Komunikat Sekretariatu ZG PZK z dnia 29 sierpnia 2007
Dodane przez sp3iq dnia 2007-08-29 / 21:01
W załączeniu komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 29 sierpnia 2007. 
Rozszerzona zawartość newsa

Komunikat Elektroniczny Sekr. ZG PZK na 29 sierpnia 2007

Witam serdecznie w tym ostatnim już w tym roku komunikacie tylko elektronicznym. Od przyszłego tygodnia komunikaty będą nadawane jak zwykle co środę o godz. 18 czasu lokalnego a QRG 3,7 MHz + - QRM.


1. Stacja 9M50MX.
Krótkofalowcy Malezji w dniach 30 sierpnia do 1 września będą pracowali z okazji 50 lecia powstania narodowego ruchu radioamatorskiego. Praca 16 stacji będzie firmowana przez „Merdeka Field Day” i weźmie w niej udział 16 stacji. Znak 9M50MX będzie po raz pierwszy użyty z tej okazji.
Kolegom z Malezji gratulujemy i wspólnie MARTS ( Malezyjski odpowiednik PZK) zapraszamy do łączności.
Więcej informacji o MFD na www.marts.org.my
QSL via biuro lub : PO Box 10777, 50724 Kuala Lumpur, Malaysia
Info:  Lance M T Lai, 9W2LAI.

2. Stacja 3Z0MK
Informujemy, ze w dniach 01.09.2007r. - 30.09.2007r. ze Zduńskiej Woli miasta urodzin Św. Maksymiliana Kolbe SP3RN będzie pracowała stacja okolicznościowa 3Z0MK ( Maksymilian Kolbe).
Dni 15 i 16 września to planowana aktywność z muzeum, domu urodzin Św. Maksymiliana.
Planowana praca stacji na pasmach 80, 40, 20 i 2m.
Przeprowadzone łączności będą potwierdzane okolicznościową kartą QSL przez biuro nr.15 w Łodzi lub przez QSL managera Darka SP7QHR.
Jednocześnie informujemy, że w tym samym czasie podobną akcję prowadzą krótkofalowcy
włoscy z Sanktuarium Ojca Maksymiliana Kolbe w mieście Carini 15 km od Palermo na Sycylii. Info de SP3IQ.

3. XIX Zjazd SPOTC  „BORKI 2007”.  
Zaraz po otwarciu XIX Zjazd uczcił pamięć naszych Kolegów, którzy w ciągu od ostatniego Zjazdu odeszli do krainy wiecznych DX-ów: Adama SP6OF, Bogusława SP2ATF, Stanisława SP8BIA.
Po tym smutnym akcencie Prezes SPOTC Ryszard  SP2IW omówił to co się wydarzyło w ciągu ostatniego roku. Prezes zauważył, że także w Zjeździe w Piwnicznej uczestniczyła podobna ilość członków SPOTC tak jak i w tym czyli tylko ok. 60 osób.
I tu refleksja: „Coraz nas mniej uczestniczy w życiu klubu ponieważ na zjeździe w 2000 roku w Skorzęcinie było ponad 120 uczestników stałych + ok. 30 dojezdnych na sobotę”.
W  dalszej części swojego wystąpienia Kol. Ryszard SP2IW przypomniał, że minęło 20 lat od pierwszych spotkań na 3695 kHz odbywających się w niedzielę rano o 07.00 czasu lokalnego. Koleżeński charakter tych spotkań. i ich tradycja  jest najbardziej widoczną częścią działalności SPOTC.
Przyszły Zjazd będzie sprawozdawczo-wyborczym XX – koleinym, ważnym celem klubu jest osiągnięcie liczby  ponad 300 członków na liście wieczystej. Drugi cel to duża frekwencja na najbliższym zjeździe sprawozdawczo wyborczym.
Na zakończenie swego wystąpienia Prezes podziękował Grzegorzowi SP3CSD i jego XYL za organizację już trzeciego z kolei Zjazdu.
Z kolei przyszedł czas i na moje wystąpienie. W nim w sposób maksymalnie syntetyczny starałem się omówić dotychczasową działalność prezydium ZG PZK.  Omówiłem nasze działania dotyczące spraw związanych z Ministerstwem Ochrony Środowiska, ochrony prawnej naszych członków w tym dość szczegółowo omówiłem sprawę Kol. Adama SP6AKZ przeciwko uchwale wspólnoty mieszkaniowej nakazującej demontaż stojących ponad 40 lat anten. Sprawa prowadzona przy współudziale PZK zakończyła się korzystnym dla nas  prawomocnym Wyrokiem  Sądu  Okręgowego w Opolu w czerwcu br.
W dalszym ciągu wystąpienia podkreśliłem ważność szkolenia i wychowywania naszych następców chociażby poprzez obozy szkoleniowe. Wspomniałem też o przyszłych zamierzeniach prezydium zmierzających do uproszczenia procedur związanych z instalacją anten i jeszcze wielu sprawach stojących przed nami.

