KS-18. komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 2.05.2012
Dodane przez SP5ELA dnia 2012-05-02 / 20:09
news: pzk.jpg


Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 2 maja 2012

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów, a oto informacje:

1. Wielki sukces PG ARISS i PZK. Z radością informuję, że dzięki pomocy Kłodzkiej Grupy EME w składzie SP6JLW, SP6OPN, SQ6OPG oraz ogromnej determinacji Armanda SP3QFE koordynatora ARISS PZK, a także Mentora ARISS R1 IARU próba wysłania obrazów z SP na księżyc uwieńczona została powodzeniem.
Próba miała miejsce w sobotę 28 kwietnia w paśmie 23 cm emisją SSTV. Obrazy wysłane były ze stacji SN2012GAM, i odebrane w Holandii przez 25.- metrowy radioteleskop oraz przez grupę PI9CAM.
To wielki sukces i promocja krótkofalarstwa wśród najmłodszych, bo to właśnie dzieci były autorami obrazów wysłanych poprzez Księżyc. Więcej informacji w terminie późniejszym.
Można też o całym wydarzeniu przeczytać, a także co nieco zobaczyć w na stronie "Kuriera Kolskiego":
 http://kurier-kolski.pl/2012/04/dzis-niezwykle-wydarzenie-video
Piotr SP2JMR

2. Historia krótkofalarstwa napisana życiorysami
Informuję kolegów, że rozprowadzam  swoją najnowszą książkę pt. „Wywołanie ogólne”. Jest ona kontynuacją wydania internetowego pt. „Krótkofalarstwo moją pasją”. Obecna, obszerna książka licząca 400 stron, jest poszerzona o 70 procent nowymi wspomnieniami krótkofalowców z Polski i innych krajów. Lektura książki jest fascynująca. Czyta się ją z zapartym tchem. Taka jest opinia wszystkich  jej czytelników. Zdaniem Zbyszka VE3CTL z Kanady powinna się ona znaleźć w biblioteczce każdego polskiego krótkofalowca i radioamatora. Niestety nakład publikacji jest niewielki i nie będzie ona dostępna w księgarniach oraz w wersji elektronicznej w Internecie. Cena książki jest przystępna – 30 zł.  Można ją nabyć u autora (Ryszarda SP4BBU) przelewając na jego konto kwotę 30 zł. za książkę i 5 zł. za przesyłkę (priorytet, bezpieczna koperta). Razem 35 zł. Dane do przelewu: Ryszard Reich ul. Żytnia  84 , 10-803 Olsztyn.
 Nr. konta: 74 1020 3541 0000 5502 0184 5775.
W tytule przelewu bankowego (pocztą drożej i dłużej) podać: Książka, swoje imię, nazwisko i adres (kod pocztowy) oraz znak wywoławczy nadawcy (lub nasłuchowca). Wpiszę wtedy imienną dedykację . Miłej lektury życzy Ryszard SP4BBU

3. DX.DX.DX. Zwykle w komunikatach nie podajemy informacji DX-owych rezerwując ten sektor dla biuletynu SPDXC. Tym razem będą wyjątki:
Od wczoraj (1.05.2012) jest aktywna stacja 7O6T z Jemenu, jednego najbardziej poszukiwanych krajów z listy DXCC. Pracuje QRO i jest świetnie wyposażona. Jednocześnie można ją usłyszeć na 5-6 pasmach.

Drugą informacją jest wiadomość przesłana wprost na naszą skrzynkę od Diora ZS6DJD i Daniela ZS6JR, którzy będą jutro (3.05.2012) i pojutrze (4.05.2012) aktywni z Mozambiku. Praca pod znakami C91JD lub C91DJ albo C91DN. Pasma to 14, 21, 28 MHz oraz WARC.

4. BISKUPIA KOPA OTWARTA DLA WSZYSTKICH KRÓTKOFALOWCÓW.

Już sześć lat temu grupa kolegów z Opolszczyzny postanowiła rozbudować bazę krótkofalowców na szczycie Biskupiej Kopy 889 n.m.p. JO80RG w okolicach Prudnika i Głuchołaz. W tym dużym jak na nasze możliwości przedsięwzięciu brali udział koledzy z klubów w Prudniku, Oleśnie, Głubczycach, Brzegu, Nysie i Ostrawie (OK). Wszyscy w miarę posiadanych możliwości i czasu jaki mogli poświęcić tej inwestycji.
W chwili obecnej na tej polsko-czeskiej górze mamy postawiony 21 metrowy maszt z antenami oraz wspaniały nowy domek z przeznaczeniem dla wszystkich którzy będą mieli ochotę odpocząć i pobawić się łącznościami z tej wysokości. Miejsca jest dla 4-5 osób i wstęp ma każdy krótkofalowiec z EU i nie tylko, po uzgodnieniu terminu z Tadeuszem SP6MRC tel. 601479125. Żeby zamieszkać i nadawać wystarczy zapakować plecak, zabrać coś do jedzenia i ewentualnie radio. Dojazd z SP przez Prudnik lub Głuchołazy do Jarnołtówka gdzie w gospodarstwie agroturystycznym pani Giemzikowej  / ładne pokoje i dobre wyżywienie, tel.774397529/ u podnóża góry zostawiamy samochód, informując „że krótkofalowiec i wrócę za ileś tam dni”. Na szczyt od polskiej strony wchodzi się spacerkiem ok. 2 godziny, odpoczywając po drodze w zaprzyjaźnionym z nami schronisku gdzie na honorowym miejscu  dostojnie wisi proporzec PZK wręczony tam przez naszego Prezesa. Uwaga, możliwy jest też nocleg w schronisku, ze zniżką dla krótkofalowca 30 zł od osoby, tel. 774397584. Eleganckie warunki i znakomite wyżywienie, powodują że chce się tam ciągle wracać. Na szczyt pozostało około 15 minut drogi i warto to pokonać choćby dla znanego z doskonałej jakości czeskiego napoju z chmielu i jęczmienia.
W razie dłuższego pobytu trzeba zejść po jedzenie do Czeskiej miejscowości Zlate Hory, około 1 godzina marszu zielonym szlakiem /uwaga, konieczne dobre buty/. Gospodarzem i kasztelanem wieży widokowej na szczycie jest wielki przyjaciel krótkofalowców Mirek Petrzik z którym warto się przywitać i zaprzyjaźnić. W każdy piątek można z Mirkiem zjechać na dół i wjechać z powrotem udając się po zaopatrzenie. Dla krótkofalowca wstęp na wieże widokową jest bezpłatny! Za darmo dostaniemy też wodę do picia i do mycia. Na szczycie można zakupić za złotówki słodycze i „różne” napoje a więcej tylko w czasie imprez które tam są organizowane.
W najbliższej okolicy jest wiele ciekawych miejsc które warto odwiedzić, punkt widokowy Hegerowa wyhlidka, pomnik Rudolfa, szlaki turystyczne i pobliskie Zlate Hory oraz trochę dalej Jesenik i wody termalne we Velkich Losinach po drodze do Schumperku. Można też popróbować szczęścia i  samemu poszukać złota które tam wydobywano a tradycje kopaczy tego szlachetnego metalu są tam do dzisiaj kultywowane. Więcej informacji można znaleźć w dziale reportaże na stronie www.sp9kda.strefa.pl gdzie jest także odnośnik do czeskiej strony o Biskupiej Kopie.  Zespól budowniczych serdecznie zaprasza i do zobaczenia na najwyższym szczycie Opolszczyzny.
VY 73! Tadeusz  SP6MRC

5. EmCom. Z wielkim zadowoleniem informujemy o działalności OT PZK Wielkopolski Południowej.
" Po konsultacjach z EmCom Managerem kol. Rafałem SQ6IYR w dniu 22.04.2012 zarząd Oddziału Terenowego nr 27 Polskiego Związku Krótkofalowców podjął uchwałę o powołaniu Wielkopolskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej. Sieć działa od teraz organizacyjnie i oficjalnie przy OT 27. Z uchwały wynika także, że zarząd OT 27 powołuje i odwołuje koordynatora sieci, oraz ustanawia regulamin. Na funkcję koordynatora został powołany Paweł SQ3POS. Uchwałę można przeczytać na stronie Oddziału Terenowego nr 27 pod adresem: http://ot27.proxa.org/ w dziale "Protokoły z zebrań zarządu" - 22 kwietnia 2012.

SP3FYX – prezes zarządu OT 27"

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK