KS-8. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 22.02.2012
Dodane przez SP5ELA dnia 2012-02-22 / 21:07
news: pzk.jpg

Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 22 lutego 2012.
Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. Poniżej informacje:

1. PO WRC 2012. Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna określiła przyszły przebieg działań - 165 krajów podpisało traktat regulujący widmo radiowe oraz orbity satelitów.

Genewa, 17 lutego 2012 - Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna 2012
(WRC-12) zakończyła dzisiaj swoje obrady, wraz z podpisaniem aktów końcowych rewidujących Regulamin Radiokomunikacyjny, międzynarodową umowę regulującą wykorzystanie widma częstotliwości radiowych oraz orbit satelitarnych.

Ponad 3000 uczestników reprezentujących 165 z 193 państw członkowskich ITU uczestniczyło w czterotygodniowej konferencji, odbywającej się w ekstremalnych warunkach zimowych panujących w Genewie. Ponad 100 obserwatorów spośród 700 członków-podmiotów ITU w sektorze prywatnym wraz z przedstawicielami organizacji międzynarodowych także uczestniczyło w WRC-12.

Konferencja odbywała się pod przewodnictwem Pana Tariq Al Awadhi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wraz z sześcioma wiceprzewodniczącymi, którymi byli: Pan Decker Anstrom (Stany Zjednoczone), Pan Eric Fournier (Francja), Pan Albert Nalbandian (Armenia), Pan Mahiddine Ouhadj (Algieria), Pan Habeeb Al-Shankiti (Arabia Saudyjska) oraz Pan Alan Jamieson (Nowa Zelandia).

Światowy Dzień Radia podkreśla wagę przyszłej komunikacji bezprzewodowej -
Światowa Konferencja Radiokomunikacyjna zaangażowana w zapewnienie radiokomunikacji wysokiej jakości.

Genewa, 13 lutego 2012 - Światowy Dzień Radia upłynął po raz pierwszy w świecie w świetle stwierdzenia, że przyszłość komunikacji jest "coraz bardziej bezprzewodowa".

Światowy Dzień Radia został ogłoszony przez UNESCO na wniosek Academia Espaniola Radia Hiszpanii, aby uczcić emisję radiofoniczną, poprawić współpracę międzynarodową pomiędzy nadawcami radiowymi oraz zachęcić decydentów do tworzenia i zapewnienia dostępu do informacji za pośrednictwem radia, w tym radiofonii działającej na rzecz całej społeczności. To okazja, by zwrócić uwagę na wyjątkową wartość radia, które pozostaje medium pozwalającym dotrzeć do najszerszej publiczności i jest ono w trakcie wdrażania nowych form technologicznych oraz urządzeń.
13 lutego jest również dniem, w którym w roku 1946 uruchomiono Radio Narodów Zjednoczonych. (tłumaczenie z materiałów ITU Paweł SP7TEV)

2. Świat Radio - ciekawa propozycja.
Zachęcam czytelników Krótkofalowca Polskiego do wypełnienia ankiety opublikowanej w Świecie Radio 2/2012. Jest tam miejsce także na dopisanie "O czym chciałbyś  przeczytać w kolejnych numerach pisma", pozwoli to na lepsze dostosowanie zawartości tego miesięcznika do potrzeb czytelników.
Ta sama ankieta znajduje się na stronie www.swiatradio.pl i można także tą drogą wziąć w niej udział. Jak informuje wydawnictwo: wśród uczestników ankiety zostaną rozlosowane nagrody książkowe i czasopisma AVT. (SP2JMR)

3. Polska publikacja w QST. W marcowym QST ukazał się chyba po raz pierwszy artykuł w QST z Polski. Jest to relacja Jacka SP5DRH z Temotu. Są to strony 90 i 91. GRATULUJĘ! Ryszard SP5EWY

P.S. QST jest jednym z najbardziej prestiżowych czasopism krótkofalarskich na świecie. Jest statutowym organem ARRL. Jest dostępny w sekretariacie ZG PZK.
Artykuł może być zeskanowany. (SP2JMR)
                   
