KS-41. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 9.10.2013
Dodane przez SP5ELA dnia 2013-10-09 / 22:23
news: pzk_new.jpg
 

KOMUNIKAT NR 41/2013 z dnia 9.10.2013 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. III Konferencja ARISS.
W dniach 4-5 października 2013 w ośrodku konferencyjnym „ Zacisze” w Łowiczu odbyła się kolejna III Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu Edukacyjnego ARISS. Głównymi organizatorami konferencji byli Armand Budzianowski SP3QFE (Grupa ARISS Polska) oraz Polski Związek Krótkofalowców, a współorganizatorem Fundacja „Copernicus Project”. Program konferencji był w całości przygotowany przez Armanda Budzianowskiego SP3QFE, koordynatora ARISS Polska oraz Mentora ARISS Europa. Gościem honorowym konferencji był Wiesław Wysocki SP2DX, nestor polskiego krótkofalarstwa, który w 2001 roku uczestniczył w konferencji ARISS w Amsterdamie i w imieniu PZK złożył akces do ARISS.
W pierwszym dniu konferencji po pierwszej prezentacji, specjalnym akcentem był film Adama Ustynowicza / Karola Radziwonowicza pt. „Chopin – the Space Concert”. W filmie poza wspaniałą muzyką Fryderyka Chopina, reżyser wykorzystał unikatowe materiały nagrane w przestrzeni kosmicznej pokazujące kosmiczną rzeczywistość na amerykańskim promie kosmicznym, życie astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz urzekające obrazy przedstawiające naszą planetę widzianą z pokładu ISS. Było to dla oglądających ten film niezapomniane przeżycie i za jego umożliwienie składamy Panu A. Ustynowiczowi – Koordynatorowi World Space Week 2013 w Polsce szczególnie gorące podziękowania.

Oficjalnego otwarcia konferencji w sobotę o godz.8.40 dokonał Jerzy Jakubowski SP7CBG Prezes PZK, w swoim wystąpieniu podkreślając rolę ARISS w propagowaniu krótkofalarstwa wśród dzieci i młodzieży.
Poza licznymi prezentacjami, uczestnicy konferencji mieli okazję podziwiać start raz śledzić lot balonu stratosferycznego z transponderami APRS oraz przemiennikiem Zdjęcie autorstwa Waldemara 3Z6AEF.
cross-band 145.587,5 – 439.512,5 MHz. Kolejny już 26. eksperyment „balonowy” zorganizowała jak zwykle Fundacja „Copernicus Project”. Balon wzniósł się tym razem na wysokość 34743 m.

Kolejną atrakcją była łączność z ISS przeprowadzona pomiędzy dziećmi z domu dziecka oraz bardzo utalentowanymi dziećmi z całej Polski. Dzieci zgromadzono w hali KS „Gedania 1922”, a łączność z ISS za pomocą telemostu. Całość transmisji łącznie z przygotowaniami była transmitowana na żywo łącznie z podglądem z Gdańska przy wykorzystaniu serwera wideo i łącza internetowego (ariss.pzk.org.pl/live) oraz połączenia telefonicznego ze stacją W6SRJ w Santa Rosa, Kalifornia, USA zrealizowanego dzięki uprzejmości ARISS.
Uczestnicy konferencji mieli możliwość przekonać się jak taka łączność poprzez telemost jest przeprowadzana. Łączność z terenu Ośrodka Sportowego Gedania była możliwa dzięki zaangażowaniu Krystiana SQ2KL, klubu SP2ZIE oraz Polskiej Akademii Dziecięcej i Language Laboratories - Szkoła Geniuszy.
Konferencja w Łowiczu przeciągnęła się poza zaplanowany wcześniej czas i ostatni jej uczestnicy wyjeżdżali z Łowicza po godz.19.00. Powodem opóźnienia były cenne dyskusje mające miejsce po prezentacjach w sesji popołudniowej w Sobotę.

