KS-34. Komunikat sekretariatu ZG PZK z dnia 31.08.2011
Dodane przez SP5ELA dnia 2011-08-31 / 18:26
news: pzk.jpg
Komunikat elektroniczny sekretariatu ZG PZK na 31 sierpnia 2011.

Witam wszystkich odbiorców naszych komunikatów. A oto informacje:

1. Stowarzyszenie Krótkofalowców i Radioamatorów DELTA w Dębicy.
W sobotę dnia 26 sierpnia w Bydgoszczy w siedzibie sekretariatu ZG PZK odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu SKiR „Delta” z piszącym tą informację prezesem PZK. Ze strony dębickiego stowarzyszenia w spotkaniu uczestniczyli: Jacek SQ8AQO prezes SKiR ”Delta”, Hubert SQ9AOL prezes SP8YAY, Andrzej SQ9NMA.
Podczas spotkania omówiono różne aspekty współpracy pomiędzy naszymi stowarzyszeniami, w tym możliwości rozwoju ARDF w rejonie działania „Delty”. W tej części uczestniczył Jacek SP2LQC prezes Klubu Radiolokacji Sportowej.
Efektem tego spotkania było podpisanie ramowego porozumienia o współpracy obydwu stowarzyszeń na rzecz rozwoju krótkofalarstwa w Polsce.

2. Jeszcze o konferencji R1 IARU w Sun City RPA. Już ponad tydzień minął od zakończenia 22 konferencji R1 IARU. Pierwsze oficjalne dokumenty są już dostępne w Internecie, a jej przebieg można było śledzić „on-line” również drogą elektroniczną. Jak wiadomo PZK było reprezentowane przez DARC co oznacza, że nie było na niej żadnego reprezentanta, ani obserwatora z SP.
Na jednej z prywatnych stron jednego z członków PZK pokazała się informacja jakoby tenże członek uczestniczył w konferencji jako obserwator zaproszony przez inną niż PZK organizację krótkofalarską uczestniczącą w konferencji.
Ta informacja okazała się być nieprawdziwą. Od organizatorów 22 konferencji R1 IARU otrzymaliśmy informację, że nikt z SP ani o takim nazwisku nie był obecny podczas jej trwania.

3. RBI i 50. Jubileuszowy Zjazd PK UKF oraz 13 Techniczny Zjazd UKF.
Na stronie RBI jest reportaż nagrany i opracowany przez Kol. Jerzego Kucharskiego SP5BLD Redaktora Naczelnego RBI. Wejście przez portal PZK. Zapraszam do wysłuchania. Jurkowi SP5BLD dziękuję za wkład pracy w informowanie naszego środowiska o najważniejszych wydarzeniach.

4. Jodłówka Tuchowska 2011. Otrzymałem zaproszenie na kolejne, 26-te już spotkanie pod hasłem "Krótkofalarska Jesień na Pogórzu" w Jodłówce Tuchowskiej, które odbędzie się w dniach 9 - 10 - 11 września 2011r. - to piątek - sobota - niedziela. Za zaproszenie dziękuję, niestety z powodów obiektywnych nie będę w nim uczestniczył. Tym niemniej pragnę przypomnieć, że jest to jedno z największych środowiskowych spotkań krótkofalarskich w SP. Zwykle gromadzi ponad 200 uczestników. Na szczególną uwagę zasługuje piękna okolica oraz wspaniała atmosfera stwarzana przez organizatorów. Na giełdzie prawie każdy może znaleźć coś dla siebie.

