Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 24.10.2007
Dodane przez sp3iq dnia 2007-10-24 / 21:23
W załączeniu komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 24 października 2007. 
Rozszerzona zawartość newsa

Komunikat sekretariatu ZG PZK na 24.10.07

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszego komunikatu. A oto informacje:
Zaczynam niestety od smutnych:

SP6VWT SK.
Po długotrwałej chorobie , zmarł w wieku 71 lat były członek zarządu OT 13 w Jeleniej Górze - Zbigniew Wiereszko Taraszkiewicz. W roku  1993 odwiedził swoje rodzinne Białoruskie strony skąd pracował pod znakiem EV6VWT . Pięć lat później z okazji 200 rocznicy urodzin naszego wieszcza Adama Mickiewicza , zorganizował wraz z kolegą Stanisławem SQ6BBV wyprawę do Nowogródka skąd pracowali pod znakami :
EV 200AM,EU200A,EW200M,EW/SP6VWT . Był zawsze aktywny na pasmach a szczególnie na 80 m , lecz od dwóch lat wskutek gnębiącej go przewlekłej choroby był On coraz rzadziej słyszany . Zmarł 18 października 2007 .    Cześć jego pamięci ! 
                                                     Koledzy z Sudeckiego OT PZK .

Wiesławowi SP4Z przekazuję w imieniu całego środowiska krótkofalarskiego SP wyrazy współczucia z powodu zgonu Ojca.
Piotr SP2JMR prezes PZK

1. Apel do organizatorów zawodów krajowych.
Informujemy, że jak co roku, dnia 30 listopada 2007 mija ostatni termin zgłaszania zawodów do Kalendarza Zawodów PZK na rok 2008. Zgłoszony przez organizatora regulamin musi zostać zaakceptowany przez Contest Managera PZK Kazimierza SP2FAX oraz Zespół ds. Contestingu w składzie: SP2FAP, SP3IQ, SP5ELA, SP5KP, SP5JXK, SP7DQR.
 
    Przypominamy, że promowane są przede wszystkim te zawody, które są rozliczane w sposób komputerowy odpowiednimi programami oraz to, że zawodnicy swe logi do organizatora mogą wysyłać elektronicznie w postaci pliku tekstowego formatu CABRILLO. Warunki dobrego regulaminu:
- czas w regulaminie podawać należy według czasu UTC
- zawody rozliczane w sposób elektroniczny odpowiednimi programami
- możliwość zgłaszania logów mailem w postaci pliku tekstowego standardu CABRILLO
- promowanie wszystkich emisji CW, SSB, DIGI.
- brak konfliktów terminowych z innymi krajowymi zawodami oraz najważniejszymi zawodami zagranicznymi.
 
    Apelujemy więc do organizatorów zawodów krajowych aby swe regulaminy przesłali do PZK jak najwcześniej. Dzięki temu będzie podstawa umieszczenia odpowiednich informacji w Kalendarzu Zawodów 2008 publikowanych w czasopismach krótkofalarskich.
 
    Regulaminy należy wysłać na adres mailowy PZK: hqpzk@pzk.org.pl lub sp3iq@pzk.org.pl.
 
    W roku bieżącym pewna część regulaminów przeszła pozytywnie swą weryfikację. Tak więc ten apel dotyczy tylko tych zawodów, których regulaminy dotąd nie były przedmiotem takiego procesu akceptacji dokonywanego przez Zespół ds Contestingu kierowanego przez Contest Managera PZK Kazimierza SP2FAX.
73 Bogdan, sp3iq.

