KS-25. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 18.06.2014
Dodane przez SP5ELA dnia 2014-06-18 / 18:35
news: pzk_new.jpg
 
KOMUNIKAT NR 25/2014 z dnia 18.06.2014 r.

Witam serdecznie odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Poniżej podajemy skrócone spisy treści "Świata Radio" 7/2014 oraz "Krótkofalowca Polskiego" 7/2014.

Świat Radio 7/2014
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Yaesu FT-DX1200
PREZENTACJA: Wouxun KG-UV950P
ANTENY: Anteny Qubical Quad
ŁĄCZNOŚĆ: Przyszłość DMR w Polsce
ŚWIAT KF/UKF: Z życia klubów i OT PZK
WYWIAD: Polski mistrz mikrofal - SP6GWB
HOBBY: Półautomatyczny tuner antenowy ATA, Modyfikacja IC-735 na 630 m, Najprostsze radio KF/41 m
RETRO: Odbiornik R-3110   
DYPLOMY: Dwa dyplomy lokalne
DIGEST: Nowe rozwiązania radiowe
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

Krótkofalowiec Polski 7/2014

Mistrzostwa HF IARU 2014
Po ŁOŚ 2014-06-17
IV Gorzowskie Spotkania Krótkofalowców
Niezwykłe Posiedzenie ZG PZK
Silent Key’s

SP5AHT & SP2JMR

2. *SN0HQ. Mistrzostwa IARU na falach krótkich 12-13.07.2014. Wszystkich krótkofalowców SP zapraszamy do wzięcia udziału w tej największej masowej imprezie eterowej na świecie. Mistrzostwa HF IARU mają za cel uaktywnienie jak największej ilości stacji krótkofalarskich we wszystkich krajach, których reprezentujące je stowarzyszenia należą do Międzynarodowego Związku Radioamatorskiego czyli IARU. Jak co roku przypominamy, że Mistrzostwa IARY HF są jedynymi zawodami, w których stacje pracujące w danym kraju mogą dawać punkty swoim reprezentacjom. To w zasadzie determinuje wynik w punktacji stacji kategorii "HQ", który powinien być adekwatny do ilości czynnych krótkofalowców i ich aktywności. Nie jest tak jednak do końca. Równolegle decydującym czynnikiem jest poziom operatorski, sprzęt oraz zaplecze informatyczne zespołów reprezentujących poszczególne stowarzyszenia. Jak wiemy nasza reprezentacja posługuje się znakiem SN0HQ i potocznie jest nazywana „Zespołem SN0HQ” i wykazuje się bardzo wysokim poziomem pracy co potwierdzają wyniki plasujące nas w ścisłej czołówce. Dla dodatkowej motywacji Polski Związek Krótkofalowców funduje wszystkim, którzy przeprowadzą 12 QSO's koszulki z napisem "Worked ALL SN0HQ Stations 2014".
Praca w tych zawodach stanowi szczególne wyzwanie dla operatorów stacji HQ i nie kończy się i nie zaczyna na samych zawodach. Aby stacje pracowały sprawnie potrzebne są narady, dyskusje, spotkania, a przede wszystkim ogrom pracy przy sprzęcie oraz spory wysiłek organizacyjny.
 Poniżej zamieszczamy relację z "przed-contestowego" spotkania zespołu SN0HQ.
Zbyszek SP2JNK & Piotr SP2JMR

