Kolejny cykl zajęć z młodzieżą w klubie SP3POW
Dodane przez SP3AYA dnia 2012-11-02 / 03:14
Na terenie ostrowskiego ZST, pod kierunkiem Sławka SQ3OOK, przeprowadzono pierwsze zajęcia drusp3powgiej tury spotkań z młodzieżą w ramach programu ARISS. Po całym cyklu lekcji odbywających się w zeszłym roku szkolnym, obejmujących typowe zagadnienia krótkofalarskie, przyszła pora na działania zmierzające do zapoznania uczestników z zagadnieniami łączności satelitarnych. Relacja z tego wydarzenia jest dostępna na stronie klubu SP3POW.W skład Grupy ARISS Ostrów powstałej z inicjatywy Ostrowskiego Klubu Krótkofalowców SP3POW wchodzą:


Kolejne zajęcia przewidziane są w Lamkach z najmłodszą grupą wiekową. Cel tych spotkań to nie tylko przygotowanie do kontaktu z astronautami przebywającymi na stacji ISS, ale wykazanie tego, że do nasłuchu sygnałów z kosmosu - a nawet łączności, wcale nie potrzeba wielce skomplikowanych urządzeń. W każdej szkole, na pierwszych spotkaniach drugiej tury przygotowań do programu ARISS, wykorzystując w terenie zwykły ręczniak i proste anteny kierunkowe, spróbujemy nawiązać łączności z innymi krótkofalowcami via satelity amatorskie. Na następnych z kolei zajęciach przyjdzie czas na testowanie bardziej "profesjonalnych" radiostacji i instalacji antenowych na rotorze - docelowych dla kontaktu ARISS - w siedzibie klubu.

Niestety do pełnego skompletowanie sprzętu wymaganego przez NASA do przeprowadzenia takiej łączności, potrzebne są fundusze, których ciężaru sam klub nie jest w stanie udźwignąć. Pomimo wsparcia okazanego przez władze miasta, starostwa i gminy, oraz indywidualnych darczyńców, ciągle liczymy na zgłoszenia od sponsorów chcących wspomóc nas wydarzeniu, w którym swój udział zapowiedziały nie tylko regionalne, ale również ogólnopolskie media - prasa, radio i telewizja.

Wszystkie działania w ramach programu, spotykają się z niezwykle silnym i pozytywnym odzewem wśród uczniów i nauczycieli szkół biorących w nim udział. Już teraz klub może poszczycić się liczną grupą dzieci i młodzieży w wieku od kilku lat, po klasy maturalne, aktywnie zaangażowanych w program ARISS, rozwijających swoje zainteresowania kosmosem i astronautyką. Nawet goście z Polskiej Akademii Nauk przebywający u nas w marcu i kwietniu byli pod wrażeniem poziomu reprezentowanego przez naszych podopiecznych.

A krótkofalarstwo i w związku z tym sam klub SP3POW zyskał dzięki temu programowi nowych członków i sympatyków. Niektórzy już zdali egzamin, inni właśnie przygotowują się do zdawania w najbliższym czasie. O postawie młodych klubowiczów świadczą aktywności znaku klubowego, oraz coraz częstszy udział w zawodach krajowych i zagranicznych.

Dzięki takiej grupie juniorów, czujemy się na też siłach godnie wystąpić w obu przyszłorocznych edycjach Amateur Radio Kids Day. Serdecznie zachęcamy wszystkie kluby i nadawców indywidualnych do poparcia i udziału w tej fantastycznej akcji, mającej na celu propagowanie krótkofalarstwa wśród dzieci i młodzieży na całym świecie.

Info: SP3AYA