KS-32. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 8.08.2012r.
Dodane przez SP5ELA dnia 2012-08-08 / 19:06
news: pzk.png

 KOMUNIKAT NR   KS-32/2012
Komunikat wakacyjny sekretariatu ZG PZK z dnia 8 sierpnia 2012r.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje.

1. Obóz szkoleniowy w sportach obronnych PZK dofinansowany z dotacji MON.
Kolejny 6. obóz PZK zbliża się ku końcowi. Obóz jest jednym z najlepszych pod względem pogody. Prawie cały czas mamy przychylną dzieciom aurę.
Od niedzieli 29 lipca mieliśmy gościa, którym był Jerzy Kucharski SP5BLD Redaktor Naczelny RBI PZK. Jurek przed przybyciem do nas gromadził materiały w czasie XIII Zakopiańskiego Zlotu Krótkofalowców w Gliczarowie i pozostał z nami do końca tygodnia. Jego misją było jak najpełniejsze relacjonowanie i archiwizacja przebiegu obozu.
Program kursu krótkofalarskiego został zrealizowany i obecnie trwa przerabianie pytań egzaminacyjnych zamieszczonych na portalu UKE oraz praca na radiostacji.
 

W czasie obozu na tym samym terenie w dniach 3-5 sierpnia, odbyły się XXII Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa  PZRS w Radioorientacji Sportowej jako ostatnia Eliminacja do Mistrzostw Świata IARU zorganizowana przez UKS „Lis” z Gardei na zlecenie PZRS. Czynnie włączyli się w organizację jako współorganizatorzy  członkowie PZK, Klubu Radiolokacji Sportowej  i Klub Sportowy WKS „WAWEL” Kraków. Głównym organizatorem tych mistrzostw był Zbyszek SP2JNK koordynator naszego obozu.
Organizowanie tak znaczącej imprezy sportowej podczas Obozu PZK w sportach obronnych było powodem zwiększenia zainteresowania tym sportem wśród jego uczestników. W mistrzostwach wzięło udział  72 zawodników z 4 krajów, a z pośród  uczestników obozu 5. startowało w odpowiednich grupach klasyfikacyjnych. Również i ta impreza sportowa była przedmiotem nagrań dla celów RBI za sprawą Jurka SP5BLD. Szczegółowe wyniki znajdują się na portalu PZRS.
 
Piotr SP2JMR

2. XXVIII spotkanie krótkofalowców na Kopie Biskupiej.

Już po raz 28 na szczycie Biskupiej Kopy spotkali się krótkofalowcy z Czech, Niemiec i Polski by choć raz do roku wymienić się nowinkami technicznymi, pochwalić sukcesami w zawodach i zobaczyć nową bazę dla radioamatorów. Dopisała pogoda i na liście obecności zanotowano ponad 60 uczestników. Przygotowane przez naszych czeskich przyjaciół dwie zupy, grochówka i nieco ostrzejsza gulaszówka oraz czeskie piwo cieszyły się wielkim uznaniem a bigos Stefana SP6GHR okrzyknięto złotym medalistą!
Stowarzyszenie Krótkofalowców Pogórza Opawskiego wręczyło dyplomy i grawertony, a Tadeusz SP6MRC otrzymał z rąk Marka SP9UO książkę z dedykacją wiceprezesa PZK.
Jak zwykle pracowała stacja, której jeden z operatorów przeprowadził nawet qso z Obozem Szkoleniowym w Sportach Obronnych PZK dla dzieci młodzieży w Poroninie, a obecny tam Piotr SP2JMR szczegółowo wyjaśnił młodym adeptom krótkofalarstwa gdzie leży Biskupia Kopa i co się tam odbywa.
W bardzo przyjacielskiej atmosferze, która zawsze towarzyszy spotkaniom w tym miejscu obrady toczyły się do białego rana, a najwytrwalsi uczestnicy wyjechali dopiero w niedzielę wieczorem.
Szkoda tylko, że mieniące się być organizatorem spotkania stowarzyszenie kolejny raz zwinęło swoje stanowisko po około trzech godzinach choć powszechnie wiadomo, że organizator przyjeżdża pierwszy, a wybywa ostatni.
Podsumowując, stwierdzić trzeba że Biskupia Kopa i coroczne spotkania to miejsce gdzie integracja krótkofalowców z sąsiednich krajów odbywa się bardzo intensywnie i to w najbardziej spektakularny sposób.
Brawo, tak trzymać!
Na podstawie relacji uczestników 28. spotkania opracował Piotr SP2JMR

3. Komunikat dotyczący stacji/znaków okolicznościowych i obsługi kart QSL w systemie CB QSL PZK
Dotyczy wszystkich, którzy ubiegają się o wydanie pozwoleń na znaki „okolicznościowe” i chcą mieć obsługę wysyłki kart QSL przez PZK.
Polski Związek Krótkofalowców wykonał „gest” wobec wszystkich stacji klubowych w SP.