 "W dniach 9-11 maja, Zespół SN0HQ spotkał się w Burzeninie w lokalizacji “Sportowa Osada”. W spotkaniu uczestniczyło ponad 30 członków grupy. Także dwójka obserwatorów-kandydatów do zespołu. Decyzja startu Zespołu SN0HQ w zawodach IARU HF Championship jest “oczywistością”. Omówiono obecne uwarunkowania: propagacyjne, lokalizacyjne i regulaminowe. Dokonano podziału ról na pasmach i emisjach. Jak co roku niezbędne okazały się przesunięcia pomiędzy poszczególnymi stacjami. Po raz kolejny dyskutowano nad zmianą oprogramowania logującego. Większość głównych operatorów optuje za zmianą oprogramowania. Próby prowadzone do tej pory nie dały jednoznacznej odpowiedzi jeśli chodzi sprawność i stabilność sieciowania. Wygląda jednak, że będzie to w końcu możliwe.
Jednym z istotnych elementów udziału w zawodach i wpływu na ich wynik jest umiejętny udział stacji polskich w zawodach IARU wołających nasze stacje SN0HQ. W tym roku postaramy się usprawnić publikowanie wyniku graficznego SN0HQ w trybie on-line. Także będziemy publikowali mapkę ułatwiającą kierowanie anten stacji na poszczególnych pasmach i emisjach.
Stwierdziliśmy, że jest stosunkowo mało stacji polskich przeprowadzających z SN0HQ komplet 12 QSO. W okresie podwyższonej aktywności słońca największym problemem operatorskim są łączności na pasmach 21 i 28 MHz. A problemem czysto sprzętowym (głównie anteny) są łączności w paśmie 1,8 MHz. Będziemy starali się na bieżąco w czasie zawodów umieszczać aktualne informacje o częstotliwościach pracy każdej stacji, a w pasmach 21 i 28 postaramy się w nocy użyć stacji rezerwowych, które naprzemiennie ułatwią łączności z amatorami SP w różnych regionach kraju.
Niech moc będzie z nami!
Tomek SP6T Kapitan Zespołu SN0HQ
* Jest to fragment materiału, który opublikowany zostanie w Świecie Radio.

3. Otwarte Mistrzostwa PZK w ARS.
W dniach 30.05. do 01.06.2014 r. w miejscowości Grudziądz-Rudnik odbyły
się Otwarte Mistrzostwa Polskiego Związku Krótkofalowców w Amatorskiej Radiolokacji Sportowej
w zawodach uczestniczyły 93 osoby. Przeprowadzono rywalizację w konkurencjach
klasycznych 80 m i 2 m oraz w sprincie i foxoringu. Pogoda była słoneczna, tylko podczas konkurencji Sprint spadł deszcz. Miejsce to jest dobrze nadającym się do tej dyscypliny i jest położone nad jeziorem Rudnickim, trasy biegowe wytyczono na nowo opracowanych mapach do biegów na orientację. Podczas zawodów Jurek Kucharski SP5BLD nakręcił filmy stanowiące znakomite przedstawienie tego co działo się podczas mistrzostw. Linki do filmów poniżej. Wyniki zostaną zamieszczone na stronie PZK w zakładce ARDF.
Ponadto Redakcja RBI i Telewizji Internetowej Krótkofalowców informuje, że na naszych stronach internetowych są już umieszczone cztery części reportażu filmowego z Otwartych Mistrzostw Polskiego Związku Krótkofalowców w ARS, które odbyły się w dniach 30.05-01.06.2014 r. w okolicach Grudziądza. Redakcje zapraszają do obejrzenia tych reportaży filmowych.

https://www.youtube.com/watch?v=-HqImA5zja4&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=Z2psT5iwCmQ&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=Du1Wc-wG4FM&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=3ZR2yZyAlmE&feature=youtu.be

Zbyszek SP2JNK z-ca Prezesa ds. sportowych oraz Jurek SP5BLD Redaktor Naczelny RBI.

4. Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Olsztyńskiego OT PZK.

 W niedzielę dnia 15 czerwca 2014 r. w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Członków Olsztyńskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców.(OT-21 PZK).
 W Prezydium Zarządu Głównego PZK reprezentował Wiceprezes Polskiego Związku Krótkofalowców Jan Dąbrowski SP2JLR.

