KS-15. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 9.04.2014
Dodane przez SP5ELA dnia 2014-04-10 / 01:42
news: pzk_new.png
 
KOMUNIKAT NR 15/2014 z dnia 09.04.2014 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Prenumerata Świata Radio dla nowych członków PZK.
W uzgodnieniu z właścicielem wydawnictwa AVT informuję, że każdy nowo wstępujący do PZK krótkofalowiec otrzyma gratis półroczną prenumeratę miesięcznika krótkofalowców i radioamatorów jakim jest "Świat Radio". Wkładką do niego jest "Krótkofalowiec Polski". Warunkiem otrzymania bezpłatnej prenumeraty jest napisanie kilkunastu zdań o sobie ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowania krótkofalarstwem oraz przesłanie zdjęcia w celu publikacji w Krótkofalowcu Polskim. Potrzebne jest także potwierdzenie wpłaty składki członkowskiej wraz z wpisowym. Należy również podać dane niezbędne do wysyłki czasopisma.
Powyższe informacje proszę przesłać na adres: sp2jmr@pzk.org.pl
Promocja obowiązuje do odwołania.
(SP2JMR)

2. Gorzowskie Spotkania Krótkofalowców Edycja IV 10. maja 2014 (korekta: było 10-11. maja)
Spotkania są otwartą imprezą o charakterze targowo-piknikowym, na której prezentowane są techniki i technologie łączności radiowej. W czasie imprezy zorganizowane będą stoiska techniczne i wydawnicze, wystawy, giełda, itp. Prowadzone będą prezentacje w formie odczytów i pokazów…….. (tekst kompletny komunikacie nr 14/2014).
SP2JMR

3. Izba pamięci imienia hm. Jana Drzewieckiego SP2DJG

W dniu 11 kwietnia br. o godz. 14.00 w Szkole Podstawowej im. Juliusza Verne przy ul. Centralnej 27 w Białych Błotach k. Bydgoszczy, gdzie żył i wiele lat działał Harcmistrz Jan Drzewiecki - ojciec Kazika Drzewieckiego SP2FAX, odbędzie się uroczystość nadania izbie pamięci Jego imienia.
Jan Drzewiecki SP2DJG zmarły rok temu krótkofalowiec i wychowawca młodzieży był pochowany z honorami Państwowymi, Wojskowymi i Harcerskimi oraz oczywiście Krótkofalarskimi. Od lat jest to jedno z największych uhonorowanie krótkofalowca polskiego.
Wszystkich, którzy mogą uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu w imieniu rodziny Ś.P. Jana Drzewieckiego, organizatorów uroczystości oraz prezydium ZG PZK zapraszamy.
SP2FAX & SP2JMR

4. Nowe władze Łódzkiego OT PZK (OT15).
 W dniu 22.03.2014 w Domu Kultury "Zarzewie" w Łodzi odbyło się Walne Zebranie członków Oddziału Łódzkiego Polskiego Związku Krótkofalowców.
Zebranie otworzył Prezes ŁOT Kol. Łukasz Zachwieja SQ7MZH.
Po dopełnieniu spraw formalnych zebranie prowadził Kol. Jerzy Jakubowski SP7CBG.
Zostały odczytane sprawozdania zarządu i komisji rewizyjnej. Głosowano nad udzieleniem absolutorium, które zostało udzielone.
Następnie przystąpiono do wyborów nowego zarządu i komisji rewizyjnej.

W wyniku wyborów nowy Zarząd ukonstytuował się w sposób następujący:
Prezes - Przemysław Gołembowski SP7VC
Sekretarz - Mirosław Młodzik SP7NHS
Skarbnik - Zbigniew Gniotek SP7MTU
QSL Manager - Czesław Kamczyc SP7XK
Członek zarządu - Andrzej Kubiak SP7DDD

 Komisję Rewizyjną tworzą Koledzy:
Wielisław Olejniczak SP7BBP, Tomasz Frankiewicz SP7VS oraz Radosław Garncarz SP7WRC.
Więcej informacji na stronie OT15: http://ot15.pzk.org.pl
Pozdrawiam, Przemek SP7VC

