KS-18. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 30.04.2014
Dodane przez SP5ELA dnia 2014-04-30 / 23:10
news: pzk_new.png
 

KOMUNIKAT NR 18/2014 z dnia 30.04.2014 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów.

1. Projekt Rozporządzenia w sprawie pozwoleń w SRA.

Zgodnie z zapowiedziami w niedzielę 27 kwietnia br. w siedzibie LOK w Warszawie doszło do spotkania przedstawicieli kilku organizacji krótkofalarskich. Miało ono na celu wymianę zdań i opracowanie wspólnego dokumentu-stanowiska dotyczącego propozycji zmian do projektu Rozporządzenia w sprawie służby radiokomunikacyjnej amatorskiej. W spotkaniu udział wzięli: Jerzy Jakubowski SP7CBG i Andrzej Dzierzkowski SP8LBK  - reprezentujący PZK, Wiktor Zakrzewski SP5UHW – reprezentujący OPOR, Tomasz Ciepielowski SP5CCC – Polski Klub UKF, Włodzimierz Karczewski SQ5WWK – LOK, Armand Budzianowski SP3QFE – Stowarzyszenie „DELTA”, Piotr Stanisławski SQ5JRC – KG ZHP, Waldemar Sznajder 3Z6AEF – Kluby OT-01 PZK, Marek Ruszczak SP5UAR – KCh Warszawskiej ZHP.
Spotkanie rozpoczęło się po godz. 10:00 i zakończyło się kilkanaście minut po godzinie 19:00 i pomimo częstej różnicy zdań przebiegało w spokojnej i miłej atmosferze. Po zapoznaniu się z dostarczonymi dokumentami, opiniami krótkofalowców itp, rozpoczęto zapisywanie kolejnych, czasami dla niektórych  kontrowersyjnych propozycji wspólnego dokumentu. W wielu przypadkach pozostała jednak różnica zdań pomiędzy uczestnikami spotkania. Ostateczną wersję dokumentu uczestnicy otrzymali drogą mailową.
Propozycje wspólnego dokumentu oraz dokumentu „wyjściowego” przygotowanego przez PZK zostały udostępnione na Liście ZG PZK.
Jurek SP7CBG

2. Pierwsze spotkanie szkoleniowe grupy EmCom PZK.

W dniach 25-27 kwietnia 2014 r. w ośrodku wypoczynkowym DRESSO k/Sulejowa odbyło się spotkanie szkoleniowe SP EmCom zorganizowane przez Polski Związek Krótkofalowców, Dolnośląską Amatorską Sieć Ratunkową DASR oraz Ochotniczy Sztab Ratownictwa i Łączności OSR z Częstochowy. W szkoleniu udział wzięli zaangażowani w tematykę łączności kryzysowej krótkofalowcy z okręgów SP1, SP2, SP3, SP5, SP6, SP7 oraz SP9.
Głównym celem spotkania była integracja osób i środowisk zaangażowanych w łączność kryzysową, wzajemne zapoznanie ze specyfiką działania poszczególnych amatorskich sieci ratunkowych oraz określenie wspólnego kierunku rozwoju łączności kryzysowej na obszarze kraju, w tym w ramach współpracy z organami administracji publicznej. Ponadto wszyscy uczestnicy przeszli kurs udzielania pierwszej pomocy medycznej, zorganizowany przez ratowników z OSR Częstochowa.
Podstawowymi punktami spotkania były:
•    wystąpienia przedstawicieli SP EmCom, poszczególnych OT PZK oraz przedstawicieli amatorskich sieci ratunkowych (prezentacje dotyczące działalności w ramach łączności kryzysowej),
•    szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej,
•    dyskusja na temat standaryzacji działań i funkcjonowania sieci ratunkowych w kraju.
Do najważniejszych postanowień spotkania należy zaliczyć:
•    wprowadzenie regularnych prób łączności w ramach Krajowej Amatorskiej Sieci Ratunkowej,
•    opracowanie zasad współpracy w ramach Krajowej Amatorskiej Sieci Ratunkowej,
•    wyznaczenie koordynatora ds. APRS w ramach SP EmCom,
•    opracowanie wykazu przemienników strategicznych dla potrzeb SP EmCom,
•    opracowanie wytycznych dla standaryzacji działań wszystkich amatorskich sieci ratunkowych,
•    utworzenie "dziennika projektów SP EmCom" na portalu emcom.pzk.org.pl,
•    wzmożone wsparcie merytoryczno organizacyjne w zakresie tworzenia sieci oraz nawiązywania współpracy z organami administracji publicznej.
 
