KS-48. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 27.11.2013
Dodane przez SP5ELA dnia 2013-11-27 / 19:31
news: pzk_new.png

 KOMUNIKAT NR 48/2013 z dnia 27.11.2013 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Walne zebrania oddziałów PZK.
OT16 - Żuławski Oddział Terenowy PZK organizuje Walne Zebranie w dniu 30 listopada 2013 r. w Malborku przy Pl. G. Narutowicza 14. Początek godz.10.00.

OT37 - Praski OT PZK zaprasza na Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze w dniu 7 grudnia 2013 r. w Warszawie na ul. Podskarbińskiej 2 (CPK). I. termin godz.10.00, II. termin godz.10.30.

OT28 - Tarnowski OT PZK zaprasza na Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze w dniu 15 grudnia 2013 w lokalu LOK w Tarnowie przy ul. Krzyskiej 17. początek I. termin godz.09.00, II. termin godz. 09.30.

2. SN3WOSP. Oddział Nadnotecki PZK informuje, że w dniach 15.12.2013 - 15.01.2013 z okazji kolejnego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z Piły będzie aktywna stacja OT23 pod znakiem SN3WOSP.

3. SN0YOTA w grudniowym programie okolicznościowym IARU -  YOTA
Młodzież w eterze! Po sukcesie letnich imprez YOTA (Youngsters On The Air) czas na kolejne międzynarodowe działania popularyzujące program YOTA, czyli krótkofalarstwo wśród młodzieży pod patronatem IARU. 1 grudnia 2013 r. rusza akcja operatorska, program okolicznościowo  - dyplomowy. Z kilkunastu krajów będą nadawały radiostacje okolicznościowe  z  sufiksem znaku wywoławczego YOTA.  Ideą całości jest przełamanie lodów wśród młodych ludzi i zachęcenie ich do wzięcia mikrofonu w dłoń. Krótkofalowcy nawiązujący łączności ze stacjami YOTA mogą zdobyć interesujące dyplomy. Na przestrzeni ostatnich lat, grupa YOTA  koordynowana przez osoby funkcyjne IARU skutecznie się powiększa, a jej działania przybierają na sile. Dzięki inicjatywie polskiej młodzieży (reprezentanci PZK na obozie w Estonii 2013) w akcji udział weźmie  polska radiostacja okolicznościowa SN0YOTA, którą usłyszymy na pasmach już za kilka dni. Informacje o przygotowaniach do akcji i stacjach okolicznościowych można znaleźć pod adresem www.ham-yota.eu Witryna SN0YOTA jest już także na www.qrz.com/db/sn0yota.  Akcja będzie się odbywać od  1 grudnia 2013 r., godz.00:00 do 31 grudnia 2013 r., godz. 23:59. Dopuszcza się wszystkie dostępne rodzaje emisji i pasma. Nie są to zawody ani konkurs, lecz impreza operatorska skierowana do krótkofalarskiej społeczności zwracająca uwagę na młodzież. Postarajmy  się  by w grudniu uaktywnić w eterze jak najwięcej ludzi młodych. W wielu krajach młodzież bez licencji może wyjść w eter jako tzw. drugi operator. W  Polsce – jak wiemy - rozwiązaniem  jest korzystanie z radiostacji klubowych.
W ramach programu został zaprojektowany specjalny wzór kart QSL, które będą rozsyłane  do wszystkich korespondentów za pośrednictwem biura QSL. QSL manager akcji: ON9CFG.
Przewidziane są dyplomy dla krótkofalowców, którzy przeprowadzą łączności ze stacjami YOTA. Dyplom będzie wydawany w klasie "brązowej", "srebrnej", "złotej" i "platynowej".