Po moim wystąpieniu Ryszard SP4BBU omówił propozycję wydania książki „Mój życiorys krótkofalarski” – ma to być zbiór najważniejszych, najciekawszych zdarzeń z życia krótkofalowców zwłaszcza starszych dwuliterowych. Powinny znaleźć się tam relacje z najciekawszych zdarzeń, a nie chronologiczny zapis życia.

Kolejny mówca to Kol. Zbyszek SP2IU.  Najpierw w ramach działalności CB QSL zwrócił się z apelem o podawanie QSL managerów na kartach QSL.
Potem Zbyszek opowiadał o aspektach wyjazdów do pracy na zamkach. Zamków jest 1100 , królem jest „hrabia” Marek SQ5GLB. Ma zaliczonych ponad 400. Prowadzi też stronę zamkową.

Wystąpienie Zbyszka filmował Kol. Henryk SP6ARR  Redaktor Krótkofalowców Bis. I to bardzo ciekawe wystąpienie będzie z pewnością przedmiotem publikacji na portalu www.videoexpres.pl  w programie Krótkofalowcy bis
 
W kolejności Kol. Grzegorz SP3CSD nawiązał do wypraw zamkowych SP2IU opowiadając o przygodach zamkowych.
Kol. Andrzej SP3FCO zachęcał do aktywności z zamków w zawodach zamkowych., dyskusja o zamkach nie miała prawie końca. Na zmianę głos zabierali koledzy SP2IU, SP7ZX, SP3FCO. W dalszej części Zjazdu dyskusja zmieniła tor na bardziej morski, a mniej szlachecki czyli ukierunkowała się na latarnie morskie.
W ramach omawiania planów realizacji XX Zjazdu SPOTC –  Grzegorz SP3CSD- poruszył barierę cenową. Ważnym jest ten Zjazd bo wyborczy. Proponowane są dwa oblicza Zjazdu – oficjalny to tylko sobota od godz. 9.00 za np.30 zł reszta to Zjazd rozszerzony. Decyzję podejmie oczywiście Zarząd SPOTC.

W XIX Zjeździe SPOTC  brali udział  tak znani koledzy jak Tadeusz  SP9HQJ Wice Prezes PZK, Wojciech SP2JPG Prezes PK RVG, Henryk SP6ARR – Red. Krótkofalowców BIS, Tomek SP6T Kapitan Zespołu SN0HQ i wielu innych, których znaki i Oni sami na zawsze złotymi zgłoskami wpisali się w historię Polskiego Krótkofalarstwa i PZK.
Info. SP2JMR


4. Obchody 50 lat krótkofalarstwa na Śląsku.
Śląski Oddział PZK (OT06) zainaugurował obchody 50 lecia powstania OT PZK na Śląsku.  W 2007 roku, krótkofalarstwo na Śląsku obchodzi dwie rocznice: 15 września br. przypada jubileusz 50 lecia Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Katowicach. Jubileusz ten zostanie zaakcentowany poprzez  pracę okolicznościowej radiostacji w okresie 1.09-31.10.2007 r.
pod znakiem HF50SLO.

*************************************

16 listopada br. przypada z kolei jubileusz 80 lecia ruchu krótkofalarskiego na Śląsku.
Data upamiętnia nawiązanie pierwszego QSO między TPTM z Bielska, a SMUA z Göteborga.

