KS-16. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 16.04.2014
Dodane przez SP5ELA dnia 2014-04-17 / 01:21
news: pzk_new.jpg

 KOMUNIKAT NR 16/2014 z dnia 16.04.2014 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów.

Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy!

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy życzymy Wam zdrowia, wypoczynku oraz spokojnych i wesołych Świąt spędzonych w rodzinnym gronie.

Prezydium ZG PZK & GKR PZK

18 kwietnia 2014 - Światowy Dzień Krótkofalowców czyli World Amateur Radio Day (WARD)
Już pojutrze bo w dniu 18 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Krótkofalowca. Jest to międzynarodowe święto ustanowione przez IARU - Międzynarodowy Amatorski Związek Radiokomunikacyjny w rocznicę jego powstania. Organizacja ta w dniu 18 kwietnia 2014 obchodzi swoje 89. urodziny. Nasze krajowe stowarzyszenie Polski Związek Krótkofalowców (PZK) liczy sobie nieco mniej bo tylko 84 lata.
Z okazji tego święta odbywają się najróżniejsze spotkania i uroczystości związane z krótkofalarstwem. W większości krajów odbywają się okolicznościowe zawody krótkofalarskie.
 Polski Związek Krótkofalowców i „Magazyn Krótkofalowców QTC” z tej okazji wydaje bardzo atrakcyjny okolicznościowy dyplom o symbolicznej nazwie WARD
(ang. World Amateur Radio Day), a w tym roku będzie to WARD 2014. Zapraszam także do udziału w zawodach, które odbędą się w piątek dnia 18 kwietnia od godziny 15.00-15.59 UTC.
Poniżej kilka refleksji związanych z naszym hobby.
- Niezwykle ważnym dla społeczeństwa jest aspekt przydatności naszej służby w czasie klęsk żywiołowych, kiedy to często tylko krótkofalowcy utrzymują łączność, a zawodzą inne “profesjonalne” systemy. Tak było w czasie ostatniej powodzi na południu Polski w 1997 r. oraz podczas wielu mniej spektakularnych akcji na terenie naszego kraju, a także w czasie sytuacji kryzysowych na świecie spowodowanych trzęsieniami ziemi lub falami tsunami. We wszystkich takich trudnych zdarzeniach nie zawiedli krótkofalowcy i za to należą się wszystkim uczestnikom tych akcji szczególne podziękowania.
Wiem, że to brzmi jak frazes, zresztą często przeze mnie używany, ale chcę byśmy wszyscy o tym pamiętali.
W naszym kraju w ciągu ostatnich 8 lat sprawa udziału krótkofalowców w organizowaniu sieci wczesnego ostrzegania nabrała nieco rozmachu. W dniu 7 maja 2013 roku podpisaliśmy jako PZK z Ministrem Administracji i Cyfryzacji "POROZUMIENIE w sprawie współpracy przy podejmowaniu działań wspomagających przekazywanie informacji w sytuacjach klęsk żywiołowych i innych podobnych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu". To otworzyło nowe możliwości usystematyzowanej współpracy oddziałów i klubów krótkofalarskich PZK ze wszystkimi szczeblami administracji państwowej i samorządowej.
- Przydatność krótkofalowców dla społeczeństwa to nie tylko łączność bezpieczeństwa. Albowiem krótkofalarstwo jest jedną z ważniejszych dziedzin promującą dany kraj, w tym przypadku Polskę. Promocja przez krótkofalarstwo najlepiej się udaje w skali gmin, powiatów czy niektórych miast. Przykłady to Ostrołęka, Jarosław, Tarnów, Śrem, Gorzów Wlkp., Kamienna Góra i jeszcze wiele innych. To dobrze, oby tych akcji promocyjnych było jak najwięcej.
- Osobnym zagadnieniem natury społecznej jest zainteresowanie uprawianiem krótkofalarstwa przez młodzież. Większość nowych krótkofalowców właśnie z niej się rekrutuje. I w tym miejscu zwracam się z apelem do was Koleżanki i Koledzy o propagowanie gdzie i jak się da krótkofalarstwa, mając na względzie także to co powyżej napisałem.
- Ponadto, zdajmy sobie sprawę z tego, że bardzo ważnym jest wspólne działanie na rzecz rozwoju krótkofalarstwa, wspólne podejmowanie starań o nowe pasma i utrzymanie dotychczas użytkowanych, walka o czystość eteru oraz zabieganie o korzystne dla nas regulacje prawne zarówno w skali kraju jak i w ogólnoświatowej. To możemy osiągnąć wyłącznie poprzez wspieranie lokalnych stowarzyszeń krajowych zrzeszonych w IARU. Należąc do PZK współuczestniczymy w kształtowaniu przepisów nie tylko krajowych, ale także na szczeblu międzynarodowym, jako że IARU aktywnie współpracuje z ITU Międzynarodowym Związkiem Telekomunikacyjnym (SP2JMR)

