Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 26.09.2007
Dodane przez sp3iq dnia 2007-09-27 / 14:31
W załączeniu komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 26 września 2007.  
Rozszerzona zawartość newsa

Komunikat sekretariatu ZG PZK na 26 września 2007.

Witam serdecznie wszystkich odbiorów naszego komunikatu. A o to informacje:

Zaczynam od smutnych:

SP2HGG sk.
Dzisiaj tj 26 września 2007 w godzinach południowych odszedł do krainy wiecznych DX-ów znany telegrafista kol. Edmund Pobłocki SP2HGG z Chojnic. Cześć jego pamięci.
Informację przekazał kolega z pracy ś.p.  Edmunda, który ma na imię Henryk.
Tel. 0609-403-445.


SP9EWO sk. 24 września odszedł do krainy wiecznych Dx-ów kol. Janusz Dziadźko SP9EWO. Był znakomitym ultrakrótkofalowcem i mikrofalowcem.
Pogrzeb odbędzie się w sobotę w Jastrzębiu o godz. 10.00. Cześć jego pamięci.
Informację przekazał Antoni SP9FRZ Prezes OT 31.


A oto c.d.-

1. Po Zjeździe SPDXC 21-23 września 2007 .  Jak co roku jesienią spotkał się kwiat polskiego krótkofalarstwa. Tym razem spotkanie odbyło się w motelu „Ameliówka” ok. 12 km od Kielc u podnóża „Świętej Katarzyny”, a głównym organizatorem Zjazdu był znany krótkofalowiec, członek zespołu SN0HQ oraz konstruktor Paweł SP7SP. Już w piątek w godzinach wieczornych w motelu był już prawie komplet uczestników. Pojawiły się nawet osoby które ostatnio rzadko uczestniczyły w zjazdach.
Początek obrad to drugi termin 21.09  po godz. 10.00. Ponieważ był to zjazd sprawozdawczo-wyborczy, a więc rozpoczął się od sprawozdań Zarządu SPDXC i Komisji Rewizyjnej. Sprawozdanie Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych wygłaszał Tomek SP5UAF w formie prezentacji co znakomicie ułatwiło jego odbiór. Po sprawozdaniach na wniosek Komisji Rewizyjnej ( SP7ASZ, SP5CCC, SP5FAQ) Zjazd udzielił absolutorium ustępującemu Zarządowi. Teraz z kolei przyszedł czas na moje wystąpienie, w którym omówiłem główne kierunki działania PZK wskazując na szczególnie ważne jakimi są: ochrona naszego prawa do uprawiania krótkofalarstwa, pozyskiwanie następców, oraz sprawy formalno urzędowe w tym „walka” z niektórymi resortami.
Nowy Zarząd Stowarzyszenia został wybrany demokratycznie w głosowaniu jawnym do czego upoważnił prowadzącego Zjazd w odrębnym głosowaniu.
Nowy Zarząd z Tomkiem SP5UAF na czele jest prawie  identyczny z tym, który pożegnaliśmy skład jego uzupełnił  Paweł  SP7SP. Również  Komisja Rewizyjna została wybrana w tym samym składzie.
Zjazd uczcił minutą ciszy pamięć kolegów, którzy w ostatnim roku odeszli do krainy wiecznych DX-ów : SP1RW, SP5ANX, SP7L.
Zjazd  wyraził swoje podziękowania  kolegom prowadzącym współzawodnictwa prowadzone w ramach SPDXC: SP2JKC, SP3IBS, SP5CJQ, SP5EWY, SP5HNK, SP7GIQ, SP6BOW, SP6ECA, a także komisji ds. SPDXContestu w składzie SP5UAF, SP5XVY, SP6CIK, SP7DQR, SP7NJX, SP5ELA.
Dalsza część Zjazdu to prezentacja wyników SPDXC 2007 oraz klasyfikacji Intercontest  za okres do 2006.

Podczas zjazdu były liczne i bardzo ciekawe prezentacje z wypraw, w których uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia oraz osoby zaprzyjaźnione w tym goście zagraniczni z Włoch i Niemiec.
Najważniejsze uchwały Zjazdu to podniesienie składek na SPDXC na 24 zł od roku 2009, oraz powołanie komisji ds. intercontestu.
SPDXC zwróci się do ZG PZK w sprawie nie wysyłania logów papierowych za SPDXC .
Zjazd obfitował w wiele bardzo ciekawych spotkań oraz giełdę, która pozwoliła się zaopatrzyć w wiele potrzebnych elementów przdatnych szczególnie do budowy urządzeń QRO i był bardzo udany. Gdyby nie pewna nonszalancja właścicielki motelu „Ameliówka” w stosunku do uczestników Zjazdu co poskutkowało tym, że tzw. „uroczysta kolacja” wcale nie była uroczysta, byłby to jeden z najlepszych  zjazdów SPDXC w ostatnich 10 latach. Tak więc na zakończenie dobra rada: nie koniecznie należy organizować zjazdy w motelu „Ameliówka”.

2. Kolejny lot balonu oraz Szkółka Techniczna 2007
W dniach 29/09/2007 - 30/09/2007 odbędzie się kolejne już spotkanie Zespołu Copernicus Project "Szkółka Techniczna 2007".
Miejsce spotkania: Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce koło Chojnic.
Ośrodek, służący harcerzom-wodniakom już od ponad 60 lat, znajduje się na wysokiej skarpie wschodniego brzegu Jeziora Charzykowskiego, jednego z najpiękniejszych akwenów północno-zachodniej części województwa pomorsko-kujawskiego, porośniętej potężnymi Borami Tucholskimi. I choć od Chojnic dzieli Funkę zaledwie 12 km, wszyscy, którzy tu docierają, czują się jak w sercu nieskażonego cywilizacją świata wspanialej przyrody. W najbliższej okolicy są: Park Narodowy "Bory Tucholskie" i Zaborski Park Krajobrazowy, są wreszcie urzekające pięknem i osobliwościami Parki Krajobrazowe: Wdzydzki, Tucholski oraz Leśny Kompleks Promocyjny Woziwoda.Plan spotkania obejmuje między innymi kolejny już lot balonu. Tym razem będzie to misja CP04. Początek lotu przewidziany jest na sobotę na godz. 14:00.Przypominamy częstotliwości przemiennika cross-band podczepionego pod balonem:145.587,5MHz i 439.512,5MHzWszystkich zachęcamy do potwierdzania słyszalności przemiennika przez przesłanie informacji na adres mailowy: maciej@copernicus-project.org Organizatorzy gwarantują pamiątkową kartę QSL, która będzie wysyłana bezpośrednio po zakończeniu lotu.Więcej informacji jak zawsze na www.copernicus-project.org  Zapraszamy serdecznie!
Zespół Copernicus Project

3. SPQRP Contest  V SP-QRP Contest.
Organizator zachęca do udziału w zawodach , które odbędą się 29 września ( sobota) od 17:00UTC do 19:00 UTC. Regulamin jest na stronie PZK, na Portalu QRP - www.sp-qrp.pl i na mojej stronie, czyli http://strony.aster.pl/sp5ddj . Ułatwieniem dla uczestników jest absolutny brak QRM od silnych stacji oraz informacja, że nie trzeba podliczać wyniku. Prośba jedynie o logi w formacie Cabrillo. W zeszłym roku wystartowały aż 123 stacje, mieliśmy ponad 40 nagród rzeczowych.
W tym roku jest oddzielna kategoria dla stacji pracujących na "home made".
Wierzę, że po Warsztatach w Tomaszowie, wielu kolegów zachęciło się do
konstruowania i pracy QRP.
Może więc także wezmą udział w relaksowych zawodach.
 Włodek SP5DDJ

4. Projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej. 
Polski Związek Krótkofalowców ma możliwość uczestniczenia w programach edukacyjnych finansowanych w 80% ze środków UE.  Zadanie objęte przez któryś z programów polegałoby na zorganizowaniu przez OT lub „centralę” PZK kursu dla operatorów  urządzeń APRS lub operatorów łączności w warunkach kryzysowych itp. Część środków z takiego programu może być przeznaczona np. na zakup radiolatarni testujących propoagacje np. na pasmach mikrofalowych lub węzłów APRS jako, że ten system może być najbardziej przydatny w sytuacjach kryzysowych pod warunkiem niezależnych źródeł zasilania oraz linków pomiędzy poszczególnymi bramkami.
W celu przystąpienia do programu należy najpierw zadeklarować, a potem uruchomić 20% funduszu założonego do realizacji zadania. 80% otrzymamy z UE.
Proszę o zgłaszanie OT i klubów chętnych do przystąpienia do któregoś z programów. Nie konkretyzujemy, którego ponieważ od waszego zapotrzebowania zależy do którego z programów przystąpimy, jeszcze w tym lub w przyszłym roku.
Jest osoba, która podjęła się dla PZK pilotować tą sprawę. A koordynować będzie sekretariat ZG PZK. Zgłoszenia i zapytania proszę kierować na sp2jmr@pzk.org.pl.
  
5.Spotkanie w Libercu.
Otrzymalismy od Frantiska Schovanka OK1IFW informację i zaproszenie do wzięcia udziału w spotkaniu krótkofalowców w Libercu. Spotkanie odbędzie się 3 listopada 2007 (zawsze w terminie pierwszej soboty listopada). Jest możliwość rezerwacji tanich noclegów. Kontakt: Frantisek  Schovánek OK1IFW ok1ifw@seznam.cz pełna informacja na stronie internetowej http://album.volny.cz/ok1ifw . Lokalizacja na stadionie za miastem Liberec, ok. 500 za miastem. Tematyka: technika KF, UKF, VKF, DX-pedycje. Kontakt na miejscu na częstotliwości 145.500 MHz oraz w pobliżu czynny przemiennik OK0J.
Z Franciszkiem OK1IFW mieliśmy okazję rozmawiać na Ham-Radio w Holicach. Franciszek mówił o tym spotkaniu i twierdził, że byłoby bardzo miło aby polscy krótkofalowcy byli obecni na tych spotkaniach w Libercu.
Bogdan, sp3iq.

6. Październikowe QTC
Kolejny 187. numer MK QTC (wydanie październikowe) przynosi mnóstwo materiału o charakterze operatorskim. Na każdą z dziedzin naszego hobby poświęcone jest trochę miejsca. Wszystko jest ciekawe, szczególnie dla aktywnych nadawców i SWLs. Zwracam tylko uwagę na kilka tekstów, które należałoby przeczytać dokładnie. Pierwszy to artykuł na temat QRP i ludzi zajmujących się tą dziedziną krótkofalarstwa. Jest próbą zmiany interpretacji słynnego hasła, że „Życie jest za krótkie na QRP”.
Warto także zapoznać się z opisem wrześniowej ekspedycji na St Brandon, gdzie autor wyjaśnia sukces zespołu operatorskiego jakim jest ponad 135 tys. QSOs stacji 3B7C. Jest też relacja z odbytego zjazdu SPDXC oraz wyniki stacji polskich uzyskane w tegorocznej edycji SP DX Contest. Dobrą propozycją jest też propozycja dla OT PZK oraz zapowiedź nowego programu dyplomowego. Miłej lektury życzy redakcja.
 
7. Skrócony spis treści październikowego MK QTC:
* 150 Lat Kolei Tarnowskiej, * 3B7 w wykonaniu FSDXA, * 450 Lat z Rosją – dyplom, * 9L i HH bez Biur QSL, * AS-186 po raz pierwszy, * Awangarda krótkofalowców, * Baza K5ZD, * Baza ON6DP, * Białe Noce – dyplom , * Biuletyny CQ DX, * CQ Contest, * SP DX Contest 2006 – wyniki, * CQ WW DX Phone Contest 2006 – wyniki, * CQ WW RTTY * Contest – wyniki, * Dzienniki OnLine, * Europe Day Contest 2007 – wyniki, * Głosowy DXcuster, * Grunwaldzkie zawody – wyniki za 2007 r., * HOLICE 2007, * Intercontest HF – wyniki, * Jak unikać wypadków?, * 50 lat minęło, * Jesień na Podgórzu, * Jubileusz CIA, * Kalendarz Zawodów HF i VHF, * Łowy na lisa w Bydgoszczy, * Malezyjska merdeka, * Maraton Jarosławski – regulamin, * Meeting Śląskiej Grupy IPA – relacja, * Montenegro w Radzie Europy, * Na Polinezji Francuskiej, * Nowe dyplomy SPAC, * Piąty Ocean Award, * Polish Baltic Award – regulamin, * Polish Locator Award – regulamin, * Poszukiwane adresy, * Praca w FCC, * PRO-CW-C – klub telegrafistów, * QSL via, * Ranking 160m, * Ratownictwo Górnicze – zawody 2007, * Regulaminy zawodów krajowych, * Rocznica niepodległości OH, * SP DX Contest w statystyce, * SP24H Award – regulamin, * Spotkanie APRS, * Spotkanie entuzjastów QRP, * Święto transformatora, * Tanie QTC dla OT PZK, * TOP Band u OK1RP, * Trener CW, * Ukrainian RTTY Contest 2007, * Urodziny QE-2, * W NATO o PLC, * Wakacyjne Zawody HF 2007 – wyniki, * WARD Contest 2006 – wyniki, * Warunki prenumeraty QTC na 2008 r., * Wirtualny egzamin, * WRTC 2010 – rekrutacja, * Współzawodnictwo SPAC, * Zapowiedź programu PGA Awards, * Zawody międzynarodowe – regulaminy, * Zawody Zegrzyńskie 2007 – wyniki, * Zjazd PK UKF, * Zjazd SP DX C – relacja, * Zobacz to na mapie / zdjęciu.
 

8. Świat Radio 10/2007
Aktualności
Wiadomości DX-we
Zawody (aktualne regulaminy i wyniki)
Lista obecności - testy i prezentacje w ŚR
Wstęp do propagacji KF (1)
Nowości IFA 2007
Wywiad z Maciejem SP2SGF
Krajowe dyplomy jubileuszowe
Analizator obwodów NWT 7 (1)
Digest
Listy
Porady techniczne
Rozgłośnia "Kultura"
Rynek i Giełda
Andrzej SP5AHT

9. Krótkofalowiec Polski 10/07
III Obóz szkoleniowy PZK w sportach obronnych
Zjazd SP0TC Borki 2007
Narada zespołu SN0HQ
Piknik Eterowy Lipiany 2007
20 lat SP3PSM
ZOH PZK.


Tyle informacji na dzisiaj !
Vy 73! Piotr SP2JMR Prezes PZK