KS-31. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 30.07.2014
Dodane przez SP5ELA dnia 2014-07-31 / 02:20
news: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT WAKACYJNY NR 31/2014 z dnia 30.07.2014 r.

Witam serdecznie odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1.    Krótkofalowcy u Premiera.

W dniu 28. lipca w siedzibie Ministerstwa Gospodarki w Warszawie, odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiego Związku Krótkofalowców z Panem Januszem Piechocińskim Wicepremierem Rządu RP. Głównym celem było uroczyste odznaczenie Pana Premiera Medalem im. Braci Odyńców za zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa.
W imieniu wszystkich krótkofalowców Rzeczypospolitej dekoracji Medalem dokonał Jerzy Jakubowski SP7CBG prezes PZK. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze.
Ze strony PZK w spotkaniu uczestniczyli: Jerzy Jakubowski SP7CBG prezes PZK, Jerzy Gomoliszewski SP3SLU z-ca prezesa ds. młodzieży i szkolenia, Tomasz Ciepielowski SP5CCC oraz piszący te słowa Piotr SP2JMR.

2.    Kolejne III. ćwiczenia łączności rezerwowej.

W dniu 19. lipca 2014 r. odbyły się kolejne 3. już ogólnopolskie ćwiczenia (testy) łączności antykryzysowej. Inicjatorem wszystkich trzech był Hubert SP5RE z-ca EmCom Managera PZK. Tak jak i poprzednie odbywały się one w paśmie 40m w porze dziennej. Kolejne były prowadzone w godzinach po 20.00, po 14.00 a ostatnie po 09.30. Celem ich było sprawdzenie możliwości skutecznego przekazywania informacji na terenie całego kraju. Testy potwierdziły przydatność pasma 40m nawet przy wykorzystaniu urządzeń o niewielkiej mocy. Jak zwykle wiele zależy od stosowanych anten oraz umiejętności operatora.
Testy będą kontynuowane w następnych miesiącach.
SP2JMR

3. Obóz Szkoleniowy PZK w Sportach Obronnych dofinansowany przez MON. W poniedziałek  21 lipca 2014 r. w ośrodku „Bukowy Gaj”  w Poroninie rozpoczął się kolejny już obóz szkoleniowy w sportach obronnych Polskiego Związku Krótkofalowców. W tym roku udział bierze grupa 46 dziewcząt i chłopców w wieku od 10 do 17 lat. Opiekę nad uczestnikami sprawuje 8 osobowa kadra wychowawczo-instruktorska.  Obóz wrósł już w tradycję działań Związku dla młodzieży – 7 raz odbywa się on w tym samym miejscu, 16 osób uczestniczy w nim ponownie, z czego 10 osób już po raz czwarty. Sporą grupę stanowią osoby, z których część na poprzednich obozach zdała egzamin na świadectwo radiooperatora i obecnie  posiadają własne znaki (Gustaw SO3AKU, Piotr SQ6PPI, Weronika SO9BAB, Mirek SO9EWE, Marika SO2ACH,  Kasia SQ3TKA i Nikoloz SO3ALG).  Zajęcia codzienne odbywają się w grupach specjalistycznych, i tak grupę radioorientacji  sportowej prowadzą Urszula Byrdy SP50003 i Władysław Pietrzykowski SP9GNM, grupę radiooperatorów Wiesław Szczęsny SP2NAS, a grupę ogólnosportową Joanna Karwowska SQ2LIC wraz z Katarzyną i Andrzejem Młynek. Nad sprawnym przebiegiem całości  czuwa zastępca prezesa ds. sportowych, Kol. Zbyszek Mądrzyński SP2JNK.  Z miejsca obozu pracuje stacja SP0PZK, z której przeprowadzane są łączności foniczne, telegraficzne, technikami cyfrowymi oraz na pasmach UKF poprzez przemienniki. Oprócz zajęć programowych odbywają się zajęcia kulturalno-rekreacyjne z udziałem w imprezach lokalnych i wyjazdami o charakterze wycieczkowym. Z tych ostatnich młodzież była m.in. w Zakopanem, na Gubałówce i Butorowym Wierchu. Humory mimo nienajlepszej pogody dopisują uczestnikom. W najbliższą sobotę przewidujemy  udział w  XV jubileuszowym Małopolskim Zlocie Krótkofalowców w Gliczarowie Górnym, gdzie grupa czterech  osób z naszego obozu  przystąpi do egzaminu na świadectwo operatora urządzeń radiowych (3 osoby na kl. A i jedna na kl. C). Kolejne informacje będziemy przekazywali sukcesywnie.
 Info: Wiesiu SP2NAS