Jubileusz ten zostanie zaakcentowany poprzez pracę okolicznościowej radiostacji w okresie 1.11-31.12.2007 r. pod znakiem HF80SLK.

**************************************

Wydany zostanie również okolicznościowy dyplom upamiętniający te dwa jubileusze. (regulamin w załączniku)  Zapraszamy Koleżanki i Kolegów do łączności oraz zdobycia okolicznościowego dyplomu.  Krótką historię krótkofalarstwa na Śląsku prezentowana jest
na stronie oddziałowej http://pzk.katowice.pl/news.php?readmore=274

Jacek Kawa SP9JCN
Prezes Śl. OT PZK

5. Spotkanie w Turawie.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami  w dniach 1-2 września odbędzie się uroczyste spotkanie członków i sympatyków OT 11 PZK w Opolu z okazji  50-lecia Oddziału Terenowego PZK w Opolu  ( 1957-2007 ) oraz
40-lecia Piastowskiego Klubu Krótkofalowców SP6PAZ  ( 1967 – 2007 )
Miejsce spotkania: Ośrodek Wypoczynkowy JOWISZ w TURAWIE Ul. Spacerowa 6
Początek sobota godz.10.00.
Zapowiada się wiele atrakcji. Będzie to okazja do uhonorowania kolegów zasłużonych dla krótkofalarstwa na Opolszczyźnie oraz odznaczeń OH PZK.
Do zobaczenia w Turawie.

Zawody Zielonogórskie. Zapraszam w imieniu organizatorów do wzięcia udziału w zawodach Zielonogórskich w dniu 1 września 2007. Regulamin w załączeniu.


Skrócony spis treści ŚR 9/07:
Aktualności: Wiadomości DX-we dla krótkofalwoców, Zawody;
Anteny magnetyczne MFJ-1786X;
Test: ICOM  IC-7000;
Radio Retro: Radioodbiornik Superior-1936;
Z życia klubów i oddziałów PZK;
Łączność: Szansa dla gmin, ale i radiowców;
Prezentacja: FT-450 - pierwsze wrażenia;
Wywiad: 60-lecie Radmoru;
Hobby: Oprogramowanie odbiorników, Odbiorniki nasłuchowe KF;
Digest: Wielopasmowe odbiorniki KF;
Dyplomy: SILESIA;
Forum Czytelników: Listy, Porady;
Rynek i Giełda;
Dodatek: Polecane produkty;
Konkurs;
Krótkofalowiec Polski 9/07.
Relacja z XV Zjazdu ŚZPŻŁ i II Zjazdu SP5PSL po reaktywacji.
Jubileusz 50 lat OT w Lublinie
Wyprawa na Baranią Górę
Spotkanie w Koniakowie
Dla kogo Szabla Burmistrza Śremu
Relacja z Friedrichshafen 2007.
20 lat PSM w Poznaniu
 

Wrześniowe QTC

W wakacyjnym wydaniu MK QTC dość przekornie zapowiedzieliśmy „Sezon ogórkowy”. Okazało się jednak, że tegoroczne lato obfitowało w wiele niezwykłych wydarzeń operatorskich. Nie było znaczących wypraw do rzadkich krajów DXCC, ale to co się działo na pasmach daje podstawy do dobrej oceny minionych dwóch miesięcy. Opis wielu imprez znajdą Państwo we wrześniowym MK QTC. Z wiadomych względów nie wszystko zostało opisane. Działo się przecież tak wiele a miejsce w gazecie jest ograniczone. Jak zawsze najlepszą kroniką wydarzeń z naszym udziałem są...dzienniki stacyjne. Zachęcam do lektury wrześniowego MK QTC i jak zawsze życzę zadowolenia z pracy na pasmach.

