KS-42. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 15.10.2014
Dodane przez SP5ELA dnia 2014-10-16 / 02:09
news: pzk_new.png

 
KOMUNIKAT NR 42/2014 z dnia 15.10.2014 r.

Witam serdecznie odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. 85. rocznica powstania Polskiego Związku Krótkofalowców i 90. lecie IARU
.
Przypominamy, że Prezydium Zarządu Głównego PZK ogłosiło w dniu 10 września 2014 r. konkursy związane z organizacją obchodów 85. lecia powstania PZK i 90. lecia IARU.
Konkursy te odbywają się na warunkach honorowych choć możliwe są nagrody za realizację zadanych tematów.

Konkursy dotyczą:

- Zorganizowania centralnej uroczystości z okazji 85. rocznicy powstania PZK oraz 90. lecia istnienia IARU.

- Opracowania projektu kalendarza na 2015 r., którego tematyka nawiązywała będzie do obchodzonych w 2015 roku rocznic.

Zgłoszenia należy kierować elektronicznie na sp2jmr@pzk.org.pl (sekr. ZG PZK) lub listownie na adres Sekretariatu ZG PZK w terminie do 15.10.2014.
Piotr SP2JMR

2. Dzień Ratownictwa Medycznego.
W poniedziałek 13 października ratownicy medyczni obchodzili swoje święto. Wśród nich znajduje się wielu krótkofalowców, którzy współpracują z nami w ramach naszego PZK-owskiego EmCom-u.

Z tej okazji prezydium ZG PZK składa wszystkim ratownikom medycznym serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności oraz zadowolenia z pracy, dzięki której udaje się uratować wiele istnień ludzkich.
Prezydium ZG PZK

Poniżej nieco informacji na ten temat przekazanych nam przez Leszka SP9MLI.
– święto polskiego ratownictwa medycznego po raz pierwszy obchodzono 13 października 2006 w Wyszkowie w województwie mazowieckim.
Zostało ono powołane Ustawą z dn. 8 września 2006 o Państwowym Ratownictwie Medycznym[1]. Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.
Patronem tego corocznego święta jest błogosławiony Gerard Tonque.
 
Przeszłość.
Po raz pierwszy Dzień Ratownictwa Medycznego obchodzony był w 2006 roku w Wyszkowie, w województwie mazowieckim. Połączony był z 50-leciem istnienia wyszkowskiego pogotowia ratunkowego. W uroczystości wziął udział ówczesny Minister Zdrowia Zbigniew Religa. W trakcie trwania „dnia” uczestnicy mogli obejrzeć pokaz działania służb ratowniczych (pogotowia ratunkowego, straży pożarnej i policji) zakończony przetransportowaniem poszkodowanych w wypadku samochodowym do szpitala karetką pogotowia i śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Teraźniejszość.
Na miejsce tegorocznych centralnych obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego wybrano Katowice. Wybór ten nie był przypadkowy, gdyż to tu, na Śląsku, doszło ponad dwa lata temu do budowlanej katastrofy na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich. Organizatorami poniedziałkowych obchodów były: Krajowa Sekcja Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność”, władze
Samorządowe Województwa Śląskiego, Wojewoda Śląski, Dyrekcja Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.
Info za listą dyskusyjną SPEmcom - Leszek SP9MLI