Konferencja w której wzięło udział ponad 80 uczestników, była znakomitą okazją do kontaktów pomiędzy środowiskiem nauczycielskim, a krótkofalowcami. Trwające w przerwach i często równolegle do konferencji rozmowy w tzw. „kuluarach” były znakomitym przykładem na zainteresowanie jej uczestników zarówno tematyką związaną z kosmosem i ISS jak i krótkofalarstwem. To nasze hobby było wspaniale demonstrowane przez aktywną pracę stacji SP0PZK z operatorem SP3SLU.
W imieniu prezydium ZG PZK serdecznie dziękuję za organizację konferencji i ogromny, trudny do oceny wkład pracy w jej przygotowanie Armandowi Budzianowskiemu SP3QFE koordynatorowi ARISS w Polsce oraz Mentorowi ARISS Europa.

Dziękuję także wszystkim prelegentom, którzy w liczbie 17 wzięli udział w konferencji, a także wszystkim tym, którzy nam w jej organizacji pomogli.

Dziękuję także Panu Maciejowi Wójcikowi Dyrektorowi ośrodka konferencyjnego Zacisza w Łowiczu z stworzenie warunków do sprawnego przeprowadzenia tego trudnego zadania.
Więcej informacji na www.ariss.pzk.org.pl oraz w Krótkofalowcu Polskim nr 11/2013.

Całość konferencji była nagrywana przez niezawodnego Jurka SP5BLD Redaktora Naczelnego Radiowego Biuletynu Informacyjnego PZK i relacja z niej jest już dostępna na stronie RBI (wejście np. przez portal PZK zakładka RBI PZK na prawej stronie głównej partycji)

Piotr SP2JMR wiceprezes PZK

2. ARISS: ogólnopolska konferencja, koordynator, mentor i składanie wniosków o szkolny kontakt ARISS.
Jako koordynator ARISS w Polsce byłem odpowiedzialny za sprawy merytoryczne konferencji. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować tym wszystkim którzy z całego serca zaangażowali się w organizację tej imprezy i pracę na rzecz tej imprezy. To tylko dzięki zespołowej pracy konferencja wyglądała tak jak wyglądała. Serdecznie dziękuję: PZK, Fundacji Copernicus Project, Grupie ARISS Polska, SP7PDL z Łowicza, Burmistrzowi Miasta Łowicz, uczestnikom, prelegentom, reprezentantom mediów.. wszystkim! Było Was wielu.. właściwie każdy uczestnik wniósł jakąś część w tą konferencję, czy to APRS-em, czy sprzętem radioamatorskim, czy też w inny sposób logistyczny. I chociaż wiele osób pracowało na całokształt tej imprezy i długo każdego z osobna wymieniać (aż się boję kogoś pominąć) i każdy wykonał bardzo dużo pracy, to jednej osobie szczególnie pragnę podziękować.. Krzysztofowi Pokorskiemu SQ7IQA za bezinteresowne i spontaniczne ogarnięcie wszystkich technicznych spraw związanych z obsługą sali wykładowej! Głównie to dzięki Niemu wszystko działało sprawnie jak należy i wszędzie było doskonale słychać! Inne osoby zaangażowane w organizację to: Piotr Skrzypczak, SP2JMR, Maciej Jakimiec, SP2SGF; Artur Schreiber, SP3VSS oraz cały zespół Copernicus Project, Jerzy Gmoliszewski, SP3SLU; Artur Karolak, SP5QWK; Jacek Gowin; SQ5RJG, Mariusz Żywiecki i uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Żurominie z klubu SP5PMD; Sławomir Szymanowski SQ3OOK; radioamatorzy z Płocka (Daniel Korzan, SP5AXS; Zbigniew Nawrocki, SP5ON i Zdzisław Zieliński, SQ5BPX), Emil Ambroziak, SQ7HJZ; Dariusz Podlewski, SQ7BTK; Artur Michalak i Grzegorz Turski (Urząd Miasta Łowicz); Adam Sobczyk, SQ5RWQ, Andrzej Kotarba, Sebastian Soberski, Wiesław Skórzewski (Koordynator AstroBaza) Robert Gołębiowski; SP3SLD i wiele, wiele innych osób.