A teraz czas na życzenia:

„Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy z okazji przypadającego w dniu 18 kwietnia 2012 r. Krótkofalarskiego Święta życzymy Wam samych sukcesów i maksimum zadowolenia z uprawiania naszego wspaniałego hobby”

Prezydium ZG PZK & GKR

A oto informacje do dzisiejszego komunikatu:

1. Projekt Rozporządzenia w sprawie pozwoleń w SRA.
W wyniku wzajemnych uzgodnień organizacje skupiające radioamatorów tj. PZK, OPOR, LOK, ZHP i inne podejmują wspólne działania w obronie praw krótkofalowców do stanowienia o swoich sprawach. W związku z tym w dniu 27 kwietnia w siedzibie LOK w Warszawie przy ul. Chocimskiej odbędzie się narada na której zostanie wypracowane wspólne stanowisko dotyczące projektu rozporządzenia przedstawionego w dniu 8 kwietnia przez MAiC. Propozycje poszczególnych uczestników spotkania jak również wypracowane w dniu 27 kwietnia wspólne stanowisko będą przedstawione na stronach internetowych uczestników spotkania.
SP7CBG

2. Prenumerata Świata Radio dla nowych członków PZK.

W uzgodnieniu z właścicielem wydawnictwa AVT informuję, że każdy nowo wstępujący do PZK krótkofalowiec otrzyma gratis półroczną prenumeratę miesięcznika krótkofalowców i radioamatorów jakim jest "Świat Radio". Wkładką do niego jest "Krótkofalowiec Polski". Warunkiem otrzymania bezpłatnej prenumeraty jest napisanie kilkunastu zdań o sobie ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowania krótkofalarstwem oraz przesłanie zdjęcia w celu publikacji w Krótkofalowcu Polskim. Potrzebne jest także potwierdzenie wpłaty składki członkowskiej wraz z wpisowym. Należy również podać dane niezbędne do wysyłki czasopisma.
Powyższe informacje proszę przesłać na adres: sp2jmr@pzk.org.pl
Promocja obowiązuje do odwołania.
(SP2JMR)

3. Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII – Rzym, 27.04.2014 r.
W związku ze zbliżającym się terminem kanonizacji Papieży Jana Pawła II i Jana XXIII publikujemy listę polskich stacji okolicznościowych pracujących dla upamiętnienia tego wydarzenia:

- HF2014JP - od 01.01. do 31.08. 2014 r. (SP4ICP)
- HF0JP2S - od 14.04. do 30.04. 2014 r. (SP8PZI)
- 3Z0SJP - od 20.04. do 27.04. 2014 r. (SP9BRP)
- SN0JPII - od 25.04. do 27.04 2014 r. (SP9PKZ)
- HF1JPII - od 25.04. do 27.04 2014 r. (SP2ZCI)
- HF1TT - od 25.04. do 27.04 2014 r. (SP2ZCI)
- SN2014JPII - ... do 30.04. 2014 r. (SP4ZHX)

Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II urodził się w Wadowicach (woj. małopolskie) w 1920 roku. Był biskupem, arcybiskupem i kardynałem Archidiecezji Krakowskiej, 264. papieżem Kościoła Katolickiego.
 W 1938 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, wyświęcony w 1946 roku w Seminarium Duchownym w Krakowie. Wyjechał na studia do Rzymu. W lipcu 1948 roku został skierowany do pracy w parafii w Niegowici, gdzie spełniał zadania wikariusza i katechety. W 1958 roku został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa, później arcybiskupem i metropolitą krakowskim. W 1967 roku został nominowany kardynałem. 16 października 1978 roku Karol Wojtyla został wybranym papieżem i przyjął imię: Jan Paweł II. Był pierwszym polskim papieżem i pierwszym nie-włoskim papieżem po 455 latach. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. (Info: Internet)