5. Walne zebranie Jarosławskiego OT PZK.

Działając w imieniu Zarządu Oddziału Terenowego Polskiego Związku Krótkofalowców Nr.35 w Jarosławiu uprzejmie informujemy, że Zarząd naszego Oddziału podjął decyzję o zwołaniu Zjazdu Sprawozdawczo – Wyborczego. Zebranie odbędzie się w dniu 23 kwietnia 2014 roku (środa) o godz. 17:00 lub w drugim terminie o godzinie 17.15 w Sali Ślubów ul. Rynek 6 – parter.
Zbigniew SP8AUP prezes OT35

6. SN150SZ na 150-tą rocznicę urodzin Stefana Żeromskiego.

Z okazji przypadającej w bieżącym roku 150. rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego, Klub Krótkofalowców Świętokrzyskiego Oddziału Terenowego PZK SP7PCA od 01 kwietnia 2014 r. do 30 listopada 2014 r. pracuje pod znakiem okolicznościowym SN150SZ.
Wszystkie łączności potwierdzone będą okolicznościową kartą QSL.
Stacje, które zgromadzą minimum 150 otrzymają okolicznościowy dyplom w wersji elektronicznej. Stacja SN150SZ przydziela 100 pkt. – łączność obowiązkowa, każdy członek OT 03 przydziela 10 pkt. Wniosek elektroniczny należy składać do Kolegi Tomka SP7UWL na adres e-mail: sp7uwl@gmail.com
Zapraszamy także do udziału w Zawodach Świętokrzyskich w dniu 13. kwietnia br. regulamin stanowi załącznik do niniejszego komunikatu.
Vy 73 SQ7LQJ Janek

7. Radio Reaktywacja w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Poznaniu.

W ramach organizowanych w najbliższy piątek 11 kwietnia ''DNI NAUKI 2014'' w Poznaniu przy ulicy Tarnowskiej 27, tj.  na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 będzie miała miejsce podczas spotkania z młodzieżą, za sprawą Krzysztofa Brodeckiego SP3WXI z zespołu programu rozwoju radiokomunikacji amatorskiej ''Radio Reaktywacja'' prezentacja naszego krótkofalarskiego hobby. Program tego spotkania obejmuje m.in. zagadnienia związane z:
- fizycznymi zjawiskami dotyczącymi powstawania i rozchodzenia się fal radiowych,
- historią łączności radiowych,
- zastosowaniem techniki cyfrowej i informatyki w krótkofalarstwie,
- możliwością przeprowadzenia, również przez uczestników spotkania pierwszych łączności radiowych emisją SSB.
W ramach tego spotkania w godzinach od 9:00 do 16:00 będzie aktywna na pasmach KF (80, 40 i 20 m) oraz UKF (2 m i 70 cm) stacja radiowa Poznańskiego Klubu Radio Nadawców PZK SP3POZ. W imieniu pomysłodawcy i głównego organizatora tego przedsięwzięcia, Kolegi Krzysztofa SP3WXI oraz Zarządu Oddziału Poznańskiego PZK zapraszam do nawiązywania łączności z uczestnikami tego spotkania, będącego praktycznym przykładem realizacji jednej z uchwał podjętej w lutym br.  przez Walne Zebranie Członków OT-08 PZK mającej na celu promocję krótkofalarstwa wśród młodzieży.
Jacek SQ3OPM

8. Nowa książka Ryszarda SP4BBU pt. „ Z kart historii krótkofalarstwa” .

Informuję kolegów, że ukazała się moja najnowsza książka pt „ Z kart historii krótkofalarstwa”. Liczy ona ponad 300 stron i jest ilustrowana zdjęciami. Publikację czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Pokazuje ona początki krótkofalarstwa światowego i europejskiego w zarysie oraz polskiego szczegółowo. Od pół wieku nie było na rynku książki poświęconej tej tematyce. W publikacji oprócz historii podanej w formie opowieści, są także wspomnienia przedwojennych i powojennych nadawców. Dość szeroko opisany jest udział krótkofalowców polskich działających w podziemiu podczas II wojny światowej. Są też wspomnienia polskich krótkofalowców, którzy ćwierć wieku mieszkali w Kuwejcie. Opisane są także wyprawy DX-owe. Nie brakuje najnowszej historii zawartej we wspomnieniach młodych nadawców. Opowieści kolegów czyta się jednym tchem.
Nakład publikacji jest ograniczony zaledwie do kilkuset egzemplarzy, ponieważ głównie na barkach autora spoczywał obowiązek partycypowania w kosztach jej wydania. Wysokie koszty druku ograniczyły ilość wydrukowanych książek. Publikacja nie będzie dostępna w księgarniach, ani też w wersji elektronicznej w Internecie. Można ją nabyć tylko u autora (Ryszarda SP4BBU). Osoby zainteresowane tą publikacją proszone są o kontakt z autorem: Ryszard Reich ul. Żytnia 84, 10-803 Olsztyn (sp4bbu@wp.pl). Wpiszę wtedy dedykację i dodam autograf.
Miłej lektury życzy autor - Ryszard SP4BBU

