KS-47. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 19.11.2014
Dodane przez SP5ELA dnia 2014-11-20 / 02:50
news: pzk_new.png

 
KOMUNIKAT NR 47/2014 z dnia 19.11.2014 r.

Witam serdecznie odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1.    Polska w kosmosie, wczoraj, dziś, jutro.
W dniach 13 - 14 listopada br. w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie odbyła się konferencja „Polska w kosmosie, wczoraj, dziś, jutro”.  Była to druga edycja zorganizowanej w ubiegłym roku konferencji, mającej za zadanie podsumować polski sektor kosmiczny oraz dać możliwość spotkania specjalistom i pasjonatom tego sektora.
Polski Związek Krótkofalowców zaprezentował wystawę planszową pod tytułem "Radiowa służba amatorska w przestrzeni kosmicznej". Była to doskonała okazja do uświadomienia w tym środowisku naszej aktywności, w tym roli edukacyjnej. Mieliśmy okazję do zaprezentowania różnych inicjatyw radioamatorskich w kosmosie, co spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników.
Konferencja odbywała w czasie, gdy lądownik Philae a wraz z nim instrument MUPUS skonstruowany przez inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczął badanie komety Czuriumow-Gierasimienko. Ponieważ w konferencji uczestniczyli naukowcy z CBK PAN, mieliśmy okazję wraz z nimi przeżywać ten ważny moment misji kosmicznej Rosetta. W tym samym czasie przypadała pierwsza rocznica startu polskiego satelity naukowego Lem oraz druga rocznica przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Dyskusje prowadzone były w trakcie pięciu sesji:
•          „Udział Polski w badaniach satelitarnych"
•          „Polska  a europejska strategia kosmiczna. Szanse i wyzwania”.
•          „Projekty studenckie”
•          „Polski sektor kosmiczny  - wyzwania”
•          „Inicjatywy amatorskie oraz formy ich finansowania
Podsumowaniem konferencji był panel dyskusyjny „Rząd – Administracja – NGO – Biznes – Nauka - możliwości współpracy i poszukiwanie strategii", w którym wzięli udział specjaliści i eksperci sektora kosmicznego w Polsce. Dyskutowano o sprawach związanych z utworzeniem Polskiej Agencji Kosmicznej oraz spójnej strategii, programu kosmicznego.
Organizatorami konferencji były Fundacja Wspierania Polskiej Astronautyki „Pociąg do Gwiazd” oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN w partnerstwie z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN. W konferencji wzięło udział kilku radioamatorów w tym członkowie Polskiego Związku Krótkofalowców.
Sławomir Szymanowski - SQ3OOK

2.    Reportaż z obchodów 55. lecia SP9KJM.
Redakcja Radiowego Biuletynu Informacyjnego i Telewizji Internetowej
Krótkofalowców informuje, że od niedzieli 16.XI.2014 r. na stronach internetowych
RBI i TIK jest już dostępny nowy reportaż filmowy pt. "Jubileusz 55 lat Klubu
SP9KJM".
https://www.youtube.com/watch?v=JL4PgLMg2Ws
Jerzy SP5BLD Redaktor Naczelny RBI PZK

3.    Skrócony spis treści Świata Radio 12/2014.
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
ANTENY: Anteny stacjonarne VHF/UHF
TEST: Transceiver SunSDR2, Odbiornik programowalny FiFi
PREZENTACJA: Kolejne nowości Hytery
ŁĄCZNOŚĆ: RadioEXPO 2014, Sprawdzian z radiotechniki
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK, SN1D w IOTA Contest
WYWIAD: 100 lat ARRL
HOBBY: Prace konkursowe PUK 2014, Interfejs komputer – radiostacja
DIGEST: Nietypowe konstrukcje antenowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA
 
4.    KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 12/2014.
70 lecie LOK
Bieg leśnika 2014
Prezes PZK w Belwederze
Spotkanie w BBN
Współpraca ze st. "Strzelec"
wspomnienie o Piotrze SP9BWJ

