KS-4. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 23.01.2013
Dodane przez SP5ELA dnia 2013-01-24 / 01:32
news: pzk_new.jpg

 
KOMUNIKAT NR 4/2013 z dnia 23.01.2013

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto aktualności:

1. PZK w PKN

W dniu 16 stycznia 2013 Polski Związek Krótkofalowców został oficjalnym członkiem Komitetu Technicznego 104 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Komitet techniczny 104 zajmuje się zagadnieniami z zakresu norm dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej. Naszym reprezentantem w KT104 PKN jest Marek Bury SP1JNY, specjalista w tym zakresie, członek OT14 PZK, delegat na KZD. Teraz możemy śmiało twierdzić, że nic o nas bez nas - przynajmniej w tym temacie.
Info: SP2JMR.

2. EmCom
Załącznikiem do komunikatu jest bardzo ważna INFORMACJA dla amatorskich sieci ratunkowych, OT PZK oraz klubów organizujących stacje sztabowe w ramach ogólnopolskich ćwiczeń „ŚNIEŻYCA 2013”
Rafał SQ6IYR, EmCom Manager PZK.

3. Komisja Statutowa informuje
Ostatni Krajowy Zjazd Delegatów PZK obradujący w maju 2012 w Łowiczu zobowiązał Prezydium ZG PZK do powołania Komisji Statutowej. 12 czerwca 2012, została powołana Komisja w czteroosobowym składzie, która w terminie późniejszym ukonstytuowała się: przewodniczący - Zdzisław SP3GIL, sekretarz – Andrzej SP8LBK, członkowie Jan SP2JLR i Dionizy SP6IEQ.
Mimo okresu wakacyjnego, członkowie komisji intensywnie pracowali, ustalając wewnętrzny regulamin pracy, zasady współpracy i komunikacji, a zwłaszcza przyszłe założenia pod ramy statutu. Ponieważ komisja nie dysponowała żadnymi wytycznymi, postanowiono zwrócić się do aktualnych delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów PZK z serią pytań w sprawach statutowych. Pytania wraz z propozycjami odpowiedzi zostały pogrupowane tematycznie i w formie ankiety rozesłane pod koniec września 2012 do wszystkich delegatów.
Padały pytania: Dlaczego ankieta została skierowana tylko do delegatów? W gronie Komisji, wyszliśmy z założenia, że zmieniony statut i tak jest przegłosowywany na Zjeździe Krajowym przez delegatów, a te osoby są przedstawicielami swoich środowisk, więc mają możliwość (i obowiązek) skonsultować wytyczne dla nas w macierzystym oddziale PZK. Dlatego też czas na udzielenie (i przesłanie do KS) odpowiedzi został określony na 60 dni kalendarzowych.
Koniec listopada 2012 był ostatecznym terminem na nadsyłanie odpowiedzi, ale spłynęło ich bardzo mało. Zostało wysłane pismo przypominające, co spowodowało, że Komisja Statutowa otrzymała w sumie 19 wypełnionych ankiet i dwie odpowiedzi tekstowe poruszające sprawy statutowe. Odpowiedziało ok. 30 % Delegatów, co nie daje podstaw do wykorzystania ich w dalszych pracach.
Trudno wyciągać wnioski – dlaczego tak się stało? Zwrot niewypełnionej ankiety lub skreślenie wszystkich odpowiedzi jest też formą sygnału przekazanego Komisji Statutowej. Tym bardziej, że na podstawie tej pierwszej ankiety planowaliśmy opracowanie kolejnych bardziej szczegółowych zestawów pytań. Niestety, tak mała ilość odpowiedzi nie pozwala na rozpoczęcie prac nad zmianami w aktualnym statucie. Dlatego Komisja Statutowa postanowiła zawiesić swoją działalność do czasu najbliższego posiedzenia Zarządu Głównego PZK.
Przewodniczący KS Zdzisław, SP3GIL