4. ŚR 3/2012.
Skrócony spis treści Świata Radio 3/2012:
AKTUALNOŚCI: Wiadomości DX-owe dla krótkofalowców, Zawody
TEST: Radiotelefony Puxing PX-888
ANTENY: Trzypasmowa antena QRP
ŁĄCZNOŚĆ: Bandplan HF, Pasmo 50 MHz
ŚWIAT KF/UKF: Harcerskie Kluby Łączności
RADIOKOMUNIKACJA: Tunery antenowe HF, cd.
RADIO RETRO: Tenzor
WYWIAD: Sukcesy WB Electronics, Mistrzowie Polski Amatorskich Radiostacji 2011
HOBBY: Transceiver SDR Avala-01
DIGEST: Urządzenia radiowe VHF/UHF
FORUM CZYTELNIKÓW: Porady, Listy
RYNEK I GIEŁDA

5. KRÓTKOFALOWIEC POLSKI 3/2012

OPP 1% na PZK
Sprostowanie dot. kontaktu ARISS z Żuromina
Tall Ship Races 2012
XXI KZD PZK
WRC 2012
Komunikat RBI
Krótkofalowcy, a ochrona zwierząt.
Silent Key's

6. Marcowe QTC
Trudno w zasadzie streścić całe marcowe wydanie MK QTC. Jest w nim tak dużo informacji operatorskich, że jest to po prostu niemożliwe. Przekrój bardzo różny, ale obejmujący najważniejsze dziedziny naszego hobby. Zwracam tylko uwagę na artykuł poświęcony organizatorom ekspedycji DX-owych, na ich determinację i wielki trud jaki ponoszą dla zaspakajania potrzeb krótkofalarskiego świata. W „Dlaczego kochamy DX-pedycje” autor pokazuje też inne, oblicze tego wspaniałego zajęcia: zawiść i operatorską niemoc przeciwników wszystkiego i wszystkich. Drugim istotnym zagadnieniem opisanym w marcowym MK QTC są zasady aktywacji polskich obszarów przyrody QRV w ramach wyczynowego programu WFF & SPFF. To kolejna próba wyjaśnienia reguł, które mają skutecznie utrzymywać program na najwyższym światowym poziomie. To wszystko warto przeczytać, aby zrozumieć ideę projektu Fundacji WFF.  (sp2fap)

7. Spis treści marcowego MK QTC   
        
Co nieco o IOTA Contest 2011
Coś dla stacji zagranicznych
Ćwiczenia EmCom
Dlaczego kochamy wyprawy DX-owe?
Dni Andrychowa-2012
Do pucharu jeden krok
Dominican Republic na 5 MHz
Dyplom za nagrane pliki PW-Sat
EURO-2012 – informacja menedżera PZK
Happy New Year 2012
HK0NA QRT
Jan Mayen tylko dla orłów
Kalendarz zawodów na marzec i kwiecień
Komunikat dot. kombinatorów
Konkurs nierozstrzygnięty
Ku pamięci Jacka Philipsa 
Ku pamięci poległych Polaków 
Lista FUNcube
Lutowa runda PGA-TEST
Ma 101 lat i nadal jest QRV 
N6WR SK
Nostradamus na HF
Nowe oblicze dyplomu PZK „POLSKA”
Nowi członkowie SP-CW-C
On-Line Contest  Score Server
Orient Express pomknie na wysokości 30 km
PGA-C – czas wyborów
PGA-DIGI – Mistrzostwa Polski  
PGA-DIGI w nowym wydaniu
Polska może utonąć!
Poszukiwane adresy
Program SPFF po nowemu
QSL via
RDXC-2012 – nowości w regulaminie
Regulaminy zawodów na marzec i kwiecień
SES – W0S
SESH Award dla SP9QJ
Telemost: ISS-Perth
Russian DX Contest
Ubezpieczenia członków PZK
Uczniowie z „Energetyka" rozmawiali z ISS
Uwaga organizatorzy zawodów!
VE3LYC krótkofalowcem roku
VP6T QRT
Walne zebrania OT PZK
W-BSCC-M Award
Węgrzy na Willis & Futuna Islands
WFF & SPFF – tylko dla życzliwych
X lat na pasmach
Zasady aktywacji SPFF
Zawody – warcholskie imprezy?
Zbudowali model PW-Sat
Zjazd Krajowy PZK
Zjazd SPOTC PZK

8. PW Sat. Pierwszy polski satelita PW-SAT z serii CUBE-SAT jest już na orbicie. PW-Sat znajduje  się  na orbicie eliptycznej o perygeum około  310  km  i apogeum 1441 km. Na pełne okrążenie Ziemi potrzebuje godziny  i  42  minut (102.47 min), zatem w ciągu doby obiega Błękitną Planetę czternaście  razy.

