KS-32. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 7.08.2013
Dodane przez SP5ELA dnia 2013-08-07 / 23:47
news: pzk_new.png
 

KOMUNIKAT NR 32/2013 z dnia 07.08.2013 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. YOTA i nasz udział w obozie. Witamy z międzynarodowego obozu młodzieżowego YOTA (Youth on the Air) w Estonii. Dziś pierwszy aktywny dzień zajęć i warsztatów, które organizatorzy przygotowali dla "Młodych w eterze". Nasza reprezentacja: Magda SQ3TGZ, Karol SP8HMZ, Piotrek SQ6PPI, Wojtek SQ6PWJ pod opieką SP3SLU i SQ3KM uczestniczy w działaniach międzynarodowej grupy składającej się z przedstawicieli 15 krajów: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Rumunia, Słowenia, Szwecja, Polska. Trwają ćwiczenia integracyjne, nadają już stacje okolicznościowe ES5YOTA i ES9YOTA, wdrażane są projekty do opracowywania w grupach. Celem niniejszych działań jest nauka, integracja, trening w obszarach szeroko rozumianego krótkofalarstwa. W założeniach, uczestnicząca młodzież ma przenieść do swoich środowisk zdobyte umiejętności i pomysły.
 yota
W ramach YOTA uwaga kierowana jest na początkujących krótkofalowców i metody propagowania naszego hobby, jako atrakcyjnego dla współczesnej młodzieży. Przed nami pracowity tydzień, lecz widać tu niespożyte zapasy ludzkiej energii. Dziś wieczorem w ramach wymiany kulturowej nasza czwórka przedstawi Polskę i polskość w formie własnoręcznie przygotowanej prezentacji. O ile wiem - nie zabraknie wiadomości o Polskim Związku Krótkofalowców. Serdecznie pozdrawiamy z Tartu w Estonii!
(info: Jerzy SP3SLU)

2. Mistrzostwa HF IARU 2013 i start SN0HQ.
W związku z publikacją na prywatnych blogach i listach dyskusyjnych niekompletnych materiałów dotyczących wymiany korespondencji pomiędzy Urzędem Komunikacji Elektronicznej i PZK na temat udziału naszej reprezentacji w tegorocznej edycji HF IARU Championship  informuję, że komplet dokumentacji związanej ze sprawą został opublikowany na liście dyskusyjnej zgpzk@pzk.org.pl. Uczestnikami tejże listy są członkowie ZG PZK, delegaci na KZD oraz prezesi OT, którzy zadeklarowali w niej udział. Wszelkie informacje dla członków PZK są dostępne za ich pośrednictwem.
Jednocześnie potwierdzam to co zostało opublikowane w Komunikacie sekr. ZG PZK nr 30/2013, cyt. " Urząd Komunikacji Elektronicznej prowadzi …… postępowanie wyjaśniające w sprawie legalności startu zespołu SN0HQ czyli reprezentacji PZK w Mistrzostwach HF IARU w bieżącym roku. Postępowanie dotyczy zgodności trybu pracy zespołu urządzeń stacji SN0HQ z wydanym Pozwoleniem Radiowym.
Postępowanie zostało wszczęte na skutek donosów i interwencji osobistych dwóch lobbystów - pseudokrótkofalowców, którym z nieznanych bliżej powodów zależy na skonfliktowaniu Urzędu Komunikacji Elektronicznej ze środowiskiem krótkofalowców.

Z naszej strony oświadczamy, że praca stacji SN0HQ odbywała się i odbywa od 14 lat zgodnie z warunkami zawartymi w kolejnych pozwoleniach radiowych (wcześniej zezwoleniach) wydawanych przez PAR, URT, URTiP i UKE. Podobne regulacje mają miejsce w innych krajach i są one oparte o te same zapisy Regulaminu Radiokomunikacyjnego ITU.
(SP2JMR)

3. Zjazd Techniczny SP – Burzenin 2013
W ubiegłym roku odbył się pierwszy Zjazd Techniczny SP w Burzeninie, jako kontynuacja corocznych spotkań w ramach Warsztatów QRP. Udział ponad 300 uczestników oraz sugestie w trakcie i po spotkaniu dopingują do organizacji spotkania również w tym roku.
Uzgodniony termin to 14-15 września (sobota/niedziela) br., przy czym przyjazd będzie możliwy już w piątek.
Ubiegłoroczny zjazd odbył się dzięki znaczącemu wsparciu Oddziałów Terenowych PZK: łódzkiego, dolnośląskiego i gliwickiego. W tym roku również Zarząd Główny PZK zadeklarował swoje wsparcie. Imprezę wspierają również tradycyjni sponsorzy nagród w konkursie PUK zapewniający też patronat medialny: Redakcja „Świata Radio” oraz "Elektroniki Praktycznej" (dzięki!).
Planujemy, że głównym tematem 2. Zjazdu Technicznego SP będzie: „Wykorzystanie nowych technologii i urządzeń mobilnych w krótkofalarstwie”. Taki wybór spowodowany jest gwałtownym rozwojem technologicznym urządzeń mobilnych, opartych na systemie operacyjnym Android. Daje to dostęp do nowych narzędzi i usług w życiu codziennym. Chcemy pokazać, w jakim zakresie urządzenia bazujące na Androidzie zmieniają nowoczesne krótkofalarstwo?