2. Broszura o krótkofalowcach.
 Jak już wcześniej informowaliśmy Ryszard SP3CUG kończy przygotowania do wydania drukiem drugiej broszury poświęconej sprawom krótkofalarskim. Tym razem będzie to opis 25 lecia  emisji cyfrowych na Ziemi Leszczyńskiej i o uczestnikach zawodów digi mode organizowanych pod patronatem Prezydenta Miasta Leszna i Prezesa PZK przez ZT PZK w Lesznie oraz  Leszczyński Klub Krótkofalowców SP3ZAH. W związku powyższym w/w prosi o fotografie uczestników oraz materiał na krótkofalarski życiorys laureatów tych zawodów.
W załączniku nr 1 jest zawarta informacja o posiadanych materiałach. Ryszard SP3CUG

3. Trzecie spotkanie w eterze poświęcone łączności ‘kryzysowej’
Niedziela, 11 listopada 2007. godz. 11:00 – 15:00 UTC

IARU Region 1. zaprasza stacje Zarządów Głównych Stowarzyszeń członkowskich IARU oraz stacje zajmujące się łącznością ‘kryzysową’ do uczestnicctwa w Spotkaniu ‘Emergency Communications’ w eterze w niedzielę, 11-go listopada 2007 r. w godzinach 11:00 DO 15:00 UTC.  Spotkanie eterowe odbędzie się na i w pobliżu środkowych częstotliwości (Center-of-Activity frequencies = CoA) w pasmach 80, 40, 20, 17 i 15 metrów (+/- QRM).{patrz Band-plan IARU R1}

Celem tego spotania eterowego jest:
1) Zwiększenie zainteresowania Stowarzyszeń członkowskich łącznością w sytuacjach kryzysowych,
2) Sprawdzenie,  w jakim stopniu przydatne są częstotliwości  CoA w Regionach IARU,
3) Wprowadzenie ćwiczeń w  prowadzeniu łączności kryzysowej,
4) Przećwiczenie przekazywania komunikatów .

Proszę pamiętać – to nie są zawody – jest to ćwiczenie w prowadzeniu łączności kryzysowej !

Seppo Sisättö  OH1VR
Koordynator łącznośći kryzysowej, IARU Region 1

Protokół łączności  w złączniku nr 2 do  do komunikatu.  Proszę o zgłaszanie stacji chcących wziąć udzaił wspotkaniu do Bogdana SP3IQ lub do mnie (SP2JMR)

4. Pewna ważna informacja.
Znalezione w Sieci Internet  od  samego  początku  okazał  się niezwykłym sprzymierzeńcem krótkofalowców.  Jest  to  autentyczna kopalnia informacji i już teraz poruszanie  się  po  sieci  może  być bardzo czasochłonne. Ktoś kiedyś powiedział, że "Internet jest największym śmietnikiem informacyjnym na świecie".  I  to jest prawda! Każdy może zamieścić w sieci co tylko mu się rzewnie podoba. Modne stały się wiec własne strony stanowiące dość oryginalną  wizytówkę  jej  posiadacza. Rozmaitych witryn związanych z  krótkofalarstwem  jest  przeogromna  ilość.  Ale tylko bardzo mała ich część   może   być   pożyteczna.   Aby  dotrzeć  do  tych  najbardziej wartościowych   konieczne  są  setki  otwarć,  co  jest  już  zajęciem czasochłonnym.  A tego nam brakuje coraz bardziej! Stąd pomysł wymiany
informacji  na  temat rzeczywiście ciekawych stron WWW. Jeżeli trafisz więc  w  sieci  na  coś ciekawego napisz do nas, a my udostępnimy taką wiadomość  innym.  Takim węzłem informacyjnym będzie strona QTC OnLine  (http://qtc.radio.org.pl)   gdzie   każdą   taką  informację  będziemy publikowali oraz serwis eQTC Express. Zainteresowani już sami ocenią
gdy  zaznajomią  się bliżej z jej zawartością - czy warto link do niej  zapisać   w   swoim   komputerze.   Więcej   na   ten  temat  -  patrz
http://qtc.radio.org.pl/pokazartykul.php?articleID=647

5. Program unijny dla krótkofalowców.
Informuję, że program unijny Dla Stowarzyszenia Krótkofalowców Pogórza Opawskiego został zaakceptowany i przyjęty przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Program będzie realizowany na bazie klubu krótkofalarskiego SP6ZJP w Głubczyckim Domu Kultury. Program obejmuje szkolenia , kursy , prelekcje i pokazy przeznaczone zarówno dla krótkofalowców jak i dla całego społeczeństwa. Całość realizuje  Arek SP6OUJ

