszczenie tej informacji na stronie ZG PZK i poinformowanie w komunikacie na krótkich falach.
Szczegółowy regulamin znajduje się na stronie Akademickiego Koła Naukowego krótkofalowców Politechniki Poznańskiej „SP3PET”.
Z góry dziękuję i przepraszam, że tak późno informuję.

Jerzy Gumny SP3FGI

13. FORUM VOT PZK i jego zdalna "obsługa".  Aplikacja mobilna Tapatalk.
Platforma IT - źródło przewagi OT PZK nowej generacji.
Dynamiczny postęp w IT przyczynił się do powstania nowych obszarów technologicznych* takich jak np. mobilność czy sieci społecznościowe, które według IDC stanowią filary Trzeciej Platformy rozwoju IT.
     Kiedy 11 lat temu siedziałem przy stoliku w kawiarni na deptaku kurortu nadmorskiego nad polskim Bałtykiem z telefonem komórkowym w ręku zaznałem wtedy zapewne tego, czego od kliku lat doznają małolaci "nowej generacji" wyposażeni w swoje smartfony i tablety. To było wtedy wydarzenie, telefon komórkowy, sprzęt "z wyższej półki" z modemem HSCSD dostępowym do Internetu. Z oszałamiającą ówcześnie prędkością 54kbps. Ale kolorowy wyświetlacz, aparat foto i klient e-mail stwarzały nowe możliwości. Była to wolność kolejnej generacji. Nie ukrywam, pamiętam, że pewne osoby wtedy jakoś tak dziwnie patrzyły, może z politowaniem i wyrozumiałością? Dla mnie wtedy zaczęła się kolejna "era mobilna". Bo pierwsza, to było wireless DSSS 802.11 w latach 1996-2000.
Dziś, styczeń 2015 roku - kolejny ukłon w stronę ludzi nowej generacji, następnego pokolenia radioamatorów. Portal VOT PZK, forum dyskusyjne, młodsi nasi członkowie mówią, że mają dość komputerów przez cały dzień w pracy? I muszą się odstresować przy użyciu smartfonów! Zgłaszają zapotrzebowanie na "czytnik" for dyskusyjnych - klienta TapaTalk, nazwanego w skrócie "TT". Szok? Niekoniecznie. Co prawda przekrój stosowanych aplikacji i sprzętu komputerowego przez większość członków jest nieco inny. Ale czemu nie?
Cóż to takiego TapaTalk?
Tapatalk (TT) to aplikacja stworzona w celu szybkiej obsługi forów dyskusyjnych z urządzeń mobilnych. Aby z niej korzystać, docelowe forum musi posiadać zainstalowany dodatek do obsługi tego systemu. Aplikacja unifikuje wszystkie fora: oryginalny wygląd przestaje mieć znaczenie, aplikacja pobiera dane z forum i prezentuje je zawsze w jednakowy sposób, oszczędzając również transfer danych.
 
Klient forów pozwala na wyszukiwanie ich z publicznego katalogu, oraz logowanie się na nich. Tapatalk umożliwia tworzenie i edycję tematów oraz odpowiedzi, a także przeglądanie działów, tematów, profili użytkowników. W ramach opcji wyszukiwania możliwe jest przeglądanie postów nieprzeczytanych, oraz działów i tematów subskrybowanych. Problemu nie stanowi wyszukanie dyskusji, w których użytkownik samodzielnie brał udział, a także obsługa podsystemu prywatnych wiadomości. Moderatorzy dysponują dodatkowo akcjami moderatorskimi. Globalnie dostępne są wyświetlanie użytkowników online, a także pobieranie załączników oraz avatarów.
Aplikacja "TT" ponadto obsługuje powiadomienia natychmiastowe typu push o nowych postach w subskrybowanych tematach oraz nowych prywatnych wiadomościach. Użytkownik może zmienić rozmiar czcionki, przełączyć aplikację na tryb ciemny, wybrać własny podpis do wiadomości, oraz określić jak wiele postów powinno być wyświetlane na jednej stronie. Trzy dostępne widgety pozwalają być na bieżąco z wiadomościami lub obserwowanymi tematami.

Aplikacja TapaTalk działa na różnych systemach dedykowanych urządzeniom mobilnym.
 
Instalację TapaTalk na serwerze VOT PZK przeprowadzili: Lucjan SQ5FGB i Zygi SP5ELA. Lucjan SQ5FGB napisał też mini instrukcję instalacji i obsługi TapaTalk.
Jeśli chodzi o stronę techniczną (informatyczną), to TapaTalk działa na serwerze o standardowej konfiguracji. W przypadku portalu VOT PZK (OT73) działa przy całkowicie szyfrowanych połączeniach SSL (https) z certyfikatem samopodpisanym (bezpłatnym).
Od strony instalacyjnej: instalacja aplikacji jest prosta, wykona ją nawet biegły małolat w wieku 11-15 lat na swoim smartfonie lub tablecie. Na smartfonie funkcjonuje to zadowalająco, na tablecie z dobrym ekranem – rewelacyjnie.
* TAPATALK. Trzecia Platforma IT – źródło przewagi OT PZK nowej generacji.  Pomyśl się jak chmura, Big Data, mobilność i sieci społecznościowe mogą zmienić Twoje hobby. Dynamiczny postęp w IT przyczynił się do powstania nowych obszarów technologicznych takich jak chmura obliczeniowa, analizy dużych zbiorów danych, mobilność czy sieci społecznościowe, które według IDC stanowią filary Trzeciej Platformy rozwoju IT.
* Technologie te były w użyciu od wielu lat, ale dopiero teraz stają się na tyle powszechne i dojrzałe by móc istotnie wpływać na zmianę w społeczności. Coraz więcej grup hobbystycznych, organizacji i firm wykorzystuje je jako narzędzia do tworzenia innowacyjnych modeli komunikacji oraz zupełnie nowych, często przełomowych, produktów, procesów czy strategii. W ten sposób technologie Trzeciej Platformy tworzą nową generację społeczności.
Pomyślcie nad tym! Opcje mobilności i sieci społecznościowe ham radio mogą stać się siłą napędową Waszego OT.

73 Zygi SP5ELA

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Jurkowi SP3FGI, Zygmuntowi SP5ELA, Bogdanowi SP3LD, Markowi SP9UO, Waldkowi SP2EUI, Jurkowi SP5BLD, Andrzejowi SP5AHT.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR i Zygmunt SP5ELA. Komunikaty sekretariatu ZG PZK są nadawane w każdą środę o godzinie 18:00 czasu lokalnego na częstotliwości 3702,5 KHz +/- QRM.

news: ikona_pdf.gif Komunikaty sekretariatu ZG PZK 2015