Jan Paweł II (Karol Wojtyła) zostanie podniesiony do świętości dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji. To był najszybszy proces kanonizacyjny w historii Kościoła, zgodnie z życzeniem grup wiernych, które wywiesiły transparenty "Santo subito" zaraz po śmierci ukochanego papieża. Oczekuje się, że na uroczystości kanonizacyjne przybędzie ponad 100 przywódców stanu, a także miliony katolików z całego świata. Mszy kanonizacyjnej przewodniczyć będzie papież Franciszek, w obecności papieża emerytowanego Benedykta XVI.
Info: 3Z0SJP

4. Krótkofalowcy w Humanitarium.
12 kwietnia 2014 r. we Wrocławiu, odbyły się pierwsze, pokazowe zajęcia z cyklu Krótkofalowcy w Humanitarium, przeprowadzone przez Kol. Pawła Włodarczyka SQ5STS z Grupy Radioreaktywacja. W zajęciach wzięło udział kilkanaścioro dzieci w wieku od 5 do 13 lat, wraz z rodzicami. Po wstępnym wprowadzeniu, Paweł SQ5STS zademonstrował serię prostych eksperymentów z dziedziny elektromagnetyzmu, a następnie przeprowadził błyskawiczny "kurs" telegrafii połączony z konkursem odbioru znaków Morse'a - wszystkie dzieciaki poradziły sobie znakomicie, przy aplauzie zgromadzonej publiczności. Furorę zrobiły nagrody: "krówki PZK"! :-)
W drugiej części zajęć, po wyjaśnieniu zasad prowadzenia łączności krótkofalarskich, dzieci kolejno przeprowadzały swoje pierwsze łączności, pod okiem prowadzącego zajęcia Pawła SQ5STS oraz obecnych operatorów odpowiedzialnych za pracę stacji SP6PWR. Emocji było co niemiara! Każdy przyszły krótkofalowiec po przeprowadzonej łączności nagradzany był gromkimi brawami i otrzymywał w nagrodę numery Świat Radio, materiały reklamowe Humanitarium i PZK, karty QSL oraz oczywiście "krówki PZK"!
Obsługę techniczną zapewnili krótkofalowcy z wrocławskich klubów SP6PWS i SP6PSR, a nad całością czuwali: Pani dr Kamila Rak (Kierownik Humanitarium), dr Jerzy Greblicki (Politechnika Wrocławska) oraz pracownicy dydaktyczni Humanitarium. Wszystko pilnie obserwowali wrocławscy krótkofalowcy, którzy już za miesiąc będą samodzielnie przeprowadzali kolejne zajęcia cyklu "Krótkofalowcy w Humanitarium"". Mamy kilka pomysłów na rozszerzenie formuły zajęć i dostosowanie ich do specyfiki miejsca, gdzie mają się odbywać. Wszystko wskazuje na to, że pomysł chwycił i krótkofalowcy na stałe zagoszczą w Europejskim Instytucie Technologicznym na wrocławskich Praczach.
W ten sposób realizujemy w DOT PZK jeden z wniosków wiosennej Narady Klubów Terenowych PZK, gdzie zadecydowano, że należy połączyć siły Klubów i wspólnie realizować program szkolenia dzieci i młodzieży. Pogram, który zachęcając dzieci do nauki fizyki, geografii i języków obcych, jednocześnie przyciągałby ich do naszego krótkofalarskiego hobby.

Na koniec chcielibyśmy gorąco podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia pierwszych zajęć z cyklu "Krótkofalowcy w Humanitarium": kierownictwu i pracownikom Humanitarium, dolnośląskim krótkofalowcom oraz przede wszystkim Kol. Pawłowi Włodarczykowi SQ5STS, który bezinteresownie i z ogromnym zaangażowaniem zechciał pokazać, że to da się zrobić!.
Dziękujemy również wszystkim życzliwym korespondentom radiowym naszych dzieciaków i prosimy o karty QSL z imionami młodych operatorów.
Waldek 3Z6AEF Prezes DOT

5. Izba Pamięci hm Jana Drzewieckiego SP2DJG.
W dniu 12 kwietnia w SZ.P. w Białych Błotach odbyło się uroczyste otwarcie Izby pamięci poświęconej Hm. Janowi Drzewieckiemu. Uroczystość zgromadziła większość uczniów szkoły, działające przy niej drużyny harcerskie i zuchowe, a także przedstawicieli władz gminy i powiatu oraz grono pedagogiczne szkoły. Samo wspomnienie o zamarłym w ub.  roku Janie Drzewieckim SP2DJG było dobrze przygotowane, tak aby zgromadzone tłumnie na sali gimnastycznej dzieci jak najwięcej zapamiętały. W uroczystości uczestniczyli także krótkofalowcy; Kazik SP2FAX syn śp. Jana, Jan SP2EXN, Witek SP2JBJ, Krzysztof SP2IHI oraz piszący te słowa Piotr SP2JMR. Więcej informacji i fotoreportaż ukaże się Krótkofalowcu Polskim nr 6/2014.

