Sieć stacji pogodowych
Dodane przez SP5ELA dnia 2012-03-06 / 04:18
SR0WX. Sieć stacji pogodowych.
SR0WX jest projektem skupiającym stacje, które na częstotliwości 144.950 FM co kwadrans podają głosowo informacje meteorologiczne.
Na komunikat składa się:
Obecnie działa około 10 takich stacji w Polsce.

Sercem każdej ze stacji jest komputer z odpowiednio skonfigurowanym oprogramowaniem sr0wx.py (rozpowszechnianym na zasadach Open Source, github.com/sq6jnx/sr0wx.py/). Oprogramowanie to pobiera informacje z Internetu i po przetworzeniu podaje je głosowo, w języku polskim. Do  komputera podłączony jest nadajnik pracujący na częstotliwości 144.950  FM.
W sytuacjach ekstremalnego zagrożenia opiekun stacji ma możliwość wysłania krótkiego komunikatu SMSem lub też odtwarzania "komunikatu specjalnego" poprzez włożenie pendrive w port USB komputera.

Pomysł zrodził się w głowach dwóch wrocławskich krótkofalowców, Dawida SQ6EMM oraz Michała SQ6JNX. Bardzo szybko, bo już w lutym 2009, stacja działała testowo z domowego QTH SQ6EMM a następnie, w ramach porozumienia z Dolnośląską Amatorską Siecią Ratunkową i Wojewódzkim  Centrum Zarządzania Kryzysowego, trafiła na budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu skąd nadaje spod znaku SP6YRE.

 Pomysł zaczął się szybko rozprzestrzeniać na cały kraj: szybko ruszyła stacja w Brzegu (woj. opolskie) i Jaśle a następnie dołączyły stacje w Nowym Sączu, Łodzi, Katowicach, Poznaniu... Dziś jest ich już dziesięć.
Niektóre z nich korzystają ze swoich, niekiedy bardzo lokalnych, źródeł informacji.

> Oprogramowanie powinno działać na każdym, nawet dziesięcioletnim komputerze, co sprawia, że koszty uruchomienia stacji mogą być niemal zerowe. Najlepsze efekty osiągamy jednak korzystając z małych komputerów, zwanych terminalami, zasilanych z 12V, które nie posiadają żadnych elementów mechanicznych (do 150 zł/szt w zależności od konfiguracji). Dobrym uzupełnieniem są jednokanałowe radiotelefony (nawet bez odbiornika) na 144.950.

Uruchomienie programu nie jest trywialne i wymaga chwili skupienia, jesteśmy jednak w stanie skonfigurować je dla Ciebie. Postaramy się też doradzić w doborze sprzętu oraz uruchomieniu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej:

 * zapoznaj się z materiałami na forum SP7PKI,  http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=75798&temat=118792

 * zapisz się na techniczną listę dyskusyjną sr0wx@googlegroups.com

 * skontaktuj się mailowo z Michałem SQ6JNX (sq6jnx małpka hamradio kropka pl) lub via radio lub echolink z Waldkiem SQ6JNQ

 * poczytaj zalążek dokumentacji na  github.com/sq6jnx/sr0wx.py/tree/master/docs/source/pl

Michał SQ6JNX
oraz "dyrektor ds. propagandy" Waldek SQ6JNQ