Jego najważniejsze parametry:
- Receive only no downlink
- CW Beacon CW – On-Off Keying (OOK) CW 12 WPM on 435.020 MHz
- BPSK Beacon – BPSK 1200 bps AX25 (1 frame on 20 sec) on 435.020 MHz
- Control communication mode. Downlink BPSK 1200 bps AX25 on 435.020 MHz
-  Voice  Repeater mode (aka “AO-16? mode) – uplink 435.020 MHz FM and downlink 145.900 MHz DSB.

Docierają pierwsze raporty  i  nagrania  przeprowadzanych  za  jego pośrednictwem łączności.   Marek, SQ9LOJ zaproponował wydanie okolicznościowego dyplomu  za  nawiązane  łączności  i przeprowadzone nasłuchy. Propozycja jak najbardziej godna realizacji.
I tak, specjalny  pamiątkowy  e-Dyplom  otrzyma  każdy  nadawca  lub nasłuchowiec,  który  na  adres  qtc@post.pl  nadeśle  nagranie swojej łączności lub nasłuchu dokonanego za pośrednictwem PW-Sat.
73 & 44 de Sylwester, SP2FAP

9. Nowe zasady korzystania z portalu i forum dyskusyjnego PZK.

Wczoraj o północy minął 3-dniowy termin rozpoczęcia procedury głosowania przez prezydium ZG PZK nad przyjęciem nowych zasad korzystania z portalu i forum dyskusyjnego. Głosownie trwało od 17 lutego od 00:00 (wymóg regulaminowy). W związku z tym, że nowe zasady decyzją prezydium ZG PZK weszły w życie, obecnie trwa proces technicznego uruchomienia forum dyskusyjnego na portalu PZK wg tychże zasad.
 
Przy okazji przedstawiamy historię powstawania tych nowych zasad.
a) 2011-07-12 posiedzenie prezydium ZGPZK Bydgoszcz - propozycja zmian regulaminu portalu PZK,
b) 2011-08-01 do 2011-08-19 - prace redakcyjne SP3IQ, powstanie dwóch regulaminów (portalu i forum) zamiast jednego dotychczasowego,
c) 2011-08-28 do 2011-09-28 prace redakcyjne w Zespole ds Regulaminów: SP3IQ, SP6CIK, SP9ENO i SP9MRN,
d) 2011-09-28 wersja ostateczna regulaminów opracowana przez Zespół ds Regulaminów, przekazanie do zatwierdzenia przez Prezydium ZGPZK,
e) 2011-12-11 decyzja prezydium w sprawie przekazanie regulaminów do głosowanie przez ZG PZK, początek procedury głosowanie elektronicznego,
f) 2011-12-16 wycofanie procedury głosowania elektronicznego i przekazanie do dalszej redakcji
g) 2012-01-26 wprowadzenie kilku korekt i przekazanie przez SP3IQ do głosowania przez ZG PZK
i) 2012-02-17 wobec nie podjęcia decyzji ZG PZK w sprawie zatwierdzania regulaminów, rozpoczęcie procedury głosowania elektronicznego przez prezydium ZG PZK
j) 2012-02-20 przyjęcie regulaminów do stosowania.

Ponieważ Bogdan SP3IQ jest obecnie jedynym posiadającym prawa moderatora forum, prezydium ZG PZK poszukuje kandydatów do prowadzenia tej funkcji na forum dyskusyjnym PZK. Stawiamy tylko jeden warunek dla kandydatów na moderatora, a mianowicie kilkuletnie członkostwo w PZK.

10. Walne OT 26. Szanowny Kolego  Prezesie Piotrusiu uprzejmie donoszę, że zebranie sprawozdawcze i przy okazji wybory Delegatów na KZD odbędzie się w dniu 18.03.2012 roku o godz. pierwszy termin 10:00 drugi 10:30 w miejscowości Wąbrzeźno, ul. Wolności 47 w pomieszczeniach Wąbrzeskiego Domu Kultury. Proszę o potwierdzenie otrzymania niniejszego listu. Pozdrawiam serdecznie w imieniu własnym i Zarządu OT26 Gabriel SP2FMN

11. Walne Zebranie Rybnickiego OT PZK (OT31).
Uchwałą Zarządu Rybnickiego Oddziału PZK z dnia 15 stycznia 2012 r. ustalono, że Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze odbędzie się w dniu 18 marca 2012 r. w Rybniku na ulicy Prostej 11. Pierwszy termin o godz. 09.30, drugi termin o godz. 10.00.
Henryk SQ9MZ
sekretarz OT-31 PZK