6. Impreza w SP2PUT czyli „Globalne technologie łączności radiowej”. Pokazy w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy.

Pokazy krótkofalarskie: "Globalne technologie łączności radiowej" zorganizowane przez kluby SP2PUT, SP2PBY, SP2ZCI, SP2ZAO w dniu 12 kwietnia br. w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Bydgoszczy przy ul. Toruńskiej 55-57 w ramach Międzynarodowych Otwartych Dni Nauki.
 Z okazji pokazów krótkofalarskich wydano specjalną okolicznościową kartę QSL. Pracowały cztery radiostacje: SP2PUT, SP2PBY, SP2ZCI, SP2MSF. Pokazom towarzyszyła wystawa historycznego sprzętu nadawczo-odbiorczego i muzealnych odbiorników radiowych zatytułowana "Radio Retro". Pokazy otworzył Sławomir SP2JST na co dzień Dziekan Wydziału KPSW, który w imieniu organizatorów przedstawił Prezesa Zarządu OT-04 PZK  Zbigniewa SQ2ETN i kuratora wystawy Prezesa Harcerskiego Klubu Łączności Emiter Witolda SP2JBJ. Środowisko uczelniane reprezentowali dziekani wydziałów z panią Dziekan H. Malinowską na czele, kadra profesorska i studenci, wśród których znaczą grupę stanowili przedstawiciele specjalności Bezpieczeństwo publiczne na kierunku Administracja.
Prezes Zarządu OT-04 PZK w swojej prezentacji przedstawił historię oraz praktycznie wszystkie sfery krótkofalarskiej działalności. Szczególną uwagę zwrócono na krótkofalarską służbę dla społeczeństwa i współdziałanie z wyspecjalizowanymi instytucjami zapewnienia bezpieczeństwa publicznego na przykładzie Kujawsko-Pomorskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej.
Prezentacja Witolda SP2JBJ poświęcona była działaniom Inspektoratu Łączności Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP i pracy harcerskich klubów łączności "Emiter" SP2ZCI i "Dromader" SP2ZAO na niwie krótkofalarskiej.
Pracujące radiostacje były nie lada gratką dla uczestników pokazów. Ogromne zainteresowanie budził "Atlantis" czyli prawdziwie krótkofalarski samochód, który parkował przed głównym wejściem do uczelni. Ireneusz SP2MSF gość specjalny pokazów, zainstalował w swojej mobilnej stacji całkowicie autonomiczny system do amatorskiej łączności.
Podobnie jak w zeszłym roku, ogromny sukces odniosła wystawa "Radio Retro", której kuratorem był Witold SP2JBJ. Ze swojej, liczącej ok. 1000 egz. wielkiej kolekcji, Witold zaprezentował wybrane modele odbiorników radiowych oraz radiostacji profesjonalnych i amatorskich. Warto było zobaczyć to zdumienie i podziw na twarzy zwiedzających, kiedy wsłuchiwali się w dźwięk doskonale działających muzealnych odbiorników Beethoven, Pionier, Julia czy Eltra.
Pokazy krótkofalarskie to także okazja do spotkań i wymiany doświadczeń lokalnego środowiska hamsów. W imieniu organizatorów bardzo dziękuję władzom OT 04 PZK, Klubowiczom z SP2PUT, Klubowiczom z SP2PBY, Klubowiczom z SP2ZCI i SP2ZAO,  znakomitej Grupie Adama SQ2BNT z częstotliwości 439.700 MHz oraz wszystkim krótkofalowcom z naszego regionu za przybycie, a także każdej osobie, która pomagała w zorganizowaniu tego udanego przedsięwzięcia.
Kłaniam się nisko.
Sławomir SP2JST