9. "Co każdy krótkofalowiec wiedzieć powinien".
Sekretariat ZG PZK oferuje materiał szkoleniowy pt. "Co każdy krótkofalowiec wiedzieć powinien". Książka zawiera aktualne informacje dotyczące służby  radiokomunikacyjnej amatorskiej. Jest to kolejne 7 już wydanie tego podręcznika opracowanego przez Wojciecha Drwala SP9W.
Książkę zawierającą 170 stron aktualności można otrzymać wpłacając na konto ZG PZK 25 zł, podając jako cel wpłaty: "cele statutowe - Co każdy krótkofalowiec wiedzieć powinien". Opłata zawiera koszty przesyłki listem poleconym. Zamówienie wraz z kopią przelewu oraz adresem do wysyłki proszę kierować na adres sp2jmr@pzk.org.pl
 (SP2JMR)

SP7RFD s.k.
W dniu 23 marca br. odszedł do krainy wiecznych DX-ów Kolega Andrzej Wtorek SP7RFD zam. w Przedborzu. Zmarł w wieku 71 lat. Pogrzeb odbył się w dniu 28.03.2014 r. w m. Przedborze.
Info: Ryszard SP2IW

Tyle informacji na dzisiaj.

Vy 73! Sekretariat ZG PZK

TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje Kol. Kazikowi SP2FAX, Jackowi SQ3OPM, Ryszardowi SP4BBU, Jankowi SQ7LQJ, Zbyszkowi SP8AUP, Ryszardowi SP2IW.

Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl. Materiały do komunikatu na kolejną środę powinny być przesłane do wtorku do godz. 21.00. Materiały przesłane później mogą znaleźć się w następnym środowym komunikacie czyli za tydzień. Materiały wymagające autoryzacji przed publikacją powinny być przesłane przynajmniej 24 godziny wcześniej czyli do poniedziałku godz. 21.00.

news: ikona_pdf.gifLink do działu KS 2014


Załączniki:

ŚWIĘTOKRZYSKI ODDZIAŁ TERENOWY
POLSKIEGO ZWIĄZKU KRÓTKOFALOWCÓW
ZAWODY ŚWIĘTOKRZYSKIE 2014
R E G U L A M I N

1. Nazwa i cel zawodów.
Nazwa - „Zawody Świętokrzyskie”. Cel - Popularyzacja regionu Świętokrzyskiego, aktywizacja krótkofalowców z OT-03 w alternatywnej sieci radiowej zarządzania kryzysowego.

2. Organizator.
Świętokrzyski Oddział Terenowy PZK oraz Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Zawody objęte honorowym patronatem Wojewody Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Prezydenta Miasta Kielc.

3. Uczestnicy.
W zawodach mogą brać udział wszystkie amatorskie radiostacje klubowe i indywidualne nadawcze i nasłuchowe, posiadające aktualne pozwolenia.
Zezwala się na prace ze stałego lub czasowego miejsca zainstalowania radiostacji.

4. Termin zawodów.
Niedziela, dnia 13 kwiecień 2014 roku, od godziny 05:00 do 06:00 UTC.

5. Pasma i emisje.
KF – CW od 3510 kHz do 3560 kHz
KF – SSB od 3700 kHz do 3775 kHz

Łączności cross-mode są niedozwolone.

6. Wywołanie w zawodach.
CW (telegrafia) – CQ SP
SSB (fonia) – WYWOŁANIE W ZAWODACH ŚWIĘTOKRZYSKICH

7. Komunikaty kryzysowe.
W czasie zawodów zostaną nadane przez stacje klubową organizatora dwa komunikaty – emisją SSBi CW.