Szczegółowe sprawozdanie ze spotkania szkoleniowego SP EmCom, wraz z obszerną galerią zdjęć, zostanie opublikowane w najbliższym czasie.
Więcej informacji znajduje się na stronie http://emcom.pzk.org.pl 
Pozdrawiamy,
Zespół SP EmCom

3. Prenumerata Świata Radio dla nowych członków PZK.
W uzgodnieniu z właścicielem wydawnictwa AVT informuję, że każdy nowo wstępujący do PZK krótkofalowiec otrzyma gratis półroczną prenumeratę miesięcznika krótkofalowców i radioamatorów jakim jest "Świat Radio". Wkładką do niego jest "Krótkofalowiec Polski". Warunkiem otrzymania bezpłatnej prenumeraty jest napisanie kilkunastu zdań o sobie ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowania krótkofalarstwem oraz przesłanie zdjęcia w celu publikacji w Krótkofalowcu Polskim. Potrzebne jest także potwierdzenie wpłaty składki członkowskiej wraz z wpisowym. Należy również podać dane niezbędne do wysyłki czasopisma.
Powyższe informacje proszę przesłać na adres: sp2jmr@pzk.org.pl
Promocja obowiązuje do odwołania.
(SP2JMR)

4. Majowe eMK QTC.
W numerze między innymi: - Europe Day Contest, - 10 Lat w UE, - Kalendarz
krajowych i międzynarodowych zawodów HF & VHF+, - Regulaminy zawodów HF &
VHF+, - Hi Signals Leniwego Papcia, - Akcja dyplomowa Elbląg 777, - Dyplom
We Remember, - WARD CW Day Award, - Europe Day Award 2014, - PLC w natarciu,
- Pielgrzymka na Jasną Górę, - Galeria QSL św. Jana Pawła II, - Radiozlot
SP9PKS, - Piknik w Otmuchowie, - Rocznica Urodzin Stefana Żeromskiego, - 45
Lat Klubu SP8PRL, - Nowi ludzie w SPCFF, - Nagrodzony Klub z Bolesławca, -
WARD 2014 Award, - Klika słów o SP5WL, - Palmtop dla zwycięzcy, - Polacy na
Tokelau Island, - Niemcy bez granic, - Prefektury Japonii, - SP DX Maraton,
- Powiat Tomaszewski Award, - Heritage Day 2014 Award, - Dzień Radio 2014
Award, - Dyplom 70. Rocznica Wyzwolenia Krymu, - Latarniana zapowiedź
3Z0LH. (sp2fap)     


5. SP9PKE Nowy Klub PZK w Oddziale Gliwickim.
Z inicjatywy członków Oddziału PZK w Gliwicach i dzięki ogromnemu wsparciu
Wójta Gminy Pilchowice, pani Joanny Kołoczek-Wybierek, powstał w miejscowości Wilcza k/Gliwic nowy klub krótkofalowców.
Na swą działalność otrzymał pomieszczenie w remontowanym obecnie Gminnym Ośrodku Kultury.
Klub nastawiony jest na pracę z młodzieżą szkolną, a przychylne nastawienie władz gminnych do działalności Klubu rokuje owocną współpracą w przyszłości.
Klub posiada znak wywoławczy SP9PKE.
Info: Andrzej SP9ENO

6. Latarniany Tydzień Aktywności.
W dniach 17-25 czerwca odbędzie się Latarniany Tydzień Aktywności. Zarówno regulamin jak i wzory dyplomów są umieszczone na stronie klubu SP1PBW.
Odnośnik do strony z informacją o dyplomie:
http://www.sp1pbw.pl/3Z1lh 1/dyplom.html
Zapraszam do  łączności.
 Janusz  SP1TMN

7. Pielgrzymka krótkofalowców na Jasną Górę.

„Grupa organizacyjna, członkowie Klubu SP9KAJ i grono krótkofalowców ziemi częstochowskiej zapraszają na 12 Pielgrzymkę Krótkofalowców na Jasną Górę w dniu 10 maja 2013 roku. Program Pielgrzymki na stronie klubowej www.sp9kaj.com. Częstotliwości radiowe do kontaktu dla przyjeżdżających: 145300 i 145500 simplex oraz przemienniki 145787.50 i 439175.00 (ton 123).”
 Bohdan SP9VJ