Wśród zjazdowych prezentacji przewidywane są:

- finał kolejnej edycji konkursu na Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie - PUK-2013
- wykład dotyczący podstawowych zasad obliczania wytrzymałości połączeń i konstrukcji mechanicznych stosowanych przy budowie konstrukcji antenowych
- pokaz zdalnego sterowanie fabrycznymi TRX-ami, analizatorami VNA i urządzeniami home-made z paneli mobilnych (smartfon, tablet)
- panel dyskusyjny dotyczący wykorzystania i modyfikowania tunerów DVBT - nie tylko do odbioru TV!
- wykład i panel dyskusyjny na temat podstaw programowania mobilnych aplikacji w zastosowaniach krótkofalarskich
- wykład na temat amatorskiej radioastronomii oraz programu ARISS

Tematyka jest oczywiście otwarta – mile widziane są Wasze pomysły i prezentacje! Nie zabraknie też krótkofalarskiej mini-giełdy elektronicznej i sprzętowej.

W trakcie ubiegłorocznego zjazdu padały propozycje zorganizowania kolejnego spotkania, jako bardziej rodzinnego, czyli z atrakcjami dla naszych YL-ek i „harmonicznych”.
Ośrodek Sportowa Osada posiada bogatą ofertę i wyposażenie, z której warto skorzystać!

Zasady i koszt uczestnictwa w spotkaniu – takie same, jak w roku ubiegłym - ceny za noclegi i wyżywienie nie zmieniły się!

Wszystkie najnowsze informacje są publikowane na stronie http://www.zjazdtechniczny.krotkofalowcy.com.pl/

Waldemar Sznajder 3Z6AEF

4. Krótkofalarska jesień na Pogórzu 2013. Zapraszamy.

OT PZK nr 28 w Tarnowie serdecznie zaprasza Koleżanki i Kolegów na coroczne
spotkanie w Jodłówce Tuchowskiej pod hasłem \"Krótkofalarska Jesień na
Pogórzu\" Podstawowym celem spotkania jest rozliczenie \"zawodów tarnowskich\". Faktycznie jest to też spotkanie Kol. Kol. z wielu rejonów naszego kraju i nie tylko.
Tegoroczne spotkanie odbędzie się w dniach 6-7-8 września br. Więcej
informacji na naszej stronie http://sp9pta.hamradio.pl
Serdecznie zapraszamy.

Vy 73. Stanisław sq9aor

5. WYNIKI ZAWODÓW OPEN CONTEST – 2013
Komisja zawodów krótkofalarskich OPEN CONTEST – 2013 stwierdza, że  w zawodach rozegranych w dniu 31 maja 2013 r. udział wzięło 90 stacji, z czego od 79 stacji otrzymano dzienniki. Zawody zostały rozliczone przy użyciu programu autorstwa kol. Marka SP7DQR, któremu serdecznie dziękujemy za wkład pracy dla rozwoju polskiego contestingu. Komisja zawodów przeprasza za opóźnienie w publikacji wyników w stosunku do planowanego terminu. Dziękujemy za wszystkie, również krytyczne, uwagi co do regulaminu i organizacji zawodów, zostaną one uwzględnione w przypadku organizowania kolejnych edycji. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim operatorom dziękujemy za udział w OPEN CONTEST  - 2013.
Link do wyników: http://download.pzk.org.pl/public/wyniki_zawodow/2013/Open_Contest_2013.pdf

Trofea przewidziane regulaminem zostaną rozesłane pocztą,  pamiątkowe dyplomy uczestnictwa drogą elektroniczną.

Komisja zawodów:
Jerzy Jakubowski SP7CBG - przewodniczący
Zbigniew Mądrzyński SP2JNK - członek
Jerzy Gomoliszewski SP3SLU - członek

6. Po obozie PZK. Kolejny Obóz Szkoleniowy w Sportach Obronnych PZK dofinansowany przez MON zakończył się. Uczestniczyło w nim 44 młodych ludzi w przedziale wiekowym od 10 do 19 lat i 8 osób kadry. W trakcie obozu odbył się egzamin na świadectwo operatora w Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej. Do egzaminu na świadectwo operatora klasy C przystąpiły dwie osoby z obozu: Nikoloz Glonti i Marika Szczęsna, którzy na takim obozie byli po raz pierwszy. Z kolei egzamin na świadectwo klasy A z naszego zgrupowania  zdawali: Wojciech Janecki SQ6PWJ, Piotr Kołodziej SQ6PPI i  Karol Bojarczuk SO5AGS. Wszyscy egzaminacyjne zmagania zakończyli sukcesem. W trakcie trwania obozu pochodząca z rodziny o krótkofalarskich tradycjach Weronika Filbier dowiedziała się od rodziców, iż właśnie przyznano jej znak wywoławczy SO5BAB. Na stacji SP0PZK czynnie pracowali również inni młodzi licencjonowani, np. Michał SQ2KLZ i Patryk SO7LIS.
Wiesław SP2NAS

7. SP9YFF/4 nowe obszary SPFF
Operatorzy SRG (Silesian Radio Group) SP9YFF w terminie 10-18.08.2013 r. będą aktywni pod znakiem SP9YFF/4 z mazurskich zamków i obszarów SPFF.
Praca w stylu wakacyjnym. Głównie SSB i emisje cyfrowe.
W planie aktywacja kilku obszarów SPFF dotąd nieaktywnych.