12. Walne Opolskiego OT PZK (OT11).
Zarząd Oddziału Terenowego nr 11 Polskiego Związku Krótkofalowców w Opolu, zwołuje na dzień 11 marca 2012 roku (niedziela) Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału.
Początek zebrania - godz. 10.00 w pierwszym terminie i godz. 10.15 w drugim terminie.
Miejsce - Opole na ulicy Torowej 7, Zespół Placówek Oświatowych - Bursa.
Prezes OT-11
Leszek Przybylak SP6CIK

13. Walne Zebranie Wirtualnego Oddziału Terenowego PZK (OT52).
Zarząd Wirtualnego Oddziału Terenowego PZK informuje, że zwołuje Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału w dniu 10 marca 2012 (sobota), w sali Ośrodka Sportowego Solec w Warszawie, ul. Solec 71 o godzinie 17:00 w pierwszym terminie i 17:30 w drugim terminie.
Za Zarząd: prezes VOT PZK Zygmunt Szumski SP5ELA

14. Walne Zebranie Praskiego OT PZK (OT37). Zarząd POT postanawia zwołać Walne Zebranie członków OT w dniu 11 marca 2012 o godz.10.00 I termin oraz godz. 10.30 II termin. Miejsce to Wał Miedzyszyński 381.
W programie zebrania: zmiany w składzie Zarządu Oddziału oraz wybór delegatów na XXI KZD.
Zarząd POT PZK

15. Walne Zebranie członków Śląskiego OT PZK (OT06).
Walne Zebranie Członków Śląskiego Oddziału PZK odbędzie się w dniu 4 marca 2012 roku (niedziela) o godz. 10.00 lub w drugim terminie o godzinie 10.30 w Domu Kultury „Chemik” w Siemianowicach Śląskich, ul. Niepodległości 51.
W proponowanym porządku zebrania: wybór Delegatów na Zjazd Krajowy PZK.
W imieniu Zarządu Śląskiego Oddziału PZK
Vy 73! SP9NWE, Andrzej prezes OT PZK

16 .Walne Zebranie członków Lubuskiego OT PZK. (OT32).
 Zarząd Lubuskiego Oddziału Polskiego Związku Krótkofalowców zawiadamia, że w dniu 10 marca 2012 r. o godzinie 10.00 w pierwszym, o 10.30 w drugim terminie w Świebodzińskim Domu Kultury przy ul. Piłsudskiego w Świebodzinie odbędzie się Walne Zebranie członków Oddziału. (SP3AMO)

17. Walne Zebranie Świętokrzyskiego OT PZK (OT03).

Odbędzie się 10 marca 2012 (sobota) o godzinie 10.00 (drugi termin 10.15) w Wojewódzkim Domu Kultury ul. ks. Piotra Ściegiennego 2.
Jest to siedziba Świętokrzyskiego Oddziału Terenowego PZK.
W programie m.in. wybór delegata na XXI KZD.  (SQ7LQJ)

18. Walne Zebranie Łódzkiego OT PZK (OT15).
Odbędzie się w dniu 10 marca 2012 w Sali DK "Zarzewie" przy ul Wandurskiego 4. Pierwszy termin godz. 10.00 drugi 10.30. W programie m.in. wybór delegatów na XXI KZD. (SQ7MZH)

19. Walne Zebranie Bydgoskiego OT PZK (OT04). Zarząd Oddziału PZK w Bydgoszczy  zwołuje i zaprasza  na dzień 17 marca 2012 roku na  20–ty  nadzwyczajny Zjazd naszego Oddziału  PZK celem wyboru delegatów na XXI Zjazd Krajowy PZK.  Spotkanie  odbędzie się  w sali nr 3  Klubu POW (parter)  w Bydgoszczy przy ulicy Sułkowskiego 52. Otwarcie Zjazdu o godz. 10:00  (2-gi termin 10:20) (SP2IW)

20. Zaproszenie do zawodów.
Załącznikiem do niniejszego komunikatu jest regulamin zawodów z okazji 25-lat Działalności Klubu SP8ZIV w Jarosławiu.
Termin to 26 lutego godz. 06.00-07.00 UTC.

21. Kalendarium.
Najbliższe posiedzenie prezydium ZG PZK 29.02.2012-Bydgoszcz
Najbliższe Posiedzenie ZG PZK planowane na 14 kwietnia 2012- Warszawa
Najbliższy Zjazd Delegatów PZK 19-20 maja 2012- Łowicz.