Nadmienię iż na zaproszenie wygłoszenia wystąpienia pozytywnie odpowiedzieli i przybyli na konferencję do Łowicza jako prelegenci: Daniel Korzan SP5AXS (Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku), Adam Ustynowicz (Producent Filmowy i Koordynator World Space Week w Polsce), Artur Schreiber SP3VSS (Fundacja Copernicus Project), Maciej Jakimiec SP2SGF (Fundacja Copernicus Project), Sebastian Soberski (CA UMK Toruń / PiOA Grudziądz), Jacek Gowin SQ5RJG (Zespół Szkół nr 2 w Żurominie), Karol Fietkiewicz SQ5KVS (Pracownia Komet i Meteorów), Krzysztof Gołębiowski, Martyna Domagalska, Mateusz Wiśniewski, (I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Toruniu), Michał Kazimierczak (Klub Młodych Odkrywców "KOLSKA WYSPA"), Adam Sobczyk SQ5RWQ (radioamator praktyk), Sławomir Szymanowski SQ3OOK, Jarosław Rokicki SP3AYA, (Ostrowski Klub Krótkofalowców SP3POW), Karol Kapera, Dariusz Cisek (Zespół Szkół Politechnicznych „Energetyk” z Wałbrzycha). Ponadto Gościem specjalnym i prelegentem o Łowiczu był Burmistrz Miasta Łowicza Pan Krzysztof Jan Kaliński. Bardzo tym osobom dziękuję za poświęcony ich czas, chęć podzielenia się wiedzą, oraz napisania materiałów do książki konferencyjnej, która jest już dostępna jako PDF na stronie III Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu Edukacyjnego ARISS ariss.pzk.org.pl.
 
Aby przystąpić do realizacji szkolnego kontaktu ARISS, zainteresowana szkoła podejmuje współpracę z radioamatorami (nawet w przypadku opcji przez telemost – bo w tym przypadku jak to ładnie powiedział Jacek SQ5RJG przewód mikrofonu ma bardzo długi kabel do radiostacji na innym kontynencie) i wykazać się realizacją programu edukacyjnego związanego z astronautyką lub astronomią. ARISS wymaga, aby łączność była zawsze prowadzona przez radiooperatora z doświadczeniem satelitarnym.
 
Znajomość języka angielskiego (lub np. francuskiego, włoskiego itp.) jest warunkiem koniecznym do zadania przez ucznia pytania astronaucie na pokładzie stacji kosmicznej. Zainteresowanie projektem ARISS: szkół i radioamatorów, pomoc w nawiązaniu przez nich współpracy oraz promowanie edukacji i badań naukowych to zadania dla koordynatora ARISS w Polsce.
Szkoła, aby przystąpić do programu musi złożyć dokumenty do Komitetu Wyboru Szkół ARISS Europa i po zatwierdzeniu ich, natychmiast przystąpić do realizacji programu edukacyjnego i kontaktu z mediami.
Osoby chcące wesprzeć działania koordynatora i popularyzowanie nauki oraz ARISS, mogą przystąpić do Grupy ARISS Polska – komórki założonej przy Stowarzyszeniu Radioamatorów i Krótkofalowców Delta, które zawarło stosowne porozumienie z PZK. W przypadku pytań proszę o kontakt z Prezesem Jackiem Kotowskim SQ8AQO. Do Grupy ARISS Polska mogą należeć uczniowie, studenci, nauczyciele i inne osoby zainteresowane współpracą jako wolontariusze i wcale nie muszą posiadać pozwolenia radiowego. Taka praca jako wolontariusz, często przydaje się w podwyższeniu swoich referencji w życiorysie zawodowym.
 