8. Radiozlot 2014 na Sośniej Górze przeszedł do historii.

W niedzielę 27 kwietnia 2014 r. odbył się I Radiozlot 2014 na Sośniej Górze. Wzięło w nim udział 46 licencjonowanych krótkofalowców a w organizowanej podczas jego trwania radiowej grze terenowej uczestniczyło 150 dzieci, co stanowi nowy rekord ( poprzedni wynosi 80 ). Pogoda nam dopisała. Ofertę handlową przedstawiła firma HamRadioShop.
DZIĘKUJEMY uczestnikom za przybycie, sponsorom za wsparcie, władzom Ogrodu i Miasta Mikołów za udostępnienie obiektu i mediów.
Zapraszamy w kolejnych latach, na Śląsk, do Mikołowa, na Sośnią Górę. A wahającym się polecamy obejrzenie galerii na stronie: www.sp9pks.pl
Piotr SP9TPZ & SP9PKS team

9. Piknik krótkofalarski - OTMUCHÓW 2014 r.

W dniu 03.05.2014 r. od godz. 8.00 do 19.00 odbędzie się Piknik krótkofalarski - OTMUCHÓW 2014 r. nad Jeziorem Otmuchowskim", w ośrodku wypoczynkowym "KOTWICA" w Sarnowicach.
Piknik organizuje Klub Krótkofalowców im. Ziemi Nyskiej SP6PNZ w Nysie.
Na w/w piknik zapraszamy wszystkich krótkofalowców, wraz z rodzinami i osobami towarzyszącymi, do aktywnego wypoczynku nad Jeziorem Otmuchowskim w ośrodku Turystycznym KOTWICA. Ośrodek mieści się na trasie OTMUCHÓW-Jezioro - w miejscowości Sarnowicach za przejazdem kolejowym.
Na miejscu ( w ośrodku) można korzystać z obficie zaopatrzonego bufetu i stołówki. Jest możliwość wynajęcia domku wypoczynkowego, całodobowe wyżywienie itp.
Ośrodek wypoczynkowy "KOTWICA" posiada swoją stronę Internetową, gdzie można obejrzeć slajdy z ośrodka, dojazd do ośrodka oraz zdobyć informację na temat ofert ośrodka na stronie: http://www.kotwica.pl
Pełnej informacji udziela Włodek SQ6LBW. E-mail: sq6lbw@poczta.onet.pl
Na wyżej wymieniony piknik zaprasza
ZARZĄD KLUBU SP6PNZ

10. Aktywność planowana SP9YFF/8.

W dniach 30.04-04.05.2014 Krzysztof SP9UPK planuje aktywność jako SP9YFF/8 z:

SPFF-121 Skierbieszowski Park Krajobrazowy
SPFF-793 Grabowiecko - Strzelecki Obszar Chronionego Krajobrazu NEW
SPFF-861 Kraśnicki Obszar Chronionego Krajobrazu  NEW
SPFF-789 Rezerwat Przyrody Gliniska NEW
SPFF-791 Rezerwat Przyrody Wygon Grabowiecki NEW
SPFF-792 Nadbużański Obszar Chronionego Krajobrazu NEW
SPFF-125 Strzelecki Park Krajobrazowy

Szczegóły na www.sp9yff.pl

VY! 73/44 Piotr SO9DXX

11. Posiedzenie ZG PZK.
W dniu 17 maja br. w CPK przy ul. Podskarbińskiej 2 w Warszawie odbędzie się Posiedzenie ZG PZK. W programie m. in. przyjecie bilansu za 2013 r., przyjecie budżetu na 2014, uchwalenie zmian w Regulaminach: ZG PZK, OH PZK i głosowania elektronicznego, podjecie uchwał w sprawach odznaczenia OH i ZOH PZK. Materiały zawierające komplet dokumentów na Posiedzenie w wersji cyfrowej zostały w dniu wczorajszym wysłane do członków ZG PZK.
SP2JMR

12. "Co każdy krótkofalowiec wiedzieć powinien".

