KS-35. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 28.08.2013
Dodane przez SP5ELA dnia 2013-08-28 / 19:29
news: pzk_new.png

 
KOMUNIKAT NR 35/2013 z dnia 28.08.2013 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje.

1. Uzupełnienie do informacji z Posiedzenia Prezydium ZG PZK z 19.08.2013.
Prezydium ZG PZK uchwałą z dnia 19.08.13 dokonało zamiany funkcji w ramach Redakcji Krótkofalowca Polskiego. Obecnie Redaktorem Naczelnym „Krótkofalowca Polskiego” jest Remigiusz Neumann SQ7AN, a Zastępcą Redaktora Naczelnego jest Janusz Paterak SQ3PJQ

2. Informacje o Amatorskich sieciach ratunkowych w „Magazynie Infrastruktura” Ludzie Innowacje Technologie nr 3 (59) marzec 2013.
Artykuł kompleksowo opisuje znaczenie amatorskich sieci ratunkowych dla bezpieczeństwa publicznego. Autor dr Armand Budzanowski SP3QFE wyjaśnia w nim zasady działania sieci. Celem tego artykułu było wyjaśnienie, czym jest krótkofalarstwo, oraz przedstawienie działającej w strukturze Polskiego Związku Krótkofalowców (PZK, http://pzk.org.pl) komórki organizacyjnej SP EmCom (http://emcom.pzk.org.pl), która zajmuje się zagadnieniami związanymi z kryzysową radiokomunikacją amatorską na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Jednakże materiał dotyczy nie tylko naszych krótkofalarskich działań w tym zakresie, ale także znaczenia posiadaczy CB Radio oraz PMR dla przekazywania informacji o zagrożeniach.
Cały artykuł znajduje się pod poniższymi linkami: 
http://inframedia.pl/article_advances/issue_view/actual/magazyn_infrastruktura
http://inframedia.pl/article_advances/category/technologie/1/amatorskie_sieci_ratunkowe/1
Autorowi tego unikatowego opracowania Armandowi SP3QFE serdecznie dziękujemy. Prosimy wszystkich odbiorców tej informacji o jak najszersze rozpropagowanie tej informacji.
Prezydium ZG PZK

3. II spotkanie członków i sympatyków Rzeszowskiego OT PZK oraz zjazd Zespołu SN0HQ.
W dniach 23 do 24 sierpnia 2013 roku w leśniczówce Marysin w kompleksie leśnym Julina odbył się drugi Zjazd krótkofalowców z Podkarpacia połączony ze spotkaniem roboczym naszej narodowej reprezentacji SN0HQ.
Na zjazd przybyli Dyrektor Delegatury UKE w Rzeszowie Pan Marcin Krawczyk, Wiceprezes PZK Piotr SP2JMR, Prezes OT-35 Zbyszek SP8AUP, Prezes OT-5 Wiesław SP8NFZ, Prezes Stowarzyszenia „Delta” Jacek SQ8AQO, Zespół SN0HQ wraz kapitanem Tomkiem SP6T, Andrzej SQ8NMA i Janusz SQ8DJL z Dębicy wraz z pojazdem tzw. „Pszczoła” Star 660 z kompletnym osprzętem R-140. Koledzy z Dębicy zaprezentowali także wyposażenie NATO TRX Clansman RP-321 oraz RP-320 z pełnym osprzętem.
 
Najważniejszym punktem zjazdu było wręczenie Złotej Honorowej Odznaki PZK dla zasłużonego działacza PZK i Oddziału Rzeszowskiego Wojtka SP8AJK, wspaniałego kolegi i doskonałego krótkofalowca, długoletniego QSL managera OT-18.
W trakcie spotkania pracowały stacje na pasmach 2m i 70cm oraz KF pod znakiem SP8PLM obsługiwane przez członków oddziału jak również odbyły się pokazy pracy
R-140 w pełni sprawnego pojazdu mobilnego ze stacją nadawczo-odbiorczą.
Kolega Wacław SP8YB i Andrzej SP8BRQ zaprezentowali możliwości doskonałego miniaturowego Transceivera Elecraft KX-3.
Jurek SP3GEM zaprezentował swoje wspomnienia z wypraw w jakich uczestniczył, pokazał wiele zdjęć oraz wspaniale to uzupełnił opowieściami o perypetiach jakie towarzyszyły tym wyprawom.
Zespół  SN0HQ uczestniczył w naradzie roboczej zorganizowanej po raz pierwszy na terenie SP8, niektórzy koledzy mieli do przebycia ponad 500 km, kapitan zespołu Tomek SP6T przybył na miejsce spotkania jako pierwszy, a tuż za nim Jurek SP3GEM. Tak wielu wspaniałych operatorów SN0HQ nie gościło nigdy wcześniej na ziemi rzeszowskiej.