Gdy zbliża się termin łączności, wówczas Komitet Operacyjny ARISS dla placówki chcącej gościć u siebie astronautę, przydziela jej Mentora ARISS – radioamatora wolontariusza, który doradza, dzieli się swoją wiedzą, kontroluje przygotowania, czasami prosi o dokumentacje fotograficzną sprzętu, wymaga przygotowania na czas potrzebnych dokumentów oraz pisze sprawozdania z przygotowań i z samej łączności dla Komitetu Operacyjnego ARISS.
Mam nadzieję, że teraz odbiorcy Komunikatu sekretariatu ZG PZK, już wiedzą co to jest Grupa ARISS Polska, jaki jest jej sens działania i będą znali różnice pomiędzy Koordynatorem ARISS w Polsce, a Mentorem ARISS Europa.
Jednocześnie przypominam, że uczestnicy konferencji będą mogli zakupić na preferowanych warunkach oryginalne płyty z filmem Pana Adama Ustynowicza, w tym celu należy kontaktować się z koordynatorem ARISS w Polsce.
 
73, Armand Budzianowski, SP3QFE
Koordynator ARISS w Polsce

3. Kalendarz Zawodów krajowych na rok 2014
Wzorem lat 2011 - 2013 w Kalendarzu Zawodów Krajowych na 2014 zostanie utworzona kolumna w której będą publikowane wyniki zawodów. W kolumnie tej w wierszu odpowiadającym pozycji danych zawodów, po umieszczeniu wyników zawodów, będzie widoczna data dostarczenia wyników oraz odnośnik (link) do dokumentu PDF.

Tym sposobem dla każdej pozycji w Kalendarzu Zawodów Krajowych są do pobrania (wyświetlenia na ekranie) oryginalne wyniki zawodów dostarczone przez organizatorów. Dla koleżanek i kolegów, którzy będą analizować regulamin zawodów oraz wyniki zawodów będzie to dużym ułatwieniem, pod warunkiem że takowe wyniki zawodów będą wysłane do PZK. Publikować będziemy tylko te wyniki, które zostaną przesłane nam bezpośrednio przez organizatora.

Nie będziemy umieszczać wyników poprzez podawanie pośrednich nie zawsze pewnych źródeł (linków). Dlatego proszę organizatorów zawodów, tych które są zawarte w Kalendarzu Zawodów Krajowych do przysyłania wyników na adres sp2jnk@pzk.org.pl celem ich opublikowania na stronie PZK. Tak skonstruowane Kalendarze Zawodów Krajowych będą dostępne za lata ubiegłe, co na pewno ułatwi dokonywanie analiz i ustalenia swej własnej strategii przed wzięciem udziału w zawodach. Zarówno regulamin jak i wyniki będę w jednym miejscu, co zapewne zaoszczędzi kłopotów i czasu w ich poszukiwaniu i analizie.
Ponadto przypominam, że ostateczny termin wysyłania zgłoszeń do Kalendarza Zawodów Krajowych na rok 2014 upływa z dniem 15 listopada 2013.
Zbigniew Mądrzyński SP2JNK Zastępca Prezesa PZK ds. sportowych

4. VII Zjazd Kasztelański w Malborku
W dniach 4-6 października 2013 r miał miejsce VII Zjazd Kasztelański w Malborku. Kameralne spotkanie zapaleńców aktywujących zamki i forty. W tym roku oprócz aktywacji szerokiej gamy dworów obronnych wokół Malborka, zamku w Malborku oraz obiektów zaliczanych do dyplomów programu twierdzowego, atrakcją było zwiedzanie największego ceglanego zamku zbudowanego przez zakon krzyżacki.
Spotkanie miało też pewien wymiar międzynarodowy bowiem gościliśmy ES2TT, któremu na spotkaniu został wręczony Dyplom Rycerski najwyższej klasy korona za ponad 175 QSO ze stacjami pracującymi z zamków w Polsce. Pierwszy dyplom tej klasy dla stacji spoza SP. W uroczystej rycerskiej wieczerzy w refektarzu naszej kwatery brało udział ponad trzydzieści osób. Wręczone zostały również puchary i dyplomy za Zawody Zamkowe i Militarne.
Pełna relacja na stronie zamkowej http://zamkisp.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=65&Itemid=27