4. Kolejna książka o krótkofalarstwie
Ogromne powodzenie, jakim cieszy się moja książka pt. „Wywołanie ogólne – wspomnienia krótkofalowców” (mam  jeszcze trochę egzemplarzy)  oraz presja kolegów, abym kontynuował wydanie książek o tematyce krótkofalarskiej sprawiły, że uległem tej pokusie. Jeden z młodych nadawców napisał mi w mailu.-„Do tej pory miałem w ręku książki o opornikach, kondensatorach i antenach. Teraz widzę po przeczytaniu Twojej książki kolegów krótkofalowców i ich przeżycia. Może warto, abyś podjął się napisania książki o historii krótkofalarstwa światowego, europejskiego i polskiego. To będzie na pewno pasjonująca opowieść”.
Brak publikacji o historii naszego hobby odczuwają nie tylko młodzi nadawcy, ale i starsi koledzy. Zdecydowałem się więc na, w miarę szybkie zbieranie materiałów do wydania elektronicznego na płytkach CD, a może i DVD, jak będę miał zdjęcia. Nie będę miał sponsorów na drukowane wydawnictwo książkowe, stąd pomysł na wydanie we wspomnianej wersji. Otrzymałem już pierwsze materiały na temat historii krótkofalarstwa od Zdzisława SP3FTA i Jurka SP8TK.
Mam już projekt wstępny książki elektronicznej. Moja kolejna, już trzecia z rzędu publikacja, ma zawierać zarys krótkofalarstwa światowego, europejskiego i głównie polskiego. Będą też kolejne wspomnienia kolegów, ale przede wszystkim o tematyce technicznej. Proszę więc kolegów o nadsyłanie wspomnień związanych z budową nadajników, odbiorników i innych urządzeń i ich schematów (o ile to możliwe). W książce pt. „Wywołanie ogólne” ocaliłem od zapomnienia przede wszystkim przygody i przeżycia związane z naszym hobby. Teraz chodzi mi o przekazanie potomnym informacji na jakich urządzeniach pracowali koledzy przed laty. Mile będą widziane zdjęcia sprzętu sprzed lat. Wyciągnijcie z szaf i piwnic swoje konstrukcje.  Obfotografujcie je z każdej strony i dajcie skrócony opis tego, co jest na zdjęciu .
Nie mamy w Polsce muzeum krótkofalarstwa, którego powstanie od lat obiecują nam działacze. Może więc przy pomocy zdjęć ocalimy technikę krótkofalarską  z lat 50-tych, 60–tych i 70-tych ub. stulecia. Napiszcie we wspomnieniach i opisach np. jakiego używaliście VFO  w waszych nadajnikach. Czy to był Colpitts, Clapp, a może jeszcze przedwojenny Hartley? Jakie lampy stały w powielaczach i w PA. Czy wasz pierwszy odbiornik był reakcyjny, a może to juz była superheterodyna. To oczywiście przykłady. Dla przyszłych, poważnych badaczy ruchu krótkofalarskiego w Polsce będą to bardzo cenne informacje, na jakich urządzeniach pracowali krótkofalowcy w latach powojennych.
W latach 2007 i 2008 minęło 50 lat od odnowionego krótkofalarstwa po 1956 r. Powstały w tamtym czasie oddziały PZK w terenie. Może zachowały się referaty wspomnieniowo – historyczne  wygłoszone przez prezesów oddziałów z okazji jubileuszu. Proszę o ksero tych wystąpień. Brakuje mi materiałów z  tego  okresu. Jeśli z któregoś z dziewięciu okręgów wywoławczych nie otrzymam historii lokalnego krótkofalarstwa, to oczywiście nie napiszę o tym w książce. Chętnie widziałbym historię klubów specjalistycznych PZK m.in. PK UKF, SPDX klubu, radiowideografii i innych. W żadnym przypadku nie będę kusił się na to, żeby opisać dokładnie historię polskiego krótkofalarstwa. Głównym powodem jest to, że materiały są rozproszone, a ich poszukiwanie jest czasochłonne i żmudne. Ja nie mam czasu i ochoty na to, aby latami grzebać w archiwach. Chcę przekazać starszym i młodszym kolegom zaledwie zarys historii polskiego i światowego krótkofalarstwa. Ostatnia publikacja z tego zakresu ukazała się pół wieku temu, a więc dawno. Czas więc na przypomnienie wielu, już często zapomnianych faktów.
Dziękuję kolegom, którzy ze zrozumieniem podeszli do zamiaru realizacji mojego nowego projektu. Szczególne słowa podziękowania należą się prezesowi Klubu Seniora PZK Ryszardowi SP2IW, który niezmiennie z dużą sympatią traktuje moje poczynania publicystyczne i wydawnicze. Tak więc szanowni Czytelnicy: jeśli chcecie, aby Wasze wspomnienia i opisy ukazały się w mojej kolejnej publikacji, tym razem z szeroko rozumianej historii krótkofalarstwa, to proszę o przesyłanie mi materiałów drogą elektroniczną jako załącznik do maili. Moje dane adresowe, telefon domowy  i maile są na QRZ.com, polskim callbooku PZK i QRZ.pl. Moje  podstawowe maile to:  sp4bbu@wp.pl  oraz  ryszardreich@vp.pl. Nieprzekraczalny termin nadsyłania materiałów to  30 CZERWCA br. Zastrzegam sobie, na zasadzie konkursu, wybranie najlepszych opracowań.  Zgodnie z przyjętymi zwyczajami wydawniczymi, nie opublikowane prace, nie będą zwracane autorom. Teksty w mojej publikacji  będą  zamieszczone na warunkach honorowych.
Ryszard SP4BBU