Sekretariat ZG PZK oferuje materiał szkoleniowy pt. "Co każdy krótkofalowiec wiedzieć powinien". Książka zawiera aktualne informacje dotyczące służby radiokomunikacyjnej amatorskiej. Jest to kolejne 7. już wydanie tego podręcznika opracowanego przez Wojciecha Drwala SP9W.
Książkę zawierającą 170 stron aktualności można otrzymać wpłacając na konto ZG PZK 25 zł, podając jako cel wpłaty: "cele statutowe - Co każdy krótkofalowiec wiedzieć powinien". Opłata zawiera koszty przesyłki listem poleconym. Zamówienie wraz z kopią przelewu oraz adresem do wysyłki proszę kierować na adres sp2jmr@pzk.org.pl

Wszystkich oczekujących na książkę przepraszam za opóźnienie. Jest ono spowodowane oczekiwaniem na dodruk tej pozycji, który opóźnia się z powodu wprowadzania niezbędnych aktualizacji. W ciągu najbliższych 10. dni wszystkie zaległości związane z wysyłką powinny być już załatwione.
 (SP2JMR)

13. DYPLOM - OBIEKTY POWIATU TOMASZOWSKIEGO.

Dyplom wydawany jest przez Szkolny Klub Krótkofalowców SP7PTM w Tomaszowie Maz.
Inicjatywa wydawania Dyplomu wynikła z dość dużego zainteresowania pracą naszej stacji z QTH w terenie, zwykle z dość atrakcyjnych turystycznie miejsc, których w okolicach Tomaszowa nie brakuje.  Regulamin dyplomu stanowi załącznik nr 3 do niniejszego komunikatu.
Andrzej SP7HIW

14. Zaproszenie do udziału w zawodach
.
Do udziału w zawodach "Strażackich o puchar Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie" oraz w "59.  OGÓLNOPOLSKICH ZAWODÓW QRP - 2014 "MEMORIAŁ JANUSZA TWARDZICKIEGO SP9DT" zaprasza Zarząd Małopolskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców OT nr 10 PZK w Krakowie. Regulaminy obydwu zawodów stanowią załączniki nr 1 i nr 2 do niniejszego komunikatu.

15. Tydzień LOK.

W związku z licznymi zapytaniami do Organizatora Ogólnopolskich Zawodów "Tydzień LOK" wyjaśniamy, iż ze względu na wypadającą w dniu 1 maja br. VI Turę Mistrzostw Polski Radiostacji Klubowych i Indywidualnych część - KF DIGITAL oraz część - UKF.
Ogólnopolskie zawody pn. "Tydzień LOK" zostały warunkowo przeniesione na najbliższy wolny termin tj. 3 maja br. Zawody odbędą się w godzinach od 15:00 do 17:00 UTC (LT od 17:00 do 19:00).
Regulamin stanowi załącznik nr 4 do niniejszego komunikatu.
SQ5WWK

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX

Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje Kol. Jurkowi SP7CBG, Rafałowi SQ6IYR, Andrzejowi SP9ENO, Andrzejowi SP7HUW, Piotrowi SO9DXX, Piotrowi SP9TPZ, Sylwestrowi SP2FAP, Włodkowi SQ5WWK, Januszowi SP1TMN, Bogdanowi SP9VJ.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku do godz. 21.00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej czyli do poniedziałku godz. 21.00.

news: ikona_pdf.gif Dział "Komunikaty KS 2014"


Załączniki

Zał nr 1.