Warunki dyplomu YOTA  grudzień  2013 (YOTA AWARD DECEMBER 2013).
Dyplom dostępny jest dla każdego nadawcy i nasłuchowca w kategoriach:
BRĄZOWA za łączności z 5 stacjami YOTA
SREBRNA za łączności z 7 stacjami YOTA
ZŁOTA za łączności z 10 stacjami YOTA
PLATYNOWA za łączności ze wszystkimi stacjami YOTA zgłoszonymi na stronie internetowej: www.ham-yota.com
Dyplomy są bezpłatne, zostaną rozesłane elektronicznie, aby zmniejszyć nakład pracy i zaoszczędzić koszty. ZGŁOSZENIA: zalicza się tylko łączności przeprowadzone w grudniu 2013 r. Każda stacja liczy się tylko jeden raz. Dozwolone są wszystkie pasma i emisje. Logi ze zgłoszeniami, zawierające zestawienia właściwych łączności, należy przesyłać na adres: on9cfg@uba.be. Wszystkie dzienniki zostaną opublikowane w serwisie ClubLog. WYSYŁKA: rozpoczęcie wysyłki dyplomów nastąpi w dniu 1 stycznia 2014 r. Dyplomy będą spersonalizowane i zostaną rozesłane jako pliki w formacie pdf. Jeśli jednak chciałbyś dobrej jakości wydruk - po prostu wyślij otrzymany plik do lokalnego punktu fotograficzno-poligraficznego!

Informacja z wykorzystaniem opracowania i tłumaczenia Pawła SP7TEV.
Jerzy SP3SLU Z-ca prezesa PZK ds. młodzieży i szkolenia.
   
4. Manewry patriotyczne w Brodnicy 2013 r.
    W związku ze  Świętem Niepodległości, stowarzyszenie „Na Wiejskiej” w Brodnicy zorganizowało już po raz piąty „Nocne Manewry Patriotyczne”. Do zabawy zaproszono uczniów wraz z opiekunami ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu brodnickiego. W organizacji imprezy pomagały: muzeum w Brodnicy, Gimnazjum nr 1, Brodnicki Dom Kultury, klasztor oo. Franciszkanów, Bank Spółdzielczy, I Liceum Ogólnokształcące. Ponieważ lubimy włączać się w takie imprezy, nie mogło zabraknąć wśród organizatorów naszego klubu SP2KJF. Już tydzień przed zaplanowanym terminem, grupa młodzieży zabrała się za przygotowanie sali do manewrów. Twórców i ich dzieło można oglądać na stronie klubowej SP2KJF pod adresem facebook.com/sp2kjf. W dniu 08.11.2013 r. o godz.18.00 na charakterystycznym, trójkątnym rynku Brodnicy nastąpiło uroczyste rozpoczęcie manewrów. Rynek był wypełniony po brzegi nie tylko grupami biorącymi udział w imprezie, licznie przybyli również mieszkańcy miasta. Po hymnie państwowym, wciągnięciu flagi i przemówieniach władz miasta i powiatu, grupy młodzieży otrzymały kartki z zadaniami i ruszyły w teren. Zadania wymagały m.in. znajomości historii II RP, brodnickich tradycji niepodległościowych oraz umiejętności strzeleckich.
   W punkcie zorganizowanym w klubie SP2KJF na uczestników czekało ciekawe, ale i dość trudne zadanie. Grupy musiały się podzielić umownie na „Cichociemnych” i sztab w Londynie. Sztab, drogą radiową nadawał komunikaty a „Cichociemni” musieli je odebrać. Ażeby było ciekawiej, komunikaty były alfabetem Morse’a. Ekipy miały do dyspozycji „książki kodów”. Telegrafistom pomagało „dowództwo” dostarczające meldunki, pojedyncze wyrazy np. WOLNOSC; POLSKA; HONOR. Sztabem zarządzali: Marcin SQ2OSE i Janusz SP2UKS oraz „instruktor telegrafii” Grzegorz SP2GYA. Cichociemni w krytycznych sytuacjach mogli też liczyć na fachową pomoc - Pawła SQ2OMB, Stefana SP2CLX, a nawet – co może nieco dziwić – Wernera  DC1HK, który „zdezerterował” z niemieckiej armii  i przystąpił do naszych partyzantów.
   Zadanie, chociaż trudne, okazało się jednak wykonalne. Najlepiej w roli telegrafistek spisywały się dziewczyny – może to jakiś wrodzony talent? Chłopakom też szło nieźle. Klucz telegraficzny, chociaż wyglądał groźnie, dawał się oswoić. Były sytuacje, że chętnych do nadawania było nawet więcej niż przygotowanych meldunków.
    W czasie manewrów przez nasz klub przewinęło się około 350 osób w blisko 20 grupach. Z tego też powodu ostatnia grupa opuściła gościnne mury SP2KJF dopiero na drugi dzień o godz. 00.30.

Grzegorz SP2GYA

5. Polska ekspedycja na J88 nie tylko nadaje…
Nasza ekspedycja na St. Vincent oprócz działalności czysto krótkofalarskiej prowadzi także szeroką działalność popularyzującą krótkofalarstwo. Przykładem może być krótka relacja Włodka SP6EQZ:
" Zostaliśmy poproszeni o prezentacje naszej ekipy, stacji oraz krótkofalarstwa studentom z całego świata, którzy uczą się w miejscowej Richmond Akademy.
Zostałem wytypowany do prowadzenia wykładu.
W czasie 40.minutowej prezentacji przedstawiłem historię radia od Oersteda, Gaussa, Marconiego a nawet wcześniej, przedstawiłem różne możliwości naszego hobby, propagację fal radiowych, różne techniki pracy na pasmach oraz udowodniłem na   przykładzie „Titanica”, powodzi we Wrocławiu, tsunami na Andamanach oraz mojej przygody w drodze na Agalegę jak potrzebne jest krótkofalarstwo nawet w dzisiejszych czasach. Następnie pokazałem studentom nasze pole antenowe z objaśnieniami do czego każda z anten służy i kiedy jest używana. Studenci wraz z opiekunami obejrzeli nasz stanowiska radiowe i na żywo zapoznali się z pracą na pasmach.
Są tu studenci co najmniej 10 narodowości i byli oni bardzo zaskoczeni gdy im pokazaliśmy na QRZ.com krótkofalowców z ich krajów, z którymi przeprowadziliśmy łączności.
Było wiele interesujących pytań, a jedno z podstawowych brzmiało- skąd wziąć na
to pieniądze?"

Tak więc nasi Przyjaciele na J8 nie tylko zajmują się radiem, ale także propagują nasze hobby..."

Zapraszamy na http://zoom.dxing.pl/index.php/SPDXING/J88HL gdzie
opublikowałem wiele zdjęć z ostatnich dni (w tym także z wykładu dla
studentów).

Tomek SP5UAF

6. ARISS. Pokłosiem III Konferencji ARISS jest wzmożone zainteresowanie tą dziedziną naszej działalności. Jak informuje nasz nieoceniony Armand SP3QFE Mentor ARISS Europe, ze do kontaktu w z astronautami w ramach ARISS przygotowują się m.in. szkoły z Nowogrodu, Świętajna, Śremu i Stobiernej. Najwcześniej bo już za dwa dni będzie kontakt w szkole w Stobiernej k. Dębicy.

7. ARISS ze Stobiernej.
Po dwóch latach realizacji w Zespole Szkół w Stobiernej koło Dębicy dobiega do końca projekt łączności z Międzynarodowa Stacją Kosmiczną. Uczniowie tej szkoły podejmą próbę nawiązania łączności z astronautą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w dniu 27.11.2013 r. o godz. 9.26. Łączność zostanie zrealizowana przy pomocy telemostu dzięki stacji Toniego VK5ZAI. Naszym korespondentem będzie astronauta JAXA Koichi Wakata KC5ZTA.
Głównym celem pojętego działania była łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Zanim jednak do niej doszło uczniowie zaangażowani przeszli długą drogę. W roku 2011 złożyli oficjalny wniosek o możliwość przeprowadzenia łączności do organizacji ARISS. W trakcie przygotowań uczniowie dokonywali obserwacji nieba. Uczniowie organizowali również spotkania naukowe, na których wygłaszali referaty. W zeszłym roku współorganizowali i uczestniczyli w II Ogólnopolskiej Konferencji ARISS, która odbyła się w Centrum Kultury i Bibliotek gminy Dębica z/s w Pustkowie Osiedlu. Przez cały czas uczyli się obsługi sprzętu radioamatorskiego i wykonywali sytuacyjne próby JAXA i kanadyjskiej CSA. Program jest adresowany do młodzieży szkolnej i akademickiej. Jego celem jest zadawania pytań.