3. Akcja dyplomowa "AWARD 1956".
Młodzi operatorzy ze Szkolnego Klubu Krótkofalowców SP3PGR w okresie od 19 do 25 października 2014 będą pracować pod okolicznościowym znakiem SN1956PW, z okazji przypadającej 23 października 58. rocznicy wybuchu Powstania Węgierskiego 1956. Ten tygodniowy okres stanowi drugi i ostatni etap prowadzonej przez klub akcji dyplomowej „AWARD 1956” nawiązującej do wydarzeń roku 1956, zarówno w czerwcu na ulicach Poznania, jak na przełomie października i listopada na ulicach Budapesztu. Akcja staraniem organizatora objęta jest patronatem honorowym Prezydenta Poznania oraz Jego Ekscelencji Ambasadora Węgier w Warszawie, a także stowarzyszeń kombatantów 1956 roku, zarówno polskiego z Poznania, jak i węgierskiego z siedzibą w Budapeszcie. Punkty do dyplomu zgodnie z regulaminem akcji dostępnym na qrz.com pod znakiem SP3PGR lub SN1956PW mogą przyznawać stacje pracujące z Poznania i okolic (stacje indywidualne 5 pkt., stacje klubowe 10 pkt. za każde QSO) oraz oczywiście stacje węgierskie z Budapesztu i okolic stolicy Węgier. Każda stacja przyznająca w ramach tej akcji punkty po nawiązaniu co najmniej 56 QSO otrzyma od organizatora specjalny dyplom. W imieniu organizatora akcji zapraszam do aktywności na pasmach KF dowolnymi rodzajami emisji, szczególnie krótkofalowców z Poznania i okolic, jako tych co mogą przyznawać punkty pozostałym uczestnikom akcji.
W ubiegłorocznej edycji tej akcji niestety koledzy krótkofalowcy z Węgier swoją aktywnością pobili nas na głowę.
Jacek SQ3OPM

4. Skrócony spis treści "Świata Radio" 11/2014.
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Radioodbiornik DAB 4130
PREZENTACJA: Technologie pod kontrolą, Nowe radiotelefony Icom
ŁĄCZNOŚĆ: MSPO 2014 - cz. 2
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK
WYWIAD: Łączność kryzysowa we Włoszech
HOBBY: Transwertery na 6 cm i 4 m
RADIO RETRO: Radiostacja PRC 77, Radio w Rybniku
DIGEST: Nowoczesne transceivery QRP
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

 
5 ."KRÓTKOFALOWIEC POLSKI" 11/2014.
90. rocznica wydania 1. numeru "Radjo Amatora" - SP8TK
SP1PMY na Litwie
50 lat krótkofalarstwa w Dębnie
IV Konferencja ARISS
Jesień na Pogórzu czyli "Jodłówka Tuchowska 2014"
Silent Key's

6. OL90OK.
 Poniżej informacja od Milosa Prosteckiego OK1MP w sprawie stacji okolicznościowej OL90OK pracującej z okazji 90 rocznicy pierwszej amatorskiej łączności krótkofalarskiej w ówczesnej Czechosłowacji.

8. listopada 2014 r. Czescy krótkofalowcy obchodzą 90. rocznicę pierwszej łączności radiowej z Republiki Czeskiej (ówczesnej Czechosłowacji). Więcej informacji na ten temat znajdziemy pod załączonym linkiem:  http://www.crk.cz/ENG/SPOLKYE.
z tej okazji w okresie od 1-15 listopada będzie pracowała okolicznościowa stacja pod znakiem OL90OK. Informacje o jej aktywności można znaleźć także tutaj:
http://www.crk.cz/ENG/node/1454).
Pozdrawiam
Milos Prostecky, OK1MP
Oficer łącznikowy IARU - Czech Radio Club
Info. Tadeusz SP9HQJ