6. Świat Radio 11/2007

Aktualności
Wiadomości DX-we
Zawody (aktualne regulaminy i wyniki)
Test Kenwood TM-V71
Lista obecności - testy i prezentacje w ŚR Wstęp do propagacji KF (2)
Uwarunkowania skutecznej pracy anten
Muzeum Wojsk Łączności w Zegrzu
Wywiad z Adamem (ex. SP7BJI)
Dyplomy bułgarskie
Analizator obwodów NWT 7 (2)
Digest
Listy
Porady techniczne
Rynek i Giełda
Polecane produkty
Katalog podzeposłów (LA1185)

7. Krótkofalowiec Polski 11/07

Relacje ze spotkań:
-OT 01 i 13 na Górze Chełmiec
-Praskiego OT PZK (OT 37)
Warsztaty QRP w Tomaszowie Mazowieckim
Ham Radio Viadrina 2007
Relacja z HamFestu w Holicach
Szkółka Techniczna czyli kolejny balon z kapsułą radiową.
Festiwal nauki na Politechnice Warszawskiej
Wyniki Konkursu o Szablę Burmistrza Miasta Śremu.
Felieton Władka SP3SUZ

8. IV Obóz szkoleniowy w sportach obronnych PZK.
Poszukujemy miejsca na zorganizowanie kolejnego Obozu szkoleniowego w Sportach Obronnych. Rejon kraju dowolny. Warunki do uzgodnienia, może to być np. Harcerska baza obozowa lub ośrodek. Informacje i propozycje proszę kierować do Kol. Adama SP2EDA sp2eda@interia.pl  lub do mnie sp2jmr@pzk.org.pl

9. KRÓTKOFALOWCY BIS
        Przypominam, że redakcja cyklicznie nadawanego programu telewizyjnego Krótkofalowcy Bis realizuje emisję na żywo, zawsze o 22.00 z większym transferem, który zdecydowanie poprawił jakość odbieranego sygnału alternatywnej telewizji z Wrocławia. Jest to szybkość około  384 kb/sek.   
    Fragmenty najciekawszych programów są zamieszczane jak zwykle na serwerze Studia VIDEOEXPRES Wrocław w postaci skompresowanej, na stronie głównej w Archiwum - ATV, na portalu www.videoexpres.pl.
    By w 100% odbierać programy nadawane na żywo o 22.00 warto koniecznie zwiększyć transfer łącza do około 1 Mb/s..
UWAGA !!!
     Od niedzieli 21 do niedzieli 28 bm o 22.00  specjalne - premierowe wydanie programu z ostatniego spotkania Polskiego Klubu Seniorów OTC w Borkach, na którym było wielu ciekawych i znanych polskich krótkofalowców.  
     Spotkanie odbyło się w Ośrodku Rekreacyjnym nad pięknym jeziorem Sulejowskim w niesłychanie jak zwykle przyjacielskiej i rodzinnej atmosferze.
     Warto to koniecznie zobaczyć w Telewizji Internetowej na stronie www.videoexpres.pl
     Reportaż jest powtarzany w całości tylko przez najbliższy tydzień. Dla zainteresowanych  w oryginalnej całości, do nabycia tylko na płytach VCD.
     W Archiwum ATV znajdzie się tylko fragment reportażu ze spotkania w mocno skróconej postaci.
     Program w niedzielę 21 bm był nadany, ze względu na wybory o 24.00,
Przepraszam, że tak późno. Ale wydarzenie tego dnia było wyjątkowe !!!.
                                                                               
                                                                               Henryk Pacha
                                                                              ATV  SP6ARR
                                                                           www.videoexpres.pl

      Tyle informacji na dzisiaj

      Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK


Załącznik 1 

GRUPA: Laureaci zawodów –zdobywcy pierwszych miejsc:
Komplet materiałów:  Fotografię przy radiu, fotografię na dowód osobisty i materiał do krótkofalarskiego życiorysu z podkreśleniem emisji cyfrowych, fotografie - skany dyplomów ,pucharów digi mode posiadamy od :

SP2FAF, SP2ZFT, SP3AMZ, SP3BGD, SP3CUG, SP3HYK, SP3HC, SP3XR, SP4KM, SP9BCH

Liczymy na powyższe materiały ( uzupełnienia) od:

SP1NQN, SP2JNK,SP3EOL,  SP3OL, SP3PAC, SP5ALV, SP5DDJ, SP5KP, SQ2BXI, SQ9IWR i SQ9UM i SP1KKO.