Sylwester Jarkiewicz, SP2FAP

Skrócony spis treści MK QTC 9/2007

*7O/G4HCL z Jemenu, *ARS w Choczewie, *Komunikat SN5MPW, *Beacon na balonie, *Błyskawica – dyplom okolicznościowy, *CQ z Diablaka, *Dni Morza – komentarz, *Dwa dyplomy ze Śląska – regulamin, *Dwa jubileusze, *Dyplom SN10P, *Dyplomy za YO D X Contest 2007, *HAM Wikipedia, *HG5MISSION spotkanie ewangelistów, *Interface F6FVU, *IOTA-SP wyniki współzawodnictwa, *Jubileusz SP9KRT, *Jubileuszowy, *Jubileuszowy sputnik, *Kalendarz zawodów krajowych, *Kalendarz zawodów międzynarodowych, *Komentarz do RDA, *Komunikat SPCWC, *Latająca kapsuła, *Latarniany weekend, *Memoriał SP9DT – wyniki, *MK QTC wyróżniony, *Na portalu SP5PSL, *Najlepsze wyprawy 2006, *Nowy rekord QRB, *OK0EMW na 505.060 kHz, *Okolicznościowy dyplom z Piły, *Pedestrian Mobile, *Piknik w Koniakowie, *Piraci na VHF+, *Polacy na Chatham, *Zjazd PK UKF, *Polacy w zawodach HF, *Prenumerata na 2008 r., *Program dyplomowy RDA, *Puchar Świata, *Ranking contestmanów, *Ranking popularności, *RDA – program dla ambitnych, *RDA w pigułce, *RDA-ekspedycja roku, *Regulaminy zawodów HF i VHF+, * RW1AI/0 i RW1AI/mm, *Rzadkie DX, *SF89IB – radiostacja memoriałowa, *SP DX Maraton – wyniki, *SP0ZHG pod Grunwaldem, *Spotkanie w Luboniu, *SP-YL-Contest 2007 – wyniki, *Straight Key 2007 – wyniki, *SX100VAR – jubileusz greckiego sakutingu, *Świat bez Cushsrafta i JVC, *Tabela 9 Pasm, *WAP – nowa strona, *Wyniki Konkursu Śremskiego, *YAGA – wyniki 2007, *Yearbook 2006, *Zawody Olsztyńskie – wyniki, *Zawody Podkarpackie – wyniki, *Zawody Tarnowskie HF – wyniki, *Zawody Tarnowskie VHF – wyniki, *Zawody Warszawskie 2007 – wyniki, *Zjazd SPOTC, * ZOH PZK dla SP3AXI.

 Tyle informacji na dzisiaj. Do usłyszenia we środę 5 września 2007.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK

Załącznik I

Zawody Zielonogórskie im. Juliusza Schmidta - SP3AUZ
z okazji  "Dni Zielonej Góry - Winobrania"
I. Organizator:
Lubuski Oddział PZK, Zielonogórski Klub Sympatyków Radia - SP3YZG,
Harcerski Klub Krótkofalowców  -SP3ZHC
II. Termin: 1 września 2007r
III. Czas: lokalny, w godzinach od 1700 do 1900,
IV. Pasmo: 3,5 MHz, emisje: CW i SSB ( obowiązuje 5 min QRT przed i po zawodach ).
V. Łączność można powtórzyć innym rodzajem emisji.
VI. Wywołanie: na SSB – „wywołanie w Zawodach Zielonogórskich”
      na CW  – „test SP-ZG”,
VI. Klasyfikacja: A – stacje indywidualne
   B – stacje klubowe
  C – stacje zagraniczne
  D – stacje YL
  E – stacje nasłuchowe
VII. Raporty: na SSB- RS/ZL – (raport + dwuliterowy skrót powiatu)
                   na CW - RST/ZL
                       stacje zagraniczne podają RS(RST) + Nr QSO.
VIII. Punktacja:
1. za QSO ze stacjami z Zielonej Góry, miejski powiat ZL
 4 pkt. na SSB,
 5 pkt. na CW,
2. za QSO ze stacjami z powiatu Zielonogórskiego, powiat ZG
 3 pkt. na SSB, 
 4 pkt. na CW.
3. za QSO ze stacjami pozostałych powiatów województwa lubuskiego:
 GP, GW, KD, MI, NL, SC, SK, SN, SO, NG, WS, ZY
 2 pkt. na SSB,
 3 pkt. na CW,
4. za QSO z pozostałymi stacjami:
 1 pkt. na SSB,
 2 pkt. na CW.
IX. Mnożnik: ilość zaliczonych powiatów SP
X. Wynik końcowy: stanowi sumę punktów liczoną za CW i SSB razy ilość powiatów SP,
z którymi przeprowadzono QSO. Stacje SWL obowiązuje odebranie znaków i raportów obu korespondentów .
XI. Dziennik zawodów należy przesłać w terminie 14 dni na adres: lubuski_opzk@wp.pl  . Zalecane się logi elektroniczne w formacie Cabrillo lub txt,  wygenerowane z programów logujących np.LA0FX.. Logi papierowe należy przesłać na adres:
Lubuski Oddział PZK,
skr. poczt.1 4,
65-950 Zielona Góra
Komisja Zawodów:
Nad organizacją i przebiegiem zawodów czuwa Komisja, która dokona obliczenia wyników i klasyfikacji uczestników. Decyzje komisji są ostateczne.
Skład Komisji: SP3C, SP3LO, SP3UI, SP3IY, SP3GAX, SQ3JPD.
Wyniki zawodów zostaną ogłoszone na stronie OT-32,  http://www.otpzk32.republika.pl/  oraz w QTC i Świecie Radio..
Zielona Góra, 18 stycznia 2007                                Prezes LO PZK, Marek Kuliński SP3AMO
Za zajęcie czołowych miejsc w poszczególnych kategoriach przyznane będą nagrody i dyplomy okolicznościowe.

