KS-39. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 28.09.2011
Dodane przez SP5ELA dnia 2011-09-29 / 04:42
news: pzk.gif

Komunikat sekretariatu ZG PZK z 28 września 2011.

Witam serdecznie wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Reminiscencje po V. Warsztatach QRP

W dniach 10 - 11 września w Zarzeczu koło Burzenina (woj. łódzkie), w ośrodku wypoczynkowym „Sportowa Osada”, miały miejsce V Warsztaty QRP.
W spotkaniu uczestniczyło około 250 osób, w tym kilku gości z zagranicy.
Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Nie ma QRP bez dobrej anteny”.
Uroczyste otwarcie spotkania przez Grupę Organizacyjną Warsztatów QRP nastąpiło w sobotę po śniadaniu.
Oprócz dużej sali, w której odbyło się otwarcie, a następnie wystawa oraz giełda, do dyspozycji były jeszcze dwa pomieszczenia, umownie nazwane: "Montownia" i "Wykłady".
Pod kierunkiem Rafała SQ4AVS były składane i uruchamiane odbiorniki SDR - AVT2934/1.
Na wystawie konstrukcji „home made” każdy mógł wystawić swój własnoręcznie zmontowany sprzęt i zaprezentować jego działanie. Były demonstrowane różne rozwiązania, począwszy od najprostszych mini transceiverów jednopasmowych, a skończywszy na wielopasmowych transceiverach typu Piligrim.
Na parkingu ustawiła się firma KAZ-BIS, prowadząca sprzedaż sprzętu demobilowego i można było dokonać różnorakich zakupów (maszty antenowe, odbiorniki, nadajniki, lampy, przełączniki w.cz., skrzynie...).
Na jednym z wykładów Marcin SP5JNW podzielił się swoją wiedzą dotyczącą budowy anten, zaś koledzy z Grupy HomeMade (Zdzisław SP4HKQ, Józef SP9HVW) omówili część odbiorczą transceivera Husar oraz konstrukcję transceivera PIC-a-STAR.
Z kolei Jurek SP7HJM na przykładzie swoich konstrukcji (TRX Kajman) przekazał swoje spostrzeżenia dotyczące montażu układów nadawczo-odbiorczych.
Podczas spotkania odbył się finał konkursu PUK (Przydatne Urządzenie Krótkofalarskie) zorganizowanego przez redakcję miesięczników Świat Radio i Elektronika Praktyczna przy współudziale Grupy SP - QRP.
Oto wyniki konkursu PUK 2011 (w nawiasie nagroda)
A - urządzenia odbiorcze, nadawcze, nadawczo-odbiorcze:
wyróżnienie: Ryszard SP6IFN - odbiornik dla nasłuchowca na 80m (zestaw książek + rdzenie ferrytowe)
B - urz. pomiarowe, bloki, funkcjonalne, urz. pomocnicze:
1. Leszek SP6FRE - analizator NA01 (przystawka oscyloskopowa PenScopeDAQ + książka)
2. Piotr SQ7NND - sterownik nadajnika ARDF (radiotelefon FM/2 m Alfa)
3. Ryszard SQ9MDD - DTMF controler (radiotelefon CB Lafayette Venus)
3. Jerzy SQ7HJM - Analogowy analizator antenowy z generatorem sygnałowym HF (zestaw Powerline + skrzynka ATL jako nagroda publiczności)
C - anteny i urządzenia antenowe:
1. Waldemar 3Z6AEF - automatyczny tuner antenowy QRP (zestaw AVT do programowania kontrolerów + książka)
2. Łukasz SQ6RGK - trzypasmowa antena QRP (antena 2 m SP9VPA + książka)
Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali cyfrowe prenumeraty AVT (Świat Radio i Elektronika Praktyczna).
Po kolacji było zorganizowane ognisko „Małej Mocy” z niespodziankami i konkursami. Liderem wieczoru artystycznego QRP był Bolek SP4JFR, który przy ognisku umilał spotkanie grając na akordeonie (pomagała mu Irena SP7QL).
Dobra pogoda sprzyjała spotkaniom i rozmowom w mniejszych kołach zainteresowań, podczas spacerów i na ławeczkach.
W niedzielę rano odbyły się prezentacje i pomiary anten. Na specjalnym pokazie można było zaobserwować, że odpowiednio przygotowaną antenę o wysokości 20 m jest w stanie podnieść i postawić jedna osoba, nawet kobieta w stroju wyjściowym.
Warsztaty QRP to miejsce, gdzie można praktycznie dojrzeć istotę naszej pasji, jaką jest radio.
Urządzenia radiowe, fabryczne i skonstruowane samodzielnie, anteny, kable i dopasowania, a także testy, pomiary i porównania sprzętu - wszystko to można było zobaczyć oraz dotknąć.
Było to spotkanie bardzo owocne i ze wszech miar potrzebne.
V Warsztaty QRP oprócz swojej podstawowej, edukacyjnej i rozrywkowej funkcji, spełniło również bardzo ważną rolę w zakresie integracji naszego krótkofalarskiego środowiska. Uczestnicy warsztatów byli bardzo zadowoleni ze spotkania (podkreślali dobrą organizację i sponsoring), żegnali się słowami „Do zobaczenia za rok”.
Szczersza relacja z V Warsztatów QRP będzie zamieszczona w ŚR11/2011.
Andrzej SP5AHT