Regulamin Zawodów Strażackich o puchar Komendanta Miejskiego PSP w Krakowie.
1. Cel zawodów: Zawody z okazji dorocznego święta "Dzień Strażaka"
2. Organizator: Klub Łączności przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeziorzanach - SP9PSJ.
3. Termin zawodów: pierwsza niedziela maja - 4 maja 2014.
4. Czas, pasma i emisje: 3.5MHz, SSB, CW od 04.00 do 04.59 UTC,
Obowiązuje przestrzeganie Band Planu dla zawodów. Może być czynny tylko jeden nadajnik. Maksymalna moc użyta w zawodach - 100 W.
5. Wywołanie: „Wywołanie w zawodach strażackich” na SSB, „CQ TEST” na CW.
6. Raporty: RS (RST) + skrót powiatu np. 59 KR (599 KR). Stacje zagraniczne podają RS (RST) + numer kolejny łączności.
Nasłuchowców obowiązuje odebranie znaków i raportów obu stacji, stacje te nie mogą powtarzać się w kolejnych nasłuchach ( po każdym zaliczonym nasłuchu należy zmienić częstotliwość odbioru).Liczba nasłuchów tej samej stacji nie może przekraczać 10 % ogólnej liczby nasłuchów.
7. Punktacja: za łączność (nasłuch) na SSB – 1 pkt. na CW – 2 pkt.
Nie zalicza się łączności mieszanych. Z daną stacją można powtórzyć łączność inną emisją. Mnożnikiem są zaliczone powiaty tylko jeden raz.
8. Klasyfikacje:
A - stacje indywidualne CW + SSB
B - stacje klubowe CW + SSB
C - stacje QRP (do 5 W output lub 10 W input) CW + SSB
D - stacje nasłuchowe
E - stacje indywidualne SSB
F - stacje klubowe SSB
G - stacje QRP (do 5 W output lub 10 W input) SSB
Powyższe poszczególne grupy klasyfikacji dla nadawców i nasłuchowców będą aktualne wyłącznie w przypadku uczestnictwa minimum 3 stacji. Przy mniejszej ilości nadesłanych logów dla danej grupy nie będzie ona wykazana w rozliczeniu zawodów.
9. Wynik końcowy stanowi suma punktów razy mnożnik. Rozliczenie zawodów odbędzie się przy użyciu programu komputerowego autorstwa Marka SP7DQR. W przypadku rozbieżności czasu pomiędzy logami powyżej 3 minut, łączności nie zalicza się.
10. Nagrody: dyplomy dla pierwszych 3 stacji w każdej grupie. Za pierwsze miejsca w grupie - puchary. Nagrody zostaną przesłane w ciągu 2 miesięcy od rozliczenia zawodów.
11. Dziennik łączności winien zawierać: czas (UTC), znak korespondenta, raport nadany, raport odebrany.
W nagłówku dziennika powinien być podany: znak, imię i nazwisko (nazwa klubu), adres pocztowy, kategoria w jakiej startowano.
Na dzienniki zawodów organizator oczekuje 14 dni (decyduje data stempla pocztowego). Dzienniki należy przesłać na adres e-mail: sp9psj@op.pl (jako plik cabrillo w załaczniku e-mail`a - w temacie wiadomości należy umieścić własny znak) lub w wersji papierowej na adres: SP9PSJ – Klub Łączności przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeziorzanach, Jeziorzany 3, 32-060 Liszki.
Na stronie klubu www.sp9psj.prv.pl będzie zamieszczony wykaz otrzymywanych logów za zawody. Otrzymanie dziennika nadesłanego drogą elektroniczną organizator potwierdzi osobną wiadomością e-mail do nadawcy.
12. Zawody zostaną rozliczone w ciągu 1 miesiąca i podane do opublikowania na stronie www.pzk.org.pl i na stronie internetowej www.sp9psj.prv.pl
13. Komisja Zawodów zostanie utworzona z członków Klubu SP9PSJ/SP9PJS. Członkowie Komisji nie będą klasyfikowani, ich dzienniki zostaną użyte do kontroli. Decyzje Komisji Zawodów są ostateczne.
Organizatorzy



Zał nr 2
               REGULAMIN 59 OGÓLNOPOLSKICH ZAWODÓW QRP - 2014
"MEMORIAŁ JANUSZA TWARDZICKIEGO SP9DT"

Czas trwania:    30 kwietnia
1 maja    15.00 - 16.59 UTC
03.00 - 04.59 UTC    I – tura
II – tura
Emisja:    tylko telegrafia A1A
Pasmo:    podzakres 3.510 - 3.560 MHz.
Wywołanie:    ''QRP SP DE......''
Łączności:    ze wszystkimi stacjami indywidualnymi i klubowymi biorącymi udział w zawodach, w każdej z tur zalicza się tylko jedną łączność (łączność można powtórzyć w drugiej turze).
Numery kontrolne:    w czasie QSO wymienia się raporty składające się z poniższych elementów:
    raport RST
    kolejny trzycyfrowy numer łączności, poczynając od 001 (numeracja w obydwu turach ciągła)
    kategorię mocy nadajnika A, B lub C (bez spacji po numerze łączności) np. 469 034A, 568 002B, 599 121C, itp.
Punktacja:    Nadawcy:
    za zaliczoną łączność z korespondentem pracującym w kategorii A - 10 pkt.,
    za zaliczoną łączność z korespondentem pracującym w kategorii B - 5 pkt.,
    za zaliczoną łączność z korespondentem pracującym w kategorii C - 1 pkt.