Wojtek SP2ALT

5. Po Zjeździe Kasztelańskim.
W dniach od 04 do 06.10.2013 r. odbył się kolejny - już VII Zjazd Kasztelański , na który przybyli miłośnicy programu dyplomowego \"Zamki w Polsce\".  W Zjeździe uczestniczyli członkowie Bractwa Zamkowego z jego Radą na czele (Wojtek SP2ALT, Piotr SP2LQP, Irek SP6TRX, Marek SQ5GLB) często z osobami towarzyszącymi. Klub SP9YFF reprezentowali Zbyszek SQ9CXC i Krystian SQ4HRX. Miłym Gościem był Edward ES2TT z Estonii wraz z małżonką oraz brać krótkofalarska z całej Polski. Tym razem spotkanie odbyło się w Malborku - starym krzyżackim grodzie.
Program Zjazdu był bardzo bogaty i obejmował zarówno elementy pracy na radiostacjach z terenów zamkowych przez wiele ekip  Bractwa Zamkowego, jak również spotkania integracyjne, podsumowanie Zawodów Zamkowych i Zawodów Militarnych. Najlepsi za swoje osiągnięcia otrzymali puchary, dyplomy i nagrody.  Stacja klubowa SP9YFF otrzymała dyplom za zajęcia trzeciego miejsca w  tegorocznych Zawodach Militarnych. Dowiedzieliśmy się, że niektórzy koledzy z Bractwa Zamkowego maja świetne osiągnięcia, np. Marek SQ5GLB, pracował ze wszystkich zamków ujętych w wykazie programu dyplomowego, Wojtek SP2ALT był w ciągu roku na 140 zamkach, skąd prowadził łączności zaliczane do dyplomów zamkowych. Nasza stacja klubowa SP9YFF ma znacznie skromniejsze osiągnięcia. Zamykają się one, w ciągu dwóch lat aktywności, na dzień dzisiejszy pracą naszych operatorów  z 48 zamków polskich, z których przeprowadziliśmy ponad 13 tysięcy QSO emisją CW i SSB na podstawowych pasmach tj. na 80, 40 i 20 metrach.
 Bardzo ciekawym punktem programu było wspólne zwiedzanie Zamku i zbiorów muzealnych, zgromadzonych w Muzeum Zamkowym.
Zamek malborski i jego skarby  wywarły na zwiedzających wielkie wrażenie. Jest on arcydziełem architektury obronnej średniowiecza, największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie, obecnie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Trudno więc było wybrać lepsze miejsce na Zjazd Kasztelański!
Z naszej strony podkreślić należy wzorową organizację imprezy, świetne warunki zakwaterowania, miłą atmosferę, ciekawy program i pyszne posiłki.
Zbyszek SQ9CXC

6. Nagroda dla SP9PKS. Miło mi poinformować, że w dniu 05.10.2013 w ramach Gali Inicjatyw Społecznych Powiatu Mikołowskiego, Klub SP9PKS zajął 3 miejsce!
Jest to uwieńczenie naszych kilkuletnich aktywności w regionie, począwszy od kosmicznej lekcji, po kontakt ARISS, gry techniczne dla dzieci i rodziców w Śląskim Ogrodzie Botanicznym, lekcje dydaktyczne w szkołach a nawet gra edukacyjna w mikołowskim Auchan. W załącznikach przedstawiamy kilka zdjęć.
Znów można będzie w prasie lokalnej usłyszeć o krótkofalowcach.
Zdjęcia w klubowej galerii: www.sp9pks.pl

7. Info. w Głosie Gminy o krótkofalowcach. Między innymi dzięki aktywności Huberta SP9MDY Prezesa Rybnickiego OT PZK opisano aktywność krótkofalowców w bezpłatnej gazecie gminy Piotrowice Wielkie. Krótkofalowcy pracujący pod znakami okolicznościowymi okazji 330 rocznicy Viktorii Wiedeńskiej uczestniczyli w dożynkach gminnych w Żerdzinach. W imprezie uczestniczyli krótkofalowcy z klubów SP9PRR, SP9KJU, SP6ZJP.
Nigdy za wiele publikacji o naszym wspaniałym hobby.
Za gazetą "Głos Gminy" - SP2JMR