Wszystkie stacje klubowe w SP mogą być obsługiwane przez system CB QSL PZK, warunkiem jest zarejestrowanie klubu w OT PZK (druk rejestracji klubu w OT PZK znajduje się na serwerze PZK w dziale download --> dokumenty organizacyjne --> zgłoszenie klubu do obsługi QSL PZK, linki bezpośrednie do dokumentów doc i PDF:
http://pzk.org.pl/download.php?action=get&id=580
http://pzk.org.pl/download.php?action=get&id=581

W przypadku wystąpienia o znak okolicznościowy należy zgłosić taki znak do OT PZK z wnioskiem o dopisanie do znaku podstawowego klubu.
To samo dotyczy znaków indywidualnych. Nie dopisanie ww. znaków powoduje odrzucenie kart QSL i ich zwrot do wysyłającego. Jakie to ma konsekwencje – wiadomo.

Jak to działa? W PZK od 2,5 roku funkcjonuje elektroniczny system ewidencji członków PZK OSEC obejmujący również rejestrację klubów. Dla każdego znaku zarejestrowanego w systemie (zarówno indywidualnego jak i klubowego) przewidziane jest dodatkowe pole „Inne znaki”, gdzie można dopisać dodatkowy znak/znaki stacji oraz okres ważności wydanego pozwolenia, bądź okresu aktywności danej stacji. Możliwe jest dopisanie wielu znaków, ale muszą to być znaki „własne”. Pozwolenie radiowe musi być wydane dla znaku podstawowego nadawcy indywidualnego lub klubu.
Przykładowo stacja biorąca udział w akcji EURO 2012 o znaku SN2012WA jest dopisana do stacji klubowej SP73VOT (Stacja klubowa VOT PZK).
 
Sprawdzenie, czy dana stacja/dany znak występuje w systemie ewidencji PZK OSEC jest bardzo proste. Wystarczy do okienka w menu portalu PZK (po lewej stronie – „szukaj znaku”) wpisać znak i nacisnąć ENTER. Wyszukiwarka działa dla użytkownika publicznego, bez logowania do portalu.

Redakcja portalu PZK sprawdza merytorycznie wszystkie nadsyłane do publikacji NEWS-y.
W przypadku newsów dot. stacji okolicznościowych nie spełniających  kryterium rejestracji znaku podstawowego na który wydane jest pozwolenie radiowe w OT PZK oraz nie dopisania znaku „okolicznościowego” publikacja zostaje odrzucona.

Pilnujmy wszyscy dopisania znaków okolicznościowych własnych i klubowych, bądźmy zgodni z duchem ham-spiritu. Wielu nadawców i SWL czeka na karty QSL, które mogą być dla nich bardzo ważne.
Administrator portalu PZK
Zygmunt Szumski SP5ELA

4. Jubileusz bydgoskich harcerzy i 3Z95HB.
8.08.1917 odbyło się pierwsze spotkanie skautów w Bydgoszczy. Z okazji 95 rocznicy tej historycznej zbiórki w dniach 8.08.2012 - 9.09.2012 harcerze z bydgoskich klubów łączności pracować będą pod znakiem okolicznościowym 3Z95HB. Przygotowaliśmy 1000 okolicznościowych kart QSL, a dla tzw. Award Hunters Pamiątkowy Dyplom "95 lat bydgoskiego harcerstwa" (wzór i regulamin dyplomu na www.qrz.com/db/3Z95HB). W
imieniu organizatora zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w akcji upamiętniającej początki bydgoskiego harcerstwa.
Andrzej SP2RIQ

5. 68 rocznica radiostacji Błyskawica w Powstaniu Warszawskim.

W dniu 8 sierpnia w godz. 11.00-12.00 LT, częstotliwość 7,067 MHz, AM jak co roku z terenu Muzeum Powstania Warszawskiego pracowała powstańcza radiostacja Błyskawica.
Informacje o radiostacjach Błyskawica i Burza znajdziecie na portalu WOT PZK:
http://ot25.pzk.org.pl/
73 de Janusz sp5jxk/sn5j

6. XIV Zjazd techniczny UKF.

Stowarzyszenie PK-UKF oraz Sudecki Klub Mikrofalowy SP6KBL zapraszają na:
XIV ZJAZD TECHNICZNY UKF, który tradycyjnie odbędzie się w Zieleńcu
w dniach 15-19.08.2012. Szczegóły i wstępna rezerwacja na stronie SP6KBL:
http://hamradio.pl/sp6kbl/klub/news.php?readmore=190
Info: Tomek SP5XMU
 

SP9FET SK  ****  W dniu 30.07.br w wieku 82 lat, zmarł Kol. Jacek Haszlakiewicz - SP9FET.
Co prawda przez ostatnich prawie 20 lat nie zajmował się krótkofalarstwem i nie był członkiem PZK, lecz z pewnością istnieje jeszcze w pamięci wielu Koleżanek i Kolegów.
Wieloletni prezes nieistniejącego już klubu SP9KFM. W okresie swojej krótkofalarskiej aktywności dobry i uczynny Kolega.
Pogrzeb odbył się w dniu 01.08.2012r. o godzinie 12.30 na cmentarzu komunalnym w
Nowym Targu.
Niech będzie szczęśliwy w krainie wiecznych DX-ów.
Staszek sq9aor

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR wiceprezes PZK