Rekomendacja ITU - czyli jak nadać znak "@" lub "%" emisją CW
Dodane przez SP7TEV dnia 2012-11-23 / 11:40
Jak nadać znak "@" lub "%" w alfabecie Morse'a


Wielu spośród biegłych w alfabecie Morse'a może być wpaść w zakłopotanie, jeśli chodzi o nadawanie znaku "@" lub "%", ale na szczęście zalecenie ITU-R nt. Międzynarodowego Kodu Morse'a dostarcza odpowiedzi. Sektor Radiokomunikacji ITU (ITU-R) jest jednym z trzech sektorów (pionów lub wydziałów) Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) i jest on odpowiedzialny za radiokomunikację.

Zalecenie ITU-R M.1677-1 (10/2009) potwierdza, że znaki międzynarodowego alfabetu Morse'a oraz przepisy operacyjne mają zastosowanie przy ich wykorzystaniu w służbach radiokomunikacyjnych.

Znak "@" w alfabecie Morse'a to " .--.-. " (ti-ta-ta-ti-ta-ti).

Dla znaku "%" (symbol procenta) nie ma odpowiedniego sygnału w alfabecie Morse'a, tak więc zaleca się sukcesywne nadawanie cyfry 0, kreski ułamkowej i cyfry 0. Liczba całkowita, liczba ułamkowa lub ułamek z następującym po nich znakiem "%" są nadawane przez połączenie liczby całkowitej, liczby ułamkowej lub ułamka ze znakiem "%" pojedynczym znakiem łącznika "-". I tak np. dla "2%" należy nadać "2-0/0".

Zalecenie ITU-R ws. Międzynarodowego Kodu Morse'a (ang. ITU-R International Morse Code Recommendation) M.1677-1 (10/2009) można pobrać w formacie Word lub PDF pod poniższym adresem.

http://www.itu.int/rec/R-REC-M.1677-1-200910-I/en

Inne zalecenia ITU-R z serii "M" (ang. ITU-R M Series Recommendations) dostępne są z kolei pod następnym wskazanym adresem.

http://www.itu.int/rec/R-REC-M/enŹródło informacji: SARL HF Happenings nr 532

Przekazanie informacji: Dennis Green, ZS4BS - Sekretarz Komitetu Wykonawczego 1. Regionu IARU

Tłumaczenie: Paweł Zakrzewski, SP7TEV - Oficer Łącznikowy IARU - PZK