Załącznik II.
                       80 lat Śląskiego Krótkofalarstwa
                             50 lat Śląskiego OT PZK

                          Dyplom Jubileuszowy

                        Początek ruchu krótkofalarskiego na Śląsku datuje się na rok 1927, a jego
        prekursorem był Tadeusz Matusiak TPTM z Bielska, późniejszy SP6XA.  On pierwszy
        ze Śląska w roku 1927 nawiązał dwustronną łączność z krótkofalowcem szwedzkim
        SMUA z Göteborga. Reaktywowanie w 1957r. Polskiego Związku Krótkofalowców
        zaowocowało powołaniem  w dniu 15 września 1957r. Oddziału Polskiego
        Związku Krótkofalowców z siedzibą w Nowym Bytomiu. Po przeniesieniu siedziby do
        Katowic zmieniono nazwę na Zarząd Oddziału Wojewódzkiego PZK, później na Oddział
        Terenowy PZK i aktualnie na Śląski Oddział Terenowy PZK w Katowicach.

                                    ***

1. Wydawcą pamiątkowego dyplomu jest Śląski OT PZK.

2. Celem wydawania jest upamiętnienie jubileuszu 80-lecia ruchu
    krótkofalarskiego na Śląsku i 50-lecie Śląskiego OT PZK.

3. Dyplom można otrzymać za zdobycie 200 punktów (stacje z EU 100 pkt., stacje DX – 50 
    pkt.). Nie zalicza się łączności przez przemienniki, cross band lub cross mode.

4. Punktacja:
    -  QSO/HRD z HF80SLK i HF50SLO – 25 pkt.
    -  QSO/HRD z członkiem śląskiego OT PZK – 10 pkt.
    -  QSO/HRD z posiadaczem dyplomu „Silesia” - 10 pkt.
    -  QSO/HRD ze stacją z woj. śląskiego – 5 pkt.
    Punkty można sumować, np. czł. OT + dypl. + st. z woj. śl. 10+10+5=25)

5. Dyplom dostępny jest także dla nasłuchowców (SWL).

6. Zalicza się QSOs/HRDs w okresie od 1.09–31.12.2007 r. na pasmach HF i VHF+, 
    dostępnymi emisjami (z daną stacją zalicza się tylko jedno QSO).
 
7. Zgłoszenia zawierające wykaz wymaganych QSOs (obowiązuje wyciąg z dziennika 
    stacyjnego) oraz 8 znaczków pocztowych po 1,35 zł (stacje spoza SP – 4 IRCs) należy
    przesłać w terminie do 30 czerwca 2008 r. na adres:
                       
                          Śląski Oddział Terenowy PZK,
                              ul. Niepodległości 51,
                           41-106 Siemianowice Śląskie.        

                                                                                Zarząd Śląskiego O. T. PZK