Dekoracje, odznaczenia i wyróżnienia:

Podczas zebrania udekorowano, odznaczono i wyróżniono za szczególne zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa polskiego następujące osoby:

•    Dyrektora Zespołu Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie Krzysztofa Salczyńskiego, został udekorowany Medalem im. Braci Odyńców z Nr 10,
•    Andrzeja Korczina SP4KA, został odznaczony Złotą Odznaką Honorową PZK,
•    BolesławaZwinczakaSP4AAZ, został odznaczony Odznaką Honorową PZK,
•    LubomiraPolańskiegoSP4AVG, został odznaczony Odznaką Honorową PZK,
•    Rafała Czerwińskiego – szefa grupy technicznej Emitel w Olsztynie, został wyróżniony specjalnym grawertonem,
•    Leszka Polasika – pracownika "Emitel" sp. z o.o. w Giżycku, został wyróżniony specjalnym grawertonem.

Pan Janusz Dzisko Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Olsztynie został odznaczony "Medalem im Braci Odyńców za Zasługi dla Rozwoju Krótkofalarstwa" Nr 11 w dniu 16.06. br. ze względu na usprawiedliwioną nieobecność na walnym zebraniu Olsztyńskiego OT PZK.
 
Członkowie PZK koledzy Krzysztof Sękowski SQ4LWO i Piotr Stanik SQ4INC przebywający zawodowo poza granicami Polski, zostaną wyróżnieni za szczególne zasługi dla rozwoju krótkofalarstwa polskiego specjalnymi grawertonami przy najbliższej okazji.
 Podczas zebrania udzielono absolutorium ustępującym władzom oddziału i dokonano wyboru nowych władz Olsztyńskiego Oddziału PZK.

Rezultaty wyborów:

Wybrano Zarząd OT 21 w składzie:
1.    Prezes Andrzej Korczin SP4KA,
2.    Sekretarz Adam Gawroński SP4JKV,
3.    Skarbnik / QSL Manager Andrzej Sobiela SP4ETO.

Zastępcy członka zarządu:
1.    Janusz Orlicki SP4BEU,
2.    Marek Bielski SQ4FAF.

Oddziałowa Komisja Rewizyjna:
1.    Przewodniczący OKR Grzegorz Zygner SP4NDU,
2.    Członek OKR Waldemar Kosakowski SP4JAE,
3.    Członek OKR Romuald Brodniewicz SP4GDC.

Zastępcy członka OKR:
1.    Lubomir Polański SP4AVG,
2.    Andrzej Rawski SQ4FXY.

Informację przekazał
Prezes Olsztyńskiego Oddziału PZK
Andrzej Korczin SP4KA

Gratulujemy nowo wybranym władzom OT 21 i życzymy dalszych sukcesów w pracy na rzecz dalszego rozwoju krótkofalarstwa, a PZK w szczególności.
Prezydium ZG PZK

5. Kolejna Polska duża ekspedycja DX-owa na Wyspę Bożego Narodzenia.
Polski team dxowy w składzie: SP2EBG, SP2GKS, SP3CYY, SP3GEM, SP6EQZ, SP6FXY, SP6IXF, SP9FOW będzie aktywny jako VK9XSP z wyspy Bożego Narodzenia w dniach 18-31 października 2014 r. Nasi Koledzy zapowiadają aktywność od 160 – 6 metrów emisjami CW, SSB oraz RTTY. Zapowiadana jest praca dwóch stacji jednocześnie przez 24 godziny na dobę. Jedna stacja będzie uczestniczyła w CQ WW DX SSB Contest.
Strony internetowe związane z wyprawą to: Christmas Island, VK9XSP Website
QSL via SP6EQZ.
SP2JMR

6. Aktywność Dolnośląskiego OT PZK.
Na stronie DOT PZK można zapoznać się z bieżącą działalnością OT 01. Od kolejnych sesji w Humanitarium poprzez spotkanie w Kościerzycach do mającego się odbyć pikniku UKF w Gajowie. Prezes DOT pisze, że strona jest może "wciąż nieco siermiężna" - ale pracujemy nad tym!
Wszystkie informacje na stronie ot01.pzk.org.pl są do dowolnego wykorzystania w naszych krótkofalarskich mediach - oczywiście "z uznaniem autorstwa".
73! Waldek, 3Z6AEF

7. Zawody "PODLASKIE ZAWODY 2014". Zapraszamy wszystkich krótkofalowców do udziału w "Zawodach Podlaskich 2014". Jest to już V edycja zawodów.
Zawody rozpoczną się dnia 20 czerwca (piątek) o godz. 18.00 i trwać będą do godz. 20.00 czasu lokalnego.
Organizatorzy zapewniają puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe w drodze losowania.