Grupa :Pozostali uczestnicy zawodów:
Fotografie przy radiu posiadamy od:

SP1AAQ, SP1CWL, SP1FUM, SP1GPI, SP1HJK , SP1RWX
SP2JPG,SP2JEB,SP2UI, SQ2AF
SP3BYZ, SP3CCR, SP3EPX, SP3FFR,  SP3GAX, SP3HUU, SP3HJG, SP3JHR, SP3LRS, SP3IBM, SP3IOE, SP3FTA,SP3OCV,  SP3RBG, SP3SXX, SQ3BKL, SQ3LMR SP3 19034,SP3ZBZ i SP3ZAH
SP4BOS, SP4CHY, SP4ICN, SP4XQH i SQ4CUM
SP5CJY, SP5DXU, SP5NKH
SP6ARR, SP6CYV, SP6LB, SP6RGC, SQ6MS, SQ6DGR
SP7CKF, SP7EKL, SP7EXJ, SP7IIT, SQ7B
SP8AQA, SP8MI,
SP9BGS, SP9CWF, SP9FBT, SP9MRP, SP9JCN, SP9LKS, SP9LAS, SP9UNU, SQ9AOR, SQ9BDB, SQ9CWN, SQ9JXG

Liczymy o przesłanie poczta elektroniczną na adres;  sp3cug@wp.pl lub  Ryszard Grabowski  ul. Niemiecka 18/10 64-100 Leszno fotografii przy radiostacji w miarę dużej rozdzielczości( powyżej 0.5 MB).Część Kolegów przesłała zdjęcia ale o zbyt małej rozdzielczości.
Znaki pogrubione to koledzy, którzy odeszli na zawsze. Prosimy ich znajomych o pomoc w uzyskaniu fotografii. Prosimy też o ewentualną korektę dotyczących uczestników zawodów , którzy zmarli.

SP1BKS, SP1DTG, SP1EPR, SP1LOP, SP1MHV oraz SP1PLA.

SP2ABJ, SP2ATF, SP2BAS, SP2BIG, SP2BKZ, SP2BSX, SP2DEH, SP2SSX, SP2DMB, SP2EIW, SP2FF, SP2GWZ, SP2HYO, SP2JEL, SP2IRR, SP2JNI, SP2JLR, SP2RXU, SP2UU, SP2UUU, SP2RXU, SP2RXZ, SP2QVI, SP2QCE, SQ2BNG, SQ2BNO, SQ2BXI, SQ2CDB, SQ2FCK, SQ2JSO, SQ2LIC, SQ2LKM, SP2 0213 GD i SP2KFV,SP2KQU, SP2POL, SP2YRY,,SP2ZCD, SP2ZBE.

SP3AXJ, SP3BLT, SP3CCT, SP3CVT, SP3DFB, SP3EIJ, SP3FVV, SP3IQ, SP3FHT, , SP3MY, SP3MIN, SP3MIZ, SP3MYS, SP3OKS, SP3PL, SP3PJ, SP3RXZ, SP3RNG, SP3TUI, SP3UCL, SQ3JVA i SP3KBJ, SP3PAC, SP3PAA, SP3PMA, SP3PLD, SP3ZBE, SP3ZBY, SP3ZHW, SP3ZJA, SP3ZHC.