VY! 73/44/11 Krzysztof SP9UPK
www.sp9yff.pl

8. ARISS. Użytkownicy towarzyskich środków przekazu Twitter mogli zadać #AskLuca pytanie do Luca Parmitano - astronaucie Europejskiej Agencji Kosmiczne (ESA). Luca jest członkiem 36 ekspedycji i od 28 maja 2013 roku przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK, ang. ISS). Luca przeprowadził z pokładu ISS przeprowadził 13 zaplanowanych kontaktów ARISS z uczniami z Australii, Austrii, Chorwacji, Kanady, Urugwaju, USA, Watykanu i Włoch. Do końca swej misji z pewnością poprowadzi jeszcze wiele kontaktów ARISS. Zadane astronaucie przez społeczność Twitter pytania i udzielone przez niego odpowiedzi są dostępne na stronie Abigail Harrison@AstronautAbby pod adresem: http://bit.ly/14JYEYG (adres rozkodowany: http://astronautabby.com/askluca-details-from-the-iss). Jedno z pytań zadanych astronaucie dotyczyło operatorów w Służbie Radiokomunikacyjnej Amatorskiej.

Pytanie: Witaj Luca, czy planujesz nawiązać spontaniczny kontakt głosowy z radiooperatorami amatorskimi w Europie? Byłoby wspaniale nawiązać z Tobą kontakt radiowy. Jeśli tak to kiedy?
Luca: Mimo, że chciałbym częściej używać sprzętu radioamatorskiego, to naprawdę ciężko zaplanować mi konkretny termin. Ja nie tylko muszę wiedzieć, że przelatujemy nad Europą, ale też mieć czas dla siebie: w ciągu dnia, a to nie zdarza się zbyt często.
Jednocześnie informujemy, że wczoraj, 6 sierpnia 2013 roku włoski astronauta ESA Luca Parmitano przeprowadził z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wiele spontanicznych łączności głosowych z radioamatorami z Europy.

Thank you Luca for spending your private, free time using amateur radio on the ISS for random contacts with HAM operators on the Earth. HAM's are very grateful to you for opportunity of random talking with the Crewmembers in the space on the board of the International Space Station! You are amazing! Thank you Luca, and good luck in your mission!

*Tłumaczenia Bartek Szymański, dla Grupy ARISS Polska i PZK.

Polish HAM’s
Armand SP3QFE, Mentor ARISS Europa

9. Zaproszenie z OT18. Rzeszowski OT PZK (OT18) organizuje II. spotkanie członków i sympatyków OT w dniach 24-25 sierpnia br. w leśniczówce Marysin w kompleksie leśnym koło Julina. Za zaproszenie serdecznie dziękuję. Do zobaczenia.
Piotr SP2JMR

10. Tu Radiostacja Powstańcza "Błyskawica". W dniu 08.08.2013 roku o godzinie 09:45 na częstotliwości 7.060 - 7080(+- QRM), zostanie nadany historyczny komunikat nadany 69 lat temu z radiostacji powstańczej "Błyskawica". W trakcie komunikatu będą nadane nagrania archiwalne i piosenki powstańcze.
Pozdrawiam
Wiesław SQ5ABG

SP9TNH. S.K. Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 5 sierpnia 2013 roku
odszedł od nas do Pana, nasz Kolega, krótkofalowiec, pierwszy prezes i
współzałożyciel Klubu Łączności "Delta" SP9KUP - Karol Cinal. Przeżył 71 lat.
Pogrzeb odbędzie się 7 sierpnia (środa) o godz. 15:00 w kościele parafialnym
św. Stanisława BM w Andrychowie (na osiedlu).
Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie ...
Prezes Klubu
Stanisław Król SP9SDR

SP2JMG s.k. W dniu 2 sierpnia 2013 r. zmarł Henryk Mackiewicz SP2JMG. Pogrzeb odbędzie się 8 sierpnia 2013 r. ok. godz. 14:00 na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu przy ul. Grudziądzkiej 192, sektor nr 13. Msza Święta zostanie odprawiona w tym samym dniu o godz. 13:00 w kościele Św. Józefa na Bielanach w Toruniu. Cześć Jego Pamięci!
Irek sp2dki

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR wiceprezes PZK

news: Ikonka_PDF_50px.jpg Link do działu KS 2013