4. BISKUPIA KOPA 2014.
Już w najbliższą sobotę 2 sierpnia odbędzie się kolejne 28 już, międzynarodowe spotkanie krótkofalowców na szczycie Biskupiej Kopy JO80RG. Tradycja tych spotkań sięga czasów, gdy Europa podzielona była granicami, a zobaczyć kolegów zza miedzy można było tylko wchodząc na szczyt góry, przez którą przebiega granica. Koleżanki i kolegów mających wolny weekend serdecznie zapraszamy do spaceru pod górę, a później podziwiania panoramy pięknych Gór Opawskich. Swój udział zapowiedział wiceprezes PZK Piotr SP2JMR oraz wielu kolegów z kraju i zagranicy. Dla lubiących wygody polecamy nocleg w schronisku górskim tel. 774397584 albo na dole w gospodarstwie agroturystycznym Pani Giemzikowej tel. 774397529. Bez przerwy czynny jest też domek krótkofalowca na szczycie gdzie każdy może przyjechać, odpocząć i nadawać. Do zobaczenia w sobotę.

Tadeusz SP6MRC tel. 601479125

5. ARISS HAM TV segment naziemny.
ARISS we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) realizuje projekt wysokorozdzielczej telewizji cyfrowej nadawanej z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w pasmach radioamatorskich. Sprzęt na pokładzie ISS już działa i już w tym roku ma być wykorzystany do pierwszego szkolnego kontaktu ARISS z wizją. Obecnie powstaje segment naziemny w Europie. Stacje mają być tak zlokalizowane, aby powstały dwa łańcuchy stacji naziemnych, które kolejno będą odbierały sygnał TV z pokładu ISS i przesyłały na serwer wideo, gdy stacja będzie przemieszczała się nad Europą. Jeden z łańcuchów ma mieć stacje w Portugalii, Francji, Włoszech i Polsce. Wyznaczony operator ma być odpowiedzialny za działanie stacji, a jego działania powinien wspierać lokalny klub. Poza dogodną lokalizacją, jest wiele innych wymogów stawianych wobec takiej stacji m.in.: zgodność stacji z wytycznymi ARISS, dostęp do szerokopasmowego Internetu oraz brak zakłóceń w paśmie 13cm, np. od Internetu bezprzewodowego. Radiooperatorzy z Polski, którzy są zainteresowani stałą współpracą z ARISS i zainstalowaniem w swojej lokalizacji naziemnej stacji ARISS proszone są o kontakt z Mentorem ARISS z Polski +48 513 226 830.

Armand SP3QFE, Mentor ARISS

6. Zlot w Gliczarowie Górnym.
W dniach 26 i 27 lipca br. odbył się XV Zlot Krótkofalowców w Gliczarowie Górnym. W pierwszym dniu, po otwarciu spotkania był egzamin na świadectwo operatora. Do egzaminu przystąpiło 13 osób. Wśród nich byli uczestnicy obozu PZK w Poroninie. Komisja egzaminacyjna bardzo wysoko oceniła wiadomości posiadane przez zdających. Wszyscy uczestnicy zdali egzamin z wynikiem bardzo dobrym.
Zgodnie z programem o godz. 14.30 miał się odbyć występ iluzjonisty Zbyszka SP3MST – BROZI MAGIC SHOW. Na ten pokaz przyszła na piechotę z Poronina do Gliczarowa Górnego młodzież z obozu z nadzieją na wspaniałą zabawę. Niestety magik się nie pojawił, jak również nie przesłał żadnej informacji o powodzie swojej nieobecności. W drugim dniu Zlotu w godzinach popołudniowych pożegnaliśmy gościnny Gliczarów Górny.

Bożena SP9MAT Prezes MSK OT10 PZK

7. Wyprawa rowerowa SQ6GIT i SQ6PLA.
Okres wakacyjny sprzyja turystycznym aktywnościom krótkofalowców. Obok wielkich ekspedycji podejmowane są też takie na mniejszą skalę, ale równie interesujące. Konrad SQ6GIT, wielki amator turystycznych wypraw z radiem, wraz z Agnieszką SQ6PLA planują w dniach od 2 do 15 sierpnia wyprawę rowerową z Wrocławia nad Bałtyk i z powrotem. Trasa nie jest dokładnie ustalona, co sprawia że podróż będzie jeszcze bardziej atrakcyjna! Podróżnicy zabierają ze sobą FT-817 z zasilaniem akumulatorowym, anteny: GP Kristik (SP5VR) i drutowe (End-Fed, Inv-V) oraz oczywiście TRX-y doręczne na 2m/70cm. Będą aktywni w miarę możliwości na pasmach KF i UKF.
Życzymy udanej wyprawy i czekamy na ciekawą relację, a wszystkich zapraszamy do łączności z odważnymi podróżnikami oraz do podejmowania równie wymagających wyzwań i dzielenia się wrażeniami z radiowo-turystycznych eskapad! info: http://www.ot01.pzk.org.pl oraz zob. też: http://sq6git.blogspot.com/?view=timeslide
Informacja: Waldemar 3Z6AEF