ARISS jest międzynarodowym programem edukacyjnym. Powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych - amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem.

Łączność z astronautami możliwa jest dzięki udanej współpracy Dyrekcji Zespołu Szkół ze Stobiernej oraz społeczności krótkofalowców z Grupy ARISS Polska i SKIR Delta.
Informuję, że to już druga łączność w ramach tego programu odbywająca się z terenu gminy Dębica.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przybycia do Stobiernej w tym dniu (27.11.2013 r. o godz. 9.00) i wzięcia udziału w tym niecodziennym wydarzeniu.

W imieniu połączonych sił:
Dębickiego Klubu Łączności PZK - SP8KKM, Szkolnego Klubu Łączności w Podgrodziu - SP8YAY, Szkolnego Klubu Łączności w Ostrowie - SP8PVV, Grupy ARISS Polska

Vy 73!

Prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów "Delta"
Jacek Kotowski SQ8AQO

8. Propozycje i konsultacje ws. nowych obszarów SPFF

Zbliża się kolejna aktualizacja listy SPFF. Zgodnie z regulaminem Rady WWFF do listy będzie można dopisać kolejne 75 obszarów z tzw. grupy A czyli Parki Narodowe, Parki Krajobrazowe, Rezerwaty Przyrody, Obszary Chronionego Krajobrazu oraz Zespoły Parków.
 
Na stronie spff.eham.pl w dziale download umieszczony został wykaz obszarów z tzw. poczekalni - http://spff.eham.pl/downloads.php?cat_id=5.
Kolorem żółtym oznaczone są obszary zgłoszone podczas poprzedniej aktualizacji oraz nadesłane w późniejszym okresie.
 
Jeżeli w Waszej okolicy jest obszar z grupy A, którego nie ma na obecnej liście 852 obszarów SPFF i w tzw. poczekalni, a Waszym zdaniem powinien znaleźć się w wykazie ze względu na swoje walory przyrodnicze i znaczenie w regionie, to proszę o przesłanie takiej informacji na adres e-mail: sp4eoo@wp.pl lub qtc@post.pl z podaniem nazwy i przybliżonej lokalizacji obszaru.
 
Zgłaszanie nowych obszarów SPFF do 03 grudnia 2013 r.
Nowa lista zostanie przedstawiona 10 grudnia 2013 r.

9. NOWY "JELONEK" JUŻ W ETERZE!
Dnia 29 października 2013 r. uruchomiony został odnowiony przemiennik SR6J.
Tx: 145 675 MHz, Rx: 145 075 MHz, loc. JO70ST; 50,79499 N, 15,514755 E.

Przemiennik zbudowany jest na bazie nowoczesnego urządzenia firmy YAESU typu VXR 9000V wraz zasilaczem FP-31. Wyposażony jest w duplekser typu DPRH4-6-2m firmy IK-Telecom Oy, Finlandia. Na razie przemiennik nie jest zabezpieczony tonami CTCSS lecz taka możliwość istnieje. Ze starego przemiennika została jedynie antena, tzw. "pałka radmorowska".