Nasłuchowcy:
    za zaliczony nasłuch - 5 pkt.,
    znak stacji pracującej w zawodach może być wykazany w dzienniku tylko 1 raz w każdej z tur,
    obowiązuje odebranie znaków wywoławczych obydwóch korespondentów.
Wynik końcowy:    wynik stanowi suma punktów za QSO's (HRD) w obydwu turach (mnożnika nie stosuje się).
Klasyfikacja:    stacje biorące udział w zawodach rozliczane są w poniższych kategoriach:
    kategoria A - stacje nie przekraczające mocy 1W output i 2W input, których nadajnik lub transceiver został wykonany amatorsko według własnego pomysłu lub z zakupionego zestawu elementów.
    kategoria B - stacje nie przekraczające mocy 5W output i 10W input,
    kategoria C - stacje nie przekraczające mocy 10W output i 20W input,
    kategoria D - stacje nasłuchowe /indywidualne i klubowe/.


W kategorii A – nadajniki lub transceivery nieprzekraczające mocy 1W output i 2W input, wykonane amatorsko według własnego pomysłu lub z zakupionego zestawu elementów. Do logu należy obowiązkowo dołączyć schemat nadajnika lub informacje o zestawie. W tej kategorii nie mogą pracować urządzenia fabryczne nawet wtedy, gdy spełniają kryteria mocy.

W kategorii B i C – mieszczą się urządzenia konstrukcji amatorskiej i fabrycznej, które spełniają odpowiednie warunki dotyczące mocy output i input. Dopuszcza się urządzenia, które posiadają fabrycznie możliwość redukcji mocy output do wymienionych powyżej poziomów. W logu należy wyszczególnić dokładnie typ urządzenia. Nie dopuszcza się urządzeń fabrycznych w których dokonano samodzielnych przeróbek celem uzyskania redukcji mocy.

Dziennik zawodów:    Rozliczanie zawodów odbywa się elektronicznie. Preferowane są logi w formacie Cabrillo. Sugerowany program do logowania to DQRLOG autorstwa Marka SP7DQR. W logu powinna być podana właściwa kategoria klasyfikacyjna (np. CATEGORY: A), a grupy kontrolne nie powinny zawierać odstępów (np. 121C). Krótki opis urządzenia należy umieścić w polach przeznaczonych na komentarz (SOAPBOX:). Schematy i inne dane należy dołączyć do maila. Logi elektroniczne należy przesłać na adres: sp9pkz@op.pl w terminie 14 dni. Wszyscy uczestnicy, którzy prześlą logi elektronicznie otrzymają niezwłocznie potwierdzenie. W przypadku jego braku prosimy o ponowne przesłanie dziennika zawodów. Nadesłanie logu elektronicznego jest równoznaczne z podpisaniem oświadczenia o treści:
''Oświadczam, że w zawodach QRP pracowałem zgodnie z regulaminem zawodów i zdaję sobie sprawę, że nieprawdziwym oświadczeniem skrzywdziłbym innych uczestniczących w zawodach krótkofalowców.''

Logi papierowe będą użyte tylko do kontroli. Logi papierowe sporządzone wg powszechnie przyjętych wzorów, powinny zawierać zapis daty, czasu /wyłącznie UTC/, znaku stacji korespondenta i wymienionych raportów. Dodatkowo: opis urządzenia; w przypadku urządzeń fabrycznych określić dokładnie jego typ, stosowane w zawodach anteny oraz dołączyć w/w oświadczenie. Dziennik należy wysłać w terminie 14 dni /decyduje data stempla pocztowego/ na adres:
Małopolskie Stowarzyszenie Krótkofalowców
OT PZK w Krakowie
P. O. Box 606
30 – 960 Kraków
Wyniki:    Za zajęcie pierwszych miejsc w każdej kategorii zawodnicy otrzymują puchary.
    Wyniki zawodów zostaną opublikowane do końca sierpnia. Decyzje komisji zawodów są ostateczne.

Za komisję zawodów:
SP9FWQ, SP9ITP, SP9LLA


Zał. nr 3.