8. SN100PKK. W dniach 1 do 15 sierpnia br. będzie aktywna stacja okolicznościowa SN100PKK. QSL via SP9KDU, OT06.
Karty QSL będą rozsyłane po zakończeniu aktywności stacji.
W imieniu Klubu SP9KDU w Tarnowskich Górach zapraszam do łączności.
Vy 73 Robert SQ9FMU

P.S. 3 sierpnia 1914 r. Józef Piłsudski, późniejszy Pierwszy Marszałek Polski, powołał
Pierwszą Kompanię Kadrową. Sformowano ją ze Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich. Pierwsza Kompania Kadrowa stała się zalążkiem Pierwszej Brygady Legionów Polskich. Kompania wymaszerowała 6 sierpnia o godzinie 2:42 w stronę Miechowa, w Michałowicach obalając rosyjskie słupy graniczne. Po zajęciu Kielc i bezskutecznej próbie przebicia się do Warszawy w celu wywołania powstania, Pierwsza Kadrowa powróciła do Krakowa.
W tym roku mija 100 rocznica tych wydarzeń.
Robert SQ9FMU

9. SP9YFF z SP4 i 5.

W terminie 1-10.08 2014 kilku operatorów SRG SP9YFF planuje aktywność z obiektów SPFF /w tym new one/ i WCA /ZWP/.
Wyjazd ma charakter typowo wakacyjny, wybór aktywowanych obiektów i czas aktywacji będzie miał charakter dynamiczny w zależności od planów dalszej podróży, pogody i warunków logistycznych.
Oznaczenia PGA zostaną dodane na www po zakończeniu ekspedycji. www.sp9yff.pl

vy73/44/11 Krzysiek SP9UPK

SP3GCL S.K.
W dniu 25.07.2014 o godz. 12.10 odszedł od nas do Krainy Cichych Kluczy Kolega Marek Mazurkiewicz SP3GCL. Był zasłużonym propagatorem krótkofalarstwa, dociekliwym konstruktorem i bardzo aktywnym nadawcą, uwielbiał CW. Uroczystości żałobne odbędą się w dniu 30-07-2014 o godz. 12.30 na Cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu. Zawsze zostaniesz w naszej pamięci Marku.

Informacja: Zbigniew SQ3KNW

SP3SUL S.K.
W dniu 25.07.2014 r. odszedł od nas Kolega Mirosław Bażant SP3SUL ze Strzelec Krajeńskich, członek Lipiańskiego Klubu Krótkofalowców SP1KZO i członek Zachodniopomorskiego Oddziału Terenowego PZK. Pożegnanie Mirka odbyło się w dniu 29.07.2014 o godzinie 11:30 w Strzelcach Krajeńskich.
Cześć Jego pamięci!

Informacja: Bronisław SP1RWU

Komunikaty sekretariatu ZG PZK w okresie lipca i sierpnia. Jak co roku komunikaty sekretariatu ZG PZK w okresie tzw. wakacyjnym ukazywać się będą nieregularnie i najczęściej wyłącznie w wersji elektronicznej. Do stałej emisji komunikatów drogą radiową oraz regularnego ich redagowania powrócimy 3. września 2014 r. Piotr SP2JMR

Jednocześnie przypominam, że za treść publikowanych informacji nie odpowiada redakcja komunikatów czyli sekretariat ZG PZK. Wyjątek stanowią informacje własne podpisane jako Prezydium ZG PZK, sekretariat ZG PZK lub Piotr SP2JMR.
Piotr SP2JMR

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje Kol., Bożenie SP9MAT, Krzysztofowi SP9UPK, Robertowi SQ9FMU, Waldkowi 3Z6AEF, Armandowi SP3QFE, Tadeuszowi SP6MRC, Wiesławowi SP3NAS, Zbyszkowi SQ3KNW, Bronkowi SP1RWU.
Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku do godz. 21.00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej czyli do poniedziałku godz. 21.00.