Nowy "Jelonek" powstać mógł jedynie przy wsparciu finansowym sporej grupy kolegów. A oto lista darczyńców w kolejności alfabetycznej:
SP3FQL, SP3JAB, SP3RAD, SP3S, SP6ARF, SP6BGF, SP6BVR, SP6BXP, SP6DMQ, SP6ECQ, SP6EUA, SP6EUJ, SP6FCQ, SP6FIG, SP6GTN, SP6GZZ, SP6IEQ, SP6JKI, SP6LB, SP6LTA, SP6LTC, SP6MMM, SP6NSM, SP6QKT, SP6RGB, SP6RGC, SP6RGU, SP6RLZ, SP6RZ, SP6TGI, SP6TGR, SP6TRY, SP6UOQ, SP6URZ, SQ3JVN, SQ3PLU,
SQ6COQ, SQ6DGI, SQ6KBW, SQ6LAV, SQ6LJI, SQ6LJO, SQ6NEJ, SQ6ODD, SQ6OEZ, SQ6OXM, SQ6RGG.

Brakującą część kwoty Zarząd SOT PZK pokrył ze składek członkowskich OT-13.

Ekipa, która trudziła się nad skompletowaniem, uruchomieniem i zainstalowaniem SR6J to koledzy: Roman SP6NXR, Kazimierz SQ6FHW, Bogdan SQ6DGI, Piotr SQ6OEZ, Maciek SP6FHU, Wiesław SP6FXF, Mirek SP6LTC.

Wszelkie uwagi dotyczące działania przemiennika kierować należy na ręce operatorów odpowiedzialnych: Romana SP6NXR, sp6nxr@vp.pl oraz Mirosława SP6LTC, sp6ltc@wp.pl.

Sekretarz SOT PZK
Jurek SP6BXP
 

SP5AR s.k. Ze smutkiem informujemy, że w dniu 23.11.2013 r. w wieku 91 lat opuścił szeregi krótkofalowców jeden z nestorów polskiego krótkofalarstwa Ryszard Rossa SP5AR. Z powodów osobistych przez wiele ostatnich lat nie aktywny.

WSPOMNIENIE POŚMIERTNE o Ryszardzie SP5AR. Kolegę Ryszarda SP5AR znałem od prawie trzydziestu lat. Poznaliśmy się poprzez innego krótkofalowca Czesława SP8LNI. Przez prawie trzydzieści lat byliśmy przyjaciółmi. Nie zważając na różnice wieku (Ryszard był starszy ponad trzydzieści lat) udawało nam się zawsze porozmawiać na interesujące tematy. Ryszard zawsze był skłonny służyć radą i pomocą zarówno mnie jak i innym kolegom z eteru. Ostatnimi  laty zarówno z powodów zdrowotnych jak i z racji zamieszkania w centrum Warszawy Ryszard nie był aktywny w eterze. Jednak przez prawie trzydzieści lat minimum raz w tygodniu udawało nam się pogadać na tematy radiokomunikacji amatorskiej mimo, że zamiast radia do rozmowy służył nam telefon. Pomimo wysokiej wiedzy i gruntownego wykształcenia nigdy nie uważał nikogo za kogoś gorszego, zawsze przypominając, że trzeba szanować każdego człowieka bez względu na narodowość, wykształcenie czy warstwę społeczną. Jego etyka i szlachetność postępowania wobec innych była przykładem zarówno dla mnie jak i dla wielu innych wspólnych znajomych. Odszedł od nas wybitny Kolega, szlachetny człowiek i przyjaciel wielkiego serca na którego zawsze można było liczyć.

Cześć Jego pamięci! Władek SP3SUZ


Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Sekretariat ZG PZK


TNX, TNX, TNX
Prezydium ZG PZK dziękuje za dostarczoną korespondencję oraz informacje Krzysztofowi SP3EPG, Grzegorzowi SP2GYA, Tomkowi SP5UAF, Armandowi SP3QFE, Sławkowi SP4EOO, Jurkowi SP6BXP, Jackowi SQ8AQO, Władkowi SP3SUZ, Jurkowi SP3SLU. Materiały do Komunikatu Sekretariatu ZG PZK prosimy nadsyłać jednocześnie na adresy: sp2jmr@pzk.org.pl, admin@pzk.org.pl

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Link do działu komunikaty KS 2013