7. Sesja egzaminacyjna w Bydgoszczy.

W dniu 9 maja 2014 r. (piątek) o godz. 11.00 w sali 117A Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy przy ul. Toruńskiej 55-57 odbędzie się dodatkowa sesja egzaminacyjna na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej.
Sekretariat Komisji rozpocznie pracę o godz. 10:00 w Sali Posiedzeń Rady Wydziału na pierwszym piętrze bloku A.
Przypominamy, że osoba ubiegająca się o przystąpienie do egzaminu składa Prezesowi UKE pisemny wniosek (wraz z wymaganymi załącznikami) o wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych w terminie co najmniej 14 dni przed wskazanym terminem egzaminu. Termin mija w piątek 25 kwietnia.
Szczegóły na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej:
http://www.uke.gov.pl/swiadectwa-w-sluzbie-radiokomunikacyjnej-amatorskiej-4390#
Po załatwieniu formalności w UKE prosimy o przesłanie nam informacji pocztą elektroniczną. Wszystkim przystępującym do egzaminu, życzymy połamania piór i trzymamy za nich kciuki.
Sławomir SP2JST, Witold SP2JBJ

8. Zmiana daty czerwcowego Amateur Radio Kids Day.
Letnia edycja Krótkofalarskiego Dnia Dzieci i Młodzieży będzie miała miejsce w sobotę 21 czerwca 2014 r. a nie jak poprzednio podawaliśmy tydzień wcześniej.
Zmiana jest spowodowana decyzją ARRL, który jest głównym inicjatorem Kids Day na świecie. Dostosowanie się do nowej daty jest dla nas w Polsce podwójnie korzystne. Po pierwsze - korelacja obchodów radiowego dnia dla dzieci z innymi państwami, pozwoli naszym młodym operatorom znaleźć rozmówców w swoim wieku również daleko poza granicami kraju. Po drugie - termin bliższy końcowi roku szkolnego, to spokojniejszy czas dla młodych ludzi, mniej zaangażowanych w obowiązki szkolne i co za tym idzie większa frekwencja przy naszych radiostacjach.

Życzę młodym adeptom krótkofalarstwa którzy być może po raz pierwszy w życiu zasiądą przy mikrofonie, wielu radości i satysfakcji przy poznawaniu nowego, fascynującego hobby.
Dziękuję wszystkim klubom które aktywnie uczestniczyły w poprzednich edycjach Kids Day. Kolejne zachęcam do jak najszerszego udziału w tym międzynarodowym wydarzeniu.
Przypominam również, że w świetle aktualnych przepisów obowiązujących w Polsce tylko ten typ radiostacji amatorskich umożliwia legalne nadawanie dzieciom i osobom nie mającym indywidualnych pozwoleń radiowych, jako szkolącym się na radiostacji klubowej pod nadzorem operatorów odpowiedzialnych.
Jarek SP3AYA

9. Zawody „Urodziny Miasta Bydgoszczy”.

Zapraszamy do udziału w zawodach URODZINY MIASTA BYDGOSZCZY, które odbędą się w dniu 19.04.2014 r. Zawody poświęcone są 668 rocznicy nadania aktu lokacyjnego dla Miasta Bydgoszczy przez Króla Kazimierza III Wielkiego dnia 19 kwietnia 1346 r. w Brześciu Kujawskim.
Regulamin zawodów, wzory dyplomu i certyfikatu dostępne są na stronie http://www.pzk.bydgoszcz.pl/zawody.html
Link do strony zawodów: http://www.pzk.bydgoszcz.pl/zawody.html
73's Andrzej SP2RIQ, Manager Zawodów UMB

10. Posiedzenie Prezydium ZG PZK.

W czasie powstawania komunikatu trwa jeszcze II. w tym roku posiedzenie prezydium ZG PZK. Obecny jest pełny skład prezydium oraz Henryk SP9FHZ przewodniczący GKR PZK. W środkowej części posiedzenia uczestniczyli, przybyli na zaproszenie Prezesa PZK członkowie Zarządu Klubu Radiolokacji Sportowej w osobach Adama Dyrki SP2EDA oraz Stanisława Wilczyńskiego SP2FLE.
Więcej informacji w następnym komunikacie.
(SP2JMR)

SP7RFD  s.k.
W dniu 23 marca br. odszedł do krainy wiecznych DX-ów Kolega Andrzej Wtorek SP7RFD zam. w Przedborzu. Zmarł w wieku 71 lat. Pogrzeb odbył się w dniu 28.03.br w m. Przedborze.
Info Ryszard SP2IW

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX

Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje Kol. Ryszardowi SP2IW, Jankowi SP9BRP, Sławkowi SP2JST, Witkowi SP2JBJ, Andrzejowi SP2RIQ, Jarkowi SP2AYA, Waldkowi 3Z6AEF

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku do godz. 21.00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej czyli do poniedziałku godz. 21.00.

articles: Ikonka_PDF_50px.jpg Link do działu KS 2014