Łączność ZS nr2 w Żurominie z ISS
Dodane przez SP5ELA dnia 2012-01-03 / 05:43
Subject: Łączność ZS nr2 w Żurominie z ISS
 
Kontakt ARISS z Żuromina.
 
Szanowne Panie i Panowie:  
 Prezesi, Dyrektorzy, Kierownicy, operatorzy ( to do krótkofalowców) oraz Sympatycy naszego hobby
Zapraszamy serdecznie -  choc to do końca jest wielka niewiadoma bo to i UFO - ludki i kosmiczne promieniowanie a może i inne kosmiczne QRM-emy ( to taki krótkofalarski skrót "zakłócenia" ) ale jesteśmy gotowi przeciwnościom. Szczegóły w załączniku.

Grupa Operacyjna ISS
Ewa SP5HEN
Krzysztof SP5RMK
Jacek SQ5RJG
Wiesław SQ5ABG
Dominik SQ5KB
Dyrekcja ZS nr 2
oraz członkowie  i sympatycy klubu SP5PMD w  Żurominie
 


PROGRAM
przeprowadzenia przez  uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Żurominie łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną  (ISS) w ramach międzynarodowego programu ARISS
Termin : 02. 01.2012 godzina 11:30
Miejsce: Zespół Szkół nr 2, Żuromin, ul. Wiatraczna 16
 Godzina 12:00 – przywitanie gości,
Godzina 12:10- 12: 35  – krótka historia programu ARISS,
Godzina 12:35  - 12: 45 – podziękowania dla sponsorów  i Patronów  Honorowych,
Godzina 12:45 – 12:55  przygotowanie do łączności , przedstawienie uczestników,
Godzina 13: 00 - 13: 20  przeprowadzenie łączności ze stacją ISS,
Godzina 13:25 - 13:55 omówienie łączności  i  czas dla mediów,
Godzina 14:00  wystąpienie ViP-ów
 14:30  poczęstunek

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, MSK (ang. International Space Station, ISS; ros. Международная Космическая Станция, МКС; trb.: Mieżdunarodnaja Kosmiczeskaja Stancyja, MKS) – pierwsza stacja kosmiczna wybudowana z założenia przy współudziale wielu krajów. Składa się obecnie z 15 głównych modułów (docelowo ma ich liczyć 16) i umożliwia jednoczesne przebywanie sześciu członków stałej załogi (trzech do roku 2009). Pierwsze moduły stacji zostały wyniesione na orbitę i połączone ze sobą w 1998 roku. Pierwsza stała załoga zamieszkała na niej w roku 2000. Źródłem zasilania ISS są baterie słoneczne, transportem ludzi i materiałów do 2011.07.19 zajmowały się amerykańskie wahadłowce programu STS (od lutego 2003 do 26 lipca 2005 wstrzymane z powodu katastrofy Columbii) oraz rosyjskie statki kosmiczne Sojuz i Progress.
Na stacji znajduje się sprzęt radiowy na potrzeby krótkofalarstwa (projekt ARISS). Ma ona także przydzielone własne znaki wywoławcze: amerykańskie NN1SS oraz NA1SS, rosyjski RZ3DZR oraz niemiecki DL0ISS.
Międzynarodowa stacja kosmiczna (ISS), jest obecnie prawie całkowicie zarządzana przez zespoły astronautów i kosmonautów, z których większość posiada licencję radioamatorską (pozwolenie w radioamatorskiej służbie radiokomunikacyjnej)
Zespoły radioamatorów z krajów współpracujących z programem ISS (Międzynarodowa Stacja Kosmiczna) w USA, Kanadzie, Rosji, Europie i Japonii zapoczątkowali ARISS (Amateur Radio on the International Space Station)

ARISS jest grupą wolontariuszy zaangażowanych w rozwój amatorskich, pokładowych radiostacji. ARISS-Europe jest europejskim oddziałem ARISS.
Amatorska radiostacja znajdująca się przestrzeni kosmicznej jest umieszczona w rosyjskiej  części stacji w module Zvesda - wielozespołowej stacji kosmicznej.
Pokładowa stacja ARISS oferuje stałe połączenie z radioamatorami z całego świata. Kilka urządzeń działających na  stacji działa automatycznie i używane są przez bezobsługowe stacje naziemne. Kosmonauci i astronauci używają stacji aby w wolnych chwilach kontaktować się z radioamatorami z całego świata.

Agencje kosmiczne powierzyły ARISS zadanie utrzymywania kontaktów z placówkami edukacyjnymi (ARISS School Contact). Za pomocą kontaktu radiowego w trakcie trwania 10 minutowej  łączności w ramach połączenia z Międzynarodową Stacją Kosmiczną astronauci mogą odpowiadać na pytania uczniów i studentów. Jeśli stacja radiowa nie może z jakichś powodów zostać zainstalowana w szkole, kontakt z Międzynarodową Stacją Kosmiczną nawiązywany jest za pomocą połączenia telefonicznego (telemostu). ARISS posiada 10 stacji naziemnych zwanych telemostami, ulokowanych w USA, Argentynie, Europie, Australii, południowej Afryce i na Hawajach. Europejska stacja telemostu (ON4ISS) znajduje się w Belgii, jest nadzorowana przez Philippe Van Houte ON5PV. Gdy tylko jest to możliwe ARISS utrzymuje kontakt radiowy ze szkołami na całym świecie poprzez EchoLink oraz IRPL.
Gdy tylko łączności ARISS School Contacts są dostępne w Europie, ARISS uaktualnia wiadomości w Europe News Bulletin. Możesz dodać swój adres e-mail, klikając na News Bulletin mailing list aby otrzymywać powiadomienia o zmianach i nowościach związanych z ARISS.
Zapraszamy serdecznie na stronę: http://ariss.pzk.org.pl/

Organizatorzy
Klub SP5PMD