8. 12. kontakt ARISS z Polski Zwieńczony sukcesem.
Morski Klub łączności "Szkuner" SP2ZIE po raz trzeci zorganizowali kontakt ARISS z Polski. Dwa razy jako połączenie bezpośrednie, a 5 X 2013 o 13:37 czasu lokalnego poprzez telemost z wykorzystaniem naziemnej stacji ARISS, W6SRJ, zlokalizowanej w Santa Rosa, Kalifornia (USA).

Stroną goszczącą dzieci, gości i astronautę ESA przebywającego na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej był obiekt sportowy Gedania w Gdańsku, a organizatorami wydarzenia: Polska Akademia Dziecięca, Language Laboratories (Szkoła Geniuszy) i klub SP2ZIE.

W Sobotę 5 X, około godziny 13:00 Przewodniczący ARISS Gaston Bertels ON4WF - moderator łączności, zestawił połączenie pomiędzy stroną goszczącą w Polsce z operatorem Jędrzejem Marszem (SQ2DK), a klubową stacją naziemną W6SRJ z operatorem Tim Bosma. Kiedy o 13:37 Międzynarodowa Stacja Kosmiczna była w zasięgu radiowym stacji ARISS w Kalifornii, dzieci w wieku 5-15 lat z domu dziecka w Kartuzach oraz młodzi geniusze Polskiej Akademii Dziecięcej zadali w języku angielskim 14 z 15 zaplanowanych pytań włoskiemu astronaucie ESA Luca Parmitano KF5KDP i wysłuchali Jego odpowiedzi.

Wydarzenie było transmitowane na żywo w ARISS TV: http://ariss.pzk.org.pl/live, dzięki Adamowi Piechowi. Ponadto dźwięk był dostępny na żywo poprzez serwery konferencyjne EchoLink AMSAT (węzeł 101 377) i JK1ZRW (węzeł 277 208) oraz na IRLP Discovery Reflector 9010 dzięki John Spasojevitsch, AG9D z Montgomery, Illinois (USA).

Wydarzenie było pokazywane w dwóch ogólnoświatowych stacjach telewizyjnych: TVP Polonia, TVN 24, oraz w TVP i TVP INFO, m.in. w programach informacyjnych: Teleexpress i Panorama. Ponadto napisano o nim w mediach takich jak Gazeta Wyborcza, kosmonauta.net, onte.pl, fakty.
Na żywo w wydarzeniu w klubie sportowym Gedania uczestniczyło ponad 380 dzieci, rodziców, nauczycieli oraz zaproszonych gości. Około 50 osób oglądał wydarzenie przez Internet (ARISS TV). Wydarzenie również słuchało i oglądało około 100 uczestników (nauczycieli, dyrektorów, uczniów, radioamatorów) III Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników i Sympatyków Programu Edukacyjnego ARISS w Polsce. Było to możliwe dzięki ARISS i przyłączeniu sali konferencyjnej w Łowiczu przez moderatora Gastona Bertelsa ON4WF do stacji naziemnej ARISS w Kalifornii (USA).

Gratulacje dla Tim Bosma i Radioamatorskiego klubu W6SRJ za nawiązanie połączenia ze stacją kosmiczną pracującą pod znakiem NA1SS oraz dla Polskiej Akademii Dziecięcej, Language Laboratories (Szkoła Geniuszy) w Polsce i dr Agaty Hofman oraz członków zespołu SP2ZIE, m.in.: Krystiana Górskiego SQ2KL, Jędrzeja Marsza SQ2DK i Darka Mankiewicza SP2HQY.

Armand SP3QFE
Koordynator ARISS w Polsce
Mentor ARISS Europa

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR wiceprezes PZK

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Link do działu KS