5. SP2PAQ i dożynki. Klub Łączności PZK SP2PAQ w Białych Błotach jak co roku brał udział w dożynkach Gminnych, które w tym roku były również dożynkami Powiatowymi. Dożynki odbyły się w dniu 28 sierpnia 2011 roku w samych Białych Błotach.
Klub SP2PAQ postawił namiot tuż przy bramie wejściowej na organizowane dożynki. Tam odbywały pokazy łączności KF i UKF, z anten pionowych KF mobilnych. Osobne stanowisko było poświęcone łączności cyfrowej. Dzięki przychylności Pana Dyrektora Delegatury UKE w Bydgoszczy został wystawiony samochód UKE tzw. Ruchoma Stacja Pomiarowa. Wykorzystano do podwieszenia anteny KF-owej na wysokość ok 12 m npt. maszt RSP. Zainstalowano na nim również podstawowe anteny pomiarowe LPB oraz antenę Yagi IV-V pasmo TV. Dzięki tym antenom prezentowano pracę RSP. Zaprezentowano również odbiór emisji telewizji cyfrowej / uruchomionego dnia 26 sierpnia nadajnika "cyfrowego" TV w Trzeciewcu/. Porównywano sygnał analogowy z "cyfrowym". Odwiedzającym stanowisko przekazywano ulotki informacyjne o UKE.
Natomiast odwiedzający stanowiska krótkofalarskie z dużym zainteresowaniem zadawali pytania na temat jakie najdłuższe łączności można "tym sprzętem" wykonać, z kim można porozmawiać. Przypatrywano się przeprowadzanym łącznościom.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się bateria solarna, którą ładowano akumulator w czasie imprezy.
W czasie dożynek Klub SP2PAQ oraz RSP-UKE nie korzystały z zasilania sieci energetycznej lecz korzystały z akumulatorów oraz agregatu prądotwórczego 1kW z wyposażenia RSP.
Dziękujemy kolegom, którzy odpowiadali na nasze wołanie w eterze. Łączności potwierdzone będą QSL-kami.
W skład obsługi stanowiska PZK i UKE wchodzili:
Krzysztof Gołębiewski SP2IHI, Andrzej Gaca SP2BLC, Jerzy Stubiński SP2NJN, Bartłomiej Gołębiewski SP2EOP i Krzysztof Syrek SP2NAT - równocześnie pracownik UKE.

Krzysztof SP2NAT

6. SN0PGEA. W dniach 4-8 września 2011 pracować będzie stacja okolicznościowa SN0PGEA z okazji inauguracyjnego meczu Polska - Niemcy na stadionie PGE Arena Gdańsk.
Patronem akcji został Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz oraz UM Gdańsk.
QSL VIA SP2KCQ, OT-09.

SQ2HRJ

7. Powakacyjne QTC
Minęło lato, czas urlopów i wakacyjnych wypraw terenowych. Wbrew powszechnej opinii, że to sezon ogórkowy, tegoroczne lato obfitowało w wiele eterowych atrakcji. Szczególne powody do zadowolenia mają entuzjaści takich programów dyplomowych jak IOTA, PGA, SPFF & WFF, latarnianych i zamkowych. Różnorodnych ekspedycji było bardzo dużo, co najlepiej widoczne było na pasmach HF. Powodów do nudy raczej więc nie było, i każdy mógł znaleźć sobie odpowiednich korespondentów.
Największą atrakcją był DX-pedycja do Południowego Sudanu - ST0R. Jej
operatorzy skutecznie ożywili wszystkie pasma, na tyle, że chętni mogli tę stację zaliczyć na wszystkich 9 pasmach HF. Zwolennicy zawodów mieli w swoim kalendarzu kilka pozycji, które należą to żelaznych aktywności. Wspomnieć trzeba przede wszystkim o IARU HF Championship, RRTC-2011, WAEDX Contest, RDXC, RDA Contest. W krajowych zawodach odnotowano najliczniejszy udział w PGA-TEST i w zawodach poświęconych pamięci uczestników PW 1944. W wszystkich tych imprezach radiooperatorskich pisaliśmy w wakacyjnym wydaniu MK QTC. W bieżącym wydaniu znajdą Czytelnicy podsumowanie najważniejszych wydarzeń.
Zwracamy uwagę na opis świetnych zawodów RRTC - Russian Radio Team
Championschip. Mistrzostwa pokazały kunszt operatorski operatorów biorących udział w tym niezwykłym współzawodnictwie. Polecamy także lekturę materiału poświęconego nowym uregulowaniom, jakie będą miały już miejsce w tegorocznej edycji CQ WW DX Contest. Zmiany dotyczą przede wszystkim stacji QRV w grupach MO-Single i MO-Two. Podyktowane zostały koniecznością wyeliminowania oszustów, którzy w zawodach pracują w jednym czasie na dwóch lub nawet więcej nadajnikach. Podobne sytuacje stwierdzono również w zawodach RDXC. Karą są dyskwalifikacje, a co za tym idzie wielka niesława dla takich operatorów. W CQ WW Phone znów kilkadziesiąt stacji próbowało oszukać innych. Korzystali ochoczo z DX-clusterów, ale usiłowali sklasyfikować się w grupie NON Assisted. Tu komisja była dość liberalna, ale nie do końca. Pod wpływem sugestii i groźby dyskwalifikacji aż 54 stacji zmieniło zdanie i sklasyfikowało się w grupie Assisted. Pewnym jednak ostrzeżeniem jest publiczne podanie znaków operatorów, którzy usiłowali oszukać innych. Wśród tej obsady znalazło się też kilka stacji polskich! O wszystkim tym przeczytacie Państwo we wrześniowym wydaniu MK QTC. Numer wypełniają jak zwykle sprawy sportowe. Awizujemy m.in. pracę okolicznościowej radiostacji 3Z176DORR QRV dla upamiętnienia sylwetki Roberta Dorra, prekursora archeologii i wybitnego krajoznawcy. Z tej okazji też będzie wydany wyczynowy dyplom IMRD Award. Drugą ważną akcją dyplomową jest przygotowana przez TSK impreza operatorska pn. "Siedem Dni Chwały", a związana z kolejną rocznicą pamiętnej obrony Westerplatte. Zapowiadanych imprez i innego rodzaju informacji jest więcej. Dlatego bardzo serdecznie namawiam do dokładnej lektury bieżącego wydania miesięcznika.

