Polak w grupie Mentorów ARISS
Dodane przez SQ9AOL dnia 2011-10-27 / 01:58
Z wielką radością informujemy, że Polska ma swojego Mentora w ARISS-Europa. Organizacja ARISS powierzyła tę funkcję Armandowi Budzianowskiemu SP3QFE. Szkoły wszystkie kwestie dotyczące realizacji szkolnego kontaktu ARISS po złożeniu i zaakceptowaniu wniosku, czyli sprawy techniczne, wybór orbit, daty łączności, sprawozdania i dokumentów wymagane do wykonania kontaktu itp. ustalają z przyznanym szkole Mentorowi ARISS. Jest to wielce prawdopodobne, że teraz szkoły z Polski będą przydzielane polakowi. Dotąd funkcję tę dla polskich łączności ARISS sprawował Peter Kofler IN3GHZ, lub Gaston Bertels ON4WF. Kontakt z Mentorem w języku polskim na pewno ułatwi wiele spraw organizacyjnych, tym bardziej, że projektem ARISS interesuje się coraz więcej polskich szkół.

Mentor jest członkiem ARISS, który nadzoruje przygotowania i przebieg łączności z Międzynarodową Stacją Kosmiczną, a także prowadzi nadzór nad dokumentacją związaną z przeprowadzeniem łączności i przygotowaniem sprawozdania po jej zakończeniu.

Dr Armand Budzianowski SP3QFE jest koordynatorem ARISS z ramienia PZK, oraz szefem Grupy ARISS POLSKA, głównym organizatorem Pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji Uczestników Programu ARISS. Dzięki jego staraniom i inicjatywie powstała Grupa ARISS POLSKA.

Koledze Armandowi składamy serdeczne gratulacje i cieszymy się razem z nim z objęcia tak zaszczytnej funkcji i reprezentowanie spraw polskich na forum międzynarodowym w ARISS.

Oficjalną listę władz ARISS - Europe można zobaczyć na stronie: http://ariss-eu.org/staff.htm

http://www.arisspolska.info/?p=1448

http://www.krotkofalowcy.org/index.php?option=com_content&view=article&id=266:polska-ma-swojego-mentora-w-ariss&catid=42:news&Itemid=115

Hubert SQ9AOL