DYPLOM - OBIEKTY POWIATU TOMASZOWSKIEGO.
Dyplom wydawany jest przez Szkolny Klub Krótkofalowców SP7PTM w Tomaszowie Maz.
Inicjatywa wydawania dyplomu wynikła z dość dużego zainteresowania pracą naszej stacji z QTH w terenie, zwykle z dość atrakcyjnych turystycznie miejsc, których w okolicach Tomaszowa nie brakuje.
Z uwagi na nadchodzący okres letni sprzyjający wyjazdom w teren, członkowie klubu SP7PTM aktywując " niedostępne" /oczywiście radiowo/ obiekty powiatu, postanowili uatrakcyjnić ten fakt wydawaniem dyplomu.

Warunki uzyskania dyplomu
•     Zalicza się łączności lub nasłuchy przeprowadzone po 01-01-2014 roku bezterminowo.
•     Pasma i emisje dowolne.
 Dyplom w formie elektronicznej wydawany jest za uzyskanie łączności z niżej wymienionymi obiektami z terenu powiatu tomaszowskiego wg następującego klucza: *Regulamin

 Zgłoszenia: wyciąg z logu stacji aplikanta przesłać e-mailem na adres: sp7ptm@gmail.com
Operatorzy stacji pracujących z n/w obiektów oprócz normalnych procedur proszeni są o przesłanie dzienników łączności na adres: sp7ptm@gmail.com
Wykaz obiektów znajdujących się na terenie powiatu tomaszowskiego.

Zamki powiatu tomaszowskiego:
•    - CTZ01- BĘDKÓW
•    - CTZ02- INOWŁÓDZ
•    - CTZ03- UJAZD
•    - CTZ04- INOWŁÓDZ KOŚCIÓŁ

Parki i rezerwaty powiatu tomaszowskiego:
•    - SPFF-123 SPALSKI PARK KRAJOBRAZOWY
•    - SPFF-127 SULEJOWSKI PARK KRAJOBRAZOWY
•    - SPFF-225 NIEBIESKIE ŹRÓDŁA
•    - SPFF-242 LASY SPALSKIE
•    - SPFF-243 LASY SMARDZEWICKIE
•    - SPFF-244 ŁĄKI CIEBŁOWICKIE
•    - SPFF-245 DOLINA DOLNEJ PILICY
•    - SPFF-462 TWARDA
•    - SPFF-463 SŁUGOCICE
•    - SPFF-464 SPAŁA-TEOFILÓW
•    - SPFF-465 KONEWKA
•    - SPFF-466 ŻĄDŁOWICE
•    - SPFF-509 RAWKA
•    - SPFF-721 JELEŃ
•    - SPFF-797 KRUSZEWIEC
•    - SPFF-798 MAŁECZ
•    - SPFF-799 ŁAZNÓW
•    - SPFF-800 GAĆ SPALSKA
•    - SPFF-867 STARODRZEW LUBOCHNIAŃSKI

Gminy powiatu tomaszowskiego:
•    - TZ01- TOMASZÓW MAZOWIECKI miasto
•    - TZ02- BĘDKÓW
•    - TZ03- BUDZISZEWICE
•    - TZ04- CZERNIEWICE
•    - TZ05- INOWŁÓDZ
•    - TZ06- LUBOCHNIA
•    - TZ07- ROKICINY
•    - TZ08- RZECZYCA
•    - TZ09- TOMASZÓW MAZOWIECKI gmina
•    - TZ10- UJAZD
•    - TZ11- ŻELECHLINEK

Vy 73 de SP7PTM
Info: Andrzej SP7HIW



Załącznik nr 4
REGULAMIN zawodów Tydzień LOK
 
1. Organizator zawodów:
Zawody organizuje Wydział Szkolenia i Sportów Łączności BZG LOK, Wykonawca zawodów Biuro Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego LOK.
2. Cel zawodów:
Zawody organizowane są w ramach obchodów rocznicy powołania i działalności szkoleniowo-sportowej LOK i jej poprzedniczek (Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza i Ligi Przyjaciół Żołnierza) oraz odbywającego się Tygodnia Ligi Obrony Kraju.
3. Udział zawodach:
W zawodach uczestniczyć mogą wszyscy nadawcy i nasłuchowcy indywidualni oraz stacje klubowe. Stacje zagraniczne mile widziane.
4. Termin zawodów:
3 maja (wyjątkowo w roku 2014 r.) w godzinach 15.00 - 17.00 UTC (LT 17:00 – 19:00). Wszystkie radiostacje obowiązuje 5-cio minutowe QRT przed i po zawodach.
 