Pierwszy komunikat nadaje SP7PKI godzina 05:15 UTC emisją SSB
Drugi komunikat nadaje SP7PKI godzina 05:45 UTC emisją CW

Komunikaty będą nadawane na częstotliwościach, na których stacje organizatora w danym momencie prowadzą łączności w zawodach. Każdy komunikat będzie poprzedzony trzykrotną zapowiedzią, następnie zostanie przeliterowany tekst komunikatu i trzykrotnie powtórzony.

Przykładowy komunikat na SSB:

„TU SP7PKI, PODAJĘ KOMUNIKAT, TU SP7PKI, PODAJĘ KOMUNIKAT, TU SP7PKI, PODAJĘ KOMUNIKAT REFLEKTOMETR, POWTARZAM REFLEKTOMETR, POWTARZAM REFLEKTOMETR, KONIEC KOMUNIKATU”

Przykładowy komunikat na CW:
DE SP7PKI QTC QTC QTC BALUN = BALUN = BALUN = QRU

8. Raporty i grupy kontrolne.
Członkowie Świętokrzyskiego Oddziału Terenowego PZK nadają: RS(T) + OT + skrót powiatu
Pozostałe stacje nadają: RS(T) + nr QSO + skrót powiatu.

Przykłady:

stacja organizatora: na SSB 59 OTIC na CW 599 OTIC
pozostałe stacje: na SSB 59 001ZEna CW 599 001ZE

9. Punktacja, mnożniki i wynik końcowy.
Za łączność lub nasłuch na SSB - 1 punkt
Za łączność lub nasłuch na CW – 2 punkty
Za prawidłowo odebrany komunikat na SSB – 5 punktów
Za prawidłowo odebrany komunikat na CW – 10 punktów
Stacja klubowa SP7PKI przydziela podwójną liczbę punktów.
Punkty za komunikaty liczone są dla emisji zgodnej z wybraną kategorią.

Mnożnikiem jest liczba stacji ze Świętokrzyskiego OT liczona jednokrotnie, bez względu na emisję.

Łączność z tą samą stacją można powtórzyć innym rodzajem emisji. Podczas pracy CW i SSB obowiązuje numeracja ciągła.

Nie zalicza się łączności obu korespondentom w przypadku:

-nawiązanie łączności przed i po czasie trwania zawodów (obowiązkowe QRT 5 minut przed i po
 zawodach),
- braku potwierdzenia w logu korespondenta,
- błędnie odebranej grupie kontrolnej,
- nie zalicza się QSO przy braku logu korespondenta,
- rozbieżność czasu w logach ponad 3 minuty.

Wynik końcowy to suma punktów za QSO x (mnożnik+1). Do wyniku końcowego zostaną dodane punkty za prawidłowo odebrane komunikaty. Treść komunikatów należy załączyć w logu z zawodów, podając datę, godzinę i treść komunikatu.

Przykład:
QTC: 3500 PH 2009-04-19 05:15 REFLEKTOMETR
QTC: 3500 CW 2009-04-19 05:45 BALUN
W przypadku równej liczby punktów wygrywa stacja, która odebrała więcej komunikatów i przeprowadziła łączności w krótszym czasie.

10. Klasyfikacje.
A - stacje indywidualne i klubowe Mixed
B - stacje indywidualne i klubowe CW
C - stacje indywidualne i klubowe SSB
D - stacje SWL (klasyfikacja łączna CW/SSB)

Uczestnik może być sklasyfikowany tylko w jednej grupie.

Stacja klubowa SP7PKI oraz stacje komisji zawodów nie będą klasyfikowane.

 
11. Udział SWL.
Do punktacji zalicza się nasłuchy danej stacji tylko jednokrotnie, niezależnie od emisji. Żadna stacja nie może być wykazana w logu więcej niż jeden raz.

