RSØISS nadaje na SSTV
Dodane przez SP5UAF dnia 2013-10-30 / 16:50
Dmitry Pashkov UB4UAD poinformował, że w ostatnich dniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej prowadzony jest eksperyment związany z nadawaniem sygnału SSTV.

Sygnał SSTV jest nadawany na częstotliwości 145.800MHz FM, głównie w okresach, kiedy ISS znajduje się nad Moskwą. UB4UAD poinformował, że 31 października stacja RS0ISS wyemituje obrazki związane z życiem i pracą Yurija Gagarina.

Sygnały nadawane przez ISS można odbierać, używając prostego połączenia pozwalającego na przekazanie sygnału audio z odbiornika do karty dźwiękowej komputera oraz wykorzystując jeden z darmowych programów do pracy SSTV (np. MMSSTV dla Windows lub SSTV app dla urządzeń Apple iOS). Szczegóły można znaleźć na stronie AMSAT-UK (http://amsat-uk.org/2011/08/01/1490/ ).

Przy braku możliwości takie połączenia wystarczające do odbioru sygnału SSTV może być zbliżenie mikrofonu (połączonego z kartą dźwiękową komputera) do głośnika odbiornika. Sygnały SSTV nadawane z ISS zwykle są transmitowane w standardzie Martin 1.

Na stronie Fan Clubu ISS (ISS Fan Club - http://www.issfanclub.com/ ) można znaleźć informacje o tym, kiedy ISS znajduje się w zasięgu. Ponadto więcej informacji o eksperymencie SSTV zawiera strona ENERGIA (INTERNATIONAL SPACE STATION EXPERIMENTS AND RESEARCHES - http://www.energia.ru/eng/iss/researches/education-26.html ), gdzie eksperyment ten jest oznaczony symbolem MAI-75. Warto także odwiedzić blog UB4UAD (http://tinyurl.com/ISS-SSTV-2013-09-28 ), aby uzyskać więcej informacji.

Źródło: ARRL News

Informacja: Tomek SP5UAF