PZK w tureckim projekcie "Creating Basic Awareness on Disasters"
Dodane przez SP6RW dnia 2012-10-25 / 00:53
W dniach 8-15 października 2012 r. w tureckiej miejscowości Gaziantep odbyła się realizacja europejskiego projektu poświęconego tworzeniu podstawowej świadomości o zagrożeniach - Creating Basic Awareness on Disasters poruszającego różnorodne kwestie związane z tematyką bezpieczeństwa. Organizatorem tej ważnej dla bezpieczeństwa imprezy był tamtejszy Uniwersytet. W przedsięwzięciu tym, w którym oprócz krótkofalowców uczestniczyli studenci z Polski, Włoch, Rumunii, Bułgarii, Litwy, Grecji, Słowenii, Turcji oraz inni goście, swój merytoryczny udział miał również Polski Związek Krótkofalowców. W ramach projektu odbyły się wykłady, pokazy oraz praktyczne ćwiczenia m.in. w lokalnej komendzie straży pożarnej oraz w miejscowym szpitalu, gdzie ćwiczenia praktyczne odbywały się wspólnie z turecką grupą ratowniczą "Turkish Rescue Team AKUT".

Przygotowanie wykładów poświęconych wykorzystaniu krótkofalarstwa w czasie sytuacji kryzysowych było koordynowane przez Aziz'a Sasa TA1E (koordynatora łączności kryzysowej TRAC), który w fazie organizowania całego przedsięwzięcia zwrócił się do krajowych organizacji radioamatorskich (w tym do PZK) z zaproszeniem do udziału w projekcie. Z uwagi na brak możliwości oddelegowania reprezentantów ze strony naszego związku, PZK wystąpiło z propozycją merytorycznego wsparcia w formie specjalnie przygotowanego na tą okazję materiału w języku angielskim, przedstawiającego istotę oraz funkcjonowanie SP EmCom oraz działalność polskich krótkofalowców w czasie sytuacji kryzysowych (materiał do pobrania w formacie PDF znajduje się na stronie http://emcom.pzk.org.pl w zakładce Download, pt. CREATION BASIC AWARENESS OF DISASTERS - PZK). Materiał w formie drukowanej został wręczony uczestnikom.

Celem organizatora wykładów na temat krótkofalarstwa było uświadomienie słuchaczom podstawowych zalet wykorzystania potencjału krótkofalowców w sytuacjach kryzysowych, zwracając w szczególności uwagę na to, że krótkofalowcy:

- są niezależni, ponieważ mają możliwość wzajemnego komunikowania się nawet w przypadku awarii sieci telekomunikacyjnych czy też braku zasilania sieciowego na znacznym obszarze,
- posiadają dużą wiedzę z zakresu techniki radiowej, dzięki której wiedzą jak zorganizować łączność w różnych sytuacjach,
- są zlokalizowani nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach oraz wsiach.

Po wykładach krótkofalowcy przystąpili do prezentacji możliwości nawiązywania łączności w różnych warunkach. Aziz Sasa TA1E (Koordynator Łączności Kryzysowej TRAC) oraz Manos Darkadakis SV1IW (Prezes Greckiego Związku Krótkofalowców RAAG) zaprezentowali przenośną stację HF pracując pod znakiem TC8EU. W czasie łączności z państwami z których pochodzili uczestnicy projektu, mieli oni bezpośrednią możliwość porozmawiania w ojczystym języku ze stacją nadającą z macierzystego kraju przekonując się tym samym jakie możliwości w sytuacjach kryzysowych może dać krótkofalarstwo. Po zakończeniu łączności prezentujący zostali zasypani pytaniami od uczestników. W innych pokazach brali też udział LZ1US, LZ1UPI, TA2AEO, SV1HER, SV1IYA i LZ1YAM, którzy po zakończeniu projektu nie kryli zadowolenia, licząc na efekty w postaci popularyzacji krótkofalarstwa oraz zwiększenia możliwości wykorzystania go w czasie sytuacji kryzysowych. Polscy studenci uczestniczący w przedsięwzięciu zadeklarowali chęć niezwłocznego włączenia się w ruch krótkofalarski w Polsce. Panayot Danev LZ1US (Członek Komitetu Wykonawczego Regionu 1. IARU) przekazał naszym rodakom dane kontaktowe PZK.

W ocenie organizatorów projekt poświęcony tworzeniu podstawowej świadomości o zagrożeniach - Creating Basic Awareness on Disasters - zakończył się sukcesem. Organizatorzy zaznaczają, że materiał przedstawiony przez Polski Związek Krótkofalowców został bardzo wysoko oceniony i pozytywnie odebrany oraz wykorzystany przez uczestników w prezentacji na ostatniej sesji projektu.

Więcej informacji SP EmCom pod adresem: http://emcom.pzk.org.pl


Rafał Wolanowski SQ6IYR
Koordynator Łączności Kryzysowej PZK