Uwaga!
Do logowania łączności stosuje się wyłącznie czas UTC.
5. Pasmo i emisje:
Zawody odbywają się w paśmie 3.5 MHz według obowiązującego band planu przeznaczonego do prowadzenia zawodów dla emisji CW i SSB.
Uwaga!
Obowiązuje ograniczenie mocy wyjściowej nie przekraczającą 100W.
6. Wywołanie w zawodach:
dla emisji (CW) – „Test LOK",
dla emisji (SSB) – „Wywołanie w zawodach LOK”.
7. Nawiązywanie Łączności:
Z tą sama stacją można nawiązać:
jedną łączność na CW i jedną łączność na SSB, razem dwie łączności,
8. Wymiana raportów:
A. Stacje klubowe zrzeszone w LOK podają raport składający z RS lub RST, trzy
cyfrowego numeru łączności, skrótu województwa i litery L np.:
– dla SSB 59 001RL (R – województwo mazowieckie, L – radiostacja klubowa LOK), – dla CW 599 001RL (R – województwo mazowieckie, L – radiostacja klubowa LOK),
B. Pozostali uczestnicy podają raporty składane się z RS lub RST, trzy cyfrowego
 
numeru QSO oraz skrótu województwa np.:
– dla SSB 59 001M (M – województwo małopolskie),
– dla CW 599 001M (M – województwo małopolskie),
Uwaga!
W zawodach obowiązuje numeracja ciągła.
9. Punktacja w zawodach.
Za każde bezbłędnie przeprowadzone QSO lub nasłuch
-              na CW - 4 pkt.,
-              na SSB - 2 pkt.,
10. Łączności nie zalicza się: nawiązanie łączności przed i po czasie trwania  zawodów (obowiązkowe „ QRT ”),
-              braku potwierdzenia w dzienniku korespondenta,
-              rozbieżność czasu w dziennikach korespondenta ponad 3 minut,
-              błędnie odebranie znaku korespondenta („CALL”)
-              łączności powtórzone („DUPE”),
-              błędne lub źle zapisane grupy kontrolne („RPRT”).
-              niezgodność emisji. Klasyfikuje się tylko te stacje, które przeprowadzą co najmniej 10 QSO.
11. Klasyfikacja nasłuchowców:
Nasłuchowcy muszą bezbłędnie odebrać znaki i grupy kontrolne obu
korespondentów.
Tę samą stację można wykazać w dzienniku tylko dwa razy (jeden raz za SSB drugi
raz na CW. Punktacja taka sama jak dla stacji nadawczych.
12. Klasyfikacja.
A – Stacje klubowe LOK CW/SSB,
B – Stacje klubowe LOK CW,
C – Stacje klubowe LOK SSB,
D – Stacje klubowe i Indywidualne CW/SSB,
E – Stacje klubowe i Indywidualne CW,
E(YL) – Stacje indywidualne CW obsługiwane przez kobiety,
E(Y) – Stacje indywidualne CW obsługiwane przez operatorów do 21 lat,
F – Stacje klubowe i Indywidualne SSB,
F(YL) – Stacje indywidualne SSB obsługiwane przez kobiety,
F(Y) – Stacje indywidualne SSB obsługiwane przez operatorów do 21 lat,
G – SWL.
13. Dzienniki zawodów.
Dzienniki zawodów w postaci elektronicznej w formacie *.cbr, *.log lub *.fil należy przesyłać w terminie 4 dni od daty zakończenia zawodów pocztą elektroniczną na adres e-mail: lacznosc.zgwarszawa@lok.org.pl lub sportlacznosc@wp.pl
Pliki *.cbr, *.log lub *.fil winne być załącznikiem, a w temacie listu należy umieścić znak wywoławczy oraz napis Tydzień LOK np.: SP5KCR Tydzień LOK.
14. Wyróżnienia.
Za pierwsze miejsce w grupach A, B, C, D, E, E(YL), E(Y), F, F(YL), F(Y), G – puchar (grawerton) i dyplom laureata, za miejsca od II do III w każdej kategorii laureaci otrzymują dyplom laureata zawodów. Pozostałe stacja otrzymują dyplomy uczestnictwa. Wszystkie dyplomy zostaną przesłane drogą elektroniczną jako plik *.PDF wysokiej jakości.
16. Komisja sędziowska
Do kontroli przebiegu zawodów i opracowania wyników zostanie powołana komisja sędziowska, przez ZG LOK której decyzje są ostateczne.
 
ORGANIZATORZY ZAWODÓW