A oto tylko niektóre teksty, które znajdziecie Państwo we wrześniowym
wydaniu MK QTC:

2.300 dyplomów SPFF Hunter Award
563 dyplomy WHQS Award
Diploma Footbool - 2011
Dyskwalifikacje w CQ WW i RDXC
IMRD Award - dyplom programu SPFF
Kalendarz Zawodów
Kondycja programu SPFF
Ku pamięci Roberta Dorra
Mistrzowie ARRL Phone Contest
Opinia prawna dot. zgłoszeń instalacyjnych
Podsumowanie pracy ST0R
Poszukiwane adresy
QSL via
Refleksje z WAEDC
Regulaminy zawodów HF & VHF+
RRTC-2011 - komentarz
SESH Award - nowe dyplomy
Siedem Dni Chwały - dyplom pamiątkowy
Słowacja na 5 MHz
SP DX Maraton - wyniki
SP-AH-C - wyniki współzawodnictwa dyplomowego
SP-QRP-Contest 2011
Tabela osiągnięć na 9 pasmach
Timor-Leste - zapowiedź
W samo południe
Warsztaty QRP
Wyniki Zawodów Dzień Dziecka

Życzę miłej lektury i do usłyszenia na pasmach.
73 & 44 de Sylwester, SP2FAP

8. SN0BNB. Cześć i chwała poległym w bitwie nad Bzurą. W związku z tym, że miesiąc wrzesień jest miesiącem szczególnym w pamięci Polaków, przypominającym wybuch II wojny światowej, my krótkofalowcy mamy również możliwość przypomnienia o tych tragicznych wydarzeniach poprzez aktywność w eterze. Dla uczczenia poległych w Bitwie na Bzurą w dniach 30.08.- 06.10.2011 będzie pracować radiostacja amatorska o znaku SN0BNB.

Karty QSL via SP7MJL OT PZK- 24.

W kilku słowach o Bitwie nad Bzurą.
W dniach od 9do18 września 1939 roku nad Bzurą rozegrała się największa bitwa w czasie Wojny Obronnej Polski1939roku,zwana Bitwą nad Bzurą. Została stoczona przez armie polskie „Poznań” i „Pomorze” z niemieckimi 8 i 10 armią z grupy armii „Sud”. Bitwa przebiegała w trzech fazach – pierwsze dwie miały charakter zaczepno – obronnych, podejmowanych przez stronę polską, trzecia obronny.
I faza ( 9-12 wrzesień ) natarcie na Stryków.
II faza (13-16 wrzesień ) natarcie na Łowicz.
III faza (16-18 wrzesień ) odwrót na Warszawę i Modlin podczas którego siły polskie uległy rozbiciu.
    Więcej o bitwie na stronach internetowych pod hasłem Bitwa nad Bzurą.

