Udany kontakt ARISS z Zespołem Szkół Technicznych w Kole, Polsk
Dodane przez SP3QFE dnia 2012-10-17 / 18:05
W środę, 19 września 2012r. o 7:13 UTC, czyli 9:13 czasu w Polsce, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych (skrót: ZST) w Kole, Polska ustanowili kontakt ARISS z astronautą Akihiko Hoshide, KE5DNI na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK ang. ISS). Astronauta Aki Hoshide używał znaku wywoławczego MSK: OR4ISS. Było to bezpośredni kontakt radiowy przeprowadzony przez stacje radioamatorską SP3PGZ, zlokalizowaną w szkole.

Koło jest 650-letnim, małym miastem położonym w centralnej Polsce. Zespól Szkol Technicznych (ZST) w Kole jest nowoczesną dynamiczną i stale rozwijającą się szkołą z ponad 60 letnią tradycją oraz wykwalifikowaną kadrą. Jesteśmy jedną z największych szkół w naszym regionie. Obecnie uczymy ponad tysiąc uczniów w wieku pomiędzy 16 a 20 lat.

Amatorski szkolny amatorski klub radiowy SP3PGZ rozpoczął swoją działalność w 1976 i od tego czasu pozostaje aktywny na wielu pasmach radiowych. Głównymi celami klub są promocja krótkofalarstwa jako hobby dla młodych ludzi, współpraca w organizowaniu lokalnych imprez oraz branie udziału w zawodach. Teraz wykonali oni szkolny kontakt ARISS.
Kontakt miał miejsce w Centrum Informacji w szkole, gdzie było około 30 gości oraz pracowników mediów uczestniczących w wydarzeniu ARISS. Przed kontaktem, gospodarz wydarzenia Dr. Armand Budzianowski i uczniowie Konrad Kustosik i Mateusz Karulak zaprezentowali gościom i mediom szczegóły dotyczące ARISS oraz przygotowań uczniów do kontaktu z wykorzystaniem radiokomunikacji amatorskiej z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

O 7:13 UTC, nastąpiło połączenie pomiędzy stacjami OR4ISS i SP3PGZ. Grzegorz Walichnowski SP3CSD, operator radiostacji w czasie kontaktu, wymienił pozdrowienia powitalne z astronautą Akihiko Hoshide KE5DNI. Używając radiostacji VHF w Module Serwisowym MSK, Aki odpowiedział 18 zadanych przez uczniów. Na zakończenie kontaktu, uczniowie dedykowali to wydarzenie pamięci tych wszystkich dzielnych mężczyzn i kobiet, takich jak Jurij Gagarin, Neil Armstrong i Sally Ride i dla wszystkich członków załogi MSK, którzy starają się wypełnią ludzkie marzenia podboju wszechświata.

Wydarzenie to zostało objęte przez kilka stacji telewizyjnych i inne media. Na dwie minuty przerwano program telewizyjny na antenie TVN24 i początek łączności był transmitowany na żywo w ogólnoświatowej polskojęzycznej telewizji TVN24: http://www.tvn24.pl/wideo/na-zywo/ .

Dwa filmy wyprodukowane przez TVN24 są dostępne pod tym adresem: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-poznan,43/good-morning-my-name-is-greg-uczniowie-rozmawiali-z-kosmonauta,277673.html

Ponadto był dostępny na żywo strumień wideo pod adresem: http://live.arisspolska.info. Zalogowanych zostało 89 podłączeń do tego serwera wideo.
Odpowiedzi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na 145.800 MHz FM były głośne i wyraźne. Sygnał radiowy ze szkoły do MSK był retransmitowany na 438.800 MHz FM, na lokalnym przemienniku radioamatorskim położonym w lokatorze JO92hf.
Gratulacje dla ZST i zespołu SP3PGZ.

Link do dźwięku: http://ariss.pzk.org.pl/SP/EU208/audio
Link do filmu: http://ariss.pzk.org.pl/SP/EU208/movie
Linki do albumowa fotograficznych: http://ariss.pzk.org.pl/SP/EU208/photos
Links do mediów: http://ariss.pzk.org.pl/SP/EU208/links
Dr Peter Kofler, IN3GHZ
Dr Armand Budzianowski, SP3QFE
Mentorzy ARISS

Dr Armand Budzianowski, który był w tym przypadku, także koordynatorem wydarzenia dziękuje wszystkim zaangażowanym osobom w to wydarzenie. W szczególności chciałbym podziękować mojej córce i mojej żonie za zaakceptowanie tego, że spędzałem wiele czasu na przygotowanie kontaktu ARISS zamiast spędzać go z rodziną; mojemu SK tacie, Januszowi SP3OCB, Robertowi SP3SLD, Agnieszce SQ3IV, Adamowi Wilkowi, Jackowi SQ5RJG, Andrzejowi SP6JLW, Michałowi SQ7NSQ, Hubertowi SQ9AOL, Danielowi SQ5AXS, Mirosławowi Hermaszewskiemu, Mariuszowi Kozajdzie, Michałowi Kazimierczakowi i użytkownikom forum SP7PKI za użyteczne dyskusje naukowe i wsparcie duchowe w tym projekcie; Ludziom i firmom za owocne dyskusje ich poświęcony tej sprawie czas oraz w niektórych przypadkach za sprzęt. Są to: Krystian SQ2KL, Grzegorz SP3CSD, Janek SP3AOS, Piotr SP9TPZ i klub radioamatorski SP9PKS, Michal SQ3PMM, Piotr SP5MG, Sebastian Stoch (Orbitron), Jacek Bielecki (SPID), Grzegorz SP8NTH (sterowniki), Krzysztof SP6TPF (mikrofony), Darek SQ2HQY i zespół SP2ZIE, Martin DK7ZB (projekty anten), Georges ON6WG/F5VIF(projekty anteny trzepaczka), Dominik SQ5KB, Kamil Bielecki, Krzysztof SP7DCS, Jacek SQ3IZ, Tomek SP3TLM, Łukasz SQ3POO i Grzegorz SP3XPE; Wiktorowi Stronskiem i Jackowi SQ3IZ, którzy byli rastronautamir1;” podczas lekcji treningowych uczniów; uczniom i nauczycielom i dyrektorowi ZST w Kole, szczególnie dla nauczyciela ZST Wiktora Stronskiego za wspaniała współpracę, oraz doskonale wykonaną pracę, i czas poświęcony na przygotowanie młodych ludzi do tego wydarzenia. Specjalne podziękowania dla: Marcina Żylińskiego, Jarka Pawlickiego, Zbyszka Pawłowskiego, Szymona Rybińskiego, Romana Włodarczyka, Rafała Borkowskiego, Marcin Szczapa, Tomka Chybczyńskiego i Wojtka Woźniaka - za ich doskonałą prace techniczną a także produkcje dźwięku i filmu; Zespołowi MDK w Kole i wszystkim innym osobom zaangażowanym w ten projekty.

Dziękuje SK dr Rafałowi Kalityńskiemu, dr Grzegorzowi Żukocińskiemu i Emilowi Hollandowi r11; za ich pomoc w realizacji projektu nowej przenośnej obrotnicy do kontaktów ARISS.

Mam także specjalne podziękowania dla Dr Petera Koflerr'a, IN3GHZ i Gaston'a Bertels'a, ON4WF za mentorowanie mnie, nauczanie mnie i pomoc w przygotowaniu do kontaktu ARISS. Dziękuje Wam wszystkim!

73, Armi

Tłumaczyli:
Wiktor Stronski
Armand SP3QFE

Źródło: http://www.arisspolska.info/?p=3465