Pismo do Prezesa PKN w sprawie standardu PLC
Dodane przez SP5ELA dnia 2012-10-28 / 13:58
PKN i PZK
Polski Związek Krótkofalowców od 2009 roku współpracuje z Polskim Komitetem Normalizacji. Nasza współpraca dotyczy głównie stanowisk zajmowanych przez naszą administrację państwową w konsultowaniu projektów norm obowiązujących na obszarze UE, w tym szczególnie Polski. Związane jest to z dostępnością pasm radiowych w tym amatorskich w aspekcie zagrożeń powodowanych wzrastającym poziomem zakłóceń przemysłowych oraz pochodzących od innych podmiotów nie zajmujących się faktycznie radiokomunikacją. Od niedawna kompleksowo tymi zagadnieniami zajmuje się Manager PZK ds. Kompatybilności Elektromagnetycznej (EMC) Marek Bury SP1JNY.

Załączamy najnowsze wystąpienie PZK w przedmiotowej sprawie.
Piotr Skrzypczak SP2JMR wiceprezes PZK


Polski Związek Krótkofalowców
Zarząd Główny w Warszawie
Sekretariat Zarządu Głównego w Bydgoszczy
OPP KRS 0000088401
                            Bydgoszcz, 2012-10-25
L. dz. prez.166 /2012


     Pan dr inż. Tomasz Henryk Schweitzer
     Prezes Polskiego Komitetu Normalizacyjnego
     ul. Świętokrzyska 14, 00-050 Warszawa

W nawiązaniu do wcześniejszej  korespondencji dotyczącej ustanowienia europejskiego standardu dla wprowadzanych na rynek UE urządzeń wykorzystujących technologię PLC (Power Line Communications), której to propozycji ostateczny tekst zawarty jest w dokumencie o sygnaturze FprEN 50561-1 pt. „Power line communication apparatus used in low voltage installations - Radio disturbance characteristics - Limits and methods of measurement - Part 1: Apparatus for in-home use” uprzejmie informuję, że w opinii Międzynarodowego Związku Krótkofalowców (International Amateur Radio Union / IARU), którego członkiem jest również Polski Związek Krótkofalowców – brak jest uzasadnienia dla poparcia na forum CENELEC w drodze ponownego głosowania.

Wspomniany standard budzi wiele kontrowersji co potwierdza fakt, że nie znalazł wymaganego poparcia poprzez przedstawicieli komitetów normalizacyjnych poszczególnych państw w pierwszym głosowaniu, jakie miało miejsce w roku 2011 i został skierowany do ponownej analizy przez ekspertów.

W wyniku  przeprowadzonych w ramach IARU dodatkowych i kompleksowych prac analitycznych – Polski Związek Krótkofalowców podtrzymuje wcześniej przedstawione stanowisko, że ww. propozycja standardu nie gwarantuje należytej ochrony widma częstotliwości radiowych przeznaczonego dla szeroko rozumianych służb radiokomunikacyjnych (w tym Służby Amatorskiej oraz Służby Amatorskiej Satelitarnej) przed zakłóceniami powodowanymi przez promieniowanie elektromagnetyczne emitowane na skutek funkcjonowania urządzeń wykorzystujących technologię PLC.

Naszym zdaniem proponowany standard:
•    pozwala na emisje z wysokimi poziomami w niektórych częściach widma radiowego, co może spowodować promieniowaniem znacznych zakłóceń dla innych użytkowników widma radiowego.    
•    jest sprzeczny z podstawowymi wymaganiami Dyrektywy EMC

W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Prezesa o rozważenie w ponownym głosowaniu jakie będzie miało miejsce 2-go listopada 2012 głosowania przez Polskę jako członka CENELEC przeciwko przedstawionej powyżej propozycji standardu, względnie o wstrzymanie się od głosu – mając na uwadze gremialny interes wszystkich służb radiokomunikacyjnych oraz podmiotów radiodyfuzyjnych wykorzystujących krótkofalową część widma częstotliwości radiowych.

Z góry niezmiernie dziękuję za pozytywne ustosunkowanie się do powyższej prośby.

Jednocześnie dziękujemy za zaproszenie do udziału w pracach Polskiego Komitetu Normalizacji i deklarujemy wolę przystąpienia w najbliższym czasie.


           Piotr Skrzypczak SP2JMR
                    
      wiceprezes Zarządu Głównego
    Polskiego Związku Krótkofalowców


news: ikona_pdf.gif Oryginał pisma skierowanego do Prezesa PKN