73 Stanisław sp7mjl

9. Dni integracji i przyjaźni. W dniu 27 sierpnia 2011r. w czasie trwających w CHOJNIE XIII Dni Integracji Przyjaźni i Ekumenizmu 2011 r. Odbyło się uroczyste spotkanie krótkofalowców Klubu SP1KZE z Chojny z okazji 25 rocznicy powstania klubu. W spotkaniu uczestniczyli koledzy krótkofalowcy z zaprzyjaźnionego klubu ze Schwed z Niemiec, klubu SP1PNW z Dębna SP1KZO z Lipian. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele miejscowej władzy z panem Burmistrzem Adamem Federowiczem, Przewodniczącym Rady Miasta Panem Kazimierzem Komorzyckim, Naczelnikiem Wydziału Funduszy Zewnętrznych i Organizacji Pozarządowych UM Panem Mariuszem Hadrzyńskim. Po prezentacji historii klubu przez Pawła SP1MWN nastąpiło wystąpienie Pana Burmistrza Chojny, który zapewnił, że miasto wspiera i nadal będzie wspierało działalność Klubu w dowód uznania wręczył koledze Pawłowi SP1MWN dyplom za długoletnie prowadzenie klubu. Następnie w dowód uznania za wsparcie i pomoc w rozwoju, krótkofalarstwa na terenie Gminy Chojna uhonorowałem przedstawicieli władz miejskich dyplomami ZG PZK.
W czasie trwania uroczystości w Chojnie czynna była również w Domu Kultury wystawa obrazująca dorobek klubu SP1KZE, którą zwiedziło wiele osób.
Raz jeszcze chcę podziękować Pawłowi SP1MWN za pracę na rzecz klubu jak i jego Małżonce, która wspiera Go w jego działaniu i propagacji krótkofalarstwa.

Janusz SP1TMN.

Więcej. http://chojna.pl/aktualnosci/pokaz/1031/dhtm

10. "Siedem Dni Chwały".

Już od jutra zapraszamy do łączności i zdobywania ciekawego dyplomu, upamiętniającego obrońców Westerplatte z 1939 r.

Regulamin Dyplomu
1. Wydawcą dyplomu jest Trójmiejskie Stowarzyszenie Krótkofalowców SP2KDS, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorski Urząd Wojewódzki i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
Patronat Honorowy nad akcją objął Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk i Wojewoda Pomorski Roman Zaborowski.
2. Cel dyplomu: upamiętnienie bohaterskiej obrony załogi polskiej składnicy wojskowej Westerplatte.
3. Czas trwania akcji dyplomowej wynosi 7 dni, tyle ile trwała bohaterska obrona Westerplatte.
Rozpoczęcie pracy 1 września 2011 r. o godzinie 4:48, zakończenie akcji 7 września o godzinie 10:15, czasu lokalnego.
4. Punktacja:
a) Należy zdobyć 7 punktów wg klucza:
-stacja okolicznościowa SN0W - 2pkt.
-stacje organizatora: SP2HAV, SP2HMR, SP2IPT, SP2NBZ, SP2QCS, SQ2AJN, SQ2BXI, SQ2LIA, SQ2LYJ, SQ2MTG, SQ2MTJ, SQ2NNN, SQ2NSZ, SQ2OTU, SQ2RGB - 1pkt.
b) Łączności z tymi samymi stacjami można powtarzać na innych pasmach lub innymi emisjami
c) Dyplom dla nasłuchowców będzie wydawany na zasadach jak dla nadawców.
d) Łączność ze stacją okolicznościową SN0W jest obowiązkowa.
5. Pasma i emisje dowolne.
6. Dyplom jest całkowicie darmowy.
7. Zgłoszenia elektroniczne za pomocą specjalnego formularza na stronie:
www.sp2kds.pl

Przyjmowane będą także ewentualne zgłoszenia na adres Award Managera: Krzysztof Mrugala SP2HAV, Rubinowa 1/23, Gdańsk, 80-033.
Każde zgłoszenie powinno zawierać adres korespondencyjny, na który ma
nastąpić wysyłka dyplomu. Bez tego dyplomy nie będą wydawane!
8. Tradycyjny log papierowy powinien może posiadać dowolną formę, ale powinien zawierać wykaz łączności i adres na który należy wysłać dyplom.
9. Potwierdzenia łączności w formie kart QSL nie są wymagane.
10. Zgłoszenia będą przyjmowane do 1 października 2011 r.
11. Więcej informacji znajduje się na witrynie internetowej organizatora:
http://www.sp2kds.pl/


SP9BQX s.k. W dniu 30 sierpnia br. w godzinach rannych zmarł członek OT Nr 06 PZK Katowice z siedzibą w Siemianowicach Śl. Kol. Edward Kardaś SP9BQX - wieloletni członek Klubu SP9KJM w Siemianowicach Śl., doskonały telegrafista i członek SP OTC. Pogrzeb odbędzie się w najbliższy piątek tj. 2 września br. o godz. 8.30 w kościele w Piekarach Śląskich - Dąbrówce Wielkiej.
Vy 73 - Tadeusz SP9HQJ.

Tyle informacji na dzisiaj.
Vy 73! Piotr SP2JMR prezes PZK


news: Ikonka_PDF_50px.jpgKomunikaty w wersji pdf