Trzęsienie ziemi na Filipinach o sile 6.8. Aktualizacja.
Dodane przez SP6RW dnia 2012-02-07 / 10:46
Docierają kolejne informacje dotyczące m.in. częstotliwości wykorzystywanych w ramach akcji ratunkowej na Filipinach, tj. 144.740 MHz oraz 7.095 MHz. Jak przekazuje Eddie DU1EV, centrum dowodzenia akcją zostało uruchomione na pokładzie statku BRP Davao del Norte filipińskiej gwardii poszukiwawczo ratowniczej, która realizuje ruch spedycyjny obszarów dotkniętych klęską żywiołową. W chwili obecnej ratownicy poszukują ocalałych osób po trzęsieniu ziemi o sile 6.7 - 6.8 w skali Richtera. Podawana liczba ofiar na tą chwilę wynosi 43. W razie potrzeby krótkofalowcy są w gotowości do wsparcia łączności w regionach, w których doszło do znacznych zniszczeń infrastruktury telekomunikacyjnej.

Stacjami koordynującymi działania krótkofalowców obecnie są: DU7RJA, DU7DDJ, DW7XKS oraz DW7RDX. Stacja DU1AJ/7 uruchomiła się w celu pełnienia roli ewentualnej stacji przekaźnikowej. Realizuje ona utrzymanie łączności w zakresie HF, VHF oraz za pomocą EchoLink.
W innych obszarach działają stacje DU1RP oraz DU1PA zapewniające łączność w tymczasowych obozach - schroniskach współpracując z lokalnym departamentem obrony NDRRMC.

Trzęsienie ziemi uderzyło tuż przed poniedziałkowym południem czasu lokalnego w gęsto zaludnione wyspy Negros i Cebu.

Pozostałe informacje SP EmCom pod adresem: http://emcom.pzk.org.pl/


Rafał Wolanowski SQ6IYR
EmCom Manager PZK
Jak informuje Jim Linton VK3PC, Przewodniczący Regionu 3 IARU, trzęsienie ziemi na Filipinach o sile 6,8 st. w skal Richtera wyzwoliło osuwiska, które niestety pochłonęły do tej pory kilkadziesiąt ofiar śmiertelnych. W dalszym ciągu wielu ludzi jest uwięzionych w pod gruzami zniszczonych domów.

Szef operacyjny PARA, Eddie Valdez DU1EV, przekazał informację, że krótkofalowcy są obecnie aktywni w ramach akcji ratunkowej. W rejonach epicentrum trzęsienia ziemi, w DU6 oraz DU7, amatorska łączność ratunkowa jest realizowana w zakresie VHF. Na dotkniętym kataklizmem obszarze awarii uległa infrastruktura telekomunikacyjna, energetyczna. Uszkodzeniu uległo również szereg mostów oraz innych ważnych elementów komunikacyjnych.

Pozostałe informacje SP EmCom pod adresem: http://emcom.pzk.org.pl/

Rafał Wolanowski SQ6IYR
EmCom Manager PZK