5. Serwis krótkofalarski e-QTC

Już wkrótce ukaże się pierwszy numer elektronicznego "eQTC" będącego
kontynuatorem wydawanego od 20 lat Magazynu Krótkofalowców. Zainteresowani subskrypcją serwisu szczegółowe informacje znajdą na portalu "Serwis krótkofalarski eQTC" pod adresem: www.qtc.suchacz.eu
Info: Sylwester SP2FAP

6. Dodatkowa informacja dot. uczestnictwa w Konferencji pod nazwą  „Amatorska
   Służba Radiokomunikacyjna – to nie tylko hobby”.


Witam Koleżanki i Kolegów.
W związku z nową dyrektywą bezpieczeństwa, obowiązującą w Sejmie i Senacie RP, Straż Marszałkowska poprosiła o dodatkowe dane – numer PESEL. Aby nie wymuszać na kolegach konieczności ponownej rejestracji chcę uprościć aktualizację informacji. Proszę w odpowiedzi na ten e-mail (otrzymały go wszystkie osoby, które zgłosiły wolę udziału w Konferencji) przesłać swój numer PESEL wraz ze znakiem (lub imieniem i nazwiskiem dla osób rejestrujących się bez podania znaku wywoławczego). Te informacje pozwolą mi zaktualizować przesłane już przez Was dane w formularzu. Proszę o wyrozumiałość i Wasze zrozumienie dla ciężaru sprawy.
vy 73, Cezary T. Libert SP7UKL ex SP2UKL, EmComm Manager OT15 PZK,
tel. 602 675 847 www.konferencja.krotkofalowcy.com.pl

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR

articles: Ikonka_PDF_50px.jpg Link do działu download - komunikaty KS
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Załącznik:
INFORMACJA dla amatorskich sieci ratunkowych, OT PZK oraz klubów organizujących stacje sztabowe w ramach ogólnopolskich ćwiczeń „ŚNIEŻYCA 2013”

Termin    Niedziela, 3 marca 2013 r.
Czas        17-19 (czas lokalny)
QRG (KF)    +/- 3740-3770 kHz (łączność pomiędzy stacjami sztabowymi)
QRG (UKF)    145/430 MHz (ćwiczenia lokalne)

Podstawowymi elementami ćwiczeń będą:

1.    Ćwiczenia lokalne UKF, koordynowane przez poszczególne stacje sztabowe amatorskich sieci ratunkowych, OT PZK oraz klubów. Ćwiczenia lokalne będą opierać się na regulaminach określonych przez ich organizatorów, przekazanych do wiadomości lokalnych środowisk krótkofalarskich w zwyczajowo przyjęty sposób.
2.    Wymiana informacji na KF pomiędzy stacjami sztabowymi poszczególnych amatorskich sieci ratunkowych, OT PZK oraz klubów, oparta na wcześniej ustalonym scenariuszu, przekazanym przez organizatora do koordynatorów stacji sztabowych.
Zadania stacji sztabowych:
•    Cykliczne potwierdzenie łączności pomiędzy stacjami sztabowymi o pełnych godzinach (17,18,19) „każdy z każdym” polegające wyłącznie na wymianie znaków, raportów, lokalizacji oraz nazwy sieci. Harmonogram wywołań zostanie określony i przesłany przez organizatora.
•    Nadawanie i odbieranie komunikatów w formacie IARU „każdy z każdym”, polegające na wzajemnym odszukaniu się stacji sztabowych i wymianie komunikatów. Nadawcami i adresatami komunikatów będą np. prezydenci miast (wójtowie, burmistrzowie), komendanci PSP, kierownicy innych placówek (np. komunikat od prezydenta Wrocławia do prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego za pośrednictwem SP6PSR i SP3POW). Nadawcy i adresaci mogą być prawdziwi lub fikcyjni. Gotowe komunikaty zostaną określone i przesłane przez organizatora (przykładowy komunikat przedstawia załącznik nr 1).
•    Nadawanie „nagłych sytuacji” ogłaszanych na paśmie w dowolnym momencie przez każdą ze stacji sztabowych (dana stacja sztabowa może ogłosić maksymalnie dwie „nagłe sytuacje” i kierować je do dwóch innych stacji sztabowych). Fabułę „nagłych sytuacji” dla każdej stacji sztabowej określi organizator. Dana sieć może też opracować własną fabułę informując o tym organizatora (przykładową „nagłą sytuację określa załącznik nr 2).


Załącznik nr 1. Komunikat nadany przez prezydenta Wrocławia do prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego za pośrednictwem stacji SP6PSR (Wrocław) i SP3POW (Ostrów Wielkopolski).


Dziennik SP6PSR – nadanie komunikatu:


Dziennik SP3POW – odebranie komunikat

Załącznik nr 2. Przykład „nagłej sytuacji”.
    Przykładem nagłej sytuacji może być np. nadanie informacji przez daną stację sztabową dotyczącą kończącego się źródła zasilania akumulatorowego:
•    SP8KKM tu SP3POW.
•    SP3POW tu SP8KKM, proszę nadawać.
•    Tu SP3POW, kończy nam się zasilanie akumulatorowe i musimy przerwać nadawanie, nowy akumulator dotrze do nas za około 20 minut, bardzo prosimy o wzmożony nasłuch i odbieranie komunikatów kierowanych do naszej stacji. Jak tylko wznowimy nadawanie niezwłocznie się do was zgłosimy. Jak mnie odebrałeś?
•    SP3POW tu SP8KKM, odebrałem wszystko w 100%, do usłyszenia.

_______________________________________________________________________

Pozostałe informacje:
     Udział stacji sztabowych proszę zgłaszać w nieprzekraczalnym terminie do 15.02.2013 r.
     Zgłoszenie udziału oraz wszelkie pytania należy kierować na adres sq6iyr@pzk.org.pl.
     Harmonogram wywołań, przygotowane komunikaty IARU oraz treść „nagłych sytuacji” organizator prześle do koordynatorów zgłoszonych stacji sztabowych w terminie do 23.02.2013 r.
     Formularz dziennika łączności kryzysowej IARU jest dostępny na stronie http://emcom.pzk.org.pl w dziale Download.
     Wykaz zgłoszonych amatorskich sieci ratunkowych, OT PZK oraz klubów organizujących stacje sztabowe w ramach ćwiczeń „ŚNIEŻYCA 2013” jest dostępny na stronie http://emcom.pzk.org.pl