SP4BXJ, SP4CNE, SP4CJA, SP4DSU, SP4HHI, SP4IRS, SP4MPH, SP4SKA, SQ4AFU, SQ4CTS iSP4KHM, SP4KSY, SP4KEV

SP5SP5BLI,, SP5CAA, SP5CJQ, SP5GRU, SP5GDY, SP5GQI, SP5IYV, SP5JXK, SP5MXA, SP5QAA, SP5TAZ, SQ5BE, SQ5HD i SP5PPK,, SP5PIP, SP5ZCC i SP5ZHT

SP6BLV, SP6CCE, SP6EEK, SP6FPY, SP6GCU, SP6MLF, SP6NIG, SP6NIP, SP6XP,, SQ6FHP, SQ6JSK, SQ6LCK, 3Z6AEF i SP6ZDA, SP6ZKD

SP7BBO, SP7FBQ, SP7FDV, SP7GV, SP7ICE, SP7IVO, SP7MUF,, SP7QL, SP7MTL, SQ7CGW, SN70I, SN7N, SN70LMP i SP7KWX,SP7KWW i HF70 PZK.

SP8AJC, SP8AWQ, SP8BJH,, SP8BHJ, SP8CGR, SP8CNS, SP8FHJ, SP8GIM, SP8JMH, SP8NFF, SQ8JLP, SQ8ISG i SP8KAF, SP8PIX, SP8YDB,

SP9AMH, SP9AUV, SP9BBH, SP9BVC, SP9CQ, SP9CTS, SP9DSD, SP9EBT, SP9EBQ, SP9EVP, SP7HZS, SP9GNP, SP9GV, SP9NRA, SP9IIA, SP9IVD, SP9OHY, SP9RPW, SP9RTF, SP9TCE, SP9VRY, SP9VFQ, SP9XLC, SP9UNA, SQ9FK, SQ9FIH, SQ9IWR, SQ9ISD, SQ9IED, SQ9SXG, SQ9UM i SP9KOV, SP9KFM, SP9KGG, SP9KJM,

Znaki pogrubione- SK

Załącznik 2.

Trzecie spotkanie w eterze poświęcone łączności ‘kryzysowej’

                 Niedziela, 11 listopada 2007. godz. 11:00 – 15:00 UTC

IARU Region 1. zaprasza stacje Zarządów Głównych Stowarzyszeń członkowskich IARU oraz stacje zajmujące się łącznością ‘kryzysową’ do uczestnicctwa w Spotkaniu ‘Emergency Communications’ w eterze w niedzielę, 11-go listopada 2007 r. w godzinach 11:00 DO 15:00 UTC.  Spotkanie eterowe odbędzie się na i w pobliżu środkowych częstotliwości (Center-of-Activity frequencies = CoA) w pasmach 80, 40, 20, 17 i 15 metrów (+/- QRM).{patrz Band-plan IARU R1}

Celem tego spotania eterowego jest:
5) Zwiększenie zainteresowania Stowarzyszeń członkowskich łącznością w sytuacjach kryzysowych,
6) Sprawdzenie,  w jakim stopniu przydatne są częstotliwości  CoA w Regionach IARU,
7) Wprowadzenie ćwiczeń w  prowadzeniu łączności kryzysowej,
8) Przećwiczenie przekazywania komunikatów .

Proszę pamiętać – to nie są zawody – jest to ćwiczenie w prowadzeniu łączności kryzysowej !

Protokół łączności jest następujący:

Wszystkie łączności podczas tych ćwiczeń będą prowadzone wyłącznie przy użyciu SSB (wprowadzimy modulacje cyfrowe w 2008 roku).

Zgodnie z zaleceniem GAREC-2007 prosimy wszystkie uczestniczące stacje o stosowanie znaków wywoławczych  z końcówką /D  w znaku (D = distress [ niebezpieczeństwo] lub disaster [klęska żywiołowa, katastrofa]), jeśli jest to dozwolone przez krajową Administrację łączności.

Każdy Region IARU będzie miał stację kierującą (HQ Station) jak następuje:

Region 1  -  OF3F/D  w Finlandii

Region 2  -  będzie ogłoszona

Region 3  -  będzie ogłoszona

Stacje kierujące (HQ)  będą czynne jednocześnie na wszystkich częstotliwościach środkowych (CoA):  3760,  7060,  14300,  18160 i 21360 kHz (+/- QRM).

Proszę zwrócić uwagę na to, że częstotliwości w pasmach 80 i 40 metrów mogą się różnić w zależności od Band-planu w Waszym regionie.

Stacje, które mają zamiar wziąć udział w ćwiczeniu są proszone – jeśli to możliwe – o przesłanie informacji o swych znakach wywoławczych na adres e-mailowy emcomparty@raynet-hf.net przed ćwiczeniami po aby, stacje kierujące (HQ) zdawały sobie sprawę z ilości stacji, które mogą je wywoływać.

Specjalnym celem niniejszych ćwiczeń będzie praktyka w przekazywaniu wiadomości. Każda z uczestniczących stacji może  wysłać dwa (2) komunikaty podczas ćwiczenia: jeden komunikat podczas pierwszych dwóch godzin i drugi podczas ostatnich dwóch godzin ćwiczenia.

Po wysłaniu własnego  (-ych) komunikatu, stacje uczestniczące rozpoczynają przekazywanie komunikatów pochodzących od innych stacji i wreszcie, po przekazaniu dwóch lub więcej komunikatów, nadanie ich do stacji kierującej w swym własnym Regionie. Będzie bardzo  wskazane, aby komunikaty „przeskakiwały” między krajami oraz/lub Regionami.

Uczestniczące stacje wołają : „This is <znak wywoławczy> station of {PZK, ARRL, DARC itp.)  calling EmCom stations testing”.
Proszę od czasu do czasu ogłaszać : “This is an exercise”.

Tak więc, każda uczestnicząca stacja (na przykład 4U1ITU/D) utworzy następujący komunikat :

4U1ITU/1/14/18/21/03/IARC via... via... itd.

Używamy wyrażenia „slash” do oddzielenia szczegółów w tych komunikatach, gdzie:

4U1ITU        =  znak wywoławczy stacji

/1/                 = pierwszy komunikat podczas pierwszych dwóch godzin ćwiczenia  (/2/ w drugim komunikacie podczass ostatnich dwóch godzin ćwiczenia)

/14/18/21/     =  pasma używane jednocześnie przez stację 4U1ITU

03                 =  na stacji 4U1ITU jest trzech  operatorów

IARC            =  International Amateur Radio Club of ITU HQ

Via… via…   =   znaki wywoławcze stacji przekazywanych – na przykład „via LZ2US via SU1KM to OF3F/D”

Stacje kierujące (HQ-stations) (jak np. OF2F/D) nie wysyłają komunikatów – tylko je odbierają i potwierdzają ich odbiór.  Aby uniknąć  zagłuszania (QRM) stacji kierującej HQ, dla prowadzenia łączności z innymi stacjami proszę przesunąć się na częstotliwości w pobliżu częstotliwości środkowych (CoA).

W celu stworzenia bardziej realistycznej sytuacji na paśmie, proszę ograniczyć swą moc nadawania podczas ćwiczenia do 100 Watów. Specjalną wartość będą miały stacje pracujące mobile/portable oraz/lub z alternatywnych źródeł zasilania.

Prosimy o przesłanie swych komentarzy i uwag do przyszłych ćwiczeń EmCom po ćwiczeniach do: emcomparty@raynet-hf.net .
Dzienniki łącznośći są wymagane tylko od trzech stacji kierujących  HQ w Regionach, dla analizy.

Jest to pierwszy przypadek, gdy wszystkie trzy Regiony IARU są zaproszone do wzięcia udziału w ćwiczeniach EmCom.. Aby było ‘sprawiedliwie’, w przyszłości użyjemy trzech różnych przedziałów czasu dla ćwiczeń:  czwarte ćwiczenia odbędą się 3-go maja 2008 od 18-22 UTC, a piąte w dniu 8-go listopada 2008 od 04-08 UTC.

Seppo Sisättö  OH1VR
Koordynator łącznośći kryzysowej, IARU Region 1

Przetłumaczył Wiesław Wysocki, SP2DX (8.10.2007)