2. Zjazd SPDXC czyli Stowarzyszenia Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych. W dniach 1-2 października br. w Jastrzębiej Górze k. Władysławowa odbędzie się kolejny Zjazd SPDXC. Miejsce to ośrodek wypoczynkowy „Diuna”.
Obrady rozpoczynają się w sobotę 1 października o godz. 10.00.
Zjazdy SPDXC są jednymi z najważniejszych spotkań środowiskowych w SP i gromadzą większość najaktywniejszych w sporcie DX-owym i w contestingu krótkofalowców. Tak będzie i tym razem.
W programie podsumowanie SP-DX Contestu 2011, Intercontest, ciekawe prezentacje z wypraw i aktywności DX-owych.
Zarządowi SPDXC dziękuję za zaproszenie. Niestety, ze względu na sprawy zawodowe będę obecny dopiero od soboty 1.X. godz. 19.00. (SP2JMR)

  3. EmCom. Pięknie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w ćwiczenia SP EmCom 24.09.2011! Po zgromadzeniu wszystkich materiałów zostanie opublikowane sprawozdanie z tego wydarzenia. Cieszy fakt, że aktywnych było wiele regionów SP, w których poza częścią KF ćwiczeń, odbywały się lokalne próby w zakresie UKF.
Szczegółowe informacje zostaną opublikowane w sprawozdaniu.
73! Rafał SQ6IYR

4. EmCom i JOTA.
Hans Zimmermann, F5VKP oraz F/HB9AQS, IARU Koordynator Łączności Kryzysowej IARU przysłał następujące informacje na temat części EmCom tegorocznej imprezy JOTA:

W tym roku w ramach JOTA, ćwiczenia łączności kryzysowej odbędą się w sobotę, 15 października w godzinach popołudniowych (europejskiej strefie czasowej). Próby łączności kryzysowej prowadzić będzie stacja HQ Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) pod znakiem HB9S, która będzie obsługiwana przez krótkofalowców z 5 różnych krajów.
WOSM opublikowała szczegóły dotyczące imprezy na stronie internetowej:

http://scout.org/en/information_events/events/jota/the_54th_jota_2011

Tegoroczny temat JOTA jest znakomitą okazją do podniesienia świadomości na temat roli ARS (Amateur Radio Service) w sytuacjach zagrożeń oraz klęsk żywiołowych.
Aby uzyskać więcej informacji można napisać do organizatora JOTA, Richard'a Middelkoop'a, pod adresem: RMiddelkoop@scout.org.
73! de SQ6IYR

5. Jak nas widzą media lokalne?

Jednym z pozytywnych przykładów jest strona Urzędu Powiatowego w Turku, na której czytamy:
„Krótkofalowcy z Powiatu Tureckiego wzięli udział w Ogólnopolskich Ćwiczeniach Łączności Kryzysowej SP EmCom 2011.

W sobotnie popołudnie kilkuset zapaleńców w całej Polsce rozpoczęło ćwiczenia łączności SP EmCom 2011. W naszym powiecie głównym koordynatorem akcji był Klub Krótkofalowców SP3KWA w Turku, który należy do Wielkopolskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej. Celem ćwiczeń było sprawdzenie i podtrzymanie gotowości do niesienia pomocy na wypadek klęsk żywiołowych i sytuacji kryzysowych.
Dla naszego powiatu stacją główną była zaparkowana przed Starostwem Powiatowym okazała ciężarówka klubowa Star 266, mieszcząca radiostację R-140. W ciągu całej akcji przeprowadzono z powodzeniem symulację wszystkich wariantów łączności lokalnej i krajowej według specjalnych procedur ratunkowych.
Prezes turkowskiego klubu SP3KWA Jerzy Gomoliszewski SP3SLU zaprezentował możliwości komunikacji radiowej wozu. W tracie prezentacji członkom klubu udało połączyć się nie tylko ze stacjami z terenu Polski, ale również z radiostacją nadającą z obszaru Pacyfiku.”

Oby jak najwięcej takich publikacji.

6. „Arctowski Antarctic Award”
. Janusz Słowiński SP9YI znany żeglarz oceaniczny i krótkofalowiec wydaje dyplom upamiętniający polską obecność na Antarktydzie.
Szczegóły na www.grz.com oraz na www.waponline.it stronie Gianniego I1HYW.
Dyplom jest wydawany przy współpracy z Zakładem Biologii Antarktyki Polskiej Akademii Nauk. Zapraszam do obejrzenia i zdobywania. (SP2JMR)

7. SR8VPW APRS na Połoninie Wetlińskiej.

24 września został uruchomiony DIGI (przemiennik sieci APRS) na Połoninie Wetlińskiej. Działanie przemiennika można sprawdzić klikając link:

 http://aprs.fi/info/a/SR8VPW/


W aluminiowej obudowie znajdują się: miniDIGI autorstwa Adama SP5RZP, które retransmituje ramki stacji mobilnych (WIDE1-1), dwa akumulatorki po 7Ah, regulator fotoogniwa i radiotelefon Yaesu FTH2009. SR8VPW co 30 minut wysyła swój status. (informacje o swoim położeniu)
Radiotelefon FTH2009 pracuje z mocą w.cz. 1W, co wraz z modułem daje pobór prądu rzędu 550 mA. Natomiast na nasłuchu pobiera łącznie ok. 60 mA.

SR8VPW Multimedia z akcji montażu DIGI na Połoninie Wetlińskiej 24.09.2011:
http://aprs.jakubow.info/
info:
http://www.sq8erb.org.pl/krotkofalarstwo/sr8vpw/


SR8VPW pokrywa swym zasięgiem Bieszczady oraz przyległą graniczną część Słowacji i Ukrainy.
Info: SQ8ERB

To jedna z ważniejszych informacji dla miłośników APRS, ale i dla ogólnego bezpieczeństwa w regionie także. (SP2JMR)

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK