KS-43. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 24.10.2012
Dodane przez SP5ELA dnia 2012-10-24 / 23:54
news: pzk_new.png
 

KOMUNIKAT NR 43/2012 z dnia 24.10.2012 r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. Tym razem przekazuję Wam relacje z 6. bardzo ważnych wydarzeń z ostatnich dni. Dawno tak wiele jednocześnie się nie działo w krótkofalarstwie, a w PZK szczególnie. W komunikacie mamy wszystko od wystąpienia do Senatu RP i II Konferencji ARISS przez Forum Organizacji Pozarządowych i Mistrzostwa IARU HST, udziału PZK w tureckim EmCom-ie do podniebnych wyczynów Gliwickiego OT PZK. Wszystkim, którzy brali udział w relacjonowanych poniżej przedsięwzięciach w imieniu Prezydium ZG PZK serdecznie dziękuję.

Piotr SP2JMR wiceprezes PZK

1. PZK w Senacie RP
 W dniu 24 października 2012 r. Senacka Komisja Gospodarki Narodowej, która będzie obradowała pod przewodnictwem Pana Senatora prof. Marka Ziółkowskiego, rozpatrzy ustawę o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 216; druki sejmowe nr 627, 730 i 730-A). Polski Związek Krótkofalowców wniósł na piśmie propozycję poprawki do tej ustawy. Poprawka dotyczy zmian wysokości grzywny za używanie urządzenia nadawczego lub nadawczo-odbiorczego bez pozwolenia. Szczegóły w załączonym piśmie. Polski Związek Krótkofalowców podczas posiedzenia Komisji będę reprezentował osobiście.
Treść wystąpienia dostępna na portalu www.pzk.org.pl

Jerzy Jakubowski SP7CBG
Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców

2. II Konferencja ARISS w Pustkowie k. Dębicy
     20 października br. od godz. 9.00 na terenie Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica w Pustkowie – Osiedlu, pod patronatem PZK, odbyła się II Konferencja ARISS zorganizowana przez Grupę ARISS Polska, Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów „Delta” w Dębicy, Zespoły Szkół w Stobiernej i Brzeźnicy oraz przy współudziale Urzędu Gminy w Dębicy i Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica. Warto wspomnieć, że uczniowie szkół w Stobiernej i Brzeźnicy przygotowują się do łączności z ISS i licznie przybyli na Konferencję wraz z nauczycielami. Celem Konferencji było bowiem zainteresowanie uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół programem ARISS, przybliżenie specyfiki tego programu oraz wymagań formalnych do zrealizowania przedsięwzięcia. Główni animatorzy tego przedsięwzięcia tj. Armad SP3QFE – mentor ARISS EUROPE, Jacek SQ8AQO i Hubert SQ9AOL doskonale spisali się w roli organizatorów, zapewniając uczestnikom spotkania wiele ciekawych wrażeń. Uczniowie szkół z wielkim przejęciem wysłuchiwali ciekawych wystąpień technicznych przybliżających problematykę kosmosu, stacji orbitalnych, łączności ze stacją orbitalną i łączności EME itd.. Jako przedstawiciel ZG PZK, miałem okazję i przyjemność wręczyć Armandowi SP3QFE pamiątkowy grawerton od ZG PZK, jako wyraz uznania za Jego dotychczasowe i nieocenione zasługi na rzecz propagowania programu ARISS. Wyróżnienia w postaci grawertonów, dyplomów i innych pamiątek otrzymały również osoby zaangażowane dotychczas w tym cieszącym się coraz większym powodzeniem przedsięwzięciu. Ciekawą niespodziankę sprawili przedstawiciele mikołowskiego klubu SP9PKS wręczając młodzieży podręczne zestawy majsterkowicza do wykonania najprostszego klucza telegraficznego. Montaż takiego zestawu, przy użyciu śrubokręta, trwał zaledwie kilka minut i z korytarza co chwila docierały sygnały telegraficzne, świadczące o pierwszych próbach poznania tajników telegrafii przez młodzież. Nie zabrakło również radiostacji R-140 zainstalowanej na Starze 660, którym na co dzień opiekuje się Andrzej SQ8NMA. W godzinach popołudniowych uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić ekspozycję historyczną przy Górze Śmierci oraz poligon niemieckich pocisków rakietowych w Bliźnie. W imieniu Prezydium ZG PZK bardzo dziękuję organizatorom i pasjonatom tego programu, jest on doskonałym PR (public relations) dla krótkofalarstwa w ogóle, a dla PZK w szczególności, jest jednocześnie jednym ze sposobów na poszerzenie krótkofalarskich szeregów o dzieci i młodzież. Fotoreportaż ze spotkania znajduje się na stronie: http://www.sp9pks.pl/galeria/2012/2012_10_20/index.php. Szczegółową relację z Konferencji przekaże Armad SP3QFE.

Niezależnie od niniejszej informacji z przebiegiem konferencji będzie można się zapoznać w RBI, a to dzięki zaangażowaniu Jerzego SP5BLD Redaktora Naczelnego Radiowego biuletynu Informacyjnego PZK, który godnie reprezentował nasze krótkofalarskie media.

Opracował: Tadeusz SP9HQJ - sekretarz PZK

3. III Forum Organizacji Pozarządowych. Kraków, 19 – 21 października 2012 r.
Departament Wychowania i Promocji Obronności MON zorganizował w dniach 20-21 października br. w Krakowie III Forum Organizacji Pozarządowych działających na rzecz obronności państwa. Forum skierowane było do organizacji pozarządowych (NGO) oraz podmiotów współpracujących z resortem obrony narodowej. Głównymi celami forum było podsumowanie współpracy resortu obrony narodowej z organizacjami pozarządowymi  w 2012 roku, wskazanie kierunków współpracy w 2013 r. oraz wymiana doświadczeń uczestników forum w zakresie współpracy z resortem obrony narodowej.
Tematyka forum obejmowała zagadnienia dotyczące m.in. zasad współpracy pozafinansowej i finansowej z uwzględnieniem zmian wynikających z nowelizacji dokumentów normujących tę współpracę. Ważnym elementem forum było zapoznanie uczestników z efektami oraz rezultatami prowadzonej działalności w zakresie obronności państwa.
W trakcje trwania forum  m.in. wystąpili przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, poszczególnych Rodzajów Sił Zbrojnych, Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ekspert w zakresie ustawy o finansach publicznych, przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także nauczyciele prowadzący tzw. klasy wojskowe.
Należy szczególnie podkreślić bardzo merytoryczne wystąpienia zdecydowanej większości prelegentów. Z uwagi dużą ilość chętnych i ograniczenia czasowe, nie wszyscy zgłoszeni do dyskusji mogli przedstawić swoje prezentacje. Niestety dotyczyło to między innymi przedstawiciela naszego Związku.  Całość materiałów prezentowanych na III Forum Organizacji Pozarządowych, zamieszczona jest na stronie: http://www.wojsko-polskie.pl/wspolpraca-wojska-ze-spoleczenstwem/forum-organizacji-pozarzadowych/.

Prezydium ZG PZK reprezentował Jan SP2JLR wiceprezes PZK, który niniejszą informację przekazał.

4. Telegraficzny skrót z Mistrzostw Świata IARU w Szybkiej Telegrafii (HST)
Dziesiąte Mistrzostwa Świata HST IARU przeszły do historii. Odbyły się one w Beatenberg’u (Szwajcaria) w dniach 17-21.10.2012 r. Reprezentacja Polski zdobyła drużynowo 5. miejsce na 16  krajów  klasyfikowanych w Mistrzostwach. Reprezentantami SP byli: Seweryn Ciszewski SP1-22037, Donata Gierczycka-Zbrożek SP5HNK, Irena Siorek SP7QL, Marek Kluz SP8BVN, Mariusz Węgorek SP8TDX, Jerzy Gomoliszewski SP3SLU, Alfred Cwenar SP7HOR. W klasyfikacji indywidualnej na szczególną uwagę zasługują wyniki Seweryna Ciszewskiego SP1-22037,  13-letniego zawodnika startującego w HST dopiero po raz drugi. Uzyskał on dyplomy za 4 miejsce w odbiorze słuchowym,  4 miejsce w konkurencji RUFZ, 5 miejsce w nadawaniu i 5 miejsce w konkurencji Morse Runner. Seweryn „otarł się” bardzo małą różnicą punktów o miejsce trzecie i brązowy medal Mistrzostw Świata w konkurencji RUFZ. Na intensywny trening poświęcił miniony rok po mistrzostwach HST w Bielefeld.  Seweryn SP1-22037 zamierza nadal intensywnie trenować i startować w kolejnych edycjach mistrzostw telegraficznych.
Zawody zostały zorganizowane przez kolegów z USKA  na bardzo wysokim poziomie i przebiegły bez jakichkolwiek usterek. Potwierdzili to w słowach uznania zawodnicy, międzynarodowe jury oraz goście specjalni. Mistrzostwa wizytowali m.in.  Hans Blondeel Timmerman PB2T prezydent I regionu IARU, Panayot Danev LZ1US członek Komitetu Wykonawczego I regionu IARU, przedstawiciele władz lokalnych i parlamentu Szwajcarii. Podczas mistrzostw HST w Beatenberg’u padły nowe telegraficzne rekordy świata. Z miejsca zakwaterowania uczestników  pracowała radiostacja HB9HST obsługiwana  przez wielu operatorów, natomiast HB9/SN0HST to znak polskiej stacji okolicznościowej nadającej z Beatenberg’a, z Polski oraz „mobile” podczas podróży.
Pod adresem www.hst2012.ch  dostępna jest strona internetowa całkowicie poświęcona tegorocznym zawodom HST, zawierająca m.in. szczegółowe wyniki i ciekawą galerię fotografii. Zdjęcia wykonane przez zawodników SP udostępnia pod adresem  http://www.tc-soft.pl/photogallery.php?album_id=22  Kolega Tadeusz SP1RKR.  Na posiedzeniu Grupy Roboczej HST IARU ustalono, iż kolejne mistrzostwa odbędą się we wrześniu 2013 r. w Bułgarii.

Informację przekazał Jerzy Gomoliszewski SP3SLU

*Obszerna relacja ukaże się w KP 12/2012.

5. Udział PZK w tureckim projekcie „Creating Basic Awareness on Disasters”
  W dniach 8-15 października 2012 r. w tureckiej miejscowości Gaziantep odbyła się realizacja europejskiego projektu poświęconego tworzeniu podstawowej świadomości o zagrożeniach - Creating Basic Awareness on Disasters poruszającego różnorodne kwestie związane z tematyką bezpieczeństwa. Organizatorem tej ważnej dla bezpieczeństwa imprezy był  tamtejszy Uniwersytet. W przedsięwzięciu tym, w którym oprócz krótkofalowców uczestniczyli studenci z Polski, Włoch, Rumunii, Bułgarii, Litwy, Grecji, Słowenii, Turcji oraz inni goście, swój merytoryczny miał udział również Polski Związek Krótkofalowców. W ramach projektu odbyły się wykłady, pokazy oraz praktyczne ćwiczenia m.in. w lokalnej komendzie straży pożarnej oraz w miejscowym szpitalu, gdzie ćwiczenia praktyczne odbywały się wspólnie z turecką grupą ratowniczą „Turkish Rescue Team AKUT” (na zdjęciu).
 
Przygotowanie wykładów poświęconych wykorzystaniu krótkofalarstwa w czasie sytuacji kryzysowych było koordynowane przez Aziz’a Sasa TA1E (koordynatora łączności kryzysowej TRAC), który w fazie organizowania całego przedsięwzięcia zwrócił się do krajowych organizacji radioamatorskich (w tym do PZK) z zaproszeniem do udziału w projekcie. Z uwagi na brak możliwości oddelegowania reprezentantów ze strony naszego związku, PZK wystąpiło z propozycją merytorycznego wsparcia w formie specjalnie przygotowanego na tą okazję materiału w języku angielskim, przedstawiającego istotę oraz funkcjonowanie SP EmCom oraz działalność polskich krótkofalowców w czasie sytuacji kryzysowych (materiał do pobrania w formacie PDF znajduje się na stronie http://emcom.pzk.org.pl w zakładce „Download”, pt. CREATION BASIC AWARENESS OF DISASTERS – PZK). Materiał w formie drukowanej został wręczony uczestnikom.
Celem organizatora wykładów na temat krótkofalarstwa było uświadomienie słuchaczom podstawowych zalet wykorzystania potencjału krótkofalowców w sytuacjach kryzysowych, zwracając w szczególności uwagę na to, że krótkofalowcy:

•    są niezależni, ponieważ mają możliwość wzajemnego komunikowania się nawet w przypadku awarii sieci telekomunikacyjnych czy też braku zasilania sieciowego na znacznym obszarze
•    posiadają dużą wiedzę z zakresu techniki radiowej, dzięki której wiedzą jak zorganizować łączność w różnych sytuacjach
•    są zlokalizowani nie tylko w dużych miastach, ale również w mniejszych miejscowościach oraz wsiach

Po wykładach krótkofalowcy przystąpili do prezentacji możliwości nawiązywania łączności w różnych warunkach. Aziz Sasa TA1E (Koordynator Łączności Kryzysowej TRAC) oraz Manos Darkadakis SV1IW (Prezes Greckiego Związku Krótkofalowców RAAG) zaprezentowali przenośną stację HF pracując pod znakiem TC8EU. W czasie łączności z państwami z których pochodzili uczestnicy projektu, mieli oni bezpośrednią możliwość porozmawiania w ojczystym języku ze stacją nadającą z macierzystego kraju  przekonując się tym samym jakie możliwości w sytuacjach kryzysowych może dać krótkofalarstwo. Po zakończeniu łączności prezentujący zostali zasypani pytaniami od uczestników. W innych pokazach brali też udział LZ1US, LZ1UPI, TA2AEO, SV1HER, SV1IYA i LZ1YAM, którzy po zakończeniu projektu nie kryli zadowolenia, licząc na efekty w postaci popularyzacji krótkofalarstwa oraz zwiększenia możliwości wykorzystania go w czasie sytuacji kryzysowych. Polscy studenci uczestniczący w przedsięwzięciu zadeklarowali chęć niezwłocznego włączenia się w ruch krótkofalarski w Polsce. Panayot Danev LZ1US (Członek Komitetu Wykonawczego Regionu 1. IARU) przekazał naszym rodakom dane kontaktowe PZK.
W ocenie organizatorów projekt poświęcony tworzeniu podstawowej świadomości o zagrożeniach - Creating Basic Awareness on Disasters - zakończył się sukcesem. Organizatorzy zaznaczają, że materiał przedstawiony przez Polski Związek Krótkofalowców został bardzo wysoko oceniony i pozytywnie odebrany oraz wykorzystany przez uczestników w prezentacji na ostatniej sesji projektu.

Rafał Wolanowski SQ6IYR
Koordynator Łączności Kryzysowej PZK

6. Gliwiccy krótkofalowcy w podniebnej ofensywie
W sobotę 20 października wystartował w swoją misję trzeci już balon wysłany przez zespół Akademickiego Klubu Krótkofalowców i Gliwickiego Oddziału terenowego PZK.
Balon został wysłany w ramach projektu „Z Gliwic w Kosmos”, a misja nr 3 miała za zadanie dostarczyć informacji na temat długodystansowego lotu balonu i przetestować nowy zestaw aparatury monitorującej lot, przed planowanym lotem w kierunku Azji i Pacyfiku.
Przy okazji balon mógł pobić rekord Polski w wysokości lotu balonu bezzałogowego. Wzniósł się jednak tylko na wysokość 33694 m /co jest trzecim wynikiem w Polsce/ a następnie opadł na wysokość około 33000 m i na tej wysokości kontynuował swój lot.
Lot był monitorowany przez 45 stacji monitorujących w Polsce, Czechach i Słowacji oraz jedną w Kanadzie.
O godz. 19:51:21  UTC, po prawie 10 godzinach lotu odebrano ostatnią informację o pozycji balonu. Znajdował się on wtedy w okolicach Nowego Sącza, na wysokości 32941 m. Najprawdopodobniej zamarzła elektronika w zasobniku balona /na tej wysokości w nocy temperatura dochodzi do -70 stopni Celsiusza/, a sam balon kontynuował swój lot nad Ukrainę.

Andrzej SP9ENO

Poniżej gratulacje Prezesa PZK dla głównych organizatorów przedsięwzięcia:

"Maćku SP9MRN i Tomku SP9UOB
Proszę, przyjmijcie na swoje ręce moje wyrazy uznania i jednocześnie podziękowania dla całej grupy osób zaangażowanych w akcję związaną z wypuszczeniem kolejnego balonu w kierunku kosmosu. Takie działania pomimo, że najczęściej nagłaśniane lokalnie, przynoszą splendor całemu polskiemu krótkofalarstwu. W tych działaniach widzę, że nareszcie zaczynamy rozumieć na czym polega nasza krótkofalarska działalność - przestajemy oglądać się na to co zrobi i jakie da w tych sprawach "wytyczne" PZK-owska "centrala" i po prostu sami zaczynamy działać na swoim terenie. Tak trzymać.

Jerzy Jakubowski SP7CBG
Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców"

Linki do relacji z tego wydarzenia poniżej.
http://www.tvs.pl/41485,balonowy_rekord_rodem_z_gliwic_zobacz_film_i_zdjecia.html  i  http://fakty.tvn24.pl/wysokie-loty,283917.html

SP1DMM s.k. W dniu 17 października 2012 r. w Słupsku, zmarł mój wujek Jan Szymkowiak  SP1DMM. Ostatnio nie był aktywny na pasmach amatorskich. Uroczystość pogrzebowa odbyła się w Słupsku w dniu 19 października 2012.  Niech spoczywa w pokoju i w  zacisznym świecie DX-ów.
Roman SP2GTJ

Tyle informacji na dzisiaj
Vy 73! Piotr SP2JMR wiceprezes PZK