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

-------------------------------------------------------------------------------------------
Załącznik.

ZWIĄZEK HARCERSTWA POLSKIEGO
HARCERSKI  KLUB  KRÓTKOFALOWCÓW 
PRZY  KOMENDZIE HUFCA ZHP W JAROSŁAWIU
O R G A N I Z U J E
ZAWODY  KRÓTKOFALARSKIE z  okazji
„ 25-lat Działalności Klubu SP 8 ZIV ”

                                          R  E  G  U  L  A  M  I  N
  1. Celem organizowanych Zawodów jest uczczenie 25-tej rocznicy działalności      Harcerskiego Klubu  SP 8 ZIV przy Komendzie Hufca ZHP w Jarosławiu.
 2.  Do udziału w Zawodach zaprasza się operatorów radiostacji indywidualnych i klubowych z SP o znakach podstawowych z mocą do 100 W –  stacje zagraniczne      mile widziane.

3. Zawody odbędą się w dniu 26 lutego 2012 r. (niedziela) od godz. 6,00 do 7,00 UTC
4. Pasmo 3,5 MHz – emisja SSB.
5. Punktacja:
   a / za nawiązanie łączności ze stacją klubową organizatora  SP8ZIV – 20 pkt.                                                                                                                         
   b/ za nawiązanie łączności ze stacjami klubowymi ZHP - 15 pkt.                                                                                                                                 
   c / za nawiązanie łączności z krótkofalowcami  - członkami klubów harcerskich – 10 pkt.                                                                                                                                  
   d / za nawiązanie łączności z pozostałymi stacjami indywidualnymi i klubowymi - 5 pkt.                          
6. Uczestnicy zawodów wymieniają raporty składające się z raportu RS i trzycyfrowego numeru łączności np. 59-001,
stacja organizatora podaje skrót JA np. 59-001-JA,
    członkowie klubów harcerskich  podają dodatkowo znak swojej stacji klubowej np. 59-001-SP8ZIV.
UWAGA: Rozdawanie punktów możliwe tylko w jednej grupie, bez możliwości łączenia.
7. Klasyfikacja: 
   a/ radiostacje indywidualne – członkowie klubów harcerskich.
   b/ pozostałe radiostacje indywidualne   
   c/ radiostacje klubowe ZHP.
   d/ pozostałe radiostacje klubowe
   e/ najaktywniejsza radiostacja organizatora zawodów
8. Wynik końcowy: dla stacji indywidualnych i klubowych to suma zdobytych punktów pomnożona przez  ilość łączności.
9. Nagrody:
    a/ za zajęcie I-go miejsca w poszczególnych grupach - „OKOLICZNOŚCIOWY  PUCHAR ”
    b/ za zajęcie od I-go do III-go miejsca w każdej grupie - DYPLOM

Fundatorami pucharów i dyplomów są:    
-   Zarząd Oddziału Terenowego PZK w Jarosławiu
-   Komenda Hufca ZHP w Jarosławiu
10. Wyniki Zawodów ogłoszone zostaną w terminie trzech miesięcy od zakończenia zawodów i podane do wiadomości w masowych środkach przekazu obowiązujących  w  PZK a nagrody i dyplomy wręczone zostaną na planowanym okolicznościowym spotkaniu lub wysłane bezpośrednio do uczestników zawodów.  
11. Uczestnicy Zawodów proszeni są o przesłanie w terminie do dnia 10.III.2012 r. czytelnego zestawienia przeprowadzonych łączności, które winno zawierać: adres,  grupę klasyfikacyjną, wykaz stacji wraz z wpisaną  punktacją, datę i czas łączności raport nadany i odebrany.
12. Zestawienie należy przesłać na adres: Klub Łączności SP8ZIV,  37-500 Jarosław,  skr. poczt. 127 lub elektronicznie – e-mail: ot35@o2.pl
13. Decyzje komisji są ostateczne.
14. Komisja w składzie:
Przewodnicząca: pwd Jagoda DRYŚ  SP8AYL - Komendantka Hufca
Członkowie: phm  Zbigniew GUZOWSKI  SP8AUP – Kierownik Klubu,
hm  Mirosław FROŃ  SP8TJX - Członek Klubu                
VY – 73 !

Adresatów niniejszego Regulaminu prosimy o jego rozpropagowanie.
Organizatorzy