Regulamin zawodów na stronie:
http://www.hamradio.biaman.pl/contest/podlaskie2014.htm

http://download.pzk.org.pl/public/zawody_2014/%5B61%5Dpodlaskie_zawody_2014.pdf

Powodzenia w zawodach, 73!
Gienek SP4JCQ

8. Zawody Tarnowskie. OT PZK nr 28 w Tarnowie serdecznie zaprasza do udziału w "Zawodach Tarnowskich 2014", których termin zbliża się bardzo szybko. Jest to trzeci pełny weekend czerwca. W bieżącym roku przypada to na:
21 czerwca 2014 r., w godz. 16.00 - 18.00 UTC – część UKF/VHF oraz
22 czerwca 2014 r., godz. 4.00 - 5.00 UTC – część KF /1 godzina/.

Zawody pragniemy poświęcić pamięci naszego zmarłego kolegi - Jacka SP9AKD, delegata OT 28 na Zjazd PZK, który to zmarł nagle 4 września 2010r, w drodze na Nadzwyczajny Zjazd PZK.

Regulaminy dostępne na stronach:
OT 28 PZK - http://sp9pta.hamradio.pl/index.php/co-robimy/zawody-tarnowskie/
ASRZ - http://www.asrz.pl/Nowy/zawody.php
ZG PZK w dziale zawody - http://pzk.org.pl/readarticle.php?article_id=162
Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy.
Vy 73. Stanisław sq9aor

9. Dyplomy za Romanian DX Contest.

Do sekretariatu ZG PZK przysłano dyplomy za YO DX HF Contest 2013.
Zostaną one rozesłane do oddziałów PZK wraz ze "Światem Rado" 7/2014. Pozostał jeden dla Kolegi o znaku SQ6NDM za 1. miejsce w SP w kat G-SO SB MX 3,5 MHz. Prosimy o nadesłanie ofrankowanej zaadresowanej koperty w celu wysłania dyplomu.
SP2JMR

10. Latarnie morskie.
Od dnia 16-22 czerwca 2014 r. pracować będą stacje 3Z0LH i 3Z1BLH ze świateł nawigacyjnych toru wodnego Szczecin - Świnoujście.
Domańce Górne POL 053i Domańce Dolne POL 052. Za QSO z 5-ciu świateł wydawany jest bezpłatny dyplom w formacie PDF.
Regulamin i wzór dyplomu na stronie klubowej SP1PBW. http://www.sp1pbw.pl/3Z1LH%201/dyplom.html

Janusz SP1TMN

11. Akcja dyplomowa "AWARD 1956".  Szkolny Klub Krótkofalowców SP3PGR działający na terenie Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu jest organizatorem w dniach od 22 do 28 czerwca i od 19 do 25 października akcji dyplomowej ''AWARD 1956'' mającej na celu uczczenie kolejnej rocznicy tragicznych wydarzeń z najnowszej historii Polski i Węgier - Poznańskiego Czerwca 1956 i Powstania Węgierskiego 1956. Impreza wpisuje się w obchody rocznicowe organizowane przez władze samorządowe Poznania w dniu 28 czerwca, tj. Narodowym Dniu Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 oraz w dniu 23 października, tj. w rocznicę wybuchu Powstania Węgierskiego 1956. Uczestnicy akcji mogą zdobyć punkty do tego dyplomu biorąc również udział w organizowanych przez Oddział Poznański (OT-08) PZK w najbliższą niedzielę 22 czerwca Ogólnopolskich Zawodach ''Poznański Czerwiec 1956'' objętych patronatem honorowym Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego.