12. Dzienniki zawodów.
Obowiązują wyłącznie logi elektroniczne w formacie Cabrillo.
Log musi być niespakowanym załącznikiem do listu mającym w nazwie TYLKO znak wywoławczy uczestnika i rozszerzenie .cbr lub .log. (np. log stacji SP7ASZ – sp7asz.cbr, log stacji SP5KP - sp5kp.log, log stacji SQ7IL/7 – sq7il_7.cbr itp.). Logowanie QSO wyłącznie w czasie UTC.
Wykaz łączności należy przesłać jako załącznik formatu Cabrillo w ciągu 7 dni na adres zawody@qrz.pl podając w temacie wiadomości tylko znak wywoławczy używany w zawodach. Wykaz nadesłanych logów będzie dostępny na stronie internetowej organizatora.

13. Wyniki zawodów.
Zawody rozliczane za pomocą oprogramowania komputerowego opracowanego przez kol. Marka SP7DQR, pliki poszczególnych stacji nadawczych zostaną każdorazowo dołączone do tabeli wyników ukazujących się na stronie internetowej.

Komisja w składzie:
Przewodniczący – Andrzej SP7ASZ
Członkowie – Jerzy SP7CVW, Przemek SP8SIW

rozliczy zawody w terminie 14 dni. Wyniki będą dostępne na stronie http://zawody.qrz.ploraz rozesłane do uczestników za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Decyzje komisji są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.

14. Nagrody.
Za 1 miejsce w każdej grupie – grawerton,
za miejsca 2 i 3 –dyplom.
Nagrody będą wręczane podczas zjazdu Oddziału Świętokrzyskiego lub zostaną wysłane pocztą po rozliczeniu zawodów.

15. Dyskwalifikacje.
Stacje nie przestrzegające regulaminu zawodów, pracujące niezgodnie z warunkami licencji nie będą klasyfikowane.

16. Uwagi i zalecenia.
W zawodach obowiązuje ograniczenie mocy wyjściowej nadajnika do 100W.


Przykład logu Cabrillo dla stacji SP7ASZ:

START-OF-LOG: 2.0
CONTEST: ZAWODY ŚWIĘTOKRZYSKIE
CALLSIGN: SP7ASZ
CATEGORY: A
ARRL-SECTION:
CLAIMED-SCORE:
QTC: 3500 PH 2009-04-19 05:15 REFLEKTOMETR
QTC: 3500 CW 2009-04-19 05:45 BALUN
CLUB :
NAME: ANDRZEJ KOJER
ADDRESS: ul. ks. Piotra Ściegiennego 2
ADDRES: 25-033 KIELCE, POLAND
OPERATORS:
CREATED-BY: DQR_LOG (C) SP7DQR
SOAPBOX: E-MAIL: sp7pki@qrz.pl
QSO:3734 PH 2009-04-19 0503 SP7ASZ59 OTIC SP7UWL/7 59 OTKI
QSO:3734 PH 2009-04-19 0505 SP7ASZ59 OTIC SQ6IYS 59002ZO
QSO:3704 PH 2009-04-19 0510 SP7ASZ59 OTIC SN7T 59023KU
QSO:3500 CW 2009-04-19 0549 SP7ASZ599 OTICSP5CGN599 031WZ
QSO:3500 CW 2009-04-19 0556 SP7ASZ 599OTICHF84WARD599020EL
QSO:3500 CW 2009-04-19 0559 SP7ASZ 599OTICSP2KFW59958CJ
END-OF-LOG:

Prosimy, aby przed wysyłką dokładnie sprawdzić log przy pomocy dowolnego edytora tekstu (np. Notatnika). Proszę ponadto zwróć uwagę:
•    czy w pozycji CALLSIGN nagłówka Cabrillo poprawnie wpisałeś swój znak wywoławczy?
•    czy w pozycji CATEGORY nagłówka Cabrillo oznaczenie Twojej grupy klasyfikacyjnej jest zgodne z regulaminem?
•    czy prawidłowo zapisałeś odebrany komunikat?
•     czy czas wszystkich Twoich łączności jest wg standardu UTC?
•     czy numery kontrolne nadane i odebrane są prawidłowo wygenerowane?
•    czy na końcu logu jest zapis: END-OF-LOG:

Do logowania łączności dla stacji nadawczych jak i stacji nasłuchowych zaleca się stosowanie programów DQR_Log, SWL_DQR_Log lub Cabrillo_gen dostępnych na stronie http://sp7dqr.waw.pl/index_pl.html