5.    SN750NMT.
W dniach 17 - 30 listopada  2014 z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 750 lecia lokacji Nowego Miasta Torunia  toruńscy krótkofalowcy  - członkowie sekcji krótkofalarskiej  Towarzystwa Miłośników Torunia,  członkowie Oddziału Terenowego  PZK  Nr 26 w Toruniu -  pracują na pasmach amatorskich  pod znakiem okolicznościowym SN750NMT. Jubileuszowi będzie poświęcona również konferencja naukowa zorganizowana w dniu 24 listopada przez Towarzystwo Miłośników Torunia oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na terenie Collegium Humanisticum w Toruniu. 
Informacja o pracy stacji okolicznościowej, obiegu kart QSL, zdjęcia dotyczące historii oraz współczesności Nowego Miasta Torunia znajdują się  na stronie Qrz.com.
Qsl Manager OT PZK w Toruniu.
Info: Mariusz SQ2BNM

6.    Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze OT20.
W dniu 23 listopada 2014 r. (niedziela) o godz. 10.00 w domu weselnym "Sonatina" w miejscowości Dominów nr 82 k. Lublina odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Lubelskiego Oddziału Terenowego PZK. Z ramienia prezydium ZG PZK w zebraniu uczestniczył będzie Jerzy Jakubowski SP7CBG prezes PZK.
Info: Jerzy SP8HPW

7.    Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze OT28.
W dniu 14 grudnia (niedziela) w lokalu LOK przy ul Krzyskiej 17 w Tarnowie odbędzie się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Tarnowskiego Oddziału PZK.
Info: Janusz SP9LAS

8.    SERGIEJ  UR7EX  WŚRÓD SWOICH

W dniu 12 listopada 2014 roku grupa Lwowskich Krótkofalowców z Romanem UY3WX, Igorem UT4WA oraz Igorem UR4WG zorganizowała dla Kolegi Siergieja UR7EX przebywającego w Lwowskim Szpitalu Wojskowym pierwszą przepustkę ze szpitala i wycieczkę po Lwowie.
Miłą niespodzianką była dla Siergieja wizyta w Klubie UR4WXQ w Lwowskim Zakładzie Naukowo Technicznej Edukacji Młodzieży.
Bardzo gościnne przyjęcie przygotowali wszystkim Zastępca Dyrektora Zakładu wspólnie z metodykami i nauczycielami z różnych klas.
Było wiele zwiedzania pracowni o różnych specjalnościach, jednak największe wrażenie zrobiło na Siergieju wejście do klubu krótkofalarskiego, z jego wielkim zadowoleniem spotkała się możliwość dotknięcia klucza telegraficznego oraz zrobienie łączności na SSB ze swym Kolegą Anatolem UR5ET z Dniepropietrowska.
 
Wielką satysfakcją było zobaczyć wyjątkowy błysk zadowolenia w oczach Siergieja i Jego Małżonki ze zorganizowanej wycieczki, Siergiej w Lwowskim Szpitalu Wojskowym jest sam, poza Małżonką która przebywa tu od chwili Jego przyjazdu z pola walki, nie ma tu żadnej rodziny i organizując mu taką wycieczkę pokazaliśmy, że jednak nie jest tu sam, że jest naszym Bohaterem i jednym z nas, członkiem wielkiej „Rodziny” krótkofalarskiej. 
Roman UY3WX   


SP8JRQ S.K.  W dniu 11.11.2014 r. w wieku 53 lat odszedł na zawsze Jerzy Więckowski SP8JRQ.. Jurek, był wieloletnim członkiem Klubu SP8PLU i instruktorem nauki telegrafii. Był pasjonatem zawodów i oczywiście znakomitym telegrafistą. Przez wiele lat był pracownikiem warsztatów radiowych w Państwowej Straży Pożarnej.
Info: SP8GSC   


Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Romanowi UY3WX, Krzysztofowi SP8GSC, Januszowi SP9LAS, Jurkowi SP8HPW, Mariuszowi SQ2BNM, Jurkowi SP5BLD, Sławkowi SQ3OOK, Andrzejowi SP5AHT.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatów: Piotr SP2JMR, Zygmunt SP5ELA.

news: ikona_pdf.gif Komunikaty sekretariatu 2014