Link do szczegółowego regulaminu tej akcji: http://g1poznan.edu.pl/Download/AWARD_1956.pdf

Info: Jacek SQ3OPM

12. „KAMIENIE Z NIEBA” I GWIAZDY NA ZIEMI CZYLI RADIO-KOSMICZNA GIMNAZJADA.
29 maja odbyła się kolejna, IV Powiatowa Gimnazjada w Gimnazjum Gałczyńskiego w Świętajnie. W zmaganiach edukacyjnych z przedmiotów ścisłych, humanistycznych i językowych oraz w konkurencjach fizycznych i artystycznych sprawdzali się uczniowie z Gimnazjum nr 2 ze Szczytna, Gimnazjum z Lipowca, Gimnazjum ze Spychowa oraz gimnazjum-gospodarz ze Świętajna. Nauczyciele znów stanęli na wysokości zadania, przygotowując ciekawe zadania o różnym stopniu trudności. Na gości czekał słodki poczęstunek i nie mogło zabraknąć polskiej tradycyjnej gorącej grochówki.
Choć młodzi uczestnicy zawsze mogą spodziewać się wielu atrakcji na wiosenno-letnim święcie gimnazjalistów, to i tym razem szkoła w Świętajnie zaskoczyła swoich gości, a to wszystko za sprawą realizowanego tu projektu edukacyjnego ARISS (ang.: Amateur Radio on the International Space Station, sprzęt radioamatorski na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej) realizowanego dzięki światowym agencjom kosmicznym NASA z USA, RKA z Rosji, NCES z Francji, JAXA z Japonii, CSA z Kanady czy europejskiej ESA i współpracy z Radioamatorską Korporacją Satelitarną (AMSAT) oraz organizacjami krótkofalowców.
Między konkurencjami edukacyjnymi wszyscy zainteresowani wszechświatem mogli wziąć udział w projekcji w przenośnym planetarium Astronomicznego Laboratorium Mobilnego zwanego Astrolabium. Na korytarzu szkoły tworzyły się długie kolejki, w których nie mogło zabraknąć młodych eksploratorów z projektu ARISS (świętańscy gimnazjaliści i uczennice z podstawówki) przygotowujących się do bezpośredniej łączności i rozmowy z kosmonautą na międzynarodowej stacji kosmicznej. Po seansie uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w ciekawym wykładzie o meteorytach, mogli także obejrzeć skalne ciała niebieskie, rozpoznając i sprawdzając ich właściwości.
PZK Olsztyn przygotował  natomiast dla uczestników Gimnazjady konkurs z krótkofalarstwa, w którym młodzież mogła zawalczyć o teleskop dla swojej szkoły, którą okazało się spychowskie gimnazjum.
Wszelkie zmagania młodych naukowców i artystów zostały ocenione i nagrodzone. IV Powiatową Gimnazjadę wygrało gimnazjum ze Świętajna, II miejsce zdobyło gimnazjum ze Szczytna, III miejsce – gimnazjum ze Spychowa. Konkurencję artystyczną Mam Talent wygrał Maciej Marcinkowski ze Szczytna.
Gimnazjum im. K. I. Gałczyńskiego pragnie przy okazji gorąco podziękować za pomoc i zaangażowanie w IV Powiatowową Gimnazjadę panu Andrzejowi Korczinowi, prezesowi oddziału PZK w Olsztynie, panom Maciejowi Grzemskiemu i Piotrowi Wychudzkiemu z olsztyńskiego Planetarium oraz panu Wojciechowi Komorkowi z Klubu Łączności PZK SP4YWM.
Tekst: Edyta Szymańska-Baszak. Zdjęcia: Renata Milińska
Andrzej SP4KA

SP2DX S.K. W dniu 15 czerwca 2014 r. odszedł od nas nagle w wieku 82 lat Wiesław Wysocki SP2DX od 2008 roku Członek Honorowy Polskiego Związku Krótkofalowców.
Od 2000 do 2010 Oficer Łącznikowy IARU-PZK, uczestnik Konferencji Generalnych R1 IARU, aktywny krótkofalowiec i działacz na rzecz rozwoju krótkofalarstwa oraz PZK.