7. VK9XSP już z za 3 dni pojawi się w eterze.
Czas płynie szybko i to, co kiedyś było odległą przyszłością staje się faktem.
Jutro 16.10. około godz. 16.00 członkowie polskiej ekipy dx-owej w składzie  SP2EBG (Bogdan), SP2GKS (Gala), SP3CYY (Janek), SP3GEM (Jurek), SP6EQZ (Włodek), SP6FXY (Ryszard), SP6IXF (Janusz) oraz SP9FOW (Roman) startują z lotniska w Pradze, aby poprzez Dubaj i Jakartę dotrzeć po około 40 godzinach podróży na Wyspę Bożego Narodzenia.
Przygotowania do ekspedycji rozpoczęły się w tym roku bardzo wcześnie, ale i formalności do wypełnienia było znacznie więcej niż zazwyczaj. W międzyczasie przygotowaliśmy sprzęt – nowe anteny i nowe wzmacniacze, lżejsze i o większej mocy, aby zapewnić lepszą słyszalność naszej stacji na całym świecie. Wszystkie formalności związane z licencją, zakwaterowaniem i przelotami mamy już od dawne załatwione. Zabieramy ze sobą 5 kompletnych stacji z czterema wzmacniaczami mocy. Nasze anteny to w większości sfazowane veticale na pasma od 3, 5 MHz do 28 MHz oraz spiderbeam.
Bliższe szczegóły na stronie wyprawy: http://www.vk9xsp.dxing.pl/
Będziemy pracować w pasmach od 160m do 6m emisjami CW, SSB i RTTY  24 godziny na dobę przez 15 dni non stop. Mamy skompletowanych 5 niezależnych stanowisk pracy w różnych pomieszczeniach i w zależności od propagacji uruchomimy odpowiednią ilość stacji.
Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem pierwsze nasze sygnały pojawią się w sobotę  około 10.00 UTC. Częstotliwości pracy podane są na naszej stronie wyprawy, aczkolwiek mogą one ulec pewnej korekcie ze względu na aktywność stacji VK9DLX na podobnych częstotliwościach i z podobnego rejonu świata (Niemcy, w przeciwieństwie do nas nie podali na swojej stronie QRG pracy). Nasz log będzie na bieżąco aktualizowany na stronie Clublogu https://secure.clublog.org/expeditions.php, będzie tam też można porównać swoje osiągnięcia z innymi stacjami jak również znaleźć optymalne godziny do przeprowadzenia QSO z nami w zależności od pasma.
Jak już pisałem, przy okazji naszych poprzednich aktywności nie przewidujemy specjalnych częstotliwości ani wywołań kierunkowych dla stacji SP, ale postaramy się, aby wszyscy wołający znaleźli się w naszym logu. Na fonii prosimy wołać po polsku w połowie pile-upu, gdyż tam jest najmniejszy tłok. Z informacji docierających do nas wynika, iż największe zapotrzebowanie na VK9X jest 160m i 80m, ale zaspokojenie potrzeb w tych pasmach nie będzie możliwe dla wszystkich rejonów świata ze względu na brak okien propagacyjnych. Wiele stacji ze wschodniego wybrzeża USA nie ma w ogóle potwierdzonego tego podmiotu w związku z czym będziemy się starać pracować na tym kierunku w okresach optymalnej dla nich propagacji. VK9X jest aktualnie na 30 miejscu „most wanted” w NA oraz 67 w świecie – są to najwyższe notowania na liście podmiotu z lokalizacji z których dotychczas pracowaliśmy (nie licząc ekspedycji PJ5/SP6EQZ i PJ5/SP6IXF w listopadzie roku 2010 tuż po pojawieniu Saba & St. Eustatius  na liście DXCC).
W przeciwieństwie do aktywności z naszych poprzednich lokalizacji tym razem Japończyków będziemy mieli pod dostatkiem. Od początku roku 2014 z VK9X aktywne były 3 wyprawy – 2 amerykańskie i jedna japońska, ale w sumie zrobiły one trochę ponad 20 000 QSO mamy więc nadzieję, że i my również będziemy mieli duży pile-up.
W czasie WWDX Contest SSB będziemy pracowali maksymalną ilością stacji, na ile propagacja pozwoli aby zwiększyć ilość QSO w logu wyprawy. Naszym zamiarem jest poprawa All Times Score ekspedycji SP uzyskanego przez nas z Mauretanii w roku 2012 (ok. 83 500 QSO). Stacje wołające prosimy o zachowanie dyscypliny pracy i postępowanie zgodnie ze wskazówkami operatora stacji VK9XSP.
Będziemy konsekwentnie oczekiwać wołania tylko od stacji, których znak wymieniamy.
Życzymy Wam i sobie dobrej zabawy i uzupełnienia wszystkich brakujących pasm i emisji, a my Wam w tym pomożemy, jako, że QSO ze stacjami SP będzie naszym priorytetem.
A więc do usłyszenia już wkrótce!
W imieniu grupy:
Włodek SP6EQZ

