SP DX Contest 2013. Pierwsze podsumowanie
Dodane przez SP5UAF dnia 2013-04-16 / 13:41
W chwili pisania tych słów minął tydzień od zakończenia tegorocznych zawodów SP DX Contest. Warto pokusić się o próbę krótkiego, częściowego podsumowania tegorocznego wydarzenia. Częściowego, ponieważ jest jeszcze dużo czasu na przesłanie dziennika za zawody, a poniższe wnioski w dużej części opierają się na wstępnej analizie otrzymanych dzienników.

W okresie 7 dni od zakończenia zawodów do Komisji dotarło ponad 1790 logów z 85 podmiotów DXCC/WAE. Pod względem ilości reprezentowanych krajów już teraz jest to rekordowy SP DX Contest. Dotychczas największą liczbą były 82 podmioty DXCC/WAE odnotowane w naszych zawodach w 2009 roku.

Pod względem ilości logów już znacznie przekroczona została liczba z zeszłego roku, z tym że należy zaznaczyć, że poprzedni rok był specyficzny, ponieważ termin zawodów wypadał w okresie Świąt Wielkanocnych. W tym roku wyjątkowo zawody miały miejsce już po świętach. To z pewnością pozytywnie wpłynęło na frekwencję, podobnie jak i dość sprzyjające warunki propagacyjne.

Interesująco wygląda lista podmiotów, z których nadeszły logi. Mamy już ponad 673 dzienników z Polski. Z zagranicy najliczniej jest reprezentowana Rosja Europejska (144 dzienniki), Ukraina (97 dzienników), Niemcy (86 dzienników), USA (76 dzienników), Rosja Azjatycka (72 dzienniki), Holandia (46 dzienników) czy Japonia (43 dzienników). Zwraca uwagę stosunkowo duża ilość stacji z Zachodniej Malezji (9 dzienników), Indii (6 dzienników) czy Alaski (3 dzienniki) i Filipin (3 dzienniki). Poza tym na liście znajdziemy takie kraje jak KH0, KH6, BY, BV, 9K, HC (2 stacje), HK, HZ, KP4, ZP czy XV, by wymienić tylko niektóre.

W pierwszych komentarzach dotyczących zawodów wiele polskich stacji poinformowało o dużej aktywności w czasie zawodów, o dużej liczbie łączności i bardzo dobrych wynikach. Rzeczywiście: w poprzednich latach limit tysiąca QSO przekraczała garstka startujących. W tym roku wiele polskich stacji znacznie przekroczyło ilość tysiąca QSO. Biorąc pod uwagę dużą liczbę mnożników (podmiotów DXCC/WAE) można spodziewać się, że niektóre z dotychczasowych rekordów All Time zostaną w tym roku pobite.

Dyplomy i nagrody oczywiście są ważne - w końcu zawody polegają właśnie na tym, aby ze sobą współzawodniczyć, ale można śmiało powiedzieć, że w pewnym sensie wygranym jest każdy, kto w tegorocznych zawodach wystartował. Poza przyjemnością wynikającą z samego udziału, mogliśmy w najlepszy z możliwych sposobów świętować Jubileusz SP DX Contest.

Dodać jeszcze należy, że w pierwszym tygodniu po zawodach chrzest bojowy przeszedł program wstępnie weryfikujący otrzymane logi. Marek SP7DQR, autor tego rozwiązania, od chwili nadejścia pierwszego logu uważnie przygląda się pracy programu i na bieżąco wprowadził kilka poprawek.

W trakcie pierwszych dni zauważyliśmy także, że od strony ustawień samego serwera blokowana była poczta nadchodząca z adresów założonych w domenie yahoo.com, ponieważ domena ta znajdowała się na "czarnej liście" domen zidentyfikowanych jako rozsyłające spam. Blokada została usunięta - przynajmniej do końca terminu nadsyłania dzienników.

Czekamy zatem na kolejne dzienniki za tegoroczny SP DX Contest. W pierwszych tygodniach maja przystąpimy do rozliczania zawodów. Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce już we wrześniu. Jednocześnie już teraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w Jubileuszowych Zawodach SP DX Contest.

Strona zawodów: https://spdxcontest.pzk.org.pl/

Komisja Zawodów SP DX Contest
Tomek SP5UAF