W 2002 roku wprowadził PZK do ARISS i cały czas wspomagał naszą aktywność w ramach ARISS. Był także honorowym uczestnikiem wszystkich 3. Konferencji ARISS organizowanych w SP.

Poniżej pozwolimy sobie przytoczyć kilka najważniejszych faktów z życia ś.p. Wiesława SP2DX. z wcześniejszego okresu.

Wisław Wysocki SP2DX krótkofalarstwem zajmował się od 1946 roku i już w 1947 roku w Poznańskim Klubie Krótkofalowców prowadził wraz ze swoim ojcem SP1JF prezentację anten UKF.
Od 1947 roku został członkiem PZK pracując w eterze pod wymyślonym przez siebie znakiem SP8XA, głównie na pasmach 27 i 28 MHz. Dla zagwarantowania wymiany kart QSL, miał w USA swojego QSL Managera. Był nim W3JKO.
W latach 1950-1954 pracował w eterze pod znakiem pierwszej poznańskiej klubowej stacji SP5ZPZ, później także pod znakami SP1JF, SP3PF, SP3AN.
W 1950 r. był członkiem założycielem High-Speed Telegraphy Club (HSC).
Od 1955 roku był członkiem First Class Operators Club (FOC) - jako 1. krótkofalowiec z SP. To dotyczyło operatorów z tzw. krajów demokracji ludowej.
W tym też roku Wiesław uczestniczył w Mistrzostwach w HST w ZSRR zajmując 1. miejsce.
W 1956 roku Wiesław był członkiem 3 osobowej grupy (SP5CM, SP5FD, SP2DX) działającej na rzecz odłączenia się PZK od LOK. Po usamodzielnieniu się PZK Wiesław w latach 1957-1960 był członkiem ZG PZK.

Pierwsze wielkie osiągniecie sportowe Wiesława SP2DX na falach krótkich to 1.
miejsce w kat CW 3,5 MHz w CQWWDX Contest w 1960 roku.
W późniejszym okresie Wiesław skoncentrował się w pracy na UKF.
W 1972 r. przeprowadził łączności satelitarne poprzez satelitę OSCAR 6 w tym pierwszą z Polski. Była ona przedstawiona w formie referatu na konferencji w Roku Kopernikańskim w Warszawie w 1973 r.

W latach 1969-1977 Wiesław Wysocki SP2DX był prezesem PK UKF PZK.
Po przerwie spowodowanej stanem wojennym i pozostałościami po nim był możliwy Jego powrót do pracy krótkofalarskiej w 1989 roku.
Od tego czasu Wiesław koncentrował się w pracy na KF specjalizując się w telegrafii. Był jednym z najlepszych telegrafistów w SP. Popularyzował CW doradzając młodszym kolegom, przesyłając schematy automatycznych kluczy telegraficznych itp.
Jako DX-man mógł poszczycić się zaliczeniem 330 krajów wg DXCC pracując wyłącznie z mocą 100 W bez anten kierunkowych.
Wiesław SP2DX był także członkiem założycielem Klubu Seniorów Polskiego Związku Krótkofalowców SPOTC.

 Trudno w historii PZK znaleźć bardziej wszechstronnego krótkofalowca niż Wiesław Wysocki SP2DX.

Ponadto jako operator i kolega krótkofalowiec ś.p. Wiesław SP2DX był symbolem koleżeńskości oraz stosowania w praktyce Kodeksu Krótkofalowca czyli "ham spirit-u".

W jego osobie polskie krótkofalarstwo poniosło niepowetowaną stratę.
Wiesławie odpoczywaj w pokoju, będzie nam Ciebie bardzo brakowało!

Prezydium ZG PZK

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje Kol. Andrzejowi SP5AHT, Jurkowi SP5BLD, Andrzejowi SP4KA, Waldkowi 3Z6AEF, Stanisławowi SQ9AOR, Januszowi SP1TMN, Tomkowi SP6T.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku do godz. 21.00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej czyli do poniedziałku godz. 21.00.

news: ikona_pdf.gif Dział komunikaty KS 2014