ARISS ze Stobiernej
Dodane przez SQ8AQO dnia 2013-11-23 / 15:20
Witam !

Po dwóch latach realizacji w Zespole Szkół w Stobiernej koło Dębicy dobiega do końca projekt łączności z Międzynarodowa Stacją Kosmiczną.
Uczniowie tej szkoły podejmą próbę nawiązania łączności z astronautą z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w dniu 27.11.2013 o godz 9.26. Łączność zostanie zrealizowana przy pomocy telemostu dzięki stacji Toniego VK5ZAI. Naszym korespondentem będzie astronauta JAXA Koichi Wakata KC5ZTA
Głównym celem pojętego działania była łączność z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Zanim jednak do niej doszło uczniowie zaangażowani przeszli długą drogę. W roku 2011 złożyli oficjalny wniosek o możliwość przeprowadzenia łączności do organizacji ARISS. W trakcie przygotowań uczniowie dokonywali obserwacji nieba. Uczniowie organizowali również spotkania naukowe, na których wygłaszali referaty. W zeszłym roku współorganizowali i uczestniczyli w II Ogólnopolskiej Konferencji ARISS, która odbyła się w Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica z/s w Pustkowie Osiedłu. Przez cały czas uczyli się obsługi sprzętu radioamatorskiego i wykonywali sytuacyjne próby zadawania pytań.

ARISS jest międzynarodowym programem edukacyjnym. Powstał przy współpracy krótkofalowców z państw uczestniczących w programie budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) oraz agencji kosmicznych r11; amerykańskiej NASA, rosyjskiej RKA, europejskiej ESA, japońskiej JAXA i kanadyjskiej CSA. Program jest adresowany do młodzieży szkolnej i akademickiej. Jego celem jest popularyzacja astronautyki, historii podboju kosmosu, pobudzanie i rozwijanie zainteresowań naukami ścisłymi, przede wszystkim nowoczesnymi technologiami, przemysłem kosmicznym oraz łącznością radiową, w tym krótkofalarstwem.

Łączność z astronautami możliwa jest dzięki udanej współpracy Dyrekcji Zespołu Szkół ze Stobiernej oraz społeczności krótkofalowców z Grupy ARISS Polska i SKIR Delta.

Informuję, że to już druga łączność w ramach tego programu odbywająca się z terenu gminy Dębica.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przybycia do Stobiernej w tym dniu (27.11.2013r. o godz. 9.00) i wzięcia udziału w tym niecodziennym wydarzeniu.W imieniu połączonych sił:

Dębickiego Klubu Łączności PZK - SP8KKM

Szkolnego Klubu Łączności w Podgrodziu - SP8YAY

Szkolnego Klubu Łączności w Ostrowie - SP8PVV

Grupy ARISS PolskaVy 73 !

Prezes Stowarzyszenia Krótkofalowców i Radioamatorów "Delta"

Jacek Kotowski SQ8AQO