8. Nasi na Tokelau ZK3. Od kilku dni Marcin SP5ES (ZK3E) oraz Jacek SP5EAQ (ZK3Q) pracują z wyspy Tokelau - ZK3. Jest ich tylko dwóch i robią co mogą by dać możliwość zrobienia QSO jak największej ilości stacji. Pracują CW i SSB na pasmach od 7 MHz do 28 MHz.

ZK3E pracuje głównie na telegrafii (CW), ZK3Q na SSB. Tokelau to bardzo odległy zakątek świata leżący na południowym Pacyfiku. Jest też trudny propagacyjnie (strefa WAZ 31). Różnica czasu lokalnego w stosunku do Europy i SP to pół doby. Okna propagacyjne na ZK3 są krótkie i „kapryśne”, dla wielu słabiej wyposażonych stacji przeprowadzenie QSO może to być poważnym wyzwaniem.

„Nasi” wyruszyli w dniu 30.09.2014 z lotnika na Okęciu w Warszawie. To ruszyła na Pacyfik pierwsza „październikowa” polska ekspedycja. Skład ekspedycji: Jacek SP5EAQ (ZK3Q i 5W0AF) i Marcin SP5ES (ZK3E i 5W0AG). Wg. otrzymanych raportów poprzez Hongkong polecieli samolotem do Auckland (Nowa Zelandia). Z Auckland następnie samolotem udali się do do Apia na Samoa (5W). Po krótkim pobycie na Samoa (i nadawaniu: 5W0AF i 5W0AG) i otrzymaniu zgody na lądowanie na atolu Tokelau (zagrożenie na atolu wirusem Chikungunya) popłynęli dalej statkiem o nazwie PB Matua.
 Na razie wszystko przebiega planowo, bagaż około 110 kg wyposażenia stacji i anteny jest razem z nimi! Wyprawa na Tokelau ZK3 to fantastyczna przygoda. To rejon południowego Pacyfiku, trudna i poszukiwana na pasmach strefa 31. Jednocześnie niezwykle zaawansowana i skomplikowana logistyka wyprawy, a także spore koszty. To z Polski i Europy olbrzymia odległość i długa podróż. Trzy dni podróży samolotami, 2-3 dni rejsu statkiem z Apia (Samoa) na Toleau (ZK3) i to statkiem niezbyt komfortowym. Nasi ekspedycjonerzy podzielili się zadaniami - Jacek SP5EAQ będzie pracował na fonii, a ma olbrzymie doświadczenie (Honor Roll DXCC Phone), a Marcin SP5ES na telegrafii. Marcin w ostatnich latach zapisał się w historii „operacji SPFF”.  Super sprawna telegrafia w trudnych warunkach terenowych. Trzymajmy za „naszych” kciuki!
Jak się już wiele razy okazało niezwykle ważną sprawą w czasie podróży na docelowe miejsce jest kompletność bagaży. Zwłaszcza przy takiej jego ilości zabieranej przez tylko dwie osoby. Bagaż niestety może pozostać na lotnisku w dowolnym czasie i miejscu i nie polecieć wraz z pasażerami. Były już takie przypadki, że ekspedycja kończyła nadawanie, a bagaż jeszcze nie przyleciał! Dlatego też "nasi" tego bezwzględnie pilnują. To ma takie konsekwencje, że trzeba pozostać w miejscu tranzytowym i czekać aż bagaż przyleci.
Informacje: SP2JMR i SP5ELA

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje: Miloszowi OK1MP, Leszkowi SP9MLI, Włodkowi SP6EQZ, Jackowi SQ3OPM.


Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku, godz. 21:00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej, czyli do poniedziałku, godz. 21:00. Redakcja komunikatu: Piotr SP2JMR, Zygi SP5ELA.