W zjeździe łącznie uczestniczyło ok. 80 osób, licencjonowanych nadawców i członków ich rodzin, przybyli też koledzy krótkofalowcy nie będący członkami PZK i sympatycy naszego hobby.
Organizator zjazdu Zarząd OT-18 i Klub SP8PLM z Łańcuta, Koledzy Łukasz SP8TJU, Andrzej SP8BRQ, Janusz SP8RHQ, Adam SQ8JLU, Mariusz SQ8OGK i Bogdan SP8BRE.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za przybycie, miłe rozmowy i spotkania.
Do usłyszenia na pasmach i do spotkania za rok w tym samym miejscu
 Vy 73! Bogdan SP8BRE  

4. Podziękowania. W imieniu wszystkich uczestników tych połączonych spotkań
OT18 i SN0HQ oraz w imieniu prezydium ZG PZK dziękuję organizatorom imprezy za wspaniała atmosferę oraz perfekcyjną organizację zjazdów. Ci których nie było niech żałują.. Do zobaczenia za rok.
Piotr SP2JMR wiceprezes PZK    

5. Zmiana Prezesa Stowarzyszenia PK UKF.
Z powodu złego stanu zdrowia Krzysztofa SP9CP nowo wybranego Prezesa PK UKF doszło do rekonstytuowania zarządu Stowarzyszenia.
Maciej SP7TEE przejął od Krzysztofa SP9CP obowiązki Prezesa Stowarzyszenia, natomiast Krzysztof SP9CP pozostaje w składzie Zarządu PK UKF jako jego członek.
Info przekazał Tomasz SP5CCC

6. Od poniedziałku 26 sierpnia 2013 rozpoczęła pracę stacja okolicznościowa HF440W. Stacja pracuje dla uczczenia pamięci ofiar ludności cywilnej, która zginęła podczas nalotu niemieckiego lotnictwa dnia 1 września 1939, oraz upowszechnienia wiedzy, że od zbombardowania bezbronnego Wielunia rozpoczęła się II wojna światowa 1 września 1939 roku o godzinie 4.40, 5 minut przed rozpoczęciem ostrzału Westerplatte. W tym dniu I dywizjon 76 pułku bombowców nurkowych pod dowództwem kapitana Waltera Siegela rozpoczął pierwsze bombardowania II wojny światowej. Pierwszym celem tych nalotów był wieluński szpital i centrum miasta, a jednym z lotników biorących udział w nalocie, sprawującym w eskadrze funkcję rozprowadzającego, był dawny uczeń wieluńskiego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki Horst Scholle.
Jest rzeczą znamienną że pierwsze w II wojnie światowej bomby zrzucono na szpital pw. Wszystkich Świętych, mimo iż był on oznakowany znakami Czerwonego Krzyża. W gruzach szpitala śmierć poniosły 32 osoby, w tym 26 chorych. Łącznie 1 września
1939 roku w wyniku kolejnych bombardowań w Wieluniu zginęło około 1200 osób ludności cywilnej, a miasto o 700 -  letniej tradycji legło w gruzach.
SP7SZN

7. Akcja aktywacji „trudnego” powiatu Lipsko (R-LQ) SP5PBE/5.
W dniach 6-8.09.2013 operatorzy klubu SP5PBE z Warszawy aktywują powiat Lipsko. Szczegóły akcji będą opublikowane w następnym komunikacie oraz na portalach PZK, VOT PZK i SP5PBE.

Zygmunt SP5ELA

8. Skrócony spis treści Świata Radio 9/2013

AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Test anteny Hexbeam, Antena HF-1
PREZENTACJA: Miernik SRM 3006
ANTENY: INAC AH-521
ŁĄCZNOŚĆ: Spraw, by rzeczy przemówiły (recenzja książki), Projekt Columbus na ISS
ŚWIATA KF/UKF: Z życia klubów i oddziałów PZK
WYWIAD: Przemienniki D-STAR w Polsce
HOBBY: Minitransceiver Digi-80, Oscylator i wzmacniacze
DIGEST: Przyrządy pomiarowe w.cz.
DYPLOMY: Dyplomy Bałtyckiego Stowarzyszenia Krótkofalowców
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

9. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 9/2013
Informacje ze spotkań w ramach Ham Fest Friedrichshafen 2013 cz.1
Informacje „Word Space Week” oraz  ARISS przed III konferencją ARISS
Pszczelnik 2013 reportaż ilustrowany
Zapraszamy do Burzenina – Zjazd Techniczny


SP1TMG s.k. W dniu  21.08.2013r. opuścił  nasze grono  Kolega  Tomek  SP1TMG.
Jeden   z  założycieli  i  aktywnych działaczy  Klubu  SP1YGL  w  Goleniowie.
Cześć  Jego  pamięci.
Janusz  SP1TMN

